Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

91 replies to this topic

#21 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 November 2005 - 12:23 PM

Sunt postate de mine in cadrul "Contracte, Declaratii etc" atat in format pdf cat si .doc
linKul:http://www.conta.ro/...p?p=53586#53586
Sunt curios cand apare programul de declaratii .



#22 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 November 2005 - 06:42 PM

Septimiu a spus:

www.casmb.ro dar degeaba te uiti... nu a aparut nimic acolo

mai este si siteul www.cnas.ro (casa nationala) dar nici acolo nu se aude nimic de program !

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#23 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 December 2005 - 09:48 PM

La o prima lectura a normelor am sintetizat urmatoarele :
- pentru indemnizatiile de incapacitate temporara de munca suportate din fondul de salarii contributia la FASS se calculeaza aplicand la valoarea indemnizatiei cotele de 7% si respectiv 6.5% cu precizarea ca contributia datorata de catre asigurat, 6.5%, se retine de catre angajator din contributia la CAS;
( art. 15 pct 2 si 3)
- pentru persoanele aflate in CM de risc maternal contributia se calculeaza prin aplicarea cotei de 6,5% asupra sumei reprezentând valoarea unui salariu minim brut pe tara. NU se precizeaza in prezentele norme daca si aceasta se deduce din contributia la CAS pct. 3 referitor la

Citeaza

Angajatorii vor retine din contributia datorata bugetului asigurarilor sociale de stat sumele reprezentând contributia de 6,5% a asiguratilor aflati în incapacitate temporara de munca, în concediu de sarcina si lauzie, conform prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.
nu se poate aplica deoarece CM de risc maternal nu face obiectul prevederilor Legii 19/2000
( art. 15 pct 5)
- persoanele aflate in intretinerea asiguratului si declarate conform prevederilor Codului Fiscal, de catre acesta la angajator, dobandesc calitatea de asigurat doar daca au urmatoarele grade de rudenie cu salariatul sot/sotie sau parinti. Copii cu varsta de peste 18 anii care NU urmeaza o forma de invatamant chiar daca sunt declaratii ca persoane in intretinerea asiguratului, nu sunt asigurate in sistemul de ASS;
( art. 17 lit. d)
- termenele de plata a contributiilor la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate sunt:
a) data platii drepturilor salariale pe luna în curs, în cazul angajatorilor care efectueaza plata drepturilor salariale lunar, care nu poate fi stabilita mai târziu de data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza plata;
B) data platii chenzinei a 2-a, în cazul angajatorilor ce efectueaza plata drepturilor salariale chenzinal, care nu poate fi stabilita mai târziu de data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza plata.
- la CJAS se vor depune lunar 5!!!! declaratii:
1) anexa nr. 3a) - LISTA Nominala cuprinzând persoanele asigurate pentru care se plateste contributia de asigurari sociale de sanatate Luna .......... anul .............
2) anexa nr. 3b) - LISTA Nominala cuprinzând persoanele aflate în întretinerea asiguratilor pentru care se plateste contributia de asigurari sociale de sanatate Luna .......... anul ...........
3) anexa nr. 3c) - CENTRALIZATOR Referitor la obligatiile de plata ale angajatorului la FNUASS Luna ............ anul ...........
aceastea 3 se vor depune lunar OBLIGATORIU iar daca este cazul si
4) LISTA nominala cuprinzând personalul care intra în activitate 5)LISTA nominala cuprinzând personalul care iese din activitate
- in cazul nevirarii in termen de 30 de zile a sumelor cu regim de retinere la sursa, respectiv contributia asiguratului 6.5%, constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda de la 10.000 lei (RON) la 50.000 lei (RON).
In cazul in care mai sunt si alte noutatii va rog sa le semnalati [/b]



#24 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 December 2005 - 10:04 PM

(3)Veniturile din salarii sau asimilate salariilor cuprind:

i)sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii în alta localitate, în tara si în strainatate, în interesul serviciului, pentru salariatii din institutiile publice;

Cu alte cuvinte, daca la o firma platitoare de imp. pe venitul microintr., un angajat primeste diurna 50 RON, la diferenta dintre 26.3 si 50 i se retine 6.5% CASS. :?



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 December 2005 - 10:29 PM

f bine



#26 monae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 02 December 2005 - 08:51 AM

de cand se aplica aceste norme?luna noiembrie mai poate intra in discutie ?
monae



#27 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 December 2005 - 09:01 AM

Din toate ordonantele si ordinele pe care le-am citit in ultima vreme am retinut urmatoarele:
- Indemnizatiile pt.asigurari sociale de sanatate se vor suporta din noua contributie de 0.75% pt.concedii si indemnizatii
- Pt aceste sume se datoreaza CAS 9.5% aplicat la un sal min brut, care se suporta din cuantumul brut al indemnizatiei , se achita la bugetul CAS
- Se calculeaza sanatate 6.5 % la niv.a 2 sal.min.brute ( exceptie risc maternal care se calc la 1 sal min brut) care se retine din contributia la CAS
-In ceea ce priveste indemnizatiile pt.incapacitate temporare de munca nu-mi este clar daca am inteles bine:
- pt.indemnizatia suportata de angajator se calc. sanatate 7% si 6.5% aplicata la nivelul indemnizatiei si cea de 6.5 se suporta din CAS?
- pt indemnizatia suportata de la buget se calc sanatatate cu formula 2*sal min brut*6.5% si se suporta din cas
-Deci indemnizatiile se suporta din noua contributie pt concedii si indemnizatii ,iar 6.5% sanatate se suporta din CAS?
Va rog sa ma corectati unde am gresit...va multumesc



#28 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 02 December 2005 - 09:12 AM

Aceste norme la ce ordonanta sau lege se refera? Multumesc



#29 angeloo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 02 December 2005 - 09:42 AM

pai si primariile de unde sa aiba bani ptr.plata concediilor de cresterea copilului .....nu de la noi angajatorii?



#30 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 02 December 2005 - 01:02 PM

Anada2004 a spus

Citeaza

Din toate ordonantele si ordinele pe care le-am citit in ultima vreme am retinut urmatoarele:
- Indemnizatiile pt.asigurari sociale de sanatate se vor suporta din noua contributie de 0.75% pt.concedii si indemnizatii
- Pt aceste sume se datoreaza CAS 9.5% aplicat la un sal min brut, care se suporta din cuantumul brut al indemnizatiei , se achita la bugetul CAS
.
.
.
-Deci indemnizatiile se suporta din noua contributie pt concedii si indemnizatii ,iar 6.5% sanatate se suporta din CAS?

Daca nu te superi in ce act normativ ai citit cele de mai sus[/b]



#31 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 02 December 2005 - 01:07 PM

scuze anda2004[/b]



#32 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 December 2005 - 01:41 PM

OUG 158/17.11.05 MO 1074/29.11.05

Art. 38. - (1) Sumele reprezentând indemnizaþii, care se plãtesc asiguraþilor ºi care, potrivit prevederilor prezentei ordonanþe de urgenþã, se suportã din bugetul Fondului naþional unic de asigurãri sociale de sãnãtate, se reþin de cãtre plãtitor din contribuþiile pentru concedii ºi indemnizaþii datorate pentru luna respectivã.

(2) Sumele reprezentând indemnizaþii plãtite de cãtre angajatori asiguraþilor, care depãºesc suma contribuþiilor datorate de aceºtia în luna respectivã, se recupereazã din contribuþiile datorate pentru lunile urmãtoare sau din bugetul Fondului naþional unic de asigurãri sociale de sãnãtate din creditele bugetare prevãzute cu aceastã destinaþie, în condiþiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanþe de urgenþã.


Art. 45. - (1) Perioadele în care asiguraþii prevãzuþi la art. 1 alin. (1) ºi (2) beneficiazã de indemnizaþiile prevãzute la art. 2 constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru aceste indemnizaþii datorându-se contribuþia individualã de asigurãri sociale reglementatã de prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii ºi alte drepturi de asigurãri sociale, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare.

(2) Contribuþia de asigurãri sociale prevãzutã la alin. (1) se calculeazã prin aplicarea cotei stabilite prin Legea bugetului asigurãrilor sociale de stat asupra valorii reprezentând un salariu de bazã minim brut pe þarã garantat în platã, se suportã din cuantumul brut al indemnizaþiei stabilite conform prevederilor prezentei ordonanþe de urgenþã ºi se achitã bugetului asigurãrilor sociale de stat.



#33 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2005 - 03:10 PM

anda2004 a spus:

Din toate ordonantele si ordinele pe care le-am citit in ultima vreme am retinut urmatoarele:
- Indemnizatiile pt.asigurari sociale de sanatate se vor suporta din noua contributie de 0.75% pt.concedii si indemnizatii
- Pt aceste sume se datoreaza CAS 9.5% aplicat la un sal min brut, care se suporta din cuantumul brut al indemnizatiei , se achita la bugetul CAS
- Se calculeaza sanatate 6.5 % la niv.a 2 sal.min.brute ( exceptie risc maternal care se calc la 1 sal min brut) care se retine din contributia la CAS
-In ceea ce priveste indemnizatiile pt.incapacitate temporare de munca nu-mi este clar daca am inteles bine:
- pt.indemnizatia suportata de angajator se calc. sanatate 7% si 6.5% aplicata la nivelul indemnizatiei si cea de 6.5 se suporta din CAS?
- pt indemnizatia suportata de la buget se calc sanatatate cu formula 2*sal min brut*6.5% si se suporta din cas
-Deci indemnizatiile se suporta din noua contributie pt concedii si indemnizatii ,iar 6.5% sanatate se suporta din CAS?
Va rog sa ma corectati unde am gresit...va multumesc

Vezi art.44 din OUG 158 / 17.11.2005



#34 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 December 2005 - 10:33 PM

Programele noi si/sau upgradate se pun si pe site aici ? sau urmarim linkurile? le anunta cineva? exista un topik referitor la programe? daca nu, eu zic sa creem unul!

Mercic
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#35 samira35

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 December 2005 - 06:07 PM

uuuuii



#36 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 08 December 2005 - 11:40 AM

Totusi ,de cand aplicam normele?Discutii sunt multe si contradictorii dar aplicam pentru salariile pe noiembrie sau mai stam pana ne lamurim si noi si ei ca de obicei?
zambeste,maine va fi mai rau



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 11:52 AM

Eu zic ca incepand cu sal. de pe nov., iar fd. de 0.75% de la anu'.



#38 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 08 December 2005 - 12:26 PM

Daca nu e specificat in textul actului altfel, actul normativ intra in vigoare si produce efecte de la data publicarii sale in Monitorul Oficial (care este 29/11/2005). Deci modificarile se vor aplica asupra salariilor din noiembrie. In textul ordonantei e specificat
" (2) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, cota de contribuþie pentru concedii ºi indemnizaþii, destinatã exclusiv finanþãrii cheltuielilor cu plata drepturilor prevãzute de prezenta ordonanþã de urgenþã, este de 0,75%, aplicatã la fondul de salarii sau, dupã caz, la drepturile reprezentând indemnizaþie de ºomaj ori asupra veniturilor supuse impozitului pe venit, ºi se achitã la bugetul Fondului naþional unic de asigurãri sociale de sãnãtate. ", deci fondul de 0.75 % se va aplica incepand cu 1 ianuarie.
:D
Sanda



#39 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 12:43 PM

Septimiu a spus:

si asa aparea de 2 ori pe saptamana intrebarea: "a aparut noul program de sanatate?" ... acum apare :D
:D
Si totusi, unde-i?... sau este echivalentul : rasare... ca o taina maaare.



#40 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 08 December 2005 - 02:18 PM

In urma lecturarii N.M. de colectare a contrib. la FNUASS am cateva mari nedumeriri la completarea declaratiei anexa 3a:
- in cazul categoriei "CIC" suma care se trece la "suma datorata de catre asigurat" este cea care se suporta din contrib. la BASS sau zero.
- la completare sunt 2 categorii de asiguratii "S" -salariati si "CIC" -cei aflati in concediu de ingrijire copil. Cum se va completa declaratia in cazul persoanei care in luna respectiva este si "CIC" si "S", sunt cate doua inregistrari pentru fiecare tip de categorie sau una care sa contina contrib. asig. calculata petru zilele lucrate+contrib. pentru zilele de CIC care se suporta din contrib. la BASS;
- in cazul in care asiguratul este in incapacitate temporara de munca (Concediu Medical) care este valoarea pentru "suma datorata de catre asigurat" ?
- in cazul in care angajatorul nu a achitat in luna anterioara contrib. la FNUASS retinuta de la angajat se va trece in declaratie si sumele anterioare retinute si nevirate?

Astept cu nerabdare sugestii si opinii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL