Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 18

Salt la continut


SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

403 replies to this topic

#341 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 July 2006 - 01:25 PM

cam toate ITM urile din tara declara ca " recomanda" , cand de fapt obliga .
Nu ma deranjeaza marirea salariului minim , por sa-l faca si 3700 , cu atat mai bine . Deranjanta e lipsa de coerenta atat in emiterea legislatiei , cat si in aplicarea ei ( pana acum credeam ca doar in aplicarea ei sunt incoerenti ) . De salariul asta minim - ca-i garantat , ca-i negociat sau cum s-o numi el ( voi ati mai auzit pana acum sa se faca distinctia asta intre minim garantat si minim negociat ? ) se leaga multe altele , pt ca apare ca variabila importanta in diverse calcule . Iar daca nu ai date clare si exacte , gresesti . Si daca gresesti , nu-ti plateste ITM penalitatile .
La Valcea , s-au primit state cu 330 inclusiv pt iunie , apoi s-au razgandit si pretind ca incepand cu 1 iulie sa intram " in legalitate " ( care legalitate ? ) , adica sa depunem decizii de majorare la 370 incepand cu 01.04 , cu " recomandarea " ca diferentele pt lunile aprilie , mai si iunie sa le trecem in salariu sub forma de prime .
Eu ma intreb de ce tace legiuitorul ? O fi prea ocupat cu retragerea trupelor din ....



#342 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2006 - 09:07 AM

Ai dreptate ggf
Ma intreb de ce nu iese Min. Muncii la rampa si sa spuna clar.... "bai prostilor.... nu va mai stresati... salariul minim este:....." si cu asta basta.... dar e mai bine asa ... se lasa loc la interpretari... ca asa e in Romania...
Am intrebat o data un jurist despre un articol de lege si raspunsul a fost (surpriza): "depinde, ca poate fi interpretabil".
Eu cred ca se fac intentionat legile in asa masura ca sa mai aiba si ei niste prime de luat, vacante de facut (din banii scusi din amenzi). Sau mai e o varianta... s-au gasit toti "taranii" sa devina senatori si deputati si nu stiu ce voteaza...
V-am pupat... ca m-am cam saturat de acest subiect ca e din mai in discutie.

ANA



#343 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 08 July 2006 - 12:40 PM

http://www.itmgalati.ro/ccmunn.doc
camicaze



#344 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2006 - 10:28 AM

Ana Maria Cutar a spus:

Ai dreptate ggf
Ma intreb de ce nu iese Min. Muncii la rampa si sa spuna clar.... "bai prostilor.... nu va mai stresati... salariul minim este:....." si cu asta basta.... dar e mai bine asa ... se lasa loc la interpretari... ca asa e in Romania...  
Am intrebat o data un jurist despre un articol de lege si raspunsul a fost (surpriza): "depinde, ca poate fi interpretabil".
Eu cred ca se fac intentionat legile in asa masura ca sa mai aiba si ei niste prime de luat, vacante de facut (din banii scusi din amenzi). Sau mai e o varianta... s-au gasit toti "taranii" sa devina senatori si deputati si nu stiu ce voteaza...  
V-am pupat... ca m-am cam saturat de acest subiect ca e din mai in discutie.
Opinia MMSSF e destul de clara (pentru ei):
http://www.inspectmun.ro/InformareSalariuM...EsalariuMin.pdf

Citeaza

INFORMARE
referitoare la salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată și la aplicabilitatea contractului colectiv de muncă unic la nivel național

Potrivit prevederilor art. 159 alin. 1 teza I din Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, salariul de bază minim brut pe țară, garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabilește prin hotărâre a Guvernului, după consultarea sindicatelor și a patronatelor.
În acest sens, prin Hotărârea Guvernului nr. 1.766/2005 s-a statuat că salariul minim brut pe țară, garantat în plată, aplicabil de la data de 01.01.2006 este în cuantum de 330 lei lunar.

În conformitate cu dispozițiile art. 11 alin. 1 lit. d) din Legea nr. 130/1996, coroborat cu art. 238 alin. 2 și 3 și art. 241 alin. 1 lit. d) din Codul muncii, clauzele contractului colectiv de muncă unic la nivel național produc efecte pentru toți salariații încadrați la toți angajatorii din țară, acestea având un caracter minimal, de la care părțile semnatare ale contractului colectiv de muncă de nivel inferior - celui național - pot prevedea clauze contractuale mai favorabile.

Prin actul adițional la Contractul colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2005 - 2006, înregistrat la MMSSF cu nr. 710/03.04.2006 și publicat în Monitorul Oficial, Partea a V- a, nr. 7 din 2 mai 2006, la art. 39 alin. 3 s-a stabilit salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de 170 de ore de 370 lei lunar, începând cu data de 01.04.2006.

Potrivit prevederilor art. 236 alin. 4 din Codul muncii, coroborat cu dispozițiile art. 25 alin. 3 din Legea nr. 130/1996, contractele colective de muncă se aplică de la data înregistrării. Părțile pot conveni ca data aplicării clauzelor negociate să fie ulterioară zilei de înregistrare a contractului.

Având în vedere cele de mai sus, rezultă că prevederile referitoare la salariul de bază minim brut negociat din Contractul colectiv de muncă unic la nivel național se aplică tuturor salariaților ale căror salarii sunt stabilite prin negociere, iar prevederile din H.G. nr. 1766/2005 constituie nivelul minim al salariului garantat în plată pentru un salariat care a prestat munca în program lunar complet.

In rezumat:

1.- cica unul e garantat si altul e negociat,
asa ca sa ne ameteasca un pic, fara sa zica care din ele mai ilegal,
lasand sa se inteleaga ca in cazul in care guvernul o ia razna si "uita" sa garanteze ce e negociat,
se aplica cel mai mare dintre ele ...

2.- se aplica acolo unde salariile se stabilesc prin negociere (peste 20 salariati)

3.- este valabil de la data inregistrarii la MMSF !!!,
(incredibil dar asa scrie in L.130/96)
si nu de la data publicarii, cum ar fi normal intr-o tara normala ...



#345 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 10:27 AM

pana nu se publica in MO, de unde... pana corbului, sa stim ca s-a semnat ?? in plus, tocmai aceasta publicare in MO ii da legitimitatea necesara aplicarii de catre noi... ca ei nu au fost in stare sa-l publice decat LA O LUNA dupa semnare, e problema lor ! sau asa ar trebui sa fie !

pana la urma, voi ce faceti, dragilor ?? mariti salariile minime de la 01.04 ??



#346 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 July 2006 - 10:57 AM

l-am marit de la 01.05.2006 :roll:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#347 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 11:10 AM

si eu, mony :D , dar astia vor acum de la 01.04 :? tu ce faci ?? te conformezi ?



#348 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 July 2006 - 11:15 AM

nu am de ce sa ma conformez
ne-au obligat sa depunem state si sa inregistram CIM cu noul salariu din luna 5.
acum vor din luna 4?!!!!
cine plateste pierderea de timpa noastra?!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#349 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 July 2006 - 11:34 AM

Doresc sa cred ca ITM este bine intentionat.Dar cum sa cred asta cand,in incercarea de a afla mai multe despre aceasta problema, am accesat site-ul Munisterului Muncii precum si pe cal al inspectiei muncii.Pe nici unul dintre ele nu se pomeneste ceva despre vreun contract colectiv de munca la nivel national si ce obligatii revin angajatorilor prin raportare la prevederile acestuia. Nimic.. despre aparitia Actului aditional la CCMN, desi acesta se inregistreaza la Min. Mcii si devine aplicabil incepand cu acea data.Nici macar o stire ce sa mai spun de o indrumare metodologica. Dar nu putem justifica nerespectarea legii prin necunoasterea ei.Dupa mine majorarea incepand cu luna mai se poate justifica prin faptul ca informatia privind CCMN a devenit publica abia in aceasta luna.



#350 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 10 July 2006 - 11:34 AM

[/quote]
2.- se aplica acolo unde salariile se stabilesc prin negociere (peste 20 salariati) [quote][/quote]

Toate ITM din tara obliga toti angajatorii la marirea salariului , indiferent daca au un salariat sau 100



#351 andre

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 12 July 2006 - 06:51 PM

Am o mare dilema.Am depus statele pe aprilie si mai la ITM si am declarat bineinteles,pentru cei care au minim , 330 ron...ca sa aflu luna aceasta ca salariul minim s-a modificat,ca este de 370 ron,incepand cu 1 aprilie.Avand in vedere ca sunt foarte multi cei carora trebuie sa le modific m-am gandit sa declar pe iunie 370 ron pt fiecare si sa le trec la alte drepturi diferentele de pe aprilie si mai.Ar fii totul ok:contributiile se vor mari si voi acoperi si lunile precedente...dar totusi...cum ramane cu somajul???El se va calcula tot la salariul de baza de pe luna aceasta,adica la 370 ron ci nu la 370 ron plus diferentele pe care le-am pus de pe lunile trecute.Asa ca....somajul nu va fii in regula...Ce alta solutie as avea...in afara de rectificative???



#352 DIANASUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:ALBA

Postat 12 July 2006 - 08:48 PM

Buna intrebare! Si eu ma confrunt cu acceasi problema. asteptam pareri. Multumim



#353 guzun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 July 2006 - 11:07 PM

Stie cineva ce act reglementeaza modificarea salariului minim de la 330 la 370 lei?
Salariul minim de 370 lei este obligatoriu pentru toate SC, sau numai pentru cele cu peste 20 de angajati?



#354 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2006 - 11:12 PM

s-au scris pagini intregi pe acest forum referitor la acest subiect. citeste si te vei lamuri



#355 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2006 - 07:02 AM

Pt. toate soc. Act aditional la cont. colectiv de munca MO7 / partea 5 02.05.06



#356 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2006 - 07:44 AM

Doina P, tu spui ca pentru toate societatile.Dar nu a aparut nici o lege in acest sens.



#357 Iulya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2006 - 08:16 AM

Pe pagina www.inspectmun.ro a aparut o informare in acest sens. Citez doar concluzia "Având în vedere cele de mai sus, rezultă că prevederile referitoare la salariul de bază minim brut negociat din Contractul colectiv de muncă unic la nivel național se aplică tuturor salariaților ale căror salarii sunt stabilite prin negociere, iar prevederile din H.G. nr. 1766/2005 constituie nivelul minim al salariului garantat în plată pentru un salariat care a prestat munca în program lunar complet."



#358 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2006 - 08:25 AM

Ai dreptate Iulya! Dar din cate stiu eu nu au obligatia incheierii unui Contract Colctiv de Munca decat firmele cu mai mult de 50 de salariati.



#359 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2006 - 08:53 AM

este vorba de Act nr. 710 din 03/04/2006,Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 7 din 02/05/2006 cu Intrare in vigoare: 02/05/2006.Asta ma innebuneste pe mine....aplicabilitatea este retroactiva :x ....
In contractul colectiv de munca scrie:
Art. 99. -
(2) Drepturile prevăzute în prezentul contract colectiv de muncă sunt considerate minime, de la nivelul cărora începe negocierea contractelor colective de muncă la celelalte niveluri, cu excepția celor care sunt stabilite în cuantum fix sau maxim.
(3) În situațiile în care nu se încheie contracte colective de muncă pe ramură sau grupuri de unități, prevederile prezentului contract colectiv de muncă la nivel național sunt considerate niveluri minime, în conformitate cu prevederile art. 3, de la care începe negocierea contractelor colective de muncă la nivel de unități. (4) Executarea contractului colectiv de muncă este obligatorie pentru părți.
Art. 100. - Drepturile prevăzute în contractele individuale de muncă nu pot fi sub nivelul celor stabilite prin contractele colective de muncă.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#360 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 13 July 2006 - 09:22 AM

Daca reincepeti discutia despre salariul minim negociat , ma sinucid :lol:
Sunt pagini intregi scrise in forum pe tema asta :!:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL