Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depunere state salarii itm - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

depunere state salarii itm

63 replies to this topic

#61 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 07:52 PM

Daca a semnat in locul angajatilor atunci e fals si uz de fals si e caz penal.
Pentru luna in care a trecut angajata in fara plata o puteti da in judecata pe parte civila si cere daune, daca aveti scrisul sau semnatura ei pe acte.
Cu recuperatul datoriei daca e de rea credinta ( poate cu " recuperatorii de meserie " sa ii mai vedeti )



#62 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 December 2009 - 09:49 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 16 2009, 12:09 AM, a spus:

Eu la ITM depun statul intr-un exemplar dar cu adresa de inaintare, pe care mi se da un numar.

Un asemenea procedeu (de a depune singurul exemplar intocmit al statului de salarii la ITM) nu am mai intalnit! (sau nu am inteles eu bine?)
Asa este, nu ai inteles bine, desi recitind mi se pare ca am fost cat se poate de clara.
Statul il intocmesc in mai multe exemplare (eu fac in 3-4 expl) dar la ITM depun un singur exemplar+adresa de inaintare de genul "prin prezenta va inaintam statul lunii...", ei primesc statul si imi dau un numar de inreg pe adresa, care pentru mine este dovada depunerii statului la ITM.


Ce ai scris in procedurile contabile referitor la acest lucru si pe baza carei legislatii le-ai intocmit?


In contabilitatea privata nu fac proceduri, doar la bugetari. De altfel ce proceduri sa fac cand eu centrez eu dau cu capul? Sa-mi descriu mie ce sa fac?

Cum dovedesti, pe baza adresei de inaintare, care sunt angajatii carora le-ai intocmit state de salarii de-a lungul timpului, calcului salariilor, precum si faptul ca calculul este corect? In cazul in care un salariat are nevoie de o adeverinta cu calculul salariului net intr-o anumita perioada il trimiti la ITM sa-i confirme datele, presupunand ca-i dai aceasta adeverinta pe baza datelor din calculator?; presupunand ca macar aceste date le arhivezi.

Sper ca ai inteles, ceea ce ai presupus aici este o aberatie.




#63 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 December 2009 - 01:16 PM

Hei, scuza-mi ironiile, ma bucur ca am inteles gresit (desi contextul cam asa era) :frusty:
Credeam ca vrei sa-i iei apararea acelei „contabile” (ceeace a facut este impardonabil) care probabil e coafeza, „coafeaza” firmele si le ia banii, daca coafeza e incadrata contabila. :pullhair: :focus:
Nu credeam ca la 20 de ani de la Revolutie mai intalnim excrocherii si excroci de genul acesta, impostori contabili.
Sarbatori fericite si tie :smile: :smile:



#64 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 December 2009 - 02:25 PM

O mare parte o au si Administratorii firmelor, pentru ca nu se asigura in acest sens,
adica prefera sa se ocupe cineva fara calificare si fara un contract ,de contabilitatea lor care ma gandesc ca nu e un lucru de neglijat , adica eu nu as plati taxe
fara sa stiu ca sunt corecte, etc... sa nu mai vorbim in cazul unui control,
in loc sa se adreseze unei firme de contabilitate acreditate, chiar daca plateste putintel mai mult, macar sunt siguri ca are situatiile depuse si corecte.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL