Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proiect finantat Phare si activitate economica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


proiect finantat Phare si activitate economica

2 replies to this topic

#1 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 16 June 2006 - 09:00 AM

O societate comerciala obtine finantare Phare pentru proiectul "Dezvoltarea resurselor umane" din societate.Bugetul proiectului prevede ca din utilitatile societatii se va suporta din banii proiectului 30 %.
Concret: factura de energie de 100 mil va fi achitata 70 % din activitatea economica 30% din banii proiectului.
Am o nelamurire vizind TVA-ul partii de 30 % suportat de PHARE,pe care eu am considerat ca nu il pot deduce sau folosesc pro-rata?

Am procedat astfel:
1)primirea fondului 5121=4458
2)inreg constituirii subventiei 4458=472
3)inregistrarea fact de energie
%=401-100mil
4426 11.17
605 58.83
605.10 30mil
4)472=7416 30mil

S-a mai intilnit cineva cu situatia aceasta? si daca da, cum a procedat
Astept pareri si idei
Multumesc anticipat.



#2 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 16 June 2006 - 09:23 AM

din cate stiu, pe proiecte finantate de la uniunea europeana tva-ul nu este cheltuiala eligibila. inregistreaza factura in contabilitate in mod normal.




#3 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 16 June 2006 - 09:34 AM

culmea e ca se deconteaza 30% din valoarea totala a facturii,pede alta parte
art 147, cod fiscal precizeaza
Pro-rata se determină ca raport între: veniturile obținute din operațiuni care dau drept de deducere, inclusiv subvențiile legate direct de prețul acestora, la numărător, iar la numitor veniturile de la numărător plus veniturile obținute din operațiuni care nu dau drept de deducere. în calculul pro-rata, la numitor se adaugă alocațiile, subvențiile sau alte sume primite de la bugetul de stat sau bugetele locale, în scopul finanțării de activități scutite fără drept de deducere sau care nu intră în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată.

si atunci deduc tva-ul aferent celor 30% si la sfirsitul calculez pro-rata.
Aceasta activitate nu este o activitate scutita fara drept de deducere?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL