Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie privind semnatura in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


legislatie privind semnatura in contabilitate

54 replies to this topic

#41 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 15 May 2006 - 03:03 PM

danetta a spus:

Si eu sut asociat in firma mea si sunt si economista .Am intrebat la ITM la corpul de control, problema cu semnaturile si mi-au raspuns ca am dreptul sa semnez in acte. Intreaba la ITM.
Ti-au spus aia de la ITM ca ai dreptul sa semnezi conturile anuale fara sa fii autorizata??!! Te sfatuiesc sa intrebi si la Admin.Fin. sau, mai bine citeste cu atentie Legea 82 a contabilitatii, colega.Mult succes!



#42 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 15 May 2006 - 05:45 PM

Draga MASTER,

In primul rand ai putea sa fi mai putin ironic, colega,nu toti ne-am nascut invatati.Bilantul il semneaza administratorul, eu semnez in celelalte .Stiu ca raspunderea revine administratorului, deoarece nu am personal angajat.Eu le intocmesc.Nu am voie sa semnez absolut nimic ?




#43 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 May 2006 - 08:12 AM

danetta a spus:

Draga MASTER,

In primul rand ai putea sa fi mai putin ironic, colega,nu toti ne-am nascut invatati.Bilantul il semneaza administratorul, eu semnez in celelalte .Stiu ca raspunderea revine administratorului, deoarece nu am personal angajat.Eu le intocmesc.Nu am voie sa semnez absolut nimic ?
Daca ai o cifra de afaceri sub 50000 eur poti semna absolut tot, mai putin bilantul. Dar daca te angajezi in firma rezolvi si aceasta problema



#44 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 16 May 2006 - 08:48 AM

Da, sunt la inceput si inca nu imi permit sa ma angajez in firma si nici sa am angajati, lucreaza doar administratorul cand avem cate o lucrare.



#45 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 May 2006 - 10:08 AM

am si eu o intrebare de prost: la ce anume va referiti cand spuneti "conturile anuale"? pentru ca administratorul poate semna orice act, inclusiv bilant daca firma este microintreprindere sau IMM care nu are o CA mare.



#46 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 17 May 2006 - 11:10 AM

andreea a spus:

am si eu o intrebare de prost: la ce anume va referiti cand spuneti "conturile anuale"? pentru ca administratorul poate semna orice act, inclusiv bilant daca firma este microintreprindere sau IMM care nu are o CA mare.
ai dreptate! depinde insa de cifra de afaceri anuala...



#47 FlorinN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 May 2006 - 12:55 PM

- srl cu cifra de afaceri >50.000 euro
- administratorul are studii superioare economice
In acest caz poate administratorul poate sa intocmeasca si sa semnze situatiile financiare anuale?



#48 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2006 - 02:56 PM

FlorinN, nu. daca ai CA > 50.000 euro bilantul trebuie certificat de un expert contabil.



#49 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 May 2006 - 05:03 PM

andreea a spus:

daca ai CA > 50.000 euro bilantul trebuie certificat de un expert contabil.
Nu exista notiunea de "certificat".
Situatiile financiare pot fi "intocmite" sau "auditate".



#50 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 17 May 2006 - 07:52 PM

Legea nr.82/1991 republicata:
Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.
(2) Persoanele prevăzute la art. 1 organizează și conduc contabilitatea, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare și răspund împreună cu personalul din subordine de organizarea și conducerea contabilității, în condițiile legii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în condițiile Ordonanței Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați, cu modificările și completările ulterioare, care răspund, potrivit legii.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizată în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în condițiile Ordonanței Guvernului nr. 65/1994 și care au înregistrat o cifră de afaceri anuală de până la echivalentul în lei a 50.000 euro, răspunderea pentru ținerea contabilității, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.



#51 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 17 May 2006 - 07:57 PM

marian.apetre a spus:

andreea a spus:

daca ai CA > 50.000 euro bilantul trebuie certificat de un expert contabil.
Nu exista notiunea de "certificat".
Situatiile financiare pot fi "intocmite" sau "auditate".
Legea nr.82/1991 republicata:
Art. 33. - (1) Situațiile financiare anuale ale persoanelor juridice prevăzute la art. 28 alin. (3) sunt supuse auditului financiar, care se efectuează de către auditori financiari, persoane fizice sau juridice autorizate, potrivit legii.
(2) Sunt supuse, de asemenea, auditului financiar situațiile financiare întocmite cu ocazia fuziunii, divizării sau încetării activității persoanelor prevăzute la art. 28 alin. (3).
(3) Persoanele juridice prevăzute la art. 28 alin. (3) au obligația auditării situațiilor financiare anuale pe perioada premergătoare aplicării reglementărilor armonizate, în condițiile stabilite de Ministerul Finanțelor Publice și instituțiile prevăzute la art. 4 alin. (3), după caz.
(4) Criteriile în funcție de care situațiile financiare anuale ale persoanelor juridice prevăzute la art. 28 alin. (4) sunt supuse auditului financiar se stabilesc prin ordin al ministrului finanțelor publice. Verificarea de către cenzori a situațiilor financiare anuale se efectuează potrivit legii.



#52 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 May 2006 - 06:46 AM

master a spus:

Legea nr.82/1991 republicata:
Art. 33. - (1) Situațiile financiare anuale ale persoanelor juridice prevăzute la art. 28 alin. (3) sunt supuse auditului financiar, care se efectuează de către auditori financiari, persoane fizice sau juridice autorizate, potrivit legii.
(2) Sunt supuse, de asemenea, auditului financiar situațiile financiare întocmite cu ocazia fuziunii, divizării sau încetării activității persoanelor prevăzute la art. 28 alin. (3).
(3) Persoanele juridice prevăzute la art. 28 alin. (3) au obligația auditării situațiilor financiare anuale pe perioada premergătoare aplicării reglementărilor armonizate, în condițiile stabilite de Ministerul Finanțelor Publice și instituțiile prevăzute la art. 4 alin. (3), după caz.
(4) Criteriile în funcție de care situațiile financiare anuale ale persoanelor juridice prevăzute la art. 28 alin. (4) sunt supuse auditului financiar se stabilesc prin ordin al ministrului finanțelor publice. Verificarea de către cenzori a situațiilor financiare anuale se efectuează potrivit legii.

Si vezi pe undeva cuvantul "certificat" ?
Sau de ce ai dat citatul?

.



#53 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 18 May 2006 - 07:28 AM

marian.apetre a spus:

master a spus:

Legea nr.82/1991 republicata:
Art. 33. - (1) Situațiile financiare anuale ale persoanelor juridice prevăzute la art. 28 alin. (3) sunt supuse auditului financiar, care se efectuează de către auditori financiari, persoane fizice sau juridice autorizate, potrivit legii.  
(2) Sunt supuse, de asemenea, auditului financiar situațiile financiare întocmite cu ocazia fuziunii, divizării sau încetării activității persoanelor prevăzute la art. 28 alin. (3).  
(3) Persoanele juridice prevăzute la art. 28 alin. (3) au obligația auditării situațiilor financiare anuale pe perioada premergătoare aplicării reglementărilor armonizate, în condițiile stabilite de Ministerul Finanțelor Publice și instituțiile prevăzute la art. 4 alin. (3), după caz.  
(4) Criteriile în funcție de care situațiile financiare anuale ale persoanelor juridice prevăzute la art. 28 alin. (4) sunt supuse auditului financiar se stabilesc prin ordin al ministrului finanțelor publice. Verificarea de către cenzori a situațiilor financiare anuale se efectuează potrivit legii.

Si vezi pe undeva cuvantul "certificat" ?
Sau de ce ai dat citatul?

.
Mariane, pur si simplu am vrut sa-ti dau dreptate...citand textul legii!Daca nu te-ai prins...nu este vina ta!! :)



#54 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2006 - 01:08 PM

S-a dezbatut de foarte multe ori problema cu asociatul unic angajat la propria firma.
Si chiar eu am dat un extras din revista capital era vorba de o situtie transat chiar in justitie in acre asociatul unic a cistigat.
Deci NU ESTE NICI O PROBLEMA.
Asociatul uni poate fi proporiul sau angajat.
Draghici Dan



#55 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 22 May 2006 - 02:29 PM

Dan_Draghici a spus:

S-a dezbatut de foarte multe ori problema cu asociatul unic angajat la propria firma.
Si chiar eu am dat un extras din revista capital era vorba de o situtie transat chiar in justitie in acre asociatul unic a cistigat.
Deci NU ESTE NICI O PROBLEMA.
Asociatul uni poate fi proporiul sau angajat.
Absoult corect!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL