Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie distributie butelii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


monografie distributie butelii

5 replies to this topic

#1 danB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 March 2006 - 05:04 PM

Buna ziua,
sper sa ma puteti ajuta...sunt incepator...
Problema este ca firma (o benzinarie) se ocupa si cu (re)vanzarea buteliilor Petrom. Buteliile sunt primite pe baza de aviz, pe care nu este trecuta nici o suma, doar cantitatea (si mentiunea: Urmeaza factura). Dupa vanzarea buteliilor, furnizorul(Petrom) elibereaza factura pe care este trecuta valoarea, tva, comisionul. Ce inregistrari trebuie facute? Cum inregistrez comisionul? Trebuie inregistrata ca marfa, pe baza avizului?
Pt a fi inteles mai bine...caz real:
Factura:cantitate=50
Total fara tva = 1428.55
Comision = 50
TVA = 271.42
Total de plata = 1650
Mentionez ca vanzarea buteliilor se face la pretul furnizorului, iar vanzatorul primeste un comision (1RON la butelie)



#2 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2006 - 06:45 PM

Nici eu n-am lucrat niciodata cu butelii sau benzinarii, dar ce spui tu suna a consignatie. In primul rind as verifica amanuntit contractul dintre benzinarie si Petrom: in cazul in care scrie acolo ca Petrom ramine proprietarul buteliilor pina la vinzarea lor catre (probabil) populatie, atunci inseamna ca este intr-adevar consignatie/custodie. Si atunci tu la receptia buteliilor faci doar NIR cantitativ (n-ai nevoie de pret) si inregistrezi extracontabil in acel cont 8033 "Valori materiale primite in custodie/pastrare" (e un cont extrabilantier).
La vinzarea catre populatie probabil ai casa de marcat si faci 5311=707 si 4427 si apoi primesti factura de la Petrom si faci 371 si 4426=401 si 607=371; evident, ca la orice consignatie 707=607, pentru ca vinzi fara adaos. In plus scazi extracontabil marfa din 8033.
Iar factura de comision...n-am prea inteles, o emiti tu sau apare cu minus pe factura lui? Daca emiti tu e 411=704 si apoi cu ordin de compensare 401=411, daca emite el cu minus 401=704 sau o aduni cu nota de achizitie butelii intr-o nota compusa 371 si 4426 = 704 si 401.
Eu cam asa vad activitatea asta :)




#3 danB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 March 2006 - 06:54 PM

Multumesc mult. Voi verifica contractul. In ceea ce priveste comisionul este cu minus pe factura lui.
Daca e consignatie, trebuie sa mai depun vreo declaratie (205?)?



#4 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2006 - 07:07 PM

Nu, pentru ca cel care-ti da in consignatie/custodie nu e o persoana fizica, ci Petrom, care cu siguranta plateste impozit pe profit pentru veniturile din vinzari de butelii, asadar n-ai ce impozit sa-i retii tu la sursa.



#5 danB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 April 2006 - 10:11 AM

Multumesc mult pt ajutor.



#6 danB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 April 2006 - 11:33 AM

Dupa cum am spus ....sunt incepator (fiti intelegatori, va rog)...Mai am doua nelamuriri:
1.Din cate am inteles eu, nu mai trebuie sa fac 371=4428, asa este?
2. Lucrez cu programul SAGA si pentru a inregistra cat mai corect factura, deoarece comisionul este scris pe factura de la furnizor, am facut:
%=401
371
4426
704 (suma cu minus: -50)
Este corect?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL