Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI GRILE - 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 48

Salt la continut


REZOLVARI GRILE - 2007


1183 replies to this topic

#941 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2007 - 02:24 PM

Vezi postareaadrianadeleanu, la Sep 8 2007, 03:14 PM, a spus:

N-am trecut TVA in factura dar n-am facut articolul contabil 4426=4427 si n-am amintit de el nicicum.
La ultima pb. de la fiscalitate ce-ai facut ?

am calc tva colectat si deductibil dar n am facut inreg contabile
si apoi am det tva de plata dar nu mai stiu cat era :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 02:33 PM




#942 V. Beci

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 September 2007 - 02:27 PM

Vezi postareamirela 0702, la Sep 8 2007, 03:15 PM, a spus:

A avut cineva 6?? Nici astea nu mi s-au parut grele, insa si eu am gresit ceva la fiscalitate din neatentie....desi scrisesem ceva teorie inainte, exact la subiect, am gresit doar la culcul...asa ca sper sa conteze macar un pic....iar la conta.....ce trebuia facut la problema 5???...ca nu prea am reusit sa-mi dau seama...si inca ceva....nu vi s-a parut ca timpul a fost foarte putin??? Eu am inceput sa tratez dreptul abia cu 10 minute inainte de ora de final...dar....am facut....

Si eu am avut 6, si mi s-a parut la fel, ca timpul a fost ff scurt.
Ma rog, am reusit sa termin cat de cat, insa la drept am scris deja intr-un stil mizerabil
Bafta tuturor pentru maine.




#943 adrianadeleanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 September 2007 - 02:27 PM

Vezi postareacami.covasa, la Sep 8 2007, 12:24 PM, a spus:

am calc tva colectat si deductibil dar n am facut inreg contabile
si apoi am det tva de plata dar nu mai stiu cat era :notworthy:
N-ai calculat pro rata ?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 02:30 PM




#944 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 02:32 PM

dragilor,

nu mai citati integral mesajele anterioare... va incarcati propriile mesaje inutil... si devin greu de urmarit !

FOLOSITI "ADDREPLY" IN LOC DE "REPLY"
butonul e putin mai jos, sub "REPLY".



#945 oana34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 September 2007 - 02:33 PM

Buna! Si eu amvut sub 6! La 5 ne punea sa calculam protocolul si sponsorizarea, si apoi calculul cu impoxitul pe profit ? Eu la prb 4 de la fiscalitate n-am inteles ce vroia!



#946 ramlav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 September 2007 - 02:41 PM

si eu am avut varianta 3,drept si fiscalitate ca si tine conta doar vreo 4 am facut ca tine nu am cautat sa vad in carte daca sunt ok nu am nervi.



#947 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2007 - 02:41 PM

Din pacate nu am calculat-o. Cum ai facut la prb 5 la conta???



#948 adrianadeleanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 September 2007 - 02:42 PM

Sincera sa fiu, nu stiu cu ce era problema 5. Ajuta-ma si reaminteste-mi. :notworthy:



#949 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2007 - 02:45 PM

iti dadeau activul si pasivul unei societ si mai niste intrari si vanzari si apoi cereau balanta si mai ceva. eu am facut cateva note contabile acolo si atat. sunt cam dezamagita. vedem prin 1 oct 2007 cand se dau rezultatele ce am facut.



#950 adrianadeleanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 September 2007 - 02:50 PM

Da, mi-ai amintit. Trebuiau facute operatiile acelea: vanzari pe credit sau cu numerar, incasari din vanzari, trebuia sa faci si descarcarea gestiunii (pt vanzari), plati servicii etc. Una peste alta, puteai apoi calcula valoarea fiecarui cont in parte. Ai vazut, erau date acele solduri initiale si la ele adaugai sau scadeai dupa cum era cazul.
Sper sa nu fi omis vreo operatie. Ceea ce m-a derutat a fost ca nicaieri nu s-a precizat ceva legat de TVA si nici de adaos comercial, fapt pt care am ignorat si eu TVA-ul si adaosul (pentru descarcarea gestiunii).



#951 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 08 September 2007 - 03:00 PM

Si eu am avut nr 7
Am fost pe spate la consolidare, am intrat in criza de timp si...a iesit o ameteala generala.... :notworthy: :pullhair:
Anais



#952 adrianadeleanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:03 PM

Anais, te referi la retratare, nu-i asa ?
Consolidare propriu zisa nu am avut.



#953 mafalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:07 PM

subiectul 9 a avut cineva?



#954 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2007 - 03:07 PM

Anais....si eu am intrat in criza de timp....la drept am facut to...la fiscalitate cred ca am busit vreo 2....la conta.....mi e groaza....om vedea :notworthy:



#955 GabiP2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:09 PM

Buna,
cine a avut varianta 10 de subiect?
La fiscalitate nici un subiect n-a fost din carte, iar la conta ce trebuia sa facem la subiectul 5.....ca n-am priceput? :notworthy:
Grilele le-am facut , dar la probleme n-am facut probl 5 la conta si probl 4 la fiscalitate. :pullhair:
Sper totusi sa fie suficient.
La drept n-am avut probleme, a fost destul de usor.



#956 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 08 September 2007 - 03:12 PM

Da, la retratare...la ora asta nici pe ce strada stau nu imi mai amintesc :notworthy: Oricum, singura inregistare pe care am facut-o este cheltuiala cu provizion la provizion=20.000...asa ca sa nu dau foaia goala la sub asta. Nici macar nu stiu ce trebuia facut...Din start am exclus tipul asta de probleme...am zis ca asta se da la final, nu la acces. dar se pare ca n-am zis bine....
Anais



#957 adrianadeleanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:16 PM

Eu am mai continuat anuland provizionul (am presupus ca pt retratare proviz nu este recunoscut). Apoi s-a creat o diferenta temporara impozabila. Cam asta era problema in fapt.



#958 xtina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:20 PM

a avut cineva varianta 10

- la fiscalitate isi recupereaza pers. fizica TVA-ul daca vinde dupa 2 lun autoturismul in Germania ?

- la conat la prol.1069 e ati scris, ce ati calculat ?

bafta la toti,

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 03:29 PM




#959 GabiP2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:27 PM

La subiectul 10 la conta problema 5 este probl 1069 din carte..............
Are cineva rezolvarea.....din curiozitate, oricum nu am scris nimic din lipsa de timp. :notworthy:



#960 ev.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 08 September 2007 - 03:29 PM

Vezi postareaileananichita, la Sep 8 2007, 03:49 PM, a spus:

la nr 5.
contabilitate: pb1 - subventii;pb 2 - emitere ulterioara factura de achizitie marfuri; pb 3 - vanzare cu amanuntul; pb 4 - de intocmit un bilant contabil si de interpretat rezultatele; pb 5 -
fiscalitate: problema cu impozitul pe profit ptr societati bancare, problema cu impozit pe cladiri, problema cu taxa pe mijloacele de transport, acciza tigarete, impozit pe venit pfa
drept - pb: insolventa,insolvabilitate si refuz de plata, atributiile judecatorului sindic, etc.............. cand imi aduc aminte am sa mai scriu


si eu am avut nr 5 Ce ai scris la conta intreb 5 cu registrul de casa necompletat?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL