Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
greseli in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


greseli in contabilitate

6 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 April 2006 - 05:02 PM

Vreau un sfat: un patron, mi-a aratat ca are contabilitatea tinuta varza: factura de prestari servicii emisa, neprinsa deloc in contabilitate (firma este infiintata din mai 2005 si este platitoare de TVA si de impozit pe venit), diverse facturi prinse cu sume diferite fata de ceea ce scrie pe ele. omul ma roaga sa-i refac contabilitatea, sa i-o pun la punct. a depus bilantul pe anul 2005. mai are rost sa ma bag (avand in vedere ca cine i-a tinut contabilitatea pana acum este PFA si i-a emis facuri pe serviciile prestate), sau sa las persoana respectiva sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce a facut. as face corectiile, dar cum? stiu ca se folosesc niste conturi speciale pentru corectii care mi-ar putea afecta rezultatul anului trecut si care sunt dupa depunerea bilantului, dar nu stiu cum sa procedez. ma puteti ajuta?
Multumiri anticipate tuturor! ^:)^ (Plecaciuni)



#2 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 14 April 2006 - 05:48 AM

Buna!Iti dau un sfat eu am patit-o asa ca nu te baga ,lasa PFA sa descurce "varza " pe care a tinut-o(ca de fapt asta nu se mai numeste contabilitate)mai ales daca este vorba de un ex. financiar inchis si depus bilantul .Dupa ce aduce totul la zi si e corect atunci preia tu contabilitatea.Nu te lega la cap daca nu te doare [-X eu si acum trag si fac rectificative dupa alti dar inca cite greseli!... si lucru degeaba si pe deasupra patronul nici nu m-a platit asa cum ne-am inteles.Deci fa cum crezi asta e parerea mea :!:

CU GINDURI BUNE !



#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 April 2006 - 11:44 AM

Multumesc! si eu ma gandeam la fel. daca nu depunea bilantul ii faceam contabilitatea cap-coada corect si-i depuneam rectificative la declaratii... dar asa, mai bine fiecare sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce face.



#4 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 14 April 2006 - 12:32 PM

eu zic sa faci tu corectiile necesare (cu ajutorul contului 1174), ca PFA-ul respectiv, daca a facut contabilitatea "varza", nici acum nu o va face mai bine, si daca esti de acodr sa faci tu contabilitatea mai departe o sa "tragi" dupa tine niste solduri aiurea, si tot tu o sa trebuiasca sa le clarifici la un moment dat, si atunci chiar ca va fi greu sa-i ceri patronului bani in plus. Asa, cere-i acum sa te plateasca cu cat a platit PFA-ul.



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 April 2006 - 12:40 PM

banii sunt ff putini, dar problema cea mare este urmatoarea: este vorba despre TVA gresit, impozit pe venit calculat gresit. ce fac cu ele? le inregistrez pe cheltuieli? (cu diferentele)



#6 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 14 April 2006 - 01:00 PM

Daca sunt cheltuieli aferente anului 2005, le pui pe 1174, iar pentru diferentele de impozit depui rectificative, iar in cazul TVA-ului, le treci la regularizari in decont.



#7 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 April 2006 - 01:02 PM

Multumesc frumos! acum am inteles!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL