Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


vanzare mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat


36 replies to this topic

#21 roxanna_roxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 09 November 2007 - 10:55 AM

un utilaj achizitionat la o anumita valoare , amortizat cateva luni , avariat intre timp se poate vinde la o valoare mai mica decat cea achizitionata?
Trebuie facut un proces verbal de reevaluare ? si cum se inregistreaza in contabilitate?
multumesc



#22 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 November 2007 - 05:41 PM

Evaluare facuta de asigurari, nu sunt sigura daca nu trebuie si avizul vreunui expert evaluator, casat mijlocul fix;daca se vinde chiar si piese se obtin venituri din cedarea activelor(7583)




#23 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 November 2007 - 02:07 PM

Spuneti-mi, va rog, ptr a vinde un mijloc fix, in conditiile in care firma mea are ca obiect de activitate productie panificatie, pot face factura sau imi trebuie neaparat contract de vanzare-cumparare???? Seful meu vrea sa fac factura, insa mie mi se pare mai corect sa fac vanzarea cu contract.... Puteti sa-mi sugerati si o reglementare pentru a-l putea combate?? Pls.....



#24 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 29 November 2007 - 03:35 PM

Vezi postareamirela 0702, la Nov 29 2007, 02:07 PM, a spus:

Spuneti-mi, va rog, ptr a vinde un mijloc fix, in conditiile in care firma mea are ca obiect de activitate productie panificatie, pot face factura sau imi trebuie neaparat contract de vanzare-cumparare???? Seful meu vrea sa fac factura, insa mie mi se pare mai corect sa fac vanzarea cu contract.... Puteti sa-mi sugerati si o reglementare pentru a-l putea combate?? Pls.....



Nu conteaza ce obiect de activitate are firma, tu trebuie obligatoriu sa emiti factura ptr ca esti societate comerciala, si veniturile si cheltuielile se inreg in contabilitate pe baza unui document justificativ factura in acest caz, si in plus de asta trebuie sa colectezi tva daca esti platitoare de tva. Dar ca sa fii linistita si tu si seful tau poti sa inchei si un contract de v-c, pe langa factura.



#25 saint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 30 November 2007 - 04:25 PM

In momentul in care vand un mijloc fix cu un pret mai mic decat valoarea contabila-deprecieri, ce se intampla din punctul de vedere al TVA.

ramane deductibil tot tva-ul dedus la cumparare?

mersi



#26 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 03 December 2007 - 03:47 PM

daca se vinde un mijloc fix cu un pret mai mic decat valoarea ramasa (valoare fara tva facturata < valoarea ramasa), eu stiu ca diferenta este cheltuiala nedeductibila (dif intre 6583 si 7583).

nu stiu sa aiba vreo implicatie in deductibilitatea tva-ului.



#27 karina_792001@yahoo.com

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 March 2008 - 04:40 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Mar 13 2008, 12:52 PM, a spus:

va rog mult lamuriti-ma si pe mine cum este cu aceasta ajustare a taxei,dar concret.Am casat doua masini,trebuia sa calculez tva????

Salutare tuturor,

Despre pretul de vanzare nu s-au specificat conditii.Am auzit pareri, de genul: pretul de vanzare nu trebuie sa fie mai mic decat 1/2 din valoarea declarata pe piata
Ajutati-ma, va rog :pullhair:



#28 kymy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2008 - 11:59 AM

Buna ziua.Am si eu urmatoarea intrebare.O firma platitoare de impozit 2.5% are un mij.fix inregistrat in contabilitate la valoarea de 17000 lei si amortizat 8500 lei.Vinde mijlocul fix la pretul de 5000 lei cu tva,adica sub valoarea ramasa neamortizata.Calculez 2.5% la venitul din factura adica 4200 lei. Diferenta din 6583 are vreo influenta in acest caz ? La o firma care plateste 16% este chelt.nedeductibila.



#29 knochner

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 April 2009 - 10:44 AM

in afara de contr. vanz -cump. ce alte doc. sant necesare pt. vanzarea mij. fixe la o pers. privata?
Va multumesc



#30 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 01 April 2009 - 11:28 AM

daca esti firma este necesara si facrura chear daca vinzi unei persoane fizice.



#31 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 April 2009 - 11:30 AM

Factura si plata sa o faca prin banca.

Dana




#32 knochner

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 April 2009 - 12:54 PM

Vezi postareaDana42, la Apr 1 2009, 12:30 PM, a spus:

Factura si plata sa o faca prin banca.




#33 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2009 - 10:00 PM

Buna,

Intrebarea mea ar fi urmatoarea: o societate a achizitionat un autoturism de la o persoana fizica (numai pe baza unui contract, fara TVA). Ulterior, societatea ar dori sa vanda acest autoturism unei alte societati la o valoare mai mica decat cea ramasa de amortizat in contabilitate: Cum se procedeaza in acest caz? In special cu TVA-ul... fiind vorba de persoana juridica, va emite o factura cu TVA.
Am tot citit toate raspunsurile la acest topic insa tot nu m-am lamurit: se poate vinde autoturismul la o valoare mai mica decat suma ramasa de amortizat? Si daca da, ce se intampla cu diferenta? Cum trebuie contabilizata?

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsuri.



#34 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 July 2009 - 10:52 PM

Diferenta intre valoarea ramasa neamortizata si pretul de vanzare (daca e >0) este o pierdere si nu se considera cheltuiala efectuata in scopul realizarii venitului. Din aceasta cauza aceasta diferenta nu este considerata cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal.
In ce priveste TVA, daca firma e platitoare de TVA atunci se pune TVA pe factura chiar daca a achizitionat fara TVA.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#35 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 16 June 2010 - 12:01 PM

Firma la care lucrez vrea sa vanda un autovehicul care a fost avariat si care nu e amortizat integral. Problema e ca pretul pe care il obtine este inferior valorii ramase de amortizat. Diferenta stiu ca este cheltuiala nedeductibila (este destul de mare). Se poate face ceva ca mijlocul fix sa fie scos din gestiune si vandut astfel incat aceasta diferenta sa devina deductibila, avand in vedere ca a fost avariat si nu mai poate fi folosit?



#36 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 16 June 2010 - 12:32 PM

cauta !s-a discutat foarte mult pe forum pe aceasta tema



#37 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 June 2010 - 10:01 PM

Vezi postareaionutp_me, la Jun 16 2010, 01:01 PM, a spus:

Firma la care lucrez vrea sa vanda un autovehicul care a fost avariat si care nu e amortizat integral. Problema e ca pretul pe care il obtine este inferior valorii ramase de amortizat. Diferenta stiu ca este cheltuiala nedeductibila (este destul de mare). Se poate face ceva ca mijlocul fix sa fie scos din gestiune si vandut astfel incat aceasta diferenta sa devina deductibila, avand in vedere ca a fost avariat si nu mai poate fi folosit?
Cheltuiala este deductibila fiscal






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL