Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI GRILE - 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


REZOLVARI GRILE - 2007


1183 replies to this topic

#301 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 10:21 PM

Vezi postareamirela 0702, la Aug 25 2007, 09:37 PM, a spus:

Art 160 CF: "Masuri de simplificare:....se apica pt:
d) cladirile, partile de cladire si terenurile de orice fel, pt a caror livrare se aplica regimul de taxare;"...deci nu si pt amenajari de terenuri.



probl 164 - drept:

Dividendele se platesc in termenul stabilit de AGA, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data aprobarii situatiilor financiare ale exercitiului financiar incheiat. In caz contrar(care este cazul contrar??? termenul stabilit de AGA sau data la care se incheie termenul de 6 luni????)...se vor plati penalitati la nivelul dobanzii legale.

Nu inteleg un lucru: care este termenul stabilit de AGA in aceasta problema???? "In termenul stabilit de AGA"...este acelasi lucru cu :"data la care se incepe distribuirea"???? de ce se platesc dobanzi de la data la care se incepe distribuirea acestora???? Unde scrie asta???? Si care este data aprobarii situatiilor financiare?????

eu cred ca este asa : termenul maxim este de 6 luni, dar AGA poate hotari un termen mai devreme de 6 luni. AGA nu poate stabili un termen mai mare de 6 luni.

Aici imi permit sa fac o observatie : mare atentie la raspunsurile care tot circula pe aici, mai ales in variantele mai vechi, este trecut termenul de 8 luni, probabil dupa vechea lege.

Mirela, cum stai cu invatatul ? Deontologia este cumplita, este toceala pur si simplu si contine niste chestii ...... comuniste de-a dreptul ..... Este o problema acolo care m-a facut sa inchid cartea : ce contine sigla CECCAR si ce simbolizeaza. Raspunsul era : o carte- simbol al stiintei, o vipera din Grecia antica .......... :notworthy:



#302 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 August 2007 - 10:33 PM

:smile: ...nu stau grozav...chiar deloc...dar, ma straduiesc, iar acum ma chinui cu dreptul...desi cred ca este cea mai usoara materie....


probl 185 - drept


Conditiile prevazute la art 115, sunt valabile ptr:
- decizia de majorare/reducere a capitalului social
- decizia de modificare a obiectului principal de activitate al societatii
- decizia de fuziune, divizare, dizolvare
- schimbare a formei juridice

Coversia actiunilor nominale in cele la purtator...???


:pullhair: ...va multumesc ptr raspunsuri...


Iar in ceea ce priveste postarea precedenta...inteleg ca AGA poate stabili un termen precedent expirarii termenului de 6 luni...dar acest termen inseamna, dupa parerea mea, o data pana la care se pot plati dividendele...si nu data la care se incepe distribuirea lor... :notworthy:




#303 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 10:52 PM

Problemele noi de la contabilitate, eu am inceput sa le rezolv asa :

582

a) % (611,4426) = 401 total 401 = 4165, din care tva 665
b) % (351 - 5000, 628 - 1000, 4426 - 1140) = 401 total 7140

583

a) 331 = 711 6000 lei
b) 345 = 711 500*22=110000 lei si 348=345 5000*2=10000 lei
c) prin pretul de inregistrare al productiei vandute eu am inteles ca este costul de productie
vanzarea este 411 = % (701 si 4427) total 107100 si descarcarea de gestiune 711 = 345 75000 lei si 348 = 345 4500 (adica 6%din 75000).

Am calculat bine procentul de repartizare a diferentelor de pret ???


Rog pe cei mai avansati sa posteze raspunsul la intrebarea 585, cea cu cambia acordata ........



#304 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 August 2007 - 10:55 PM

prbl 186 - drept:
Unde scrie ca valoarea minima a actiunilor in cazul societatii pe actiuni este de 1.000 lei??? De fapt, unde scrie ca exista o valoare minima a actiunilor in acest caz? Eu nu am gasit decat ptr SRL - valoare minima 10 lei.



#305 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 11:23 PM

Vezi postareamirela 0702, la Aug 25 2007, 11:55 PM, a spus:

prbl 186 - drept:
Unde scrie ca valoarea minima a actiunilor in cazul societatii pe actiuni este de 1.000 lei??? De fapt, unde scrie ca exista o valoare minima a actiunilor in acest caz? Eu nu am gasit decat ptr SRL - valoare minima 10 lei.

art 93 din L 31/1990 republicata : (1) Valoarea nominala a unei actiuni nu va putea fi mai mica de 0.1 lei noi (1000 lei vechi, cred ca ai vrut tu sa spui).

Unde gasesc in Codul Fiscal despre vanzarea in rate ? pt prb 595 de la contabilitate.



#306 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2007 - 11:29 PM

585 conta:
- Facturare:
4111 = % 11.900
701 10.000
4427 1.900
- Acceptare cambie + dobanda 3% :
413 = % 12.257
4111 11.900
766 357
- Primirea cambie 5113 = 413 12.257
- Depunere la banca spre decontare 5114 = 5113 12.257
- Incasarea + scontul 2%:
% = 5114 12.257
5121 12.011,86
667 245,14
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#307 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 August 2007 - 12:34 AM

Vezi postareamihavesa, la Aug 26 2007, 12:23 AM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Aug 25 2007, 11:55 PM, a spus:

prbl 186 - drept:
Unde scrie ca valoarea minima a actiunilor in cazul societatii pe actiuni este de 1.000 lei??? De fapt, unde scrie ca exista o valoare minima a actiunilor in acest caz? Eu nu am gasit decat ptr SRL - valoare minima 10 lei.

art 93 din L 31/1990 republicata : (1) Valoarea nominala a unei actiuni nu va putea fi mai mica de 0.1 lei noi (1000 lei vechi, cred ca ai vrut tu sa spui).

Unde gasesc in Codul Fiscal despre vanzarea in rate ? pt prb 595 de la contabilitate.


Am cautat la TVA...dar, n-am gasit...poate stie altcineva!?...imi pare rau..



#308 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 August 2007 - 07:54 AM

Pana la urma, care varianta de la control este buna??...din cele 3 de pe forum? Va rog...imi spune cineva? Care este limita legala a perisabilitatilor? Se calculeaza la cantitatile intrate? Asa este in utlima varianta....



#309 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2007 - 07:56 AM

Vezi postareamirela 0702, la Aug 26 2007, 01:34 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Aug 26 2007, 12:23 AM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Aug 25 2007, 11:55 PM, a spus:

prbl 186 - drept:
Unde scrie ca valoarea minima a actiunilor in cazul societatii pe actiuni este de 1.000 lei??? De fapt, unde scrie ca exista o valoare minima a actiunilor in acest caz? Eu nu am gasit decat ptr SRL - valoare minima 10 lei.

art 93 din L 31/1990 republicata : (1) Valoarea nominala a unei actiuni nu va putea fi mai mica de 0.1 lei noi (1000 lei vechi, cred ca ai vrut tu sa spui).

Unde gasesc in Codul Fiscal despre vanzarea in rate ? pt prb 595 de la contabilitate.


Am cautat la TVA...dar, n-am gasit...poate stie altcineva!?...imi pare rau..

ideea era legata de exigibilitatea TVA pt ca am inteles ca s-ar fi schimbat ceva aici ......

La problemele 69 si 214 de la evaluare, calculul Goodwill-ului apar doua formule diferite. Astfel, la 69 care este grila ni se indica formula : GW = (CB-ANC*i)/t, iar in raspunsurile care circula pe aici la prb 214 s-a calculat GW dupa formula
GW = ANC+(CB-ANC*i)/t. Cum este corect ???? :notworthy:

In subiectele din 2005 luate tot de pe aici este o problema care suna asa : La 1 august soc M a achiz 30% din actiunile soc A la un cost de 170.000. La data achizitiei, bilantul ctb al soc A :
total Activ (defalcat pe toate cele, nu le enumar) = 345.000, total pasiv (la fel, detaliat) = 345.000
Ni se dau niste ajustari ale activului la data achiz in val totala de 110.000 lei, deci val justa a acivului = 455.000, val.ctb fiind =345.000. Apoi se spune " cota de imp profit 25%, iar la 31.12 Cap brut se modifica datorita rezultatului care creste de la 20.000 la 01.08 la 40.000.

Cerinta : punerea in echivalenta a titlurilor soc A la 31.12. Ce inseamna "punerea in echivalenta " ?
Problema o fi din carte, nu stiu nr ei.



#310 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 August 2007 - 08:01 AM

Metoda punerii în echivalență este aplicabilă, în principiu, societăților asociate grupului și asupra cărora societatea mamă exercită o influență notabilă. Influența notabilă poate fi exercitată atât asupra gestiunii, cât și asupra politicii financiare integrate a grupului.

Totuși, această metodă poate fi utilizată atunci când structura conturilor anuale ale societăților aflate sub control exclusiv sau concomitent face imposibilă consolidarea globală sau proporțională.

Punerea în echivalență este o operație ce constă în înlocuirea valorii contabile a titlurilor de participare cu partea corespunzătoare din capitalurile proprii ale societății consolidate.

Altfel spus, punerea în echivalență constă în înlocuirea directă a valorii contabile a titlurilor deținute de societatea mamă, cu valoarea echivalentă în situația netă a societății consolidate.

Literatura de specialitate a consacrat două definiții metodei punerii în echivalență.
Prima definiție se referă la substituirea titlurilor deținute de societatea mamă în capitalul societăților consolidate care figurează în bilanțul acesteia la costul lor de achiziție cu cota-parte echivalentă în capitalul și rezervele societății consolidate determinată în funcție de cota de participare la consolidare. Rezultatul exercițiului societății puse în echivalență figurează distinct în contul de profit și pierdere consolidat la nivelul cotei-părți corespunzătoare procentului de interes deținut de societatea consolidantă.
A doua definiție se referă la stabilirea echilibrului, prin modificarea în plus sau în minus a prețului de achiziție a titlurilor deținute de societatea mamă la societățile consolidate, cu partea din profitul sau pierderea înregistrată de acestea după data achiziției titlurilor. Rezultatul exercițiului societății puse în echivalență figurează de asemenea distinct în contul de profit și pierdere cu cota-parte cuvenită societății mamă.

În vederea punerii în echivalență a titlurilor deținute de societatea consolidantă la societățile din perimetrul de consolidare, se parcurg următoarele etape:

a)prețul de achiziție al titlurilor deținute de societatea mamă la societățile puse în echivalență și care figurează în bilanțul societății mamă (SM) în active financiare imobilizate se modifică cu suma aferentă cotei-părți ce corespunde drepturilor societății mamă în capitalurile proprii ale societății puse în echivalență;

b)diferența cu care s-a majorat prețul de achiziție al titlurilor deținute de societatea mamă în capitalul societății consolidate este trecută și în pasivul bilanțului consolidat asupra rezervelor consolidate, respectiv



#311 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 August 2007 - 08:06 AM

Norme nr 8/2002 privind elaborarea situatiilor financiare consolidate de catre institutiile de credit:


Art. 24. - (1) Punerea în echivalență, folosită pentru consolidarea conturilor entităților în care societatea-mamă (consolidantă) exercită o influență semnificativă, constă în substituirea costului de achiziție al titlurilor deținute de societatea-mamă (consolidantă), ulterior recunoașterii fondului comercial, cu cota-parte a capitalurilor proprii ale entității consolidate și evidențierea drepturilor grupului în rezervele și rezultatele înregistrate de entitatea consolidată.

(2) În activul bilanțului societății-mamă postul "Titluri de participare" va fi substituit cu postul "Titluri puse în echivalență".

(3) În pasiv diferența dintre partea ce se cuvine societății-mamă din capitalurile proprii și costul de achiziție al titlurilor va fi inclusă în rezerva consolidată.

(4) Dacă capitalurile proprii ale entității consolidate vor fi negative, titlurile puse în echivalență vor fi înscrise cu valoarea zero.

(5) Dacă entitatea asociată raportează ulterior profit, investitorul va înregistra partea care i se cuvine din acel profit numai după ce acesta acoperă partea din pierderile nete nerecunoscute anterior.

(6) Deoarece la fiecare sfârșit de exercițiu financiar valoarea titlurilor puse în echivalență este egală cu cotaparte a capitalurilor proprii ale entității de consolidat, variația în cursul exercițiului curent a capitalurilor proprii ale acestei entități consolidate prin punere în echivalență va majora sau va reduce valoarea atribuită titlurilor puse în echivalență la sfârșitul exercițiului precedent.

(7) Fracțiunea rezultatului entităților consolidate prin punere în echivalență se înscrie distinct în contul de profit și pierdere consolidat.

(8) Rezultatul consolidat este constituit din rezultatul societății-mamă la care se adaugă cota-parte, în limita procentului de interes al grupului, din rezultatul entităților puse în echivalență. Cele două părți vor fi evidențiate distinct.

(9) În situația unei cesiuni de titluri în urma căreia nu se mai asigură exercitarea unei influențe semnificative, în contul de profit și pierdere se vor înscrie, pe de o parte, prețul de cesiune și, pe de altă parte, fracțiunea cedată a capitalurilor proprii, corespunzătoare titlurilor puse în echivalență, majorată, dacă este cazul, cu fracțiunea corespunzătoare a soldului neamortizat al fondului comercial și a diferenței din conversie.


Am gasit ceva pe net, nu stiu cat iti va folosi ptr ca nu am analizat foarte bine... :notworthy: , dar sper sa-ti fie de folos....
cum e la control???



#312 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 August 2007 - 08:39 AM

la probl 82 - control:


- se compenseaza 40 buc/A1 cu 40 buc/A2, rezultand un minus valoric de 200.000 lei.


- diferenta de 30 buc/A3, va trebui compensata din perisabilitati

- perisabilitati admise: 65.000*0.1%=65 buc

- perisabilitatile acordate se calculeaza prima data pentru produsele care au inregistrat minusuri, in ordinea descrescatoare a preturilor, astfel:

A1: 15.000*0.1%=15 buc*25.000=375.000 lei
inca 15 buc din A3: 15 buc*22.000=330.000 lei. Total 705.000 lei

Minusul rezultat in urma inventarierii este format din A3: 30 buc*22.000=660.000 si diferenta de 200.000 rezultata in urma cantitatilor de 40 buc. Asta ar insemna minusuri de 660.000+200.000=860.000, valoarea acordata de perisabilitati este 705.000, de unde, inteleg ca prejudiciul societatii este de 860.000-705.000=155.000 lei.


CE PARERE AVETI????? Eu am doua variante de rezultat:
- minusul de 660.000 se acopera din cei 705.000, deci prejudiciul este 0;
- prejudiciul este de 110.000 rezultat din compensare(?????)


Nu mai inteleg nimic!!!!



#313 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 26 August 2007 - 09:11 AM

Va prop un un alt mod de rezolvare la CONTROL: Problema 90;Produsul A1 410-380=30 deci plus inventar 30x41000=1230000.Inregistrare contabila:345=711 1230000.Produs A2:520-560 =-40 Calculam perisabilitati admise:10000x0,1%=10 buc.40-10=30 minus inventar(30x40000=1200000)valoare imputabila
Se inregistreaza minusul 711=345 1200000 si imputatia 4282 % 1200000
758 1008403
442.7 191597
La produsul B 390-380=10 plus inventar inregistrare 345=711 380000


CE ZICETI ? FRATILOR CIRCULA PANA CUM 3 VARIANTE DE REZOLVARI.CUM E CORECT???Eu stiu ca produsele nu se pot compensa intre ele decat daca sunt la fel dar au preturi diferite. Cum e?



#314 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 26 August 2007 - 09:26 AM

Neata!

La problema 164 drept noua ne-a spus ca trebuie distribuite in termen de 8 luni, dar e 6 luni toata ziua! de la intrunirea AGA cand s-a decis repartizarea dividendelor...Daca se distribuie dupa aceasta data se percep penalizari calculate in functie de rata de referinta a dobanzii la BNR sau in functie de cum este stabilit in contractul de societete in cazul in care exista o prevedere referitoare la aceasta situatie!)

Voi aveti ceva grile de anul asta de la 183 inainte?...ca eu nu am mai stat la curs...pierdeam timpul degeaba!



#315 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2007 - 09:34 AM

Vezi postareamirela 0702, la Aug 26 2007, 09:06 AM, a spus:

Norme nr 8/2002 privind elaborarea situatiilor financiare consolidate de catre institutiile de credit:Art. 24. - (1) Punerea în echivalență, folosită pentru consolidarea conturilor entităților în care societatea-mamă (consolidantă) exercită o influență semnificativă, constă în substituirea costului de achiziție al titlurilor deținute de societatea-mamă (consolidantă), ulterior recunoașterii fondului comercial, cu cota-parte a capitalurilor proprii ale entității consolidate și evidențierea drepturilor grupului în rezervele și rezultatele înregistrate de entitatea consolidată. (2) În activul bilanțului societății-mamă postul "Titluri de participare" va fi substituit cu postul "Titluri puse în echivalență". (3) În pasiv diferența dintre partea ce se cuvine societății-mamă din capitalurile proprii și costul de achiziție al titlurilor va fi inclusă în rezerva consolidată. (4) Dacă capitalurile proprii ale entității consolidate vor fi negative, titlurile puse în echivalență vor fi înscrise cu valoarea zero. (5) Dacă entitatea asociată raportează ulterior profit, investitorul va înregistra partea care i se cuvine din acel profit numai după ce acesta acoperă partea din pierderile nete nerecunoscute anterior. (6) Deoarece la fiecare sfârșit de exercițiu financiar valoarea titlurilor puse în echivalență este egală cu cotaparte a capitalurilor proprii ale entității de consolidat, variația în cursul exercițiului curent a capitalurilor proprii ale acestei entități consolidate prin punere în echivalență va majora sau va reduce valoarea atribuită titlurilor puse în echivalență la sfârșitul exercițiului precedent. (7) Fracțiunea rezultatului entităților consolidate prin punere în echivalență se înscrie distinct în contul de profit și pierdere consolidat. (8) Rezultatul consolidat este constituit din rezultatul societății-mamă la care se adaugă cota-parte, în limita procentului de interes al grupului, din rezultatul entităților puse în echivalență. Cele două părți vor fi evidențiate distinct. (9) În situația unei cesiuni de titluri în urma căreia nu se mai asigură exercitarea unei influențe semnificative, în contul de profit și pierdere se vor înscrie, pe de o parte, prețul de cesiune și, pe de altă parte, fracțiunea cedată a capitalurilor proprii, corespunzătoare titlurilor puse în echivalență, majorată, dacă este cazul, cu fracțiunea corespunzătoare a soldului neamortizat al fondului comercial și a diferenței din conversie. Am gasit ceva pe net, nu stiu cat iti va folosi ptr ca nu am analizat foarte bine... :smile: , dar sper sa-ti fie de folos....cum e la control???
Eu nu am citit nimic inca la control, asa ca ... nu te pot ajuta.Referitor la problema cu "punerea in echivalenta" am gasit si eu pe net, este IFRS 3.Si am rezolvat asa : Diferente din reevaluare = 50.000+20.000+40.000 = 110.000. Cum aceste diferente sunt mai mici decat costul de achizitie de 170.000 lei, rezulta ca avem o datorie cu impozitul pe profit amanat. Impozitul pe profit amanat este 110.000 *25% = 27.500 care se inregistreaza in pasivul soc A.Calculul activului net la valoarea justa : Capitalurile proprii, evaluate la valoare istorică: 315.000(+)Plusul de valoare aferent activelor: 110.000(–)Datoria privind impozitul amânat 27.500= Activ net în valoare justă 397.500 .Cota de 30% din 397.500 inseamna 119.250. Rezulta o diferenta din achizitie de 170.000-119.250 = 50.750Diferentele de evaluare se contabilizeaza prin metoda neta : 1) se anuleaza amortizarea cumulata pana in momentul evaluarii, adica 280=20X 25.000 lei si 281=212 65.000 leisi 2) se inregistreaza diferentele din reevaluare : 20X=105 50.000 lei si 212=105 40.000 leiDiferentele de evaluare se contabilizeaza prin metoda bruta :1) calcul indice din reevaluare : = Vjusta/Vctb=455.000/345.000=1.32, Ireev-1=0.32, adica valoarea activelor a crescut cu 32% 2) inregistrari : 212 = % (2812 32%*65.000 = 20.800 si 105 40.000 lei) total 60.800 lei, la fel pt 20X = % (280 32%*25.000=8.000 lei si 105 50.000 lei) total 58.000 lei.Inregistrarea diferentelor de achizitie .... nu stiu sa inregistrez.Am postat acest exemplu pt ca exista probleme cu acest enunt. Sunt f desteapta cu netu in fata, oare avem voie cu netu la examen ??????????? :laugh:

Vezi postareamihaser, la Aug 26 2007, 10:26 AM, a spus:

Neata!La problema 164 drept noua ne-a spus ca trebuie distribuite in termen de 8 luni, dar e 6 luni toata ziua! de la intrunirea AGA cand s-a decis repartizarea dividendelor...Daca se distribuie dupa aceasta data se percep penalizari calculate in functie de rata de referinta a dobanzii la BNR sau in functie de cum este stabilit in contractul de societete in cazul in care exista o prevedere referitoare la aceasta situatie!)Voi aveti ceva grile de anul asta de la 183 inainte?...ca eu nu am mai stat la curs...pierdeam timpul degeaba!
bine ca ai plecat de la curs, astia chiar sunt idioti ?????? au niste grile rezolvate de la 1900 toamna si le dau in fiecare an chiar daca legile se schimba ????????? :notworthy: :pullhair:



#316 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2007 - 10:07 AM

in privinta tabloului soldurilor intermediare de gestiune, exista o problema in care ni se da, pe langa cumpararile de marfuri si materii prime si materiale si elemente ca "variatia stocurilor de marfuri" si "variatia stocurilor de materii prime si materiale" ca facand parte din contul de profit si pierdere, la sectiunea de "cheltuieli din exploatare". Aveti idee ce reprezinta acestea ?
Ce se ia in calcul la consumurile intermediare, cumva cheltuielile de materii prime si materiale ?



#317 mafalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 August 2007 - 10:13 AM

Buna. Are cineva rezolvarile la conta pt problemele 364-367? Multumesc.



#318 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 26 August 2007 - 10:53 AM

Vezi postareamafalina, la Aug 26 2007, 11:13 AM, a spus:

Buna. Are cineva rezolvarile la conta pt problemele 364-367? Multumesc.

Pe cele dupa cartea noua le-am facut la curs..daca vrei le tastez! Oricum vroiam sa ma uit peste ele!



#319 mafalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 August 2007 - 11:03 AM

Vezi postareamihaser, la Aug 26 2007, 11:53 AM, a spus:

Vezi postareamafalina, la Aug 26 2007, 11:13 AM, a spus:

Buna. Are cineva rezolvarile la conta pt problemele 364-367? Multumesc.

Pe cele dupa cartea noua le-am facut la curs..daca vrei le tastez! Oricum vroiam sa ma uit peste ele!

Ar fi super! Multumesc mult de tot!



#320 George C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 August 2007 - 11:27 AM

Vezi postareamihavesa, la Aug 26 2007, 12:23 AM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Aug 25 2007, 11:55 PM, a spus:

prbl 186 - drept:
Unde scrie ca valoarea minima a actiunilor in cazul societatii pe actiuni este de 1.000 lei??? De fapt, unde scrie ca exista o valoare minima a actiunilor in acest caz? Eu nu am gasit decat ptr SRL - valoare minima 10 lei.

art 93 din L 31/1990 republicata : (1) Valoarea nominala a unei actiuni nu va putea fi mai mica de 0.1 lei noi (1000 lei vechi, cred ca ai vrut tu sa spui).

Unde gasesc in Codul Fiscal despre vanzarea in rate ? pt prb 595 de la contabilitate.


concluzia ar fi ca la 186 drept raspunsul este: nu sunt indeplinite prevederile legale intrucat val nominala este de 0,03<0,1 limita prevazutade art 93 din L 31/1990?

are cinva raspunsuirle pentru 84, 114, 216,221, 251?
Multumesc de ajutor!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL