Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#101 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2006 - 09:16 AM

am si eu urmatoarea speta :
firma urmeaza sa-si schimbe sediul abia la anul, pana atunci se fac cheltuieli cu amenajarea noului sediu.
Ideea e ca noul sediu va fi proprietatea asociatilor si se va face contract de comodat.
Intrebarea mea este : cum pot eu sa decontez cheltuieli acum pt un spatiu care va fi in comodat la anul ? exista notiunea de "contract de comodat in avans" ?
eu i-am sfatuit pe asociati sa-si faca o hotarare interna, sa declare in ea ca acolo va fi noul sediu si ca in cazul in care se razgandesc pe parcurs TVA-ul deductibil de pe fct de amenajare va fi trecut la colectat.
Ca si cheltuieli implicatii mari nu sunt acum pt ca e micro, daca va fi macro de la anul - alta complicatie. Pt ca anul asta sunt in ct 471, iar de la anul vor fi chelt si uite asa nu se plateste nici TVA-ul anul asta si probabil nici impozit pe profit la anul.
Mentionez ca cheltuielile de amenajare sunt substantiale, asa incat vor chiar sa faca cerere de rambursare (TVA-ul de recuperat luna asta e de circa 10.000 ron).

A mai auzit cineva de asa ceva ? Ce ma sfatuiti ?



#102 Ada_29

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 26 July 2006 - 04:41 PM

Contractul de comodat (pentru sediul social) trebuie inregistrat la Administartia Financiara? Eu cred ca nu. Pe cei de la Administratie ii intereseaza sa declaram veniturile, dar nu am baza laegala. Ma poate ajuta cineva, va rog?!




#103 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 July 2006 - 04:49 PM

Vezi postareaAda_29, la Jul 26 2006, 05:41 PM, a spus:

Contractul de comodat (pentru sediul social) trebuie inregistrat la Administartia Financiara? Eu cred ca nu. Pe cei de la Administratie ii intereseaza sa declaram veniturile, dar nu am baza laegala. Ma poate ajuta cineva, va rog?!
Eu nu am inregistrat la adm contractul de comodat, nu incasam nimic, ca e de comadat deci nu sint venituri nu se platesc nici impozite, ca nu e inchiriere.Mai vezi si alte pareri :wacko:



#104 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 26 July 2006 - 04:51 PM

Nu inteleg, doar l-ai depus la registrul comertului, nu? Altfel nu infiintai firma, si adresa sediului este pe CUI.

Daca era punct de lucru sau sediul secundar atunci se depunea la registratura cu restul actelor.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#105 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 July 2006 - 05:08 PM

Vezi postareaMarinna, la Jul 26 2006, 05:51 PM, a spus:

Nu inteleg, doar l-ai depus la registrul comertului, nu? Altfel nu infiintai firma, si adresa sediului este pe CUI.

Daca era punct de lucru sau sediul secundar atunci se depunea la registratura cu restul actelor.
Este sediul social atat. Adm fin nu mi-a cerut contr de comodat nici odata, cel putin la sect3 Buc. ^_^



#106 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 17 October 2006 - 01:15 PM

Buna,
daca dati cautare pe google gasiti vrute si nevrute
va atasez niste modele ptr auto si apt
o zi buna
pa

Fisiere atasate





#107 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 26 October 2006 - 03:49 PM

sper ca v-au folosit contractele
:biggrin:
pa



#108 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 01 November 2006 - 02:21 PM

am si eu o intrebare. sunt pfa iar masina pe care vreau sa o iau spre folosinta in contract de comodat apartine parintilor mei. pot sa introduc clauza in contract obligativitatea mea ca pfa de a plati o rata lunara de aproximativ 4 mil lei (care defapt este o rata la un credit auto ptr. achizitia acelui automobil - rata direct catre banca si nu catre tatal meu). va multumesc ptr. raspunsuri.



#109 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 08:49 PM

parerea mea: nu
este o plata facuta in numele proprietarului, deci un venit al acestuia -> nu mai este contract de comodat



#110 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 November 2006 - 01:46 AM

Vezi postareasintax, la Nov 1 2006, 04:21 PM, a spus:

am si eu o intrebare. sunt pfa iar masina pe care vreau sa o iau spre folosinta in contract de comodat apartine parintilor mei. pot sa introduc clauza in contract obligativitatea mea ca pfa de a plati o rata lunara de aproximativ 4 mil lei (care defapt este o rata la un credit auto ptr. achizitia acelui automobil - rata direct catre banca si nu catre tatal meu). va multumesc ptr. raspunsuri.
Exista o logica in dorinta ta? Daca logica este de a scoate ceva bani din lichiditatile pe care le obtii,atunci exista o solutie mai buna si mai pe placul legii si care ar conduce la acelasi rezultat,pentru ca dorinta ta,asa cum ai formulat-o aici,nu este realizabila. Poti veni cu cateva amanunte?



#111 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 03 November 2006 - 03:05 PM

ideea este in felul urmator. rata respectiva tot eu o platesc din banii mei obtinuti din activitatea prestata ca pfa. aceea masina o folosesc eu dar este luata pe numele parintilor mei ptr.ca in momentul achizitiei eu nu puteam sa mai aplic la un credit.



#112 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 06 November 2006 - 03:49 PM

faci contract de vanzar cumparare si platesti tu ratele mai departe
sau faci contract de preluare a creditului.



#113 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 06 November 2006 - 04:23 PM

Asociat strain- pune la dispozitia firmei din Romania- masina-(nr straine) prin contract comodat inregistrat la notar. Sunt deductibile cheltu. cu: combustibil, reparatii ?????
Multumesc. O zi buna



#114 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 09 November 2006 - 01:24 AM

Vezi postareasintax, la Nov 3 2006, 05:05 PM, a spus:

ideea este in felul urmator. rata respectiva tot eu o platesc din banii mei obtinuti din activitatea prestata ca pfa. aceea masina o folosesc eu dar este luata pe numele parintilor mei ptr.ca in momentul achizitiei eu nu puteam sa mai aplic la un credit.
Scuze pt.intarziere,nu prea am avut net in saptamana trecuta,nu stiu daca-ti mai este de folos parerea mea acum,dar mai am nevoie de o informatie esentiala : esti PFA si platesti impozit pe venit in sistem real,sau pe baza de norme de venit? Daca intre timp nu ai gasit o solutie multumitoare,raspunde-mi,sau da-mi un PM si iti spun cum sa faci.



#115 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 15 November 2006 - 03:04 AM

habar nu am sincer sa fiu. platesc impozit :biggrin: vb serios chiar nu stiu. cum pot sa aflu lucrul asta? cand m-am infiintat ca pfa m-au pus sa declar o suma cat consider eu ca o sa fac intr-un an si la acea suma platesc acum impozit. nush cum se numeste sau care este diferenta intre ce ai zis tu. sunt inca interesat de un raspuns daca poti sa ma ajuti. multam fain.



#116 dana.n.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 November 2006 - 11:27 AM

Am si eu o intrebare: daca am o masina in leasing pe persoana fizica ,masina mai poate sa faca obiectul unui contract de comodat ?



#117 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 28 November 2006 - 01:09 PM

Da, se poate. Am intrebat si eu la firma de leasing, iti mai trebuie o aprobare de la ei pt comodat sau un eventual ctr de inchiriere.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#118 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 29 November 2006 - 11:04 PM

Vezi postareadana.n., la Nov 28 2006, 11:27 AM, a spus:

Am si eu o intrebare: daca am o masina in leasing pe persoana fizica ,masina mai poate sa faca obiectul unui contract de comodat ?

Depinde ce scrie in contractul de leasing. Unele contracte precizeaza ca autoturismul NU poate fi folosit in anumite scopuri:taximetrie, scoala de soferi,sporturi auto,rent-a-car, paza protectie si interventie, comodat etc. In cazul in care societatea accepta ca autoturismul sa fie folosit in aceste scopuri se va incheia un act aditional la contract in acest sens.
Se poate, in schimb, sa se faca un contract de cesiune de la persona fizica la persoana juridica, caz in care se achita o taxa de cesiune stabilita de firma de leasing.
IOANA_V



#119 -kinga-

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 December 2006 - 11:12 AM

Vezi postareaDIANASUTEU, la Nov 29 2004, 12:33 PM, a spus:

cum pot sa folosesc masina personala in interesul firmei si sa inregistrez bonurile de benzina pe firma, in calitatea mea de asociat unic, prin acest contract de comodat? ce este de fapt acest contract si unde trebuie sa il inregistrez? unii zic ca doar in firma mea, cu nr de ordine, altii la finante, iar altii ca trebuie facut de notar!?!?

Multumesc mult!!!!!




#120 maiam

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 December 2006 - 01:24 AM

Vezi postarea-kinga-, la Dec 4 2006, 01:12 PM, a spus:

Vezi postareaDIANASUTEU, la Nov 29 2004, 12:33 PM, a spus:

cum pot sa folosesc masina personala in interesul firmei si sa inregistrez bonurile de benzina pe firma, in calitatea mea de asociat unic, prin acest contract de comodat? ce este de fapt acest contract si unde trebuie sa il inregistrez? unii zic ca doar in firma mea, cu nr de ordine, altii la finante, iar altii ca trebuie facut de notar!?!?

Multumesc mult!!!!!
Nu este precizat in lege. Totusi, este nevoie de data certa, pe care o poate da un avocat. Nu e nevoie de notar.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL