Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie privind semnatura in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legislatie privind semnatura in contabilitate

54 replies to this topic

#1 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 23 March 2006 - 04:47 PM

De la inceputul anului am ramas fara contabila, dintr-un motiv f. nefericit, a murit. Anul trecut am luat licenta si sunt economista. Intrebarea mea este pot semna situatiile si bilanturile ca si economist? Precizez ca sunt asociat in firma, iar cifra de afaceri depaseste 100.000 euro. Ma gandeam, daca nu am voi sa semnez pt. ca sunt asociat si trebuie sa am contabil autorizat, ma retrag din firma si intra sotul meu. Atunci ma angajez la firma contabil pentru a semna situatiile si pentru a nu mai apela la altcineva. Cum este corect?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2006 - 05:47 PM

Legea contabilitatii, art.10, alin.(4)
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizată în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în condițiile Ordonanței Guvernului nr. 65/1994 și care au înregistrat o cifră de afaceri anuală de până la echivalentul în lei a 50.000 euro, răspunderea pentru ținerea contabilității, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.

Opinia mea este ca, daca vrei sa fie 100% corect, trebuie sa fi angajata la firma. Contabil-sef sau director-economic.




#3 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 06:09 PM

Poti sa ramai asociat si iti faci si un contract de munca pe 2 ore ca si contabil si atunci totul e ok.
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#4 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 12:40 AM

Buna !

Si eu sint licentiata in economie, 2005. Sint angajata cu 2h contabil. CA < 50.000 euro. Administratorul semneaza tot.

Dar intreb..eu ce am voie sa semnez ?

Multumesc pentru raspuns



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 March 2006 - 12:44 AM

Timea a spus:

Dar intreb..eu ce am voie sa semnez ?

Multumesc pentru raspuns
statul de plata



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 March 2006 - 01:25 AM

:lol:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 24 March 2006 - 10:37 AM

Multumesc pentru raspunsuri, dar nu imi este clar.Pot ramane asociat, imi fac contract de 2 ore si semnez fara probleme bilantul si altele? Este legal?



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2006 - 11:01 AM

albina a spus:

Multumesc pentru raspunsuri, dar nu imi este clar.Pot ramane asociat, imi fac contract de 2 ore si semnez fara probleme bilantul si altele? Este legal?

Legal 100% :lol:



#9 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 24 March 2006 - 12:37 PM

Multumesc mult, dar am uitat sa precizez ca sunt asociat unic. Are vreo importanta?V-am exasperat cu subiectul asta.



#10 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2006 - 12:40 PM

albina a spus:

Multumesc mult, dar am uitat sa precizez ca sunt asociat unic. Are vreo importanta?V-am exasperat cu subiectul asta.

ARE! Ca nu te poti angaja tu pe tine!



#11 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 24 March 2006 - 12:43 PM

Deci, solutia ramane sa ies din firma si sa intre sotul meu , iar eu imi fac contract de 2 ore sa tin contabilitatea?



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2006 - 01:10 PM

albina a spus:

Deci, solutia ramane sa ies din firma si sa intre sotul meu , iar eu  imi fac contract de 2 ore sa tin contabilitatea?

Sau amandoi asociati si administratori.



#13 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 03:52 PM

albina a spus:

Deci, solutia ramane sa ies din firma si sa intre sotul meu , iar eu  imi fac contract de 2 ore sa tin contabilitatea?
Nu inteleg de ce insisti sa iesi din firma ... :shock: daca esti asociat unic, da-i sotului tau 5% din actiuni si fa-ti contract de munca pe 2 ore cu sal minim, angajata fiind din partea firmei de sotul tau ...
Asta e tot!

Pt Timea: s-a tot discutat pe aici de dreptul de semnatura, dar iti repet: daca esti licentiata in studii economice si ai contract de munca, poti semna fara probleme bilant, balanta si ce te mai intereseaza ...
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#14 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 March 2006 - 04:24 PM

Sau PF autorizata si poti semna....
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#15 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 05:09 PM

Multumesc pentru raspunsuri. Insa totusi sint nelamurita.

Intelesesem din alte parti ca doar un contabil autorizat poate sa semneze situatii financiare, declaratii si alte acte de acest gen.

Daca un economist poate face atitea lucruri de ce trebuie sa mai fii si contabil autorizat ? Sau altfel ... ce poate face un contabil autorizat si nu poate face un economist ?

Va rog din tot sufletul sa ma luminati.



#16 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 06:39 PM

Revin si eu cu o intrebare (imi cer scuze daca deranjez). Daca o persoana are cursuri de perfectionare cu diploma recunoscuta de Min. Muncii si Min. Inv. (contabil) ce poate face intr-o firma fara sa iasa in afara legii. Mentionez ca pe Actul aditional al Certificatului de absolvire este trecut chiar si intocmirea bilantului. Este corect?



#17 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 24 March 2006 - 07:31 PM

Timea a spus:

Multumesc pentru raspunsuri.  Insa totusi sint nelamurita.

Daca un economist poate face atitea lucruri de ce trebuie sa mai fii si contabil autorizat ? Sau altfel ... ce poate face un contabil autorizat si nu poate face un economist ?

Va rog din tot sufletul sa ma luminati.

Uite cum vad eu lucrurile:

Diferenta consta in modul de exercitare al meseriei, un contabil autorizat isi poate desfasura activitatea in mod independent, fara a fi angajat cu contract de munca. Sunt si alte meserii care pentru a putea fi practicate in mod independent au nevoie de autorizatii (electricienii...) :roll:



#18 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 24 March 2006 - 09:09 PM

adadu a spus:

Daca o persoana are cursuri de perfectionare cu diploma recunoscuta de Min. Muncii si Min. Inv. (contabil) ce poate face intr-o firma fara sa iasa in afara legii. Mentionez ca pe Actul aditional al Certificatului de absolvire este trecut chiar si intocmirea bilantului. Este corect?

Nu pot sa ma pronunt cu privire la "ce poate face intr-o firma fara sa iasa in afara legii" pot doar sa-ti citez din L82 si sa-ti spun ca eu predand un bilant la finante si semnand la intocmit ca angajat cu contract de munca am fost intrebata daca am studii ec. superioare :?: N-am inteles intrebarea dar am raspuns da.
Parere mea e ca poti sa fii angajat ca si contabil (cu asumarea raspunderii in ceea ce priveste organizarea si conducerea contabilitatii) nu stiu insa ce sa zic in legatura cu intocmirea bilantului (as inclina sa zic ca poti, plus ca daca firma are CA<50.000 euro administratorul pote sa raspunda singur )

Citeaza

Art. 11. - (1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.  

(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund impreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, in conditiile legii.  
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii.  
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, care nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.  
(5) Institutiile publice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte sau care nu au personal incadrat cu contract individual de munca, potrivit legii, pot incheia contracte de prestari de servicii, pentru conducerea contabilitatii si intocmirea situatiilor financiare trimestriale si anuale, cu societati comerciale de expertiza contabila sau cu persoane fizice autorizate, conform legii. Incheierea contractelor se face cu respectarea reglementarilor privind achizitiile publice de bunuri si servicii. Plata serviciilor respective se face din fonduri publice cu aceasta destinatie.




#19 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 09:12 PM

Multumesc, dar asta este bruma pe care o stiam si eu. Tu ai cursuri medii sau...?



#20 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 24 March 2006 - 09:20 PM

Nu cred ca ale mele studii sunt relevante dar pot sa ti le spun. Sunt contabil cu studii medii, proaspat autorizat, proaspat masterand in studii ec. si inginer ca studii superioare :D Cam ciudat nu? Insa am semnat si predat bilanturi ca salariat inca din 1999 cand nu aveam decat studii medii si anul asta e primul an cand sunt intrebata la predarea bilantului daca am studii superioare.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL