Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#141 essa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2005 - 10:23 PM

Sunt nou in acest forum si doresc sa-mi spun si eu parerea cu privire la subaprecierea profesiei de contabil :

CEI CARE SUBAPRECIAZA ACEASTA PROFESIE SUNT EXACT CONTABILII INSISI, MAI EXACT FIRMELE DE CONTABILITATE ; NUMAI ACESTEA OFERA CEL MAI SCAZUT SALARIU POSIBIL ; EU LUCREZ IN DOMENIU DE NUMAI 3 ANI SI NU MI S-A INTAMPLAT SA GASESC MACAR O SINGURA FIRMA DE CONTABILITATE CARE SA OFERE UN SALARIU PE MASURA PREGATIRII SI RESPONSABILITATILOR ; FIRMELE DE CONTABILITATE SUNT CELE CARE FAC DUMPING PE PIATA SALARIILOR PT CONTABILI ; SUNT LACOME SA ACAPAREZE CAT MAI MULTI CLIENTI SI AJUNG IN FINAL SA SE "PROSTITUEZE" MINIMALIZAND VALOAREA MUNCII PRESTATE , NELUIND IN CALCUL COMPLEXITATEA SI RESPONSABILITATILE CE REVIN UNUI CONTABIL, CONTRAVALOAREA SERVICIILOR CONTABILE PRESTATE DE ACESTEA FIIND IN MAREA MAJORITATE A CAZURILOR DERIZORII ; EX : PT UN VOLUM DE CONTARE > DE 100 DE FACTURI PRETUL SERVICIULUI ESTE < DE 1MIL DE LEI (NEMAIVORBIND DE CELELALTE - DECLARATII , OP-URI, ETC ) . ASA CA, SA NE UITAM TOT IN OGRADA NOASTRA OAMENI BUNI ! CONTABILII NU SUNT UNITI SI NU COMUNICA PE ACEEASI LUNGIME DE UNDA INTRE EI .



#142 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 September 2005 - 10:38 PM

inseamna ca nu ai cunoscut o firma de contabilitate capabila...
eu lucrez la o asemenea firma si avem salarii bine... un contabil capabil la noi ia 17 mil net...
cel mai mic pret al nostru pt evidenta este 2 mil... si asta pt o firma nou infiintata... dupa 3 luni pretul sare de 3 mil...
asa ca depinde de firma 8)




#143 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 11 September 2005 - 06:41 PM

angajatorul e angajator!! vina aparine angajaului caci accepta si se plafoneaza....adevarat insa este si ca cam rari angajatorii cu "capul pe umeri" (cu scaun la cap :lol: ) :?
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#144 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 12 September 2005 - 04:46 PM

mie mi se pare putin aiurea sa ne plangem ca nu suntem apreciati pe plan profesional. fiecare membru al breslei se impune mai mult sau mai putin, dupa cum se pricepe/descurca/merita.
nu stiu altii cum sunt, dar eu una ma simt apreciata profesional. sefii mei imi acorda importanta cuvenita, ba chiar se uita in gura mea si particip la toate sedintele firmei.
asa ca s-o lasam mai moale cu fandoselile!

p.s. septimiu are dreptate, sunt multe firme de conta acre platesc bine.



#145 gheelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:gheelena

Postat 13 September 2005 - 11:05 PM

buna.
Am doar cateva lucruri de spus:
- in primul rand CECCAR sa MF trebuie sa ia masuri in asa fel incat nu oricine care face un curs de contabilitate sau nici pe acela ( cunosc cazuri ) sa poata fi contabilul unei firme.Asta se poate rezolva usor printr-o modificare la legea contabilitatii.Insa pentru acest lucru trebuie sa ne formam o asociatie care sa ne reprezinte cu adevarat interesele.
- sa se stabileasca niste baremuri minime asa cum exista si la activitatea de audit si fiecare contabil,expert contabil sa semneze un contract prin care se obliga sa respecte aceste cerinte
- patronii, daca li se vor impune prin lege ce conditii trebuie sa indeplineasca un contabil pe care il angajeaza, nu va avea ce sa faca.
- cam astea ar cam fi primele masuri care ar elimina acele persoane care de-abia au niste notiuni de contabilitate si se dau drept contabili.Aceste persoane strica preturile noastre ( am intalnit nenumarate cazuri).Oricum daca se vor impune anumite conditii pe care un contabil trebuie sa le indeplinesca( la fel ca la audit,dar la un nivel mai redus ),cu siguranta vor disparea foarte multi asa zisi contabili.Dar pentru a se realiza aceste lucruri trebuie in primul rand sa atragem atentia asupra acestui aspect, adica sa facem " galagie".Sa avem o asociatie, sa avem aparitii la televiziune, la radio.Trebuie sa provoc o adevarata miscare pt a putea elimina astfel de persoane.Daca nu vom proceda astfel cu greu vom ajune sa fim apreciati la adevarata valoare.
Ne mai auzim :D



#146 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 September 2005 - 11:13 PM

cine ti-a furat locul de munca de esti asa suparat/a ? :D
legea contabilitatii parca zice care sunt conditiile pt a tine evidenta contabila... si parca mai scris si in legea 31 :D
parca si in ordimul 306 daca nu ma insel (la 3006 s-ar putea sa ma insel)



#147 gheelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:gheelena

Postat 13 September 2005 - 11:48 PM

stiu ce scrie in aceste legi.Ideea este ca ce scrie acolo permite existenta acestor asa zisi contabili.Consider ca trebuie sa fie niste conditii mai exigente, care sa nu permita existenta pe piata noastra a acestor persoane.
Eu o duc bine in ceea ce ma priveste, dar consider ca se poate mult mai bine.
Si crede-ma ca mie nu imi convine absolut deloc sa vad cum o persoana, care de-abia se descurca la contabilitate si pe aceasta baza considera ca poate sa faca contabilitate si tine contabilitate, doar pentru ca are niste relatii, pe langa mine care am facut liceul economic-contabilitate, cu atestat in care scrie ca sunt calificata in meseria de contabil, sunt anul 4 la ASE la contabilitate, zi,si muncesc si la o firma de contabilitate de 2 ani si ceva.Si la scoala invat destul de bine.Insa ca sa invat bine si sa munesc a trebuit sa fac niste sacrificii, adica am renuntat la multe, cel putin in primii doi ani de facultate, am multe nopti nedormite.Pe scurt am investit multi ani in aceasta meserie si nu cred ca sunt singura.De aceea nu imi convine deloc ca cineva care a facut un curs de contabilitate sa se dea drept contabil.Acea persoana niciodata nu va cere cat cere un economist ( care stie cat a investit in el, ca sa ajunga la acel stadiu), pt ca oricum nu stie sa faca prea ulte lucruri.Existenta acestor persoane fac sa existe niste remuneratii sub valoarea care ar trebui sa fie in mod normal



#148 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 September 2005 - 11:52 PM

cred ca nu stii ce scrie in aceste legi... ia zi-mi care e cifra de afaceri pana la care contabilitatea poate fi tinuta de administratorul firmei si ce se intampla dupa depasirea acestei cifre de afaceri http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#149 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2005 - 12:04 AM

s-a suparat, a plecat si nu voi afla niciodata raspunsu' :cry:



#150 gheelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:gheelena

Postat 14 September 2005 - 12:05 AM

1.cifra de afaceri este de 50.000 euro
"La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pâna la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective. "
2.Dupa 50.000 euro-trebuie sa aiba personal calificat in meseria de contabil-expert contabil sau sa aiba un contract de prestari servicii cu o firma de contabilitate,
"Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund împreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii"
Si am impresia ca tu crezi ca nu stiu ce scrie, mai exact ma iei peste picior.Daca nu ai inteles problema asta este.Buna seara



#151 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2005 - 12:09 AM

pai.. dupa literele care sunt in legea asta... poate tine contabilitate o persoana cu un curs de 2 luni de zile ?
problema e alta.. ca sunt multi care fac facultatea, termina si sunt bata :D
se duc la interviu pe usa din fata sau din spate... nu au nici o jena ca nu stiu nimic, sunt increzatori in ei... si iau interviu...
dupa aceea sa vezi dicstractie ca nu stiu nimic... citeste ce a intrebat o colega despre registru de casa... si spunea ca a avut 10 la contabilitate in facultate... nu mai sta trist/a ca nu rezolvi nimic...



#152 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 14 September 2005 - 12:10 AM

Septimiu a spus:

s-a suparat, a plecat si nu voi afla niciodata raspunsu'  :cry:

poti sa te culci linistit, ti-a iesit si in seara asta :lol: :lol: :lol: :twisted:
Noapte buna :smt058



#153 gheelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:gheelena

Postat 14 September 2005 - 12:18 AM

Ai si tu dreptate.Dar crede-ma ca in ultimele luni ma crucesc cum unii devin peste noapte contabili.Si nu sunt trista, doar sunt mahnita caci prea multi isi cam bat joc de meseria asta.Nici eu nu zic ca stiu totul, dar mi-am dat intotdeauna silinta sa fac cat se poate de corect ceea ce este in responsabilitatea mea, asa am dat si de forum-ul asta, pt ca m-am interesat de unele aspecte la care nu eram sigura sau nu stiam, si spre fericirea mea m-a ajutat. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif Noapte buna



#154 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2005 - 12:25 AM

in orice domeniu sunt indivizi de genul astora care devin peste noapte contabili... cunosc o persoana... am o clega la munca, a terminat fac de filologie :shock: ... a facut un curs de 3 luni de contabilitate si acum e cea mai tare de pe acolo :lol: :lol: :lol: ... cand ni s-au facut carti de vizita ia vroia dublu decat noi... si cred ca a copiilor din fata blocului sa zica ca da cuiva... ideea e ca m-am enervat odata dupa ce m-am saturat sa ma intrebe diverse chestii penibile (e si grea de cap), i-am adus aminte de familie si tot ce i e scump si de atunci nu mai vorbesc cu ea (adica de vreo 10 luni)...
nu ai idee cat de bine ma simt cand nu stie si nu are pe cine intreba :evil: .. si asta nu pt ca as fi rau (si sunt) dar pt ca toata ziua o auzeam "septimiu, vi putin, septimiu imi spui si mie" BEY MA LESHI !!! ...
intelegi pilda mea ?
oamenii astia sunt ca parazitii... nu ai cum sa scapi de ei... daca tine contabilitatea la o firma si face prostii, sunt dati afara dar se duk in alta parte si o iau de la capat... important este sa ne vedem noi de activitatile noastre si totul va fi bine :D

(cred ca o iau razna - vorbesc prea intelectual) :roll:



#155 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 14 September 2005 - 09:58 AM

iar mi se pare "cramponeala" inutila. oameni buni, uscaturi sunt in toate profesiile! tine de fiecare membru ai profesiei ca ele sa fie eliminate. daca pretindem ca suntem mai buni, de ce ne temem de ei?

eu zic totusi sa vedem si reversul medaliei. doar faptul ca cineva a absolvit o facultate inseamna ca e un bun profesionist??? nu ma faceti sa va amintesc de "am avut 10 la conta' si apoi "daca fac disp de plata nu dublez inregistrarile?"

ce ziceti de asta?



#156 Guest__*

  • Guests

Postat 14 September 2005 - 03:28 PM

O istorie „cocosata” de legi ale anilor ’90 si de drumul catre U.E. în anii 2000

Saraca în idei, noua conducere a Finantelor din anii de rastriste, a luat masuri „adecvate” sustinerii reintegrarii societatii capitaliste pe plaiurile mioritice: schimbarea legislatiei fiscale (implicit a legii contabilitatii: Legea nr. 82/1993) si a celor administrative (Legea nr. 15/1990 privind reorganizarea unitatilor economice, Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale) - copiind legislatia europeana, franceza îndeosebi.

Desi România cunoaste înca din anii 1800 legislatia în conformitate cu cerintele acelor vremi: „Poarta dintre Occident si Orient, România a suscitat din totdeauna un interes activ si multiplu nu numai din punct de veder geo-strategic ci si economic, al schimbarilor comerciale. Astfel ca, în raport cu dinamica dezvoltarii vietii economice si a cerintelor comerciale proprii, în România apar si sunt cunoscute o serie întreaga de coduri si regulamente organice cum sunt: Codul Calimach al Moldovei din 1817, Codul Cragea al Munteniei din 1819, Regulamentul Organic pentru Muntenia si respectiv pentru Moldova, care pun bazele unui regim de drept organizat dupa model francez [...]” –Valeriu Cîmpeanu.

Nu comentez aceste schimbari Рdeocamdata - ci evolutia formarii si selectiei cadrelor ̨n domeniul financiar, respectiv mamagementul resurselor umane.

Introducerea noii legislatii ( „Nihil novi sub sole” –Solomon, „Eclesiastul”) a avut un impact socio-profesional cunoscut de foarte multi economisti si de cei a caror activitate este srîns legata de economic.

Pentru a putea „participa” în legalitate la toate aceste aspecte, statul – respectiv Ministerul Finantelor - s-a preocupat la-nceput ca toata forta de munca „neproductiva” din sfera economicului sa participe la cursuri de initiere si calificare, de informatizare în conformitate cu legislatia în vigoare. Obicei bun transformat în timp într-o adevarata onoare, participarea devenind apanajul celor angajati numai în acest minister si a celor care au destule antene pentru a deveni cursanti...

Pe parcursul unei „istorii” de cinsprezece ani, ai unor transformari juridico-economice de finete si subtilitate, de folosire a legii în scopuri personale, economistii, acea forta de munca calificata pentru a organiza si urmari bunul mers al unei afaceri, s-au trezit transformati în mîna de lucru necesara fentarii legilor, slugaririi unor patroni veniti de peste hotare (cu jalba în protap si cu economiile strînse din ajutorul de somaj) si a termenelor amendate si la propriu si la figurat de marele aparat ministerial, de bugetari nemultumiti de salariile primite pentru prestarea muncii deosebit de stresante (bautul cafelei la ora fixa, rasfoitul dosarelor în care se afla pitit ziarul cu can-can-urile zilei, jocul de carti „Solitaire” pe compiuterul agonisit cu banii varsati de contribuabilii haituiti de taxe si impozite!).

Cu alte cuvinte asistam la un adevarat management al resurselor umane, al împartirii economistilor în diferite categorii „sociale”: economisti-bugetari, economisti-monopolisti (ma refer la Monopolul Corpului Expertilor Contabili si nu numai), economistii-trepadusi, economistii-contabili de mîna a doua, (rasariti de la celelalte facultati din cadrul A.S.E. –ului), economistii-buni la toate: de la "book-keeping" la bilant (încalcînd cele mai elementare reguli de conduita profesionala: eu centrez, eu dau cu capul), economistii-smecheri (care se fac doar ca stiu legislatie si aplica dupa amintiri, normele), economistii-baieti buni care-i învata pe patroni cum si în ce fel, sa mai scada valoarea bruta la care se aplica procentul impozitului sau taxelor si –în sfîrsit- economistii de buna credinta (pe cale de diparitie; au preferat sa-si reorienteze calificarea).

Cum spuneam în titlu, cocosata de legislatia menita a avantaja pe unii si dezavantaja pe altii (pentru unii muma, pentru altii ciuma), România merge –sa speram- pe drumul integrarii europene (din punct de vedere economic), iar organele abilitate copiaza cu sîrg, în continuare, legislatia continentului, de data aceasta anglo-saxona, aliniindu-se cerintelor Puterii, dar netinînd cont de realitatile balcanice de pe la noi si de puterile financiare, aproape inexistente, ale acestei „guri de rai”...

Se creeaza impresia unei „reveniri pe calea cea dreapta”, acoperita doar cu acte normative ce nu-si afla întelegerea decît, poate, în sistemul firmelor foarte mari si dezvoltate, internationale, dar cu rezidenta pe pamîntul patriei!

ÃŽmi propun si sper sa si reusesc, sa fac o analiza ceva mai amanuntita în cîteva „capitole” a modalitatilor de implementare a noilor norme si a posibilitatii de pregatire a fortei de munca în domeniul financiar în contextul adoptarii noului sistem contabil.


Am transcris acest articol pentru cã mi s-a pãrut a fi unul din rãspunsurile la întrebarea pusã.
Mai trist este cã existã confuzia între book-keeper ºi contabil (asta ni se trage tot de la "anglo-saxonã), iar patronii - unii abia trecând de cele patru clase primare - au prostul obicei de a ne crede "omul bun la toate" fãrã a rãsplãti ºi plãti considerabil "efortul". Cel mai adesea pretind sã fii atât contabil, cât ºi consultant, fãrã a a vea vreo jenã cã te plãteºte doar pentru un job, nu ºi pentru celãlalt.
Habetis bona deum!



#157 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2005 - 03:34 PM

ne-ai rupt in 2... cine cineste tot sa ne traduca si noua :lol:



#158 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2005 - 04:13 PM

am tradus eu
conta_ro



#159 Guest__*

  • Guests

Postat 14 September 2005 - 04:16 PM

Mea culpa (am dat copy-paste). Mulþam' fain!



#160 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 14 September 2005 - 04:42 PM

Si eu m-am cam saturat de colegi care se angajeaza pe pile sau ma rog in urma unui interviu unde sunt intrebati daca au familie si cati copii si asa mai departe fara nici o aluzie la ce stie sa faca sau daca stie ceva.
Acum o luna am plecat in concediu si patronul meu in prima mea zi de concediu a dat anunt ca angajeaza contabil sef , pe motiv ca celelalte colege s-au plins ca nu le-am invatat nimic si ele de aceea nu stiu sa faca mai nimic atunci cand le-a pus sa faca o plata externa.
Dar cum este posibil ca un om care sustine ca este contabil de 10 ani sa vina intr-o fabrica si sa-i arati sa faca un registru de casa sau o dispozitie de plata si multe alte lucruri elementare .
Of , c'est la vie dar cateodata te mai si saturi ...mai ales cand toata tarasenia se varsa pe tine .
Si mergi inainte pentru ca ai unde sa te duci intr-un oras asa de mic si nu ai de ales...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL