Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate importuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contabilitate importuri

24 replies to this topic

#21 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2006 - 01:52 PM

Se intocmesc cu programul de O.P.-uri daca platesti direct la vama ( ex. Vama Otopeni ). Daca plateste un comisionar pentru tine ( ex. TNT/DHL ) platesti cu O.P. obisnuit. Oricum, cand primesti calculatia trebuie sa primesti si conturile/bancile in care faci plata.
salut!



#22 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 23 October 2006 - 02:39 PM

Am si eu o intrebare si anume"
AM FACTURA DE LA FURNIZOR EXTERN DOAR ATIT . MARFA NU O AM! IN CONSECINTA NICI DVI! DECI NIR NU POT FACE!
INTREBARE : CUM INREG FACT?

ASTEPT RASPUNSURI ! PE ADRESA GABY_MATEESCU@YAHOO.COM




#23 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2006 - 08:56 AM

Mai ales pt cei care lucreaza in SAGA.
Voi cum faceti in urmatoarea situatie?
Factura import brosuri pt promovarea produsului cu cursul din DVI
3028 = 401 103.20
3028 = 446 7 rotunjit - taxe vamale
446 = 461 7 inreg facturii de la comisionarul vamal
4426 = 461 21 idem
461 = 5311 28 achitat comisionarul
401 = 7582 103.20 achitarea facturii ( factura cu titlu gratuit)
6582 = 3028 110 bon consum pt scoaterea din gestiune a materialului publicitar

dar ce fac cu diferenta de 0.20
In saga S NIR la val rotunjita de 110 la fel si in bonul de consum ,
dar la transferul datelor in saga C am pe debit
in 3028 110.20 si pe credit 110

Sa mai introduc de mana 6582 = 3028 0.20 ?
:angry: :thumb_yello: :celb (8):



#24 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 October 2006 - 10:41 PM

[quote name='arianaP' date='Oct 27 2006, 09:56 AM' post='105000']
Eu nu lucrez in Saga dar nu pot sa cred ca un soft,oricare ar fi acesta,permite un articol contabil de genul :
"446 = 461 7 inreg facturii de la comisionarul vamal
4426 = 461 21 idem
461 = 5311 28 achitat comisionarul"
Pai comisionarul vamal nu-ti poate fi debitor,iti este furnizor,sau creditor(daca a achitat in locul tau taxele in vama,desi nu prea cred asta).Ce sa caute datoria ta catre acesta in 461? :nono: Cum un cont debitor(461) incepe prin a se credita si se debiteaza printr-o plata? Asa ceva nu se poate,cred ca ai gresit ceva. :thumb_yello:
In privinta difer.din rotunjiri,sigur ai posibilitatea introducerii manuale a unei note diverse unde poti sa faci regularizarea pe seama cheltuielilor a acestei mici diferente

[quote name='gaby' post='104523' date='Oct 23 2006, 03:39 PM']
Am si eu o intrebare si anume"
AM FACTURA DE LA FURNIZOR EXTERN DOAR ATIT . MARFA NU O AM! IN CONSECINTA NICI DVI! DECI NIR NU POT FACE!
INTREBARE : CUM INREG FACT?

[/quote]
Poate este o factura proforma si ti-a fost trimisa pentru a efectua o plata in avans,situatie in care inregistrezi doar plata ei,ca pe o plata in avans 4091=5124 (asta,bineinteles,daca ati efectuat plata)
In caz contrar,de ce sa inregistrezi o factura,daca nu ai marfa in stoc ? Poate sa o inregistrezi in registrul de intrari-iesiri,ca sa evidentiezi primirea ei,dar in conta??...
Sau nu am inteles eu bine intrebarea? :angry:



#25 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 05 December 2006 - 04:48 PM

Vezi postareaIoana_R, la Jan 5 2005, 04:16 PM, a spus:

Eu inregistrez asa:
371 = 401
4426=446 cu valoare TVA
446 = 5311
Acum depinde si cum iti permite programul, daca poti trece in jurnal.
Dar daca faci asa inregistrarile nu iti apare la scutiri TVA?Sau mergi asa fiind fz. extern (care nu are de fapt tva,tva avand vama?)
ddd






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL