Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


firma contabilitate


134 replies to this topic

#41 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 November 2006 - 12:31 PM

Cine a zis ca nu poate sa aiba firma lui,prietena mea are SRL si e contabil autorizat.



#42 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 November 2006 - 12:51 PM

parol ? :thumb_yello:
si semneaza bilanturile prin firma ?

daca e asa sper sa nu scoata astia dreptul de semnatura de la contabili autorizati ca tocmai m-a decis sa dau si eu examenu :angry:

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 05 November 2006 - 12:52 PM




#43 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2006 - 12:59 PM

despre societati : http://www.ceccar.ro/?P=A300
si despre exercitarea profesiei: http://www.ceccar.ro/?P=A314



#44 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 November 2006 - 01:11 PM

cam abureala pe acolo
nu scrie clar ce si cum

Art.10 - Contabilii autorizati pot sa-si exercite profesia individual ori in societati comerciale de expertiza contabila.

Sa aiba ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil si/sau de contabil autorizat.

Majoritatea actionarilor sau asociatilor sa fie experti contabili si sa detina majoritatea actiunilor sau a partilor sociale.

deci intr-o parte se spune ca se poate sa fie ob de activitate profesia de contabil autorizat si in alta parte scrie ca trebuie sa fie un expert contabil asociat



#45 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 November 2006 - 01:14 PM

Septimiu eu zic sa optezi ptr.,,expert contabil,,. :wink:



#46 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 November 2006 - 01:19 PM

nu prea am diploma de licenta
la contabili autorizati dadeam la studi medii :angry:



#47 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 November 2006 - 02:04 PM

Sa cred .....sa nu cred......nu cred..hmmmm
sa zicem.....ai timp ptr.toate ptr.ca esti tanar si cunostinte acumulate ai ....har domnului. :biggrin:



#48 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 05 November 2006 - 05:36 PM

CITAT(Septimiu) <{POST_SNAPBACK}>
nu prea am diploma de licenta
la contabili autorizati dadeam la studi medii :angry:


Asta pentru ca inca nu ai terminat facultatea (mai ai unu - doi ani pana atunci) sau pt ca nu te-ai inscris la facultate?
Daca este prima varianta, eu zic sa ai putina rabdare, sa termini facultateata si apoi sa dai direct examen de expert.
Daca dai in 2007 "accesul" la contabil autorizat cu studii medii, in 2008 este examneul final..etc, pierzi timp si bani cu examenele astea, urmand oricum sa dai pe cel de expert candva.
Oricare este situatia iti doresc mult succes !
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#49 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 November 2006 - 09:22 PM

am termiant facultatea dar am neste restante + licenta
si ma enerveaza restantele ca nu pot sa invat nici cu batu :thumb_yello:
de aia ma gandeam la studii medii :angry:



#50 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 05 November 2006 - 09:32 PM

Pai uite asa iti gasesti motivatia sa iei restantele + licenta : examenul de expert contabil :thumb_yello:
Daca in vara 2007 termini facultatea, in toamna dai examen de expert contabil in loc de contabil autorizat cu studii medii. Economistesti timp, bani, nervi !
Oricum, pana dai tu examenul cine stie ce mai investeaza "ashtia" :angry:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#51 mirel@

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 November 2006 - 03:53 PM

cine poate sa mi recomande si mie va rog unde se pot face niste cursuri de contabilitate??



#52 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 November 2006 - 03:58 PM

CITAT(mirel@ @ Nov 12 2006, 05:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cine poate sa mi recomande si mie va rog unde se pot face niste cursuri de contabilitate??

Daca nu ti-ai dezvaluit locatia,crezi ca-ti poate recomanda cineva unde,in toata tara asta,se fac asemenea cursuri?



#53 IONITA ELENA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMARE UTILA

Postat 14 November 2006 - 11:55 AM

CITAT(Cris Raicu @ Nov 5 2006, 09:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai uite asa iti gasesti motivatia sa iei restantele + licenta : examenul de expert contabil :thumb_yello:
Daca in vara 2007 termini facultatea, in toamna dai examen de expert contabil in loc de contabil autorizat cu studii medii. Economistesti timp, bani, nervi !
Oricum, pana dai tu examenul cine stie ce mai investeaza "ashtia" :angry:

Pai uite asa iei o mare plasa. Licenta se da undeva in august iar examenul de expert se da in iulie...
Am trecut prin asta anul asta.. Dar oricum nici nu ma gandesc sa dau de contabil autorizat dupa ce mi-am mancat anii prin facultate ...
Cred ca vei reusi sa dai abia in 2008 pentru expert contabil si pana atunci numai MF stie ce ne pregateste ca legislatie. Oare cei de la CECCAR nu s-au gandit sa mai reduca din stagiul acela de 3 ani? Pierdere de timp curata.



#54 otofanes

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 December 2006 - 11:42 AM

Eu mi-am facut o firma de conta si colaborez cu un expert care semneaza el tot ce e de semnat, in cazul asta pot tine contabilitatea prin firma la socitatile care conform legii trb sa aibe angajat expert sau firma de conta?

Firma nu are ca obiect de activitate efectuarea de revizii contabile sau audit.
Multumesc anticipat pentru raspuns



#55 ruxandra micu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2006 - 01:33 PM

CITAT(otofanes @ Dec 4 2006, 11:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu mi-am facut o firma de conta si colaborez cu un expert care semneaza el tot ce e de semnat, in cazul asta pot tine contabilitatea prin firma la socitatile care conform legii trb sa aibe angajat expert sau firma de conta?

Firma nu are ca obiect de activitate efectuarea de revizii contabile sau audit.
Multumesc anticipat pentru raspuns

Da poti tine contabilitatea la firme daca firma pe care o ai are ca obiect de activitate contabilitatea primara iar expertul semneaza ce este de semnat. :good:
ruxandra



#56 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 04 December 2006 - 01:42 PM

CITAT(Septimiu @ Nov 5 2006, 09:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am termiant facultatea dar am neste restante + licenta
si ma enerveaza restantele ca nu pot sa invat nici cu batu :lostit (13):
de aia ma gandeam la studii medii :thumbup:


Sudiile medii la ceccar presupun sa ai un liceu economic terminat si min 5 ani experienta in domeniu. Si asta numai pt examenul de acces la profesie. Mai urmeaza trei ani stagiu si apoi examen de aptitudini.
Dar poti incheia bilanturi numai cu studii medii. Poti sa-ti faci firma. Poti sa faci destul de multe...
te inteleg ce inseamna sa-ti fie sila de invatat (personal, as face orice numai sa nu invat ceea ce nu-mi place).
Iar pentru examenu' asta ar trebui sa inveti nu numai conta si fiscalitate ci si drept comercial(iar pt expert mai tb sa inveti Control financiar, audit financiar si expertiza contabila). Destul de multe materii scarboase!

Bafta la restante si la licenta!



#57 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 04 December 2006 - 06:49 PM

Parerea mea : se poate opta pt. stagiatura de contabil autorizat cu studii medi (asta daca nu exista posibilitatea de acces direct pt. expert contabil),iar apoi ,in momentul in care apare posibilitatea,stiu si eu dupa un an de stagiatura ,se pot da diferente pt. acces stagiatura expert contabil.Cel putin asa am inteles anul trecut cand am dat eu accesul pt. contabil autorizat si tocmai asta am si eu in plan: termin facultatea in 2009 ,exact cand termin stagiatura pt. contabili autoziati,si voi da atunci examenul de aptitudini cu diferente pt. expert contabil.Sper sa fie asa....!



#58 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 19 December 2006 - 05:14 PM

mirel@, asa patesti daca postezi unde nu trebuie, nu-ti raspunde nimeni. mut postul tau de aici, nu are ce cauta la sugestii-reclamatii!
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#59 MimozA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 06 January 2007 - 05:27 PM

sunt economist cu trei ani de expertienta si sunt expert contabil stagiar. Intrebarea mea este daca pot sa imi infiintez o firma de contabilitate in aceste conditii? :lostit (13):



#60 monicadasca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bacau
  • Interests:contabilitate

Postat 06 January 2007 - 05:55 PM

singur, nu; insa daca iti ei asociat un expert contabil care va detine 51% din partile sociale, da





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL