Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#61 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 01 February 2005 - 02:21 AM

NU AM CITIT MESAJELE ANTERIOARE, DAR PROBLEMELE SUNT URMATOARELE:

1. CECCAR E DOAR O "PANARAMA" DE INSTITUTIE!!!
:evil: CONCURSURILE SUNT MAI MULT DECAT LEJERE, DACA DIN EROARE (PROSTIE) NU AI PROMOVAT CU O CONTESTATIE SI CEVA LOVELE SE REZOLVA!!!!! MESERIA ESTE ACUM O TARABA DIN CEL URIT BALCI, S-A DEMONETIZAT.
:evil: NU SUNTEM PROTEJATI DE ceccar; EXISTA MULTA MUNCA LA NEGRU, PRACTICATA IN SPECIAL DE SALARIATII INSTITUTIIILOR PUBLICA SI NU FACE VERIFICARI IN ACESAT SENS, DAR LA TAXE SUNT CAMPIONI!!!



#62

  • Guests

Postat 01 February 2005 - 05:08 PM

Imi place la nebunie subiectul acesta si mai cu seama ca ati ajuns si la CECAAR... Doamnelor si domnilor, aceasta creatura a lui TOMA MARIN nu face altceva decat sa suga la sanul sleit de munca al bietuluiu contabil. Nu vedeti ca de cand a fost infiintata aceasta organizatie are in fruntea ei aceeasi oameni si nimeni nu-i mai poate da jos, atat la nivel central cat si local?. Pun biruri tot mai mari si nu te ajuta cu absolut nimic. Parerea mea este ca nici nu pot face ceva pentru ca acest corp nu este organizat pe principiile castei asa cum sunt avocatii , notarii etc. Cei aflati in conducerea CECAAR se multumesc cu veniturile bunicele care le primesc fara munca si fara raspundere. De aceea nici nu sunt interesati sa reformeze corpul... Atata vreme cat contabil poate fi orice ageamiu si nimeni nu impune firmelor obligativitatea semnarii actelor contabile de persoane autorizate( si nu de administrator cum este acum in cazul firmelor mici), atata timp cat practicarea meseriei de contabil fara autorizare nu este sanctionata de lege asa cum se intampla si in cazul altor profesii, sunt sigur ca nu se va face nimic, iar contabilii vor fi cei mai exploatati si prost platiti slujbasi din aceasta tara( am in vedere munca de imensa raspundere si stresul legislativ cu care se confrunta)




#63

  • Guests

Postat 02 March 2005 - 08:40 AM

Acestea sunt problemele profesiei!
Nici MF, nici CECCAR nu respecta legea si profesia, desi sunt reprezentate de economisti.
Problema principala este piratarea lucrarilor si efectuarea lor la negru, avand ca rezultat caderea in derizoriu a serviciilor pe aceasta piata.
Daca nea Toma Alimos si gasca lui mai raman la conducerea CECCAR, vor consuma in scurt timp toata carnea de pe cadavru.
Singura sansa pentru profesionisti ar putea fi normele europene si adresarea catre institutiile europene printr-o asociatie creata separat de CECCAR, ca dreptul de libera asociere intre persoane este garantat.



#64 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 02 March 2005 - 09:07 AM

Sunt intru-totul de acord cu tine-domnule"vizitator expert".Sincer chiar as dori sa plecam intr-o alta asociere profesionala a economistilor,care sa insemna ceva superior fata de CECAR.As dori sa mai discutam pe aceasta tema.Ce zici?

-andreipa2003-
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#65

  • Guests

Postat 02 March 2005 - 10:22 AM

Stau si ma crucesc dupa ce am citit cateva mesaje....pur si simplu ma crucesc
Este plina tara asta si de patroni si de contabili....multi dintre ei cu niste cursuri facute pe la ....si pe la...nu vreau s aintru in polemica cu cei care se vad economisti dupa ce au terminat ASE-ul si nu stiu sa scrie o factura sau care este plafonul de casa
Important este sa nu generalizam nici cat de idioti sunt contabilii, nici cat de idioti sunt unii contabili...
Vrem salarii mari...ok, cine ne obliga sa acceptam onorarii de 500.000 pe luna?
Vrem recunoastere profesionala....trebuie sa meritam asta, mi se pare ca aici se plang oamenii mai mult decat sa dea solutii
Pot garanta ca minim jumate din cei care se dau mari contabili prin zona...habar nu au ce inseamna contabilitate, departament de contabilitate, sa nu mai vb ca peste 70% nu stiu care este circuitul documentelor intr-o societate comerciala
Hai sa terminam cu discutiile de doi bani si sa punem mana sa ne depasim,.....eu una cand nu mi-a convenit salariul am plecat la mai bine...pentru ca stiam ca merit si ca valorez mai mult....important e ca marfa pe care o vindem s afie de calitate....de falsuri e plina piata



#66 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 04 March 2005 - 01:43 PM

Eu cred ca trebuie sa fim solidari.
Munca bine platita este un semn ca esti apreciat.
Atita timp cit inca va mai circula, printre patroni ideea preconceputa de genul:"Ce-s acolo, trei hirtii?!",munca noastra va fi subapreciata si, implicit, platita prost.
Conceptia lor este ca stam toata ziua si invirtim hirtii, asa ca ne fac un favor ca ne mai dau si bani.
Munca de contabil nu se vede.
irina



#67 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 05 March 2005 - 11:56 AM

Buna ziua!
Nu suntem solidari pentru ca suntem oameni diferiti, cu nevoi si pretenrii diferite la salarizare, cu competente si pregatiri sensibil diferite...
De ce credeti ca o firma din big 4 cere (si primeste) 300-400 euro pe ORA DE CONSULTANTA si 1000 de euro pt.evidenta unei micro cu 10 facturi pe luna? Si va spun ca nu au 2 capete, nu sunt deloc mai bine pregatiti decat noi.... Este vorba de renume, dar si de faptul de a nu accepta COMPROMISUL unor sume mizere...
Sa va dau alt exemplu: ieri am platit instalatorului 13 milioane pentru 3 zile de munca relativ simpla la mine acasa. Am avut de invatat ceva de la el si incep sa fac si eu asta: unui client/angajator caruia nu ii convine cat ii cer pentru MUNCA + PREGATIREA+INTELIGENTA+RELATIILE MELE il trimit la un carpaci care ii face varza in acte si evidenta, apoi vine la mine sa ii refac ctb. si il taxez dublu.

See u later!

Mihai



#68 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 05 March 2005 - 12:00 PM

Iar CECCAR....sau CAFR...sunt membru al amandurora, dar in afara de niste babalaci paralitici care ne sug banii munciti, nu le vad vreo utilitate.
Eu chiar am un dinte impotriva lor si la momentul potrivit o sa ii ajut sa se duca de rapa...

I love randori!



#69 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 05 March 2005 - 10:11 PM

Aven nevoie de alta organizatie. Cu alte premise si alte alte principii.
Deschisa, dinamica, perfectibila...profesionista.
Ceva intre asociatie - sindicat - cartel si cite putin din fiecare.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#70 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 07 March 2005 - 02:31 PM

da, aikido, poate ca le fac varza contabilitatea, dar unii patroni, ori nu-si dau seama de asta, ori nu-i intereseaza si gindesc, doar atit: Asta m-a costat mai ieftin decit celalalt, deci e un contabil mai bun.
Problema este gindirea limitata a unor angajatori(patronei) din ziua de azi. Vai de noi, cu-a noastre oi!
sau
Ce sa faci, daca n-ai vaci? Mulgi capra si taci...
irina



#71 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 12 March 2005 - 05:55 PM

:lol:

Mda, insa ideal e sa iti doresti vaci si nu capre...bestial exemplul cu animale. Multi mi-au zis ca sunt nebun ca mi-am dat demisia de 3 ori intr-un an, dar asta - culmea- mi-a adus mai multe contracte decat as putea lucra. Respectuos, pe unii i-am trimis la alti prieteni si am ales sa muncesc normal, doar 12-14 ore pe zi http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif ca tot omu' care vrea sa faca ceva...
Problema este ca daca nu va exista solidaritate in aceasta meserie ingrata nu vom face mare lucru. Piata e plina de zerouri, atat la sume cat si la valori profesionale...



#72 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 17 March 2005 - 09:26 PM

E uimitor ce succes are acest subiect.
Problemele acestea nu sunt numai ale noastre. Iata in cartea "Idei noi de la economisti morti" de Todd G.Buchholz, editura Andreco Educational 2004 este un intreg capitol cu numele "Situatia ingrata a economistului" in care autorul face un rezumat al relelor tratamente la care au fost si sunt supusi economistii pe plan mondial.

Am propus un subiect nou de curand despre "teorie economica". Am fost uimit sa constat numai 2 interventii, si acelea pe jumatate zeflemiste.
Dar sa facem o distinctie: economistul este economist si contabilul este contabil. La fel cum medicul si asistenta nu sunt acelasi lucru desi lucreaza in acelasi loc.
Un economist bun e un pic filozof, un pic jurist, un pic sociolog, om politic, matematician, istoric...
Dar trebuie sa recunoastem ca ne rezumam adeseori sa fim simpli contabili. Cati dintre noi mai stiu sa faca o analiza economica temeinica?!

E firesc sa vina puternic din urma cei tineri.
Concurenta e buna in orice domeniu.
Si totusi un economist bun este un economist cu experienta.

Am schimbat in 15 ani cred ca 20 de firme; dar am o colaborare care a reusit sa dureze 15 ani. Va dati seama ...15 ani cu acelasi patron!
Si, desi am contract de munca, nu ma simt salariat; vin cand vreau, plec cand vreau dar sunt la zi tot timpul.



#73 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 20 March 2005 - 07:33 AM

Experienta .....
Citi dintre noi lucreaza cu adevarat conta de gestune ?
Citi dintre noi mai stiu sa faca repartizarea cheltuielilor dupa nemaipomenitele criterii? Centre de profit .... Hm!
Si ce vine peste noi.... Toate minunile plus modificarea conta in sistem anglo-saxon.
Standarde internationale de conta... Numai pina le inveti, ce sa le mai si aplici.
Mai facem un curs la ACCA, mai luam o recunoastere CAT....
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#74 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2005 - 03:02 PM

viorache a spus:

Am schimbat in 15 ani cred ca 20 de firme; dar am o colaborare care a reusit sa dureze 15 ani. Va dati seama ...15 ani cu acelasi patron!

Sa intelegem ca e o calitate sau un defect? :twisted:
HoratiuHagiudotro



#75 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 20 March 2005 - 05:28 PM

Buna intrebare.
Pentru o clipa m-am gandit ca poate fi chiar un defect dar daca ma gandesc ca tot atat are Isarescu in fruntea BNR, sau Greenspan in fruntea Rezervelor Federale (chiar mai mult) atunci poate fi o calitate.

Inca o data multumesc pentru replica.



#76 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 23 March 2005 - 10:13 PM

aNgelica pop a spus:

Va comunic spre stiinta darile catre CECAR:
taxa de inscriere ca firma 75 euro
cotizatia anuala 5 milioane lei,din care prima rata la inscriere este de 1,5 milioane lei.
la sfarsitul anului,dupa ce ai platit impozit pe venit 3%  statului,platesti la CECAR 1,7% /2004 (?/2005) dupa venitul net(adica clasa 7 minus cat ai platit la stat ca impozit pe venit).
....deci daca vrei sa lucrezi pe "cinstite",nu vad cum sa razbesti!!
Nu ar fi trebuit in primul rand ca CECARUL sa ne respecte munca?Ori aceste taxe,numai respect nu au fata de truda noastra. Cum comentati?
Buna ziua
Sunt din bucuresti si vreau sa-mi fac o firma de contabilitate. I-am intrebat pe cei de la CECCAR despre tarife si mi-au raspuns asa:
- 100 euro inscrierea
- 8.000.000 lei pe an taxa
- 3% din venituri/an
- cel putin un curs obligatoriu/an (3.500.000 - 4.000.000 lei)
Salutare



#77 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2005 - 08:16 AM

1% din venituri.
Ala care ia 3% se numeste Ionut Popescu.



#78 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 24 March 2005 - 11:24 AM

Munteanu Mihai a spus:

1% din venituri.
Ala care ia 3% se numeste Ionut Popescu.

Multumesc pentru corectie. Asa este :)



#79 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 March 2005 - 03:34 PM

Normele CECCAR sunt aceleasi peste tot.
Societati de expertiza, sau de contabilitate 8 mil/an cotizatie;
Experti contabili - 4 mil/an cotizatie;
Contabili autorizati cu studii superioare - 4 mil/an cotizatie;
Contabili autorizati cu studii medii - 3 mil/an cotizatie;

Toti platesc 1% la venituri, si toti sunt obligati sa plateasca minum un curs pe an care este intr 3,5 mil si 4 pe anul trecut. Anul asta cine mai stie!!!



#80 cizmasdelia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2005 - 11:16 PM

Chiar crezi ca daca ai autorizatie de la CECAR esti un economist bun?Te inseli amarnic.Am preluat o gramada de evidente contabile de la asa zisi experti contabili, care erau o varza totala.Multi dintre acesti experti intocmesc evidente contabile dupa legile pe care la aud in zbor pe la finante etc, sa nu mai zic de inregistrarile contabile....Asa ca nu asta ar fi criteriul de selectare al economistilor buni.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL