Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


firma contabilitate


134 replies to this topic

#61 Bambucha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:TARGOVISTE

Postat 18 February 2007 - 05:02 AM

CITAT(monicadasca @ Jan 6 2007, 05:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
singur, nu; insa daca iti ei asociat un expert contabil care va detine 51% din partile sociale, da

Buna tuturor!
Am urmatoarele intrebari:
1)Pe ce functie poti fi angajat al unui cabinet individual de expertiza, inainte de a da examenul de acces?
2)Pe ce functie poti fi angajat al unui cabinet individual de expertiza, dupa examenul de acces?
3)Daca esti actionar (evident minoritar) al unei firme de expertiza, pe ce functie poti fi angajat, inainte si dupa examenul de acces?
NU SPERA SI NU AI TEAMA!



#62 Biaconsult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 April 2007 - 03:11 PM

:pullhair: Si eu as avea nevoie de un astfel de contract de consultanta....multumesc

As avea si eu nevoie de un astfel de contract de consultanta... Bia_n2003@yahoo.com




#63 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 August 2007 - 09:02 AM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine :lostit (13):
2persoane -experti contabili -membri ceccar- vor sa isi deschida o firma de contabilitate, fiecare venind in firma cu un numar de clienti PJ.
Fiecare asociat isi va pastra clienti si le va intocmi evidentele contabile ca si pana acum.
Prin natura serviciului lor (-au deja un contract de munca in alta parte) nu pot sa fie administratori la firma nou infiintata.
Rezolvarea ar fi -sa mai introduca in SC - o a treia persoana ca asociat care sa fie si ADMINISTRATOR sau sa faca un contrcat cu o persoana ca ADMINISTRATOR.
Intrbari:

-avand in vedere profilul firmei si ca raspunde pentru munca prestata (evidentele contabile incheiate -conform legii), cine va reprezenta firma in relatiile cu CLIENTII, cu FINANTELE , cu GARDA?
-ce raspundere are ADMINISTRATORUL?
-ce raspundere au asociatii? (avand in vedere ca fiecare ar trebui sa raspunda pentru corectitudinea muncii lui)




#64 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 August 2007 - 10:26 AM

Sunt indeplinite conditiile de infiintare a firmei daca in actionariat si in conducerea firmei (administratori sau cum se vor numi) vor fi in majoritate experti contabili. Daca e unul singur, acesta trebuie sa fie expert contabil, deci poate fi unul dintre actionari.
Nu scrie nicaieri ca un angajat, fie el si cu functia de administrator, nu poate fi angajat (si chiar sa conduca) in mai multe firme, daca in statut (sau actul de constituire) al firmei nu se precizeaza o limitare. Trebuie sa nu fie insa un conflict de interese intre firme. Daca angajati alta persoana ca si conducator aceasta trebuie sa fie expert contabil. Atributiile conducatorului (administrator, sau cum l-a denumit actul de constituire) sunt prevazute in actul de constituire. Desigur ca va reprezenta firma in relatiile cu altii, dar se va ocupa si de organizarea interna a firmei pentru o activitate buna si legala. Asociatii nu au nici o raspundere (daca nu sunt angajati), dar periodic are loc Adunarea generala a asociatilor, cand se poate schimba statutul sau se iau masuri (scrise) obligatorii pentru conducator, in limitele legii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:33 PM
citare mesaj anterior

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#65 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 August 2007 - 10:49 AM

nopris - multumesc

:celb (6):

dar tot mai am ceva nelamuriri

Cei doi asociati au amandoi calitatea de expert contabil, se pune si intrebarea cine semneaza situatiile financiare anulate si trimestriale,? avand in vedere ca ei nu vor avea nici un contract cu firma , si ca fiecare isi intocmeste situatiile la clienti lui.

Cum se va proceda la contabilitatea proprie?
Avand in vedere specificul firmei este obligatoriu angajarea de personal -casier, contabil....?

:lostit (13):



#66 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 August 2007 - 11:18 AM

Situatiile financiare ale clientilor firmei de contabilitate le va semna conducatorul firmei (sau delega pe contabilul sef). Actionarii neangajati nu trebuie sa se implice in conducerea efectiva a firmei (decat prin directive generale date in statutul firmei), asa cum Gigi Becali nu ar trebui sa se implice in antrenarea si formarea echipei Steaua ci doar sa dea principiile generale inca de la angajarea antrenorului. Conducatorul angajat respunde in fata legii si nu actionarii.
Pentru contabilitatea proprie a firmei de contabilitate, daca ne luam dupa noile modificari ale Legii contabilitatii, raspunde directorul economic sau contabilul sef si nu administratorul sau directorul general. Evident ca daca firma are un singur angajat expert-contabil, acela va face totul, tinand cont ca e si de specialitate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:32 PM
citare mesaj anterior

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#67 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 22 September 2007 - 04:53 PM

Intrebare:
Eu sint consultant fiscal si o alta persoana e CONTABIL AUTORIZAT (NU EXPERT). Putem constitui o firma care sa aiba ca obiecte de activitate consultanta fiscala si activitatea contabila (fara bilant ) mai nou? Si in ce procente fiecare?
De fapt, ce poate face un contabil autorizat? Se poate asocia intr-o societate comerciala? sau trebuie sa gasesc un expert ? (ceea ce e destul de greu)
Iulia Florea



#68 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 22 September 2007 - 05:40 PM

Tot eu:
Ca salariat pot fi consultant activ dar un contabil autorizat poate fi salariat si in acelasi timp sa profeseze independent?
Iulia Florea



#69 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 September 2007 - 07:48 PM

ca sa ai firma de contabilitate trebuie sa fii actionar majoritar peste 51 % si sa fii inregistrat la ceccar
ca sa ai firma de cosultanta fiscala iar trebuie sa fii actionar majoritar , tot peste 51 % si sa fii inregistrat in camera consultantilor fiscali
conditia de inregistrare e obligatorie pentru a putea presta serviciile respective !



#70 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 September 2007 - 09:17 AM

am o foarte mare nelamurire: mi-am facut o firma de conta cod caen 7412 cu specificatia pe c.u.i. contab. primara. bun, am citit pe alte forumuri ca poti angaja un contabil cu studii superioare care sa semneze balanta-bilant, deci nu este neaparat nevoie de expert (spun dinsii pe forumul respectiv), mai spun ca din 2006 nu mai este nevoie de exp. conditia de baza fiind studiile superioare chiar daca nu este membru ceccar. la situatiile din iunie 2007, acestea au foat semnate de o contabila cu studii sup. fara sa fie expert si nu a fost nici o problema, dar......ma intreb la cel din 31.12, mai merge? va rog sa imi spuneti parerea dv. caci nu mai stiu cum sa fac sa fie bine. pe alta parte, ma gindesc ca daca ar fi asa cum am citit acolo, atunci proaspetii absolventi si-ar putea gasi servici mai repede in acest domeniu. aceasta a fost o simpla parere a mea avind in vedere ca li se cer cam multe ca sa poata profesa dupa ce s-au chinuit sa invete cu gramada.
Va mai rog mult, daca se poate sa imi trimiteti si mie un contract din acela de consultanta.
Multumesc mult si va doresc o zi buna in continuare si numai bine tuturor!!!!!
P.S.- sper ca nu am suparat pe nimeni cu parerea mea, nu am facut decit sa spun ce gindesc. :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:35 PM
citare mesaj anterior




#71 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2007 - 09:38 AM

trebuie sa fie asa : ori angajat cu studii sup eco, ori expert sau firma de contab. Acum, tu ai firma de contab primara. E OK. Dar la bilanturile (inclusiv iunie, legea nu distinge intre situatiile financiare - am citit si eu multe pareri din acestea pe forum dar am citit si legea contab in care se specifica de situatii financiare .... si atat ... fara a se preciza data lor) trebuie sa apara la intocmit ori un economist cu ctr pe munca ori firma de conta sau expert. Tu ca firma de conta primara poti face un ctr cu un expert care sa iti intocmeasca bilanturile, expert care iti emite tie ca firma factura iar tu ii platesti (iar tu la randul tau le emiti clientilor factura). asa mi se pare cel mai logic..... Daca apelezi la varianta cu studii superioare, persoana trebuie sa fie angajata firmei respective, nicidecum a firmei de contab primara.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:36 PM
citare ultimele 2 mesaje




#72 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 September 2007 - 09:51 AM

Multumesc mult Mihavesa, acum m-am lamurit. Numai bine tuturor!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:37 PM
citare integrala ultimele 3 mesaje




#73 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2007 - 06:17 PM

Pentru IULIAPUF Scrie-mi la adresa eurocont.consulting@yahoo.com As vrea sa colaboram.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 07:38 PM
citare inutila ultimele 4 mesaje

miri



#74 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2007 - 07:59 PM

@sara49'

Cand ti-ai deschis firma (si in ce localitate)? Ti- s-au cerut ceva acte doveditoare privind studiile?
Si eu sunt in situatia ta, si as dori sa-mi deschid o astfel de firma, insa auzisem ca cei de la onrc nu mai permit daca nu este membru ceccar sau consultant fiscal.



#75 mihai3

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 October 2007 - 10:43 PM

buna,am si eu o probleme va rog,Am o SC sunt administratorul firmei ,si tin evidenta contabila primara si pe registrul de casa pe o pagina tin evidenta la mai multe zile ,e corect asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de mihai3: 01 October 2007 - 10:46 PM




#76 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 October 2007 - 11:03 PM

pentru Bandit

Bucuresti si a iesit la 31 august 2007. nu mi-a cerut asa ceva ptr. ca am facut-o de conta primara si nu a fost nevoie de expert. mai intreaba-ma daca mai vrei sa sti ceva.



#77 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 11:30 PM

Pt mihavesa & sara49

Salutare,

Doresc si eu sa-mi deschid o firma de conta desi nu sunt membru ceccar sau expert. Am doar studii superioare.
Pentru bilanturi, o sa am o colaborare cu un expert, care mi le va intocmi si semna.
Ce fel de contract intocmesc cu clientii, atata timp cat legea obliga fiecare firma sa aiba dept. de conta sau expert cu contract, cred ca e musai sa inchei ctr. de conta, altfel ar fi clientii in ilegalitate nu?
Iar pt mine, ca firma, nefiind membru ceccar nu cumva este ilegal sa desfasor activitate?

uite ce scrie in Ordonanta 65/94
actualizata:

Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice
următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează
situațiile financiare;
b) acordă asistență privind organizarea și ținerea contabilității;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, fiscal, de organizare
administrativă și informatică;


Art. 9. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice și
juridice următoarele lucrări:
a) ține contabilitatea operațiunilor economico-financiare prevăzute în contract;
b) pregătește lucrările în vederea elaborării situațiilor financiare;


Art. 392. - (1) Exercitarea oricărei atribuții specifice calității de expert
contabil și de contabil autorizat de către persoane neautorizate sau care se
află într-o situație de incompatibilitate constituie infracțiune și se
sancționează potrivit legii penale.
(2) Persoanele care exercită atribuții specifice calității de expert contabil și
de contabil autorizat fără viză anuală se sancționează disciplinar potrivit
Regulamentului de organizare și funcționare a Corpului Experților Contabili și
Contabililor Autorizați.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Bandit: 06 December 2007 - 11:31 PM




#78 demi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 December 2007 - 08:22 AM

Pentru cei ce sunt din Constanta, si au evidente contabile, in cadru legal L82/91, ma ofer ptr o colaborare in ce priveste sit financiare. demianovschicarmen@yahoo.com



#79 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 07 December 2007 - 09:42 AM

Tu ca firma de conta primara poti face un ctr cu un expert care sa iti intocmeasca bilanturile, expert care iti emite tie ca firma factura iar tu ii platesti (iar tu la randul tau le emiti clientilor factura). asa mi se pare cel mai logic..... Daca apelezi la varianta cu studii superioare, persoana trebuie sa fie angajata firmei respective, nicidecum a firmei de contab primara.
[/quote]


Si pe cine scriu la intocmit? Firma de expertiza ....in cazul asta nu mai pot sa i emit eu factura de pe firma de conta primara clientului



#80 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2007 - 11:02 AM

CITAT(Bandit @ Dec 6 2007, 11:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pt mihavesa & sara49

Salutare,

Doresc si eu sa-mi deschid o firma de conta desi nu sunt membru ceccar sau expert. Am doar studii superioare.
Pentru bilanturi, o sa am o colaborare cu un expert, care mi le va intocmi si semna.
Ce fel de contract intocmesc cu clientii, atata timp cat legea obliga fiecare firma sa aiba dept. de conta sau expert cu contract, cred ca e musai sa inchei ctr. de conta, altfel ar fi clientii in ilegalitate nu?
Iar pt mine, ca firma, nefiind membru ceccar nu cumva este ilegal sa desfasor activitate?

nu este ilegal. Tu faci contract cu clientii de contabilitate primara , scrii facturile pe servicii de contab primara (stat salarii, OP, reg casa, etc). Pt bilant ai nevoie intra-devar de expert contabil dar faci un ctr intre tine si expertul contab, practic tu platesti expertul si eventual refacturezi plata aceea catre clienti, dupa cum v-ati inteles sau nu. Si este perfect legal.
Practic, esti un intermediar intre client si expertul contabul. Asta e simplu de realizat, mai complicat e ca trebuie sa gasesti un expert care sa nu fie tentat sa "fure" clientii tai .....

CITAT(AnaB @ Dec 7 2007, 09:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Si pe cine scriu la intocmit? Firma de expertiza ....in cazul asta nu mai pot sa i emit eu factura de pe firma de conta primara clientului

la intocmit scrii expertul contabil, care semneaza si isi pune stampila emisa de ceccar ..... expertul iti emite tie factura si tu clientului, esti ca un intermediar.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL