Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG- donatie bani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ONG- donatie bani

7 replies to this topic

#1 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 28 March 2006 - 04:23 PM

As vrea sa stiu ce document se completeaza de catre o fundatie atunci cand se doneaza sume de bani la oamenii saraci. Si ce cuprinde acest document.
Astept raspuns
V a multumesc anticipat! :roll:



#2 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 March 2006 - 04:45 PM

mai bine un mecenat.donatia este mai complicata.




#3 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 28 March 2006 - 07:08 PM

cred ca nu m-am exprimat bine, deci sunt fundatie cu activitati fara scop patrimonial si am primit bani din donatii pe care vreau sa ii distribui la oamenii saraci, deci nu sunt SC cu activitati economice si nici nu platesc impozit pe profit.
M-ar interesa cum dau eu ca fundatie acesti bani la oameni,ce documente trebuie sa completez. Rog mult cine ma poate ajuta?
Va multumesc. :oops:



#4 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2006 - 10:58 PM

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. De curand am preluat o asociatie non profit si in ciuda experientei cu persoane juridice nu stiu cu ce se manaca asociatiile: cam ce presupune lunar, ce declaratii se depun, ce pot deduce, etc. Am auzit ceva de genul ca s-ar depune cate o situatie de doua ori pe an. Multumesc mult!



#5 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 March 2006 - 09:10 AM

am inteles . ar trebui facute ctr.de sponsorizare. cred ca ti-ar fi utila acea carte cu contracte (exista si cd) editata de" Rentrop & Straton SRL " in care vei gasi orice tip de ctr.ce te-ar interesa. din cate am inteles ,curand vor scoate si carte despre ONG-uri,care va cuprinde toate prevederile legale pe acest domeniu,inclusiv contabilitatea acestora.
raportarile (adica bilant) ,ca si plata impozitului pe profit se fac odata pe an.in rest,declaratia 100 ,cas,fnuass,somaj,itm,cci,etc (daca ai salariati ) se depun lunar.
mai discutam.



#6 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2006 - 09:47 PM

Multumesc Maria pentru sfaturi. Sunt obligate toate asociatiile sa platescsa impozit pe profit sau numai daca depasesc o anumita limita? Daca am inteles bine, in cazul in care nu are salariati nu depun nimic in cursul anului?



#7 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 March 2006 - 10:10 AM

daca nu ai salariati ,nu depui nimic.este adevarat ,platesti impozit pe profit numai in cazul in care ai si activitati economice si depasesti conditiile de incadrare impuse prin Codul Fiscal.
nu este mare lucru.
succes !



#8 dany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 April 2006 - 07:12 PM

Marya, vad ca esti "in tema " cu O.N.G. asa ca iti solicit si eu sfatul ..De curind am preluat conta unui O.N.G. si sursa de documentatie pt problemele intilnite nu am prea gasit
-membrii fondatori ai unei asociatii pot credita asociatiá `? mentionez ca in statut nu se mentioneaza absolut nimic
-daca in 2004 asoc. a realizat doar activitati fara scop patrimonial avind pierdere 100 ron , iar in anul 2005 rez activitatii f.s.p. este profit 350 ron iar rez.activitatii ec.pierdere 400 ron, -cum trebuie procedat- se acopera pierderea din 2004 din profitul activitatii f.s.p. din 2005 sau pierderea ex 2005, se reporteaza?
-daca asoc realizeaza a.ec.din nov.2004 dar nu e declarata in vectorul fiscal platitoare de imp.prf si nu a depus 101 la termnen 15.februarie, cum trebuie remediata situatia??
Multumesc celor care isi sacrifica din timp sa imi raspunda
Apropo cartea de la Rentrop referitor la O.N.G. nu este disponibila






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL