Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2007 - examen expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 18

Salt la continut


2007 - examen expert contabil


691 replies to this topic

#341 stefid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 02 July 2007 - 11:21 PM

Salut!

Eu am dat de acces anul trecut. Am invatat, au fost mai multe materii, si fara pregatire si concentrare asupra examenului nu cred ca-l luam. Anul asta am dat examenul de aptitudini. Diferenta mi s-a parut foarte mare. Daca pentru acces am invatat, am alocat timp, pt examenul de aptitudini ni s-au dat cateva tipuri de probleme: fuziune, lichidare consolidare pe care sa punem accent, bilant financiar, functional, economic (evaluare), ias-uri (care pana la urma nu s-au mai dat, dar deja se vehiculase acest lucru si pe la cursuri), nelipsita deontologie si intrebari de audit (dar de bun simt, nu a fost audit aprofundat, ca sa zic asa). Examenul mi s-a parut mult mai lejer. Nu am facut perfect, dar este un examen la care daca acorzi putina atentie nu-ti creaza probleme.

La acces anul trecut au luat 2 treimi, la aptitudini in sesiunea din septembrie 2006 au luat 94-95%. Aflam miecuri cati iau si anul asta. Oricum cotizatia conteaza (doar reprezinta unul din veniturile CECCAR).

Bafta tuturor celor care vor sa fie profesionisti!



#342 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2007 - 09:23 AM

Buna dragi aspiranti la titulatura de expert contabil

Si eu, ca si Oma, am dat examenul la doar cateva luni de la licenta in ASE(cred ca vreo 5) si mi-a fost mai usor sa invat... cred ca m-am apucat de invatat cu vreo luna inainte.
E adevarat ca in 2005 cand am dat eu examenul promovabilitatea a fost destul de mare dar examenul se putea lua doar rezolvand grilele . Nu mai stiu exact, dar parca atunci erau cam 15-20 grile pentru fiecare disciplina + 2 studii de caz... acum stiu ca s-a schimbat proportia si e clar ca e mai greu.
Orice s-ar spune despre acest examen si despre cel de aptitudini, eu raman totusi la parerea mea ca e mai bine sa inveti (atat cat poti) decat sa te bazezi pe altii sau pe copiat.
Pentru mine este mai mare satisfactia de a lua un examen cu propriile puteri decat daca este copiat 100%.
Pentru examen este necesara cartea cu subiecte de la CECCAR si sa incercati sa parcurgeti cat mai multe din ele... in anul in care am dat eu, acest forum mi-a fost de mare ajutor pentru ca a fost o frumoasa colaborare pentru rezolvarea a cat mai multor probleme din carte.
Pe langa asta, am inteles ca se vor organiza cursuri de pregatire pentru examen , in august, si eu zic ca ar fii bine sa incercati sa participati, astfel intrati un pic in "atmosfera" si mai aflati diverse rezolvari la probleme.
Eu am facut cursuri de pregatire pt examenul de aptitudini si mi s-au parut utile... a fost acoperita aproape toata materia, e adevarat ca s-a facut cam o problema din fiecare capitol/subcap. de contabilitate, dar tot a fost bine.
Cu siguranta multe persoane vor spune ca e pierdere de vreme si de bani... dar eu una as alege varianta asta cu cursurile.

Draga Nanette, despre examen as putea sa-ti spun urmatoarele:
- e bine sa fie dat daca chiar exista intentia de a face ceva pe cont propriu in domeniul contabilitatii, altfel... daca va doriti sa fiti angajati toata viata , nu vad utilitatea;
- despre sentimentele care te incearca la examen... este bine sa nu te sperii din prima cand vezi subiectele... ale mele incepeau cu niste grile tare urate... dar e bine sa depasesti sperietura initiala si sa incepi sa citesti cu atentie subiectele si sigur vei reusi sa le rezolvi, daca ai invatat;
- despre schimbarile vietii dupa examen... viata iti ofera tot felul de surprize, astfel ca e posibil sa devi expert contabil si sa nu te ajute la absolut nimic sau sa incepi sa te intrebi ( ca mine acum) daca e cazul sa devi expert contabil activ avand in vedere ca apar diverse situatii de incompatibilitate.
Ma opresc aici, am ocupat cam mult spatiu si nu stiu daca e bine, dar sper sa fie cuiva de folos.




#343 Dana Telejman

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 July 2007 - 09:50 AM

Deontologie si audit asa ne-a zis domnul Toma



#344 feliciuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 July 2007 - 02:33 PM

are cineva subiectele care s-au dat in 2006 la examenul de experti contabili? le vreau si eu va rog: feli_giurgiu@yahoo.com



#345 M-Lazar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 July 2007 - 03:29 PM

Vezi postareapiretus, la Jul 2 2007, 03:17 PM, a spus:

Stie cineva cum vor fi comunicate notele la proba scrisa?

Rezultatele la proba scrisa se afiseaza joi.

ANUNT NUMARUL 1:
PRECIZARI CONDITII EXAMINARE:
Proba orala se sustine in data de 7 iulie 2007, intre orele 09.00-20.00, si consta in:
a. cate o intrebare din materia judiciara si fiscala;
b. cate o intrebare din domeniile contabilitate, audit financiar si evaluarea intreprinderilor.



#346 CARMENSOM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 July 2007 - 10:12 PM

Rugati-va sa luati la scris , la oral nu a fost greu anul trecut .S-a dat din audit , evaluare si deontologie . Din cate stiu eu nu a picat nimeni la oral anul trecut .Si stiti cum este , indiferent ce-ti pica tb sa spui ceva , sa faci anumite conexiuni si sa nu taci .



#347 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 04 July 2007 - 08:16 AM

Vezi postareagruion27, la Jul 2 2007, 04:06 PM, a spus:

Din cate am inteles la scris trebuie minim 7 iar la oral 5.
La oral se pare ca nimeni nu ne spune care sunt materiile. Deontologie e sigur!




#348 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 04 July 2007 - 09:28 AM

de rezultate nu stie nimeni, nimic?



#349 dcarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:TG-JIU

Postat 04 July 2007 - 09:31 AM

asteptam in cursul zilei de azi se afiseze pe internet :lostit (13):



#350 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 04 July 2007 - 10:08 AM

Vezi postareadcarmen, la Jul 4 2007, 10:31 AM, a spus:

asteptam in cursul zilei de azi se afiseze pe internet :lostit (13):
Ai vorbit la CECCAR?



#351 violetaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 July 2007 - 10:12 AM

unde se vor afisa rezultatele,pe site-ul ceccar,sau site-ul filialei de unde am dat,aveti idee?



#352 didi99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 July 2007 - 10:24 AM

Vezi postareavioletaela, la Jul 4 2007, 11:12 AM, a spus:

unde se vor afisa rezultatele,pe site-ul ceccar,sau site-ul filialei de unde am dat,aveti idee?

La noi in sala s-a spus ca vor fi afisate pe site miercuri - joi....care dintre sit-uri nu s-a mentionat.



#353 dcarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:TG-JIU

Postat 04 July 2007 - 10:35 AM

mie mi -au spus de la filiala sa urmaresc site-ul C.E.C.C.A.R



#354 Sanziana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 04 July 2007 - 12:21 PM

Vezi postareadcarmen, la Jul 4 2007, 11:35 AM, a spus:

mie mi -au spus de la filiala sa urmaresc site-ul C.E.C.C.A.R
DA! La Galati asa e! Cica ei tot pe site asteapta!



#355 violetaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 July 2007 - 12:35 PM

in cate secole ne da raspunsul? Nu dau si ei macar o ora informativa de afisare, la tel nu raspund...



#356 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 04 July 2007 - 02:37 PM

La Targu Mures ni s-a spus ca cei respinsi vor fi anuntati telefonic. Oare pana cand sa imi mai tin telefonul inchis?! :lostit (13):



#357 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 04 July 2007 - 02:52 PM

pe site vad ca nu s-a afisat inca nimic



#358 violetaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 July 2007 - 04:43 PM

vreau sa intru pe ceccar.ro si nu merge...a intrat cineva? s-au afisat?sau a cazut serverul?pana la cat ne tine in stresul asta oare?



#359 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 04 July 2007 - 04:48 PM

Cred ca a picat serverul ca nici ping nu am in site. Sa speram ca nu mai dureaza mult asteptarea asta..... imi vine sa ma duc peste ei



#360 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2007 - 05:06 PM

Eu zic ca tocmai il actualizeaza... nu ca ar fi "picat". Asadar, nu ne miscam din fata calculatorului...
irina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL