Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


firma contabilitate


134 replies to this topic

#1 danYela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Piatra Neamt

Postat 21 February 2006 - 06:16 PM

In cazul in care nu sunt, inca, contabil autorizat, pot sa infiintez o firma prin care sa tin doar contabilitatea primara? La ce cod s-ar putea incadra? :roll:



#2 trufin mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:informatii contabilitate

Postat 03 March 2006 - 12:00 PM

:wink: poti sa pasesti cu dreptul ai voie sa tii contabilitatea primara dar iti trebuie neaparat un contabil autorizat care o sa iti intocmeasca bilantul balanta ,declaratiile fiscale. aici e vorba de semnatura contabilului autorizat.Bafta multa.mariana




#3 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 March 2006 - 12:27 PM

CITAT(danYela)
In cazul in care nu sunt, inca, contabil autorizat, pot sa infiintez o firma prin care sa tin doar contabilitatea primara? La ce cod s-ar putea incadra? :roll:


Ca sa ai propria firma de contabilitate trebuie sa autorizata... dar ai putea sa iti faci una pe consultanta financiar contabila si daca "patronul" accepta inchei un contract de prestari servicii si ii facturezi ca si consultanta ...
S-ar putea sa se supere unii colegi de ai nostri ca spun asta dar mie cel putin mi se pare cam anapoda sa nu ai propria firma de contabilitate in situatia in care ai absolvit o facultate de profil... Poate 2007 mai pune ceva la locul lui...

Sunt multi economisti/contabili care au experienta dar nu au acest atestat poate din lipsa de timp, de bani ...



#4 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 March 2006 - 02:17 PM

Eu mi-am facut firma de contabilitate desi nu sunt inca expert. Pe CUI am trecut: 7412- Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal (CU EXCEPTIA SERVICIILOR DE REVIZIE ECONOMICA SI FINANCIARA SI A AUDITULUI INTERN SI FINANCIAR). Si le tai in fiecare luna factura de servicii contabilitate. In schimb nu le pot semna bilantul, dar si-l semneaza ei (au fost de acord mai ales ca nu mai trebuie sa plateasca contributii daca m-ar fi angajat pe mine cu 2 ore), fiind cu cifra de afaceri sub 50.000 euro
mircea



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 March 2006 - 02:20 PM

deci tii firme care sunt la inceput de drum, ca o firma care a inceput activitatea face mai mult de 175.000 lei / an
am eu un butik la tara si vinde de 30.000 / luna



#6 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 March 2006 - 02:32 PM

Nu neaparat la inceput de drum. Am de exemplu o agentie imobiliara care nu taie mai mult de 20 mil pe luna (sunt luni in care nu taie factura), o firma de curierat rapid care la fel maxim 80 mil/luna (80*12=960 mil/an).
mircea



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 March 2006 - 02:35 PM

:lol:
nu mai scrie pe forum ca o agentie de turism are luni cand nu da factura ca e jenant... ori nu da facturi ori spala bani :lol: :lol: :lol:



#8 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 March 2006 - 02:37 PM

Am scris agentie imobiliara. Si este adevarat doar patronul lucrand si se ocupa in special cu vanzarea de terenuri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:20 PM

mircea



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 March 2006 - 02:40 PM

scuze, e mai rau atunci daca e imobiliara :lol:
vanzarea terenurilor e o afacere mare, daca dai factura, daca nu e si mai mare
cunosc o agentie imobiliara care la un teren are cosimion 100.000 euro :roll:



#10 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 March 2006 - 02:49 PM

Probabil, ar vrea el astfel de comisioane. Dar ce intermediaza el sunt terenuri mici, mai sunt uneori si pt. prieteni, neamuri si intradevar nu are niciodata comisioane mai mari de 1.00 euro (si asta cate unul pe luna sau deloc) mai ales la cate agentii mari sunt.
mircea



#11 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 05 April 2006 - 04:44 PM

sunt in anul I de stagiu la CECCAR.
am infiintat o firma care are ca obiect principal de activitate cod 7414 -
Activitati de consultanta pentru afaceri si management. (dar la activitati secundare am trecut si 7412).
intrebarea mea este: pot incheia contract prestari servicii cu o firma
careia sa ii tin contabilitatea si semna actele pe care i le intocmesc?(bineinteles, fara semnarea bilantului).
sau numai un contabil autorizat poate face asta?
anca



#12 alyna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 May 2006 - 09:02 PM

am si eu o nelamure: daca esti admis la examenul de contabil autorizat, iti poti deschide o firma de contabilitate sau trebuie sa astept sa fac stagiul acela la CECCAR.?



#13 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 09 May 2006 - 11:55 AM

CITAT(mircea23)
Nu neaparat la inceput de drum. Am de exemplu o agentie imobiliara care nu taie mai mult de 20 mil pe luna (sunt luni in care nu taie factura), o firma de curierat rapid care la fel maxim 80 mil/luna (80*12=960 mil/an).


Ma intereseaza cum lucreaza firma de curierat rapid.
Eu sunt in postura de client al unei astfel de firme. Livrez produse prin curierat rapid. In momentul in care clientul meu ii da banii curierului acesta nu ii inmaneaza o chitanta, ci doar AWB-ul care atesta ca i-a predat marfa.
Tot eu trebuie sa tai chitanta si sa i-o trimit si bineinteles data platii la client nu este aceeasi cu data incasarii la mine.
Ai tai cum procedeaza?



#14 silviu dogaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:constanta

Postat 11 May 2006 - 08:26 AM

CITAT(cornelia_cristea)
Ca sa ai propria firma de contabilitate trebuie sa autorizata... dar ai putea sa iti faci una pe consultanta financiar contabila si daca "patronul" accepta inchei un contract de prestari servicii si ii facturezi ca si consultanta[...]

As vrea si eu un model de astfel de contract de prestari. va roooog. silviu.dogaru@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:22 PM




#15 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 12 May 2006 - 02:58 PM

Am o mare nedumerire: incerc sa aflu cum pot deveni consultant fiscal. Am citit actele normative care reglementeaza aceasta activitate, dar nu reusesc sa gasesc un numar de telefon sau un site al Camerei consultantilor fiscali, pentru detalii. Daca stiti ceva legat de asta, va rog f. frumos sa ma ajutati! [-o<



#16 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 17 May 2006 - 03:35 PM

CITAT(mircea23)
Eu mi-am facut firma de contabilitate desi nu sunt inca expert. Pe CUI am trecut: 7412- Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal (CU EXCEPTIA SERVICIILOR DE REVIZIE ECONOMICA SI FINANCIARA SI A AUDITULUI INTERN SI FINANCIAR). Si le tai in fiecare luna factura de servicii contabilitate. In schimb nu le pot semna bilantul, dar si-l semneaza ei (au fost de acord mai ales ca nu mai trebuie sa plateasca contributii daca m-ar fi angajat pe mine cu 2 ore), fiind cu cifra de afaceri sub 50.000 euro


Daca poti... imi trimiti si mie un model de contract intre tine si clientii tai?.... pe factura emisa de tine ce scrii?.... Consultanta pentru luna x...? Sau... Te rog, astept niste sugestii pentru ca si eu mi-am facut la fel o firma acum .... Multumesc anticipat



#17 silviu dogaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 May 2006 - 09:06 PM

vREAU SI EU UN CONTRACT DE PRESTARI SERVICII



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 May 2006 - 12:25 PM

as dori si eu daca se poate

monstef2001co2003@yahoo.com
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 July 2006 - 08:27 AM

ma bucur pt voi ca aveti firme. eu sunt in anul 2 la stagiu expert contabil, la CECCAR si toti cu care am vb m-au sfatuit sa-mi termin stagiul si apoi sa-mi fac firma de contabilitate, ca sa pot semna si bilantul. pe cei mai multi patroni asta ii intereseaza, sa le semnezi bilantul si sa dai factura. asa ca mai astept un pic. cu consultanta... nu faci nimic. cum adik oferi consultanta fiscala si semnezi registru de casa, etc. nu stiu, e cu dus si intors, prefer sa stau cuminte inca putin, decat sa intru in ilegalitate. si nu mi se pare chiar atat de anormal sa termini ASE si sa nu ai firma de conta, dupa cum sugera o colega a noastra. nu este numai chestiune de bani, e in primul rand o chestiune de NU AM VOIE, in mod LEGAL. asta este parerea mea. in rest, dragilor, toate cele bune si minte multa!



#20 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2006 - 03:18 PM

Imi trimiteti si mie va rog un model de contract caci as vrea sa intru in legalitate
ica_simion@yahoo.com

Multumesc





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL