Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORGANIZARE CONTABILITATE PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORGANIZARE CONTABILITATE PFA

2 replies to this topic

#1 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 February 2006 - 09:43 AM

Buna dimineatza,
Am si eu niste probleme ptr rezolvarea carora indraznesc sa va solicit ajutorul:as avea nevoie de niste indrumari privind organizarea si conducerea contabilitatii unui PFA, care ar fi cheltuieli deductibile, care nu, problema salariiilor la un PFA-de ex in reg jurnal de ncasari si plati am sau nu voie sa evidentiez - data 25.05 -plata salariu- cu val de sa zicem 1500?Eu imi aduc aminte ca ERA posibil dar acum...
Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 22 February 2006 - 06:57 PM

Citat din regulament:
"Limbaj.
Nu folositi un limbaj de tip chat (sh, tz, k daka, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc..

Cautare.
Puteti gasi usor informatii si topice folosind functia : cautare.
Inainte de a deschide un topic nou, este recomandat sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat."

Cheltuieli deductibile? :?




#3 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 26 February 2006 - 11:55 PM

O persoana fiziza autorizata conduce contabilitatea in partida simpla, asta o stii, si se conduce in special prin REGISTRUL DE PLATI SI INCASARI.

O persoana fizica autorizata poate inregistra in REGISTRUL DE PLATI SI INCASARI plati pentru remunerarea muncii pe baza de SATA DE PLATA in care se inscriu drept sume brute la TOTAL DREPTURI BRUTE suma ce a declarat-o la CAS o data cu inregistrarea contractului personal de asigurare sociala, soma care trebuie sa fie aceeasi si in contractul personal de asigurare pentru snatate si in declaratitia de la ITM in vederea stabilirii vechimii in munca. Restul se procedeaza ca pentru orice salariat cu norma intrega (Salariat conform intelesului din Codul Muncii).
Mircea Scalat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL