Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AMORTIZARE mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


AMORTIZARE mijloace fixe


292 replies to this topic

#61 karmeni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 January 2008 - 05:08 PM

ajutati-ma va rog cu o problema
am prelut o firma de curand, mai exact di noiembrie 2007 si nu a fost data nicio amortizare pe anul 2007
intrebarea mea este daca toata amortizarea aferenta 2007 as putea sa o bag in decembrie pe contul 681
am auzit diverse pareri, ca amortizarea se poate amana in cursul unui an fiscal, sau ca este deductibila numai in ultimul trimestru, pe celelalte trei trebuind trimestre sa fie nedeductuibila
astept pareri va rog



#62 Ianosbiro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 25 January 2008 - 06:01 PM

Buna Ziua,
In anul 2004 s-a acceptat plata unei facturi de la o firma aflata in dificulalte, prin compensare cu 3 masini de cusut second, au fost inregistrat ca mijloc fix, dar nu au fost utilizate si nici nu s-a reusit pana in prezent vanzarea acestora. Cum pot sa le scot din balanta? Puteam inregistra amortizarea lor incepand cu data intrarii, adica din 2004, chiar daca aceste mijloace fixe nu sunt utilizate, firma neavand astfel de activitate? Momentan starea acestora nu mai este buna, stau in depozit, sunt ruginite.
Va multumesc anticipat.




#63 Ianosbiro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 25 January 2008 - 09:10 PM

Vezi postareakarmeni, la Jan 25 2008, 05:08 PM, a spus:

ajutati-ma va rog cu o problema
am prelut o firma de curand, mai exact di noiembrie 2007 si nu a fost data nicio amortizare pe anul 2007
intrebarea mea este daca toata amortizarea aferenta 2007 as putea sa o bag in decembrie pe contul 681
am auzit diverse pareri, ca amortizarea se poate amana in cursul unui an fiscal, sau ca este deductibila numai in ultimul trimestru, pe celelalte trei trebuind trimestre sa fie nedeductuibila
astept pareri va rog
Intr-un caz asemanator, fiind vorba de anul in curs, eu am calculat amortizarea pe tot anul, l-am inregistrat in decembrie cu explicatia ca reprezinta amortizarea calculata ianuarie-decembrie, nu am avut probleme la control.



#64 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2008 - 06:48 PM

Vezi postareakarmeni, la Jan 25 2008, 05:08 PM, a spus:

ajutati-ma va rog cu o problema
am prelut o firma de curand, mai exact di noiembrie 2007 si nu a fost data nicio amortizare pe anul 2007
intrebarea mea este daca toata amortizarea aferenta 2007 as putea sa o bag in decembrie pe contul 681
am auzit diverse pareri, ca amortizarea se poate amana in cursul unui an fiscal, sau ca este deductibila numai in ultimul trimestru, pe celelalte trei trebuind trimestre sa fie nedeductuibila
astept pareri va rog



Calculeaza amortizarea ptr fiecare luna in parte a anului 2007 si inregistreaz-o in decembrie. Dar ar trebui sa recalculezi impozitul/profit trimestrial sau la datele la care a fost calculat, sa vezi daca te mai incadrezi si cu cheltuielile cu deductibilitate limitata.



#65 calinbuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 February 2008 - 08:01 PM

Scuze daca s-a mai discutat problema.

Am cumparat in 31.12.2008 o dacia supernova, fabricata in 2001.
Autoturismul a fost cumparat second-hand de o persoana fizica in 08.2004, moment in care a fost cedat in comodat unui SRL, cu specificatia de cumparare in termen de max. 5 ani, cand situatia financiara a firmei o permite.
Cum amortizez autoturismul, avand in vedere faptul ca a fost utilizat gratuit exclusiv de catre srl, timp de 4 ani si 4 luni.
Daca amortizez in 5 ani din momentul cumpararii, inseamna pana cand auto are vechimea de 12 ani si a fost utilizat de catre srl 9 ani si 4 luni. Nu cred ca este economic sa functioneze atat.
Exista vreo posibilitate legala de amortizare intr-o perioada mai scurta?

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 02:22 PM




#66 euro_anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 February 2008 - 09:56 PM

Am si eu o problema; poate ma ajuta cineva cu o baza legala!

suntem o firma de transport si detinem o remorca frigorifica (bagata in firma in august 2006). Aceasta a fost evaluata la val de 35.000 eur. Acum dorim sa o vindem (insa factura sa fie pe o valoare cat mai mica); deoarece remorca nu e amortizata, care ar fi valoarea minima pe care pot emite factura...sau pot beneficia de o amortizare accelerata??? sau ce altceva a sputea face pentru a vinde remorca cu cat vreau eu (adica pt o valoare cat mai mica)!!

astept ajutor din partea celor care au mai avut situatii similare si ma pot lumina si pe mine!



#67 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 February 2008 - 10:43 AM

Fratilor,

Am preluat o firma si cind am vazut ultima balanta, la 31.12.2007, m-am crucit. Contabilul care a fost inaintea mea a amortizat mijloacele fixe fara sa se uite ca le-a depasit de mult valoarea de intrare. In concluzie soldurile conturilor 281.. depasesc soldurile conturilor 213.., 214... Ajutati-ma cu o parere, cum pot rezolva situatia asta fara sa afectez contul 121. Nu am mai avut asemenea situatie si nu as vrea sa gresesc.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#68 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 23 February 2008 - 06:46 PM

eu as face astfel: 281x=1174 si as impozita suma respectiva cu 16 %; numia ca trebuie vazut daca gresela vine doar din 2007 ? pt ca se calculeaza penalitati de intarziere ..........deci atentie !

mai asteapta si alte pareri ale celor mai cu experienta !



#69 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 February 2008 - 08:47 PM

sa ne spui cate luni a amortizat in plus
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#70 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2008 - 07:29 PM

Nu m-am uitat prea mult in urma dar unele dintre sume banuiesc ca provin din vinzarea mij.fixe cind nu s-a facut inregistrarea 213=281. Suma amortizata in plus este de 4.528 ron. Si ca sa fie totul "ca la carte" nu am nici fisele mijloacelor fixe. Ma apuca durerea de cap. Nu-mi da nimeni nici o sugestie ??? :tongue:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#71 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2008 - 07:43 PM

Vezi postareaISA, la Feb 24 2008, 07:29 PM, a spus:

Nu m-am uitat prea mult in urma dar unele dintre sume banuiesc ca provin din vinzarea mij.fixe cind nu s-a facut inregistrarea 213=281. Suma amortizata in plus este de 4.528 ron. Si ca sa fie totul "ca la carte" nu am nici fisele mijloacelor fixe. Ma apuca durerea de cap. Nu-mi da nimeni nici o sugestie ??? :tongue:
M-am uitat cu atentie in urma si am constatat ca in octombrie 2007 trebuia sa inchida 213=281, dar nu s-a facut asta ci s-a mers cu amortizarea inainte. Deci este vorba de 3 luni in plus.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#72 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2008 - 08:23 PM

Pai vezi ca nu e chiar asa de grav... Banuiesc ca nu ai dat bilantul
Pur si simplu la dec.2007 ,stornezi suma,si recalculezi impozitul.



#73 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2008 - 08:36 PM

Inchiderea nu era oare 281=213? Parca asa functioneaza conturile! :tongue:



#74 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2008 - 08:42 PM

Da, ai dreptate asa este inregistrarea, cred ca delirez pt.ca am ajuns sa lucrez si duminica seara.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#75 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2008 - 08:51 PM

Imi pare rau, cred ca m-am prostit. Am gresit in primul mesaj am vrut sa spun 31.12.2006. Din ianuarie 2007 nu s-a mai facut amortizare, dar nici nu si-a dat seama cea care a fost inaintea mea de greseala, sau si-a dat seama si nestiind cum sa corecteze a lasat-o asa, ca sa am eu cu ce-mi bate capul acum !!! :tongue: Era bine daca era la dec 2007, era simplu. La 31.12.2006 societatea era platitoare de impozit pe profit, a avut profit si nu a fost repartizat, este in 117.

Eu am vazut ca nu este in regula la balanta la 31.12.2007 si mergind in urma am constatat ca greseala vine din octombrie 2006 cind in loc sa inchida conturile a amortizat in continuare pina in dec. 2006. Din ianuarie 2007 nu a mai inregistrat amortizare dar nu rezolvat greselile. Dati-mi o solutie pt. ca nu pot face bilantul la dec. 2007 cu balanta in halul asta.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#76 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 February 2008 - 04:38 PM

Va rog frumos, nu-mi da nimeni nici o sugestie de rezolvare a acestui caz. Nu a avut nimeni asemenea problema ?
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#77 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 10:30 PM

Nu-mi dau seama prea bine, dar daca nu este implicat 681,ci numai 231 si 281,atunci eu le-as inchide fie cu contare inversa,fie cu storno, sa le aduci la normal la dec.2007



#78 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 February 2008 - 10:41 AM

Tocmai asta este, 6811 a diminuat profitul la 31.12.2006, pt.ca a fost inregistrat in plus. Daca eu stornez acum, adica la decembrie 2007 imi va apare in balanta 6811 cu minus si imi va modifica rezultatul la 31.12.2007. Eu am in balanta la dec 2007 pe creditul lui 2814 un sold de 4500 ron care vine din 2006 si inseamna amortizare aiurea in plus. In 2007 cine a fost inaintea mea a inchis 281.. = 213... dar a lasat 2814 cu soldul creditor si a mers asa pina la dec 2007. Eu am preluat firma acum 2 saptamini, m-am luat cu miinile de cap si imi vine sa innebunesc ce am gasit. Oricum nu pot fac bilantul dupa balanta asta, ce fac perpetuez si eu greseala ?
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#79 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2008 - 02:05 PM

Corectarea erorilor constatate in contabilitate se efectueaza pe seama rezultatului reportat, iar corectarea erorilor aferente exercitiilor financiare precedente nu determina modificarea situatiilor financiare ale acelor exercitii, conform pct. 63 al reglementarilor contabile conforme cu directivele europene. In cazul corectarii de erori care genereaza pierdere contabila reportata, aceasta trebuie acoperita inainte de efectuarea oricarei repartizari de profit.Deasemenea, conform alin. (5) al pct. 63:
In cazul erorilor aferente exercitiilor financiare precedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informatiilor comparative prezentate in situatiile financiare. Informatii comparative referitoare la pozitia financiara si performanta financiara, respectiv modificarea pozitiei financiare, sunt prezentate in notele explicative.
Inregistrarea contabila:
1174=2814 - (minus) valoare amortizata in plus
Se recalculeaza impozitul pe profit aferent anului 2006 si se face rectificativa la Declaratia 101. Diferenta de impozit pe profit se plateste, impreuna cu majorarile inregistrate odata cu diferenta de impozit pe profit.



#80 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 29 February 2008 - 11:29 PM

firma este platitoare de impozit pe venit , in anul 2006 a avut profit,in anul 2007 pierdere,nu am inregistrat amortismentul pe anul 2007 fiind pierdere ,eu zic ca este ok mai ales ca este micro.
multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL