Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariu minim persoana cu studii superioare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Salariu minim persoana cu studii superioare

10 replies to this topic

#1 Nedelcu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Gaesti

Postat 08 June 2006 - 10:38 AM

Am si o problema, sunt incadrat intr-o functie cu studii superioare si am salariu brut 55o Ron. Intrebarea mea este daca s-a modificat salariul minim brut la 370, eu ar trebui sa am 555 Ron minim Conform CCM. Mentionez ca nu am avem sindicat, iar firma are 15 angajati.
Multumesc anticipat
Salut



#2 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 08 June 2006 - 11:19 AM

Salarul minim pe economie nu are legatura cu studiile. Iar salarul tau poate fi modificat doar daca renegociezi cu angajatorul, dar pe motiv ca s-a modificat salarul minim... nu inseamna ca automat brutul tau trebuie sa creasca.




#3 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 08 June 2006 - 11:32 AM

Act nr. 710 din 03/04/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 7 din 02/05/2006
Intrare in vigoare: 02/05/2006
Act adițional la Contractul colectiv de muncă unic la nivel național pentru anii 2005-2006

În conformitate cu prevederile art. 105 din Contractul colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2005-2006, acesta se completează și se modifică după cum urmează:
Art. 39. - (3) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de 170 de ore, în medie, este de 370 RON, adică 2,18 RON/pe oră, începând cu data de 01 aprilie 2006.



#4 Nedelcu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Gaesti

Postat 08 June 2006 - 12:26 PM

Multumesc
Salut



#5 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 12 June 2006 - 09:46 AM

Conform art. 39 punctul "d" din Contractul colectiv de munca la nivel national (ce se aplica firmelor care au mai putin de 21 angajati si nu au obligatia semnarii unui contract colectiv de munca) personal încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este cea de studii superioare = 1,5*cu salariul minim brut respectiv 555 ron (daca postul pe care esti incadrat necesita obligatoriu studii superioare).



#6 Nedelcu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Gaesti

Postat 12 June 2006 - 10:04 AM

Da, dar directoarea mi-a spus ca nu se tine cont decat de salariul minim brut, adica 370Ron, ca am semnat un contract individual si ca, cota nu se aplica pentru studii superioare. Mentionez inca o data ca postul ocupat este de economist, iar in fisa postului se mentioneaza ca ocupantul trebuie sa aibe studii superioare de specialitate (economice).
Multumesc frumos
Salut



#7 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 12 June 2006 - 11:59 AM

Nedelcu Mihai a spus:

Da, dar directoarea mi-a spus ca nu se tine cont decat de salariul minim brut, adica 370Ron, ca am semnat un contract individual si ca, cota nu se aplica pentru studii superioare. Mentionez inca o data ca postul ocupat este de economist, iar in fisa postului se mentioneaza ca ocupantul trebuie sa aibe studii superioare de specialitate (economice).
Multumesc frumos
ART. 39
(1) Se stabilesc următorii coeficienți minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariați:
a) muncitori:
1. necalificați = 1,
2. calificați = 1,2;
B) personal administrativ încadrat în funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. liceală = 1,1,
2. postliceală = 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. postliceală = 1,25,
2. școala de maiștri = 1,3,
3. subingineri = 1,4;
d) personal încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este cea de studii superioare = 1,5.
(2) Coeficienții de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
II. Art. 39, alin. (3) se modifică și va avea următorul conținut:
ART. 39 modificat conform actului aditional la cotractul colectiv de munca la nuvel national.
(3) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de 170 de ore, în medie, este de 370 RON, adică 2,18 RON/oră, începând cu data de 01 aprilie 2006.
In articol se precizeaza coeficientii minimi de ierarhizare ce se aplica la salariul minim negociat pe unitate, salariu ce nu poate fi mai mic de cel minim pe economie.



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 05:27 PM

cati salariati are firma?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:35 PM

nicole33 a spus:

cati salariati are firma?

Nedelcu Mihai a spus:

........firma are 15 angajati.




#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:40 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

nicole33 a spus:

cati salariati are firma?

Nedelcu Mihai a spus:

........firma are 15 angajati.
m-ai prins ca n-am fost suficient de atenta.
in acest caz (15 sal), nu cred ca are vreo sansa sa-i mareasca automat salariul, doar prin negociere, dar daca tot negociaza, macar sa ceara mai mult. pt. o diferenta asa mica (5 lei) nici nu merita efortul.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:47 PM

nicole33 a spus:

...m-ai prins ca n-am fost suficient de atenta.
hai, mai :oops: ca nu a fost cu repros, tu stii :smt058

nicole33 a spus:

.... pt. o diferenta asa mica (5 lei) nici nu merita efortul.
ai dreptate, iar ! :D






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL