Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005

154 replies to this topic

#21 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2005 - 04:07 PM

Septimiu a spus:

nu-l mai inregistrezi... eu asa o sa fac pentru ca nu ai un 401 de care sa-l legi :roll:

Si totusi am bonuri de taxi pe care trebe sa dau banii, ca au fost in interesul firmei. Si taxiul n-a avut factura!
Dar abonamentul RATB pentru calatorii in interesul serviciului? RATB-ul da factura?



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2005 - 04:18 PM

RATB are abonamente pt pers juridice...




#23 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 09 December 2005 - 04:18 PM

pe multi nu-i interesau bonurile decat pentru cheltuieli dedeuctibile sau tva. se pot utiliza la cheltuieli nedeductibile. ideea este ca pe patron nu-l intereseaza daca nu se pot deduce. :lol:



#24 camelia71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2005 - 07:11 PM

La mine la firma s-au inreg. toate bonurile fiscale pe cheltuieli si s-a dedus tva . Este gresit?



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2005 - 07:12 PM

despre tva e foarte gresit



#26 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2005 - 07:13 PM

fara a avea factura..da..vezi posturile de mai sus si dc nu esti lamurita pe deplin foloseste butonul "Cautare"



#27 violetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 09 December 2005 - 11:27 PM

dar nici pana acum bonurile fiscale nu erau documente cu care puteai sa+ti deduci cheltuiala si tva+ul,doar cu unele exceptii



#28 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 11 December 2005 - 11:59 AM

Septimiu a spus:

oricum sa fim seriosi daca cumperi ceva pe bon cumperi tigari sau cafea de la buticu din colt

Nu e chiar asa... Eu am tinut ctb la firma de constructii si aveam bonuri fiscale fara factura la cuie de exemplu... Ramanea muncitorul fara cuie si lua de 100.000 lei, exact atat cat ii mai trebuia ca sa poata munci in ziua aceea... Sa incep sa va povestesc despre patronii care nu au niciodata bani si nu fac aprovizionarile cu materiale decat atunci cand arde, adica vine muncitoru si zice " sefule, pai eu nu am cu ce sa muncesc, asa ca stau" si atunci baga seful mana in buzunar dupa 100.000 lei sa poata munci muncitorul... :roll: Sa cred ca spun o noutate?... Cred ca e stiuta practica patronilor care au bani pt treburile lor personale dar nu si pt lucrarile contractate si banii de la clienti nu vin in avans, decat 30% sau cat s-a dicutat la incheierea contractului... :!:
Felis



#29 aidatoma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, Informatica

Postat 13 December 2005 - 01:16 PM

Cine imi poate spune si mie ce fac in situatia in care la aprovizionare trebie sa cumpar din piata anumite produse (la o pizzerie). Exista vreo modalitate de decont, avand in vedere ca aceasta cheltuiala este zilnica si nu se poate face de la supermarket. In plus este exclus sa ma capat cu factura sau asa ceva.
Multumesc
Aida Toma



#30 aidatoma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, Informatica

Postat 13 December 2005 - 01:20 PM

Cheltuielile cu intretinerea la bloc, unde este punctul de lucru mai pot sa le bag? Nu are TVA dar este o cheltuiala. Cine sa mai stie, este o ceata totala.
Aida Toma



#31 adina balta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:arad

Postat 14 December 2005 - 11:07 AM

Normal ar fi sa poti deoarece documentele care stau la baza intocmirii lor sunt facturile:de apa,gaz, incalzire s.a.m.d.
Dar cine mai stie ce e normal
adi



#32 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2005 - 12:12 PM

Si nu vad cum asociatia de locatari care cere plata intretinerii ar putea factura cheltuielile cu TVA :lol: catre firma locatara.



#33 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2005 - 10:40 PM

Nu va jucati cu notiunea de cheltuiala deductibila / nedeductibila. Nu orice cheltuiala care nu este deductibila este nedeductibila !!! Cele nedeductibile sunt bine delimitate de CF. Altfel spus, o cheltuiala nedeductibila in cele mai multe cazuri nu este cheltuiala (daca imi permiteti acest mod de exprimare).



#34 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 December 2005 - 11:03 PM

goreXP a spus:

Nu orice cheltuiala care nu este deductibila este nedeductibila !!!

:shock: Ce vrei sa spui? :(



#35 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 30 December 2005 - 01:01 AM

[quote=andreipa2003]Pentru a putea fi trecute pe cheltuieli sumele din bonurile fiscale,altele decat cele cu carburanti, trebuie insotite de facturi.Pana acuma nu puteam deduce TVA-ul de pe acestea dar puteau fi trecute pe cheltuieli.Iata ca de acuma nu se mai pot trece nici pe cheltuieli,ramanand doar ca documente de plata pentru casa. Ok?


Salutare.


Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine confirmand sau infirmand daca este corect ce am inteles eu din comentariile (si contextul legal) pe marginea acestui post:

1. Pana in nov 2005 o achizitie care avea drept document justificativ doar bon fiscal se putea considera o cheltuiala deductibila dar dupa nov 2005, intr-o situatie similara, se va considera cheltuiala nedeductibila.
2. TVA-ul aferent acestei achizitii pentru care nu am decat bon fiscal a fost inainte de nov 2005 si va fi si ulterior acestei date nedeductibil.



Daca pana acum TVA-ul aferent achizitiilor insotite numai de bon fiscal a fost nedeductibil, cum se poate "repara" o situatie din iunie 2004 cand un bon fiscal a fost inregistrat in contabilitate cu cheltuiala si TVA ambele deductibile?


Multumesc anticipat pentru sprijin.



#36 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 02 January 2006 - 02:36 PM

In pagina 1 se spune ca e mai bine pentru microintreprinderi pentru ca nu le intereseaza deductibilitatea unei anumite cheltuieli. Perfect de acord insa se uita de TVA! Nu toate microintreprinderile sunt neplatitoare de TVA si deci sunt afectate in aceeasi masura la decontarea TVA colectata. :(



#37 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 04 January 2006 - 01:15 PM

apropo de bonuri de taxi, ce te faci daca un angajat a plecat intr-o deplasare in tara si a folosit taxiul, cum obtii factura?
te apuci sa dai telefoane peste telefoane obtii factura pentru 30.000 si mai platesti si telefonul? halal afacere.
la ce s-au mai introdus bonurile fiscale daca nu se mai inregistreaza pe cheltuiala?
daca ai cumparat de 20.000 lei si ceri factura o sa rada vanzatorul de tine si spune ca mai multa costa tipizatul decat ce ai cumparat tu si n-o sa-ti dea in veci factura
la parcare cine iti da factura?



#38 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 04 January 2006 - 03:19 PM

La parcare (si alte servicii) exista Ordin 2055/1998 actualizat - in anexa 2: Bon cu valoare fixa, este deductibil.
Asemanator la Posta - Ordin 1060/2004 - chitantele sunt deductibile.



#39 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2006 - 05:45 PM

Carolina3


Imi dai si mie, te rog, frumos, cele 2 ordine?



#40 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 04 January 2006 - 06:28 PM

e asa un haos in sistemul fiscal incat iti vine sa iei câmpii! Cei care au introdus sistemul cu casa de marcat fiscala probabil tocmai la acest aspect s-au gandit. Sa nu mai fie nevoie de facturi in cazul cumparaturilor ocazionale si de mica valoare, iata insa ca incet, incet utilitatea acestora dispare si avem nevoie de tot mai multe documente cu caracter "fiscal" care acopera nepriceperea celor ce gestioneaza destinele financiare ale acestei tari. PACAT!






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL