Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
publicare situatii finaciare ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


publicare situatii finaciare ONG

10 replies to this topic

#1 gabi.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2006 - 03:30 PM

conform OMF 1829/2003, Cap.1, sect.4, alin. 8, ONG-urile au obligatia publicarii situatiilor financiare (la fel ca SC)
stie cineva unde se pot depune spre publicare, deoarece nu sunt inregistrati la RC :?:
multumesc



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 03:35 PM

nu stiu si chiar ma intereseaza acest aspect, deoarece eu lucrez la un ONG si pana acum bilanturile nu s-au depus decat la administratia financiara.




#3 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2006 - 04:17 PM

Se depune la judecatoria unde este inregistrat ong-ul in registrul asociatilor si fundatilor, teoretic, din cate am inteles ei nu prea stiu.



#4 gabi.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2006 - 09:45 AM

mersi IngeMihalik
stii ceva, exista formulare speciale, se gasesc pe net :?:



#5 teodora49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:a sti, a impartasi informatii, a te consulta cu ceilalti, a comunica...

Postat 11 July 2006 - 11:54 AM

si pe mine ma intereseaza daca apare un program de bilant iunie 2006 special pt ONG, am o asoc.sportiva non-profit....va rog din suflet :oops:
multumesc anticipat.
teodora_49@yahoo.com



gabi.29 a spus:

mersi IngeMihalik
stii ceva, exista formulare speciale, se gasesc pe net :?:




#6 erika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 18 July 2006 - 09:58 PM

ONG-urile nu depun bilant la iunie.Se depune doar bilant anual.



#7 erika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 18 July 2006 - 09:59 PM

ONG-urile nu depun bilant la iunie.Se depune doar bilant anual.



#8 teodora49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:a sti, a impartasi informatii, a te consulta cu ceilalti, a comunica...

Postat 19 July 2006 - 08:14 AM

multumesc, erika ! :lol:
am scapat de una.... pana la anu '...toate bune !

erika a spus:

ONG-urile nu depun bilant la iunie.Se depune doar bilant anual.




#9 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2009 - 12:08 PM

Poate cineva sa-mi explice ce inseamna: asociațiile, fundațiile și federațiile recunoscute?

Este vorba despre Extrasul situațiilor financiare anuale care se publică de asociațiile, fundațiile și federațiile recunoscute, potrivit legii (OMFP 62/2009) Aceste organizații au obligația de a publica, în extras, în termen de 3 luni de la încheierea anului calendaristic, rapoartele de activitate și situațiile financiare anuale în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, precum și în Registrul național al persoanelor juridice fără scop patrimonial. Se aplică începând cu situațiile financiare anuale ale exercițiului financiar 2008.

Multumesc



#10 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 24 March 2009 - 04:03 PM

Dar fundatiile, asociatiile si federatiile recunoscute trebuie sa fie de "utiliatate publica" . Asa am gasit in formular.

toate asociatiile si fundatiile au obligatia publicarii extrasului ??? sau numai cele de utilitate publica ??

Fisiere atasate





#11 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2009 - 05:26 PM

Pai mi se pare logic sa depuna extrasul doar cele de recunoscute ca fiind de utilitate publica...asa scrie in titlu, nu?
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL