Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examenul pt experti contabili si contabili autorizati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examenul pt experti contabili si contabili autorizati

7 replies to this topic

#1 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 17 May 2006 - 09:18 AM

Stie cineva cat este anul acesta taxa de inscriere a examenul pentru Contabili autorizati cu studii superioare?
:roll:



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2006 - 09:48 AM

125 eur la curs bnr din ziua platii




#3 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 17 May 2006 - 09:59 AM

Multumesc pentru raspuns! :)



#4 ancahadavhf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:TIMISOARA
  • Interests:informare

Postat 15 June 2006 - 01:01 PM

Am cautat prin tot forum-ul o situatie asemanatoare si nu am gasit un raspuns!
Am terminat facultatea de Management la sectia Finante-Contabilitate si am vechime de cca 3 ani de economist,va rog sa-mi spune-ti daca asta inseamna vechime de 3 ani in aceasi specialitate?
Daca nu ce trebuie sa scrie in cartea mea de munca pentru a putea da examenul?

Am terminat si master in audit si expertiza contabila?
Ma ajuta la ceva?



#5 severmihail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 10:04 AM

[quote="ancahadavhf"]
Am terminat facultatea de Management la sectia Finante-Contabilitate si am vechime de cca 3 ani de economist,va rog sa-mi spune-ti daca asta inseamna vechime de 3 ani in aceasi specialitate?
Daca nu ce trebuie sa scrie in cartea mea de munca pentru a putea da examenul?
quote]

Buna!
Sa-ti spun cum am facut eu la Bucuresti:
Cei de la filiala Bucuresti erau mai catolici decat papa: fiindca am terminat Finante-Banci mi-au cerut o experienta de 5 ani (eu am doar 4) si nu numai atat, dar au zis ca nu e suficient sa scrie doar economist pe CM, ci este nevoie sa scrie si ca am lucrat in Dep Conta. In caz contrar, ar fi tebuit sa alerg pe la toate firmele pe la care am lucrat si le cer sa-mi dea adeverinte in acest sens, aiurea rau...
Tot ei mi-au "vandut" si pontul : am mers la sediu CECCAR central si le-am cerut o derogare pentru experienta; astia mi-au dat-o cam intr-o saptamana si au zis ca am experienta suficienta.
Oricum, in cazul tau cred ca e mai usor; fiindca ai terminat "ceva" cu Contabilitate "in clar" si s-ar putea sa fie suficienta experienta de 3 ani; nu stiu insa daca mai ai timp sa te inscrii pentru ex de anul asta
...si mai ales, de ce?...



#6 ancahadavhf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:TIMISOARA
  • Interests:informare

Postat 16 June 2006 - 11:32 AM

Multumesc pentru raspuns!

Cat despre examen nu intentionez sa-l dau anul acesta,am vrut sa stiu daca il pot da pe viitor si in ce conditii!
Nu stiu destula contabilitate pentru a participa la asa un examen dar mi-am propus sa invat.Singura problema e ca nu prea stiu de unde sa incep?
Daca ma poate ajuta cineva in aceasta privinta as fi recunoscatoare!



#7 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 16 June 2006 - 11:58 AM

pt cei care termina finante conta este suficienta vechime 3 ani , iar in cartea de munca trebuie sa fie trecut contabil.



#8 severmihail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 07:34 AM

Pentru Anca:

In ceea ce priveste invatatul pentru examenul Ceccar, daca as fi in locul tau as adopta strategia urmatoare: la conta si fiscalitate as invata temeinic, nu neaparat pentru examen ci pentru profesie; la drept e 99% suficient daca inveti legea societatilor comerciale si legile falimentului; la audit e bine sa-ti procuri cartea lui Toma "Introducerea in audit" si sa o citesti - problemele de la examen sunt structurate exact ca in ea; la evaluare, control financiar si expertiza contabila nu m-as chinui sa invat mai mult de cat se cere in cartea de teste si oricum ai raspunsurile pe forum.
Bineinteles, ai si solutia de avarie: descarci toate raspunsurile de pe forum si le inveti la toate materiile (sau si mai "de avarie" - inveti doar grilele)... :)
Bafta la invatat! (fericito, tu mai ai timp..)
...si mai ales, de ce?...






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL