Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#81 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 March 2005 - 08:28 AM

cizmasdelia a spus:

Chiar crezi ca daca ai autorizatie de la CECAR  esti un economist bun?Te inseli amarnic.Am preluat o gramada de evidente contabile de la asa zisi experti contabili, care erau o varza totala.Multi dintre acesti experti intocmesc evidente contabile dupa legile pe care la aud in zbor pe la finante etc, sa nu mai zic de inregistrarile contabile....Asa ca nu asta ar fi criteriul de selectare al economistilor buni.

Iertata-mi fie "aciditatea", dar draga mea Delia cu o floare nu se face primavara si nici ideea ca daca ai "autorizatie" CECCAR nu confera calitate lucrarilor pe care le faci nu este una corecta.
Avand "autorizatie" CECCAR, raspunzi pentru "varza" pe care o faci in evidentele contabile si uneori poti raspunde cu libertatea, pe cand cei ca voi plini de "profesionalism" nu raspund pentru nimic ci administratorul e cel care raspunde. E si normal si corect sa te consideri un economist bun (pana la urma asta face parte din evolutia profesioonala), dar niciodata sa nu iti mai formezi idei de astea. Te deprofesionalizeaza, si pana la urma "Nu gradina ta e cea mai frumoasa?".



#82 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2005 - 09:35 AM

Aici sunt de acord cu IANT. Fiecare padure cu uscaturile ei, nu putem generaliza si mai ales, aruncand cu noroi unii intr-altii nu vom rezolva nimik. Trebuie gasita o solutie care sa ne avantajeze pe toti si care sa ne confere respectul pe care-l dorim.

Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#83 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 March 2005 - 11:25 AM

Vreau sa fiu impartiala.Asa ca sunt de acord si cu Delia-pt.ca nu mai avem loc de acesti"experti"care fac "varza",dar sunt de acord si cu IANT ca asta ma face mai ptin "profesionista".
Am fost avertizata sa imi domolesc temperamentul pt ca:"societatea nu evolueaza asa cum vreau eu".



#84 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 April 2005 - 01:27 PM

Problema cu ''varza'' si raspunderea este corecta daca s-ar respecta legile si nu ar mai fi tot felul de ''experti'' mai mari sau mai mici care fac conta dupa ureche.De curand(sf lui febr, incep lui martie) am avut ocazia sa discut cu un expert(zice el, bun) care nu stia toate modificarile legislative si (culmea!)procentele viramentelor legate de salarii.
Ma plec in fata celor care sunt cu adevarat meseriasi, bine informati si care nu-si bat joc de meserie.Toata stima si tot respectul.Si sunt pe forum ! DAR....din cauza nepotismelor si relatiilor fratesti ajung sa-si ia diploma de expert unii care n-au habar de contabilitate, iar greselile le fac din necunoastere si nici prin gand nu le trece cam ce-i asteapta daca cineva de la control ar aplica legea.
Stiati ca Romania are mai multi experti contabili decat UE?
S-ar explica prin coeficientul mare de IQ?!



#85 cristinam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Ploiesti
  • Interests:financiar-contabilitate

Postat 18 April 2005 - 02:59 PM

buna ziua,
am stat putin sa ma gandesc daca sa ma inscriu si eu pe lista celor care comenteaza subiectul asta pentru ca in prezent nu am a ma plange de nimic in ceea ce priveste salariul pe care-l iau. Stiti, pe patroni nu-i intereseaza de fapt CECCAR-ul. Habar n-au cee e asta. Si ganditi-va ca unii sunt straini. Cei mai multi isi aleg contabilii la recomandarea altora si nu prin examene, testari, etc. Cine sa verifice raspunsurile la o testare intr-o firma care nu mai are contabil? Patronul? O cunostinta de-a lui?

Tarifele pentru serviciile de conta deocamdata cred ca trebuiesc stabilite in functie de marimea firmei, de tipul de activitate. Pentru fiecare grup din codurile CAEN se folosesc alte tipuri de inregistrari. Pt. o societate cu cifra de afaceri mare si foarte mare, cu gestiuni multiple, multi salariati, evidentele nu pot fi tinute decat prin organizarea unui compartiment financiar-contabilitate, rezulta ca vorbim de salariu. Pt. societati mai simple, totul se rezuma la a aprecia cat are nevoie patronul respectiv de consultanta si cat de evidenta. Pentru ca poate fi si o micro cu "ciudatenii" prin ea.

La avocat si la notar se duce omul cand are probleme de rezolvat. Pe contabil trebuie sa-l vada lunar. Indiferent de situatie. Sunt firme care n-au fost controlate ani de zile. Ce le pasa lor de contabili?
Un avocat sau un notar are N cazuri cu N clienti, cazuri pe care le "rezolva" si trece mai departe. Contabilul "trage" de acelasi client si, basca, mai e si cel care da de obicei vestile proaste: ce mai e de plata, ca impozitul cutare (dividende) in loc sa fie 5% cum credea patronul, e 10% etc. E ca si cum i-am lua banii din buzunar. "Si mai vrei si leafa?" Asta e reactia patronului in legatura cu contabilii.

Eu personal, am incercat sa-l fac pe patron sa fie dependent de situatiile pe care i le dau. Contabilitate fac printre picaturi. Cand am timp. In schimb, am "construit" tot felul de situatii extracontabile, pe limba tuturor. In felul asta, un patron care nu are habar decat de cati bani incaseaza si cati plateste, acum stie ce cuprinde costul unitar, are imaginea cash-flow-ului din firma, repet, in situatii cat mai simplificate, de preferinta tabele excel. Si nu se mai simte in siguranta daca nu le vede LUNAR. Asta a fost scopul meu: sa ajunga sa-mi ceara el situatii, sa aiba nevoie de mine ca si contabil, lunar. Bineinteles, pt societatile mari.
Concurenta va fi intotdeauna, in toate profesiile. Imaginea ne-o creem singuri.
Subscriu insa pentru ideea unor tarife prestabilite. Si obligatorii!



#86 corina feier

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 April 2005 - 08:42 PM

Legislatia romaneasca permite CECAR sa detina monopolul in privinta societatilor de contabilitate si a serviciilor contabile. Ar trebui sa putem profesa liberi fara alte taxe care intretin buzunarele celor din administratia CECAR, care nu ajuta pe nimeni cu nimic. In fond legislatia se poate actualiza prin programe juridice, cu ce altceva ajuta sa fii membru CECAR?



#87 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 April 2005 - 07:59 AM

Ma bucur sa vad Crisitnam ca ai stiut sa imbini profesionalismul cu utilul. E un pas inainte. Cat despre rolul nostru ca si "contabili", l-ai scos foarte bine in evidenta. Problema e ca noi nu stim sa scoatem in evidenta importanta muncii pe care o facem.
In ce priveste rolul CECCAR in profesia noastra, cel putin deocamdata eu il consider foarte util. Ceea ce vor ei sa faca e sa protejeze agentii economici de "furaciosi" cu te miri ce cursuri facute cine stie pe unde. Pe de alta parte lucrurile stau cam asa:

- CECCAR n-are treaba cu evidenta contabila. Si-o face cine vrea, cum vrea. Are treaba cu bilantul si cu raportarile contabile care fac pana la urma parte din activitatea de audit si care reprezinta cu adevarat domeniul de interes al corpului;
- CECCAR e ca un fel de sindicat al contabililor, numai ca e costisitor. Cotizatia e mare. Dar desi contra cost, ai acces la publicatii foarte interesante, permanent ai acces gratuit la informatii si la consultatii gratuite;
- CECCAR se ocupa de imaginea noastra ca experti. Ne apara interesele in relatia cu alte foruri. (exemplu: in relatia cu Tribunalul si Judecatoria - unde suntem solicitati sa facem expertize);

Exact cum exista Uniunea Avocatilor din Romania, Uniunea Artistilor Plastici etc. Exact asa exista si CECCAR, numai ca el e mai elitist.
Atunci cand veti fi experti contabili, veti intelege mult mai bine tot ce am incercat sa va spun.

Numai bine :P



#88 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 19 April 2005 - 10:02 PM

Problema intradevar e, ca multi dintre contabili nu reusesc sa se faca "de neinlocuit" in ochi patronului. Eu, de exemplu am noroc in aceasta privinta, nu am familie (sau poate ca nu e bine sa spun "noroc"), deci nici responsabilitatile respective (sigur am pierdut ceva!!!), pot dedica mai mult timp pentru activitatea pe care o fac si la fel ca si "cristinam", am facut multe rapoarte de care patronul se poate folosi la luarea deciziilor. In plus, cunosc un pic si programare SQl, deci intretinerea, modificarea programului utilizat nu necesita cheltuieli suplimentare din partea firmei. Cand apar modificari legislative (cam dese pentru o economie sanatoasa), dau de stire patronului traducand informatia in forma "digerabila" ((mereu, cand dau o stire proasta, de ex. introducerea unui impozit nou, incerc sa "servesc" pilula amara cand are chef bun, dar totusi in timp util pentru a putea "digera", indicand si implicatiile bune, daca sunt si eventualele posibilitati de evitare, evident, in limitele legale!!!)) chit ca de multe ori nici nu vrea sa ma asculte, dar insist si tot spun ce am de spus. De ex. Toamna trecuta majorarea imp. div. de la 5 la 10% i-am "servit" DUPA ce i-am spus de reducerea imp. profit de la 25 la 19% (initial), facand totodata calculul in fata lui, ca totusi ramane cu putin mai multi bani in buzunar, iar cand i-am spus de cota unica de 16%(ultima modificare), deja sa bucurat. Cateodata pregatesc terenul inca cand aud un zvon, ca s-ar pregati ceva modificari legislative. Pana un proiect de lege ajunge in faza finala, de obicei nu mai este asa "negru", deci nici pilula asa "amara". Am auzit "cu coltul urechilor", ca ma apreciaza si pentru faptul ca nu ma las cand trebuie sa-i spun ceva. In ultimii 4 ani, eu nu am cerut marire de salar, a facut el de la sine cu o destula regularitate. Asa am ajuns, ca de la o suma initiala de 1 mil. net in 2000, acum sa am 6.4 mil. net.
Acasa mai tin contabilitatea la cateva firme mici (cu sume intre 600.000-1.500.000 fara conta primara), le dau telefon de cel putin 2 ori pe saptamana ca patronii sa simta ca tin legatura permanenta cu ei, le intreb de probleme, le dau indicatii etc. Fac asta mai mult din considerente de a nu ajunge in situatia ca ei sa ma considere un salariat oarecare ci unul de care au nevoie in permanenta.
Stiu, ca daca cineva are si grija unei familii, nu e tocmai usor, dar totusi ar trebui sa intreprinda actiuni menite a consolida pozitia pe care o are la firma. Metodele difera de la patron la patron.
O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#89 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 23 April 2005 - 01:35 PM

Tot ne plangem ca nu suntem corespunzator platiti si intr-o zi ajungem sa ne deschidem o firma de contabilitate sau de consultanta si procedam si noi la fel? Ne platim angajatii ca vai mama lor si ii muncim cat putem? Oare asta nu se cheama exploatarea omului de catre om? Cunosc o persoana care era la inceputul carierei si se tot plangea de aceste neajunsuri. Intr-o buna zi, dupa ce si-a luat examenele de expert contabil si auditor, si-a deschis firma de contabilitate. Mi-a facut o oferta, inainte eram prietene acum sunt sluga? Oare cand imi voi implini stagiul si voi obtine si eu aceste diplome sus amintite voi proceda la fel cu angajatii mei?


andreipa2003 a spus:

1.-Felul cum sunt platiti economistii de catre agentii economici sunt cu mult inferioare decat ale altor profesii din tara:avocati,notari,executori judecatoresti-in special cei din justitie.De ce ne subapreciem profesia si acceptam salarii derizorii de la agentii economici chiar daca acestia castiga miliarde de lei pe luna;  
  2.-Avocatii,notari,executori judecatoresti-aceste profesii sunt ff bine aparate prin accesul la aceste profesii in conditii ff greu de realizat si cu pile ff mari,sau cu valori mari in EURO.De ce nu ne aparam si noi la fel de mult profesia de economist,dar in mod cinstit?

Ca si juristii sau poate mai mult decat ei -economistii trebuie sa cunoasca o sumedenie de legi,hotarari,norme,precizari,etc.Munca este la fel sau mai grea decat a acestor  profesii.De ce nu solicitam si noi procent din cifra de afaceri ca salarizarea noastra in conditiile in care un avocat cere un anumit procent din suma ce se judeca,un notar un anumit procent din suma ce i se face prin actul notarial,un executor judecatoresc cere un anumit procent din suma ce se recupereaza,etc.Cunosc cazuri cand un executor judecatoresc a primit intr-o luna urmare a unor executari judecatoresti a unor sume de miliarde de lei.Ce eforturi deosebite a facut acea persoana in acea luna????

steluta



#90 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 April 2005 - 08:51 AM

Parerea mea esta ca acum contabilitatea este la indemana oricui. Oricine a facut un curs postliceal sau chiar si un liceu economic, face evidenta contabila (nu conteaza cat de bine, "bani sa iasa") si practica preturi de dumping. Meseria de jurist, avocat etc. este aparata de lege. Iar noi suntem pe "No man's land". Degeaba judecati pe experti. Ei practica preturile competitive. Trist e ca unii din ei nu isi platesc suficient angajatii, dar asta e o problema rezolvabila. Cat despre statutul nostru sper ca dupa intrarea in UE, o sa se schimbe multe. Atunci orice agent economic, cat de mic, este obligat sa lucreze cu un contabil autorizat. Plus ca impozitarea pe venitul global va capata noi valente si se va ajunge si la noi sa ai contabil personal, care sa iti identifice corect obligatiile la bugete.
Mai este si problema dinozaurilor. Mai ales in centre universitare. Totul e acaparat de ei si de Finante. Ce mai ramane iau neavizatii si pe ici pe colo ne mai alegem si noi cu cate o evidenta pe care nu poti sa o iei la pret corect, pentru ca vine un "no name" si ti-o ia. Asta cred si SPER ca va fi mai bine.



#91 Iustin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 09:12 PM

O sa va intrebati ce legatura are cu subiectul.
Tema topicului poate fi tradusa cam asa: nu am puterea sa obtin mai mult! Ce sa fac? Nu-i drept!!! (n.a. - asa cum obtin altii cu alte meserii).

Calea 1: cineva iti da puterea (un contabil cu influenta, un legiutor, un tert in general).
Neajuns: tot el poate sa ti-o ia cand are chef sau interes.
In practica: ai o pila, te unge sef pe la o firma (de stat ar fi ideal) si te apuci de taiat si spanzurat, sa vada lumea ce sefutz al dracu esti. Pana cade pila de pe scaun, moare sau are interes la altu cum a avut si in cazu tau. End of story.

Calea 2: O mostenesti. Mamitzica, Ma'MAre si Tanti pun puisorului de-o firmulitza sau un culcush caldutz pe la o firma (tot de stat daca se poate!) si trai neneaca! Cand scoate careva capu, scoate Agamemnon scrisorica si pac la Rasboiu! O vreme!...
Neajuns: Cand creste baiatu (fata) si onor clanu e tras pe dreapta se pomeneste odoru ca nu merge firma, nu mai picura lapte si miere din sanul sortii si..... End of story!

Calea 3: o iei singurel, cu manutele alea doua si un pic de creier, sudoare si durere. Nici dracu nu ti-o mai ia! Ai luptat pentru ea si o s-o aperi cu dintii si unghiile! Si te mai si pricepi, ca singurel ai adus-o la sanul tau! And the story goes on, and on, and on...

Morala: Fiti buni. Fiti CEI MAI BUNI! Fiti corecti fara sa muriti de foame si escroci fara sa omorati gasca cu oa de aur. Si invatati. Informatia este cea mai buna arma care o aveti! Ca orice arma, are nevoie sa fie tinuta curata, proaspat unsa si functionala, si mai ales sa o zanganiti cate de tare puteti in fata dusmanului comun: angajatorul nesimtit care nu va apreciaza la justa valoare! Amin!

PS: am o carte pe care va recomand calduros s-o cititi: Cine mi-a furat cascavalu. Nu-i o gluma, cartea exista si eu personal, cand imi vine sa ma asez in fund si sa scancesc "Nu-i drept!", o iau, o citesc, si-mi vine mintea la cap. Daca e cineva interesat, o am si sub forma de fisier pdf. O pot trimite pe mail sau pune pe site.



#92 adrrriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 May 2005 - 09:19 PM

vreau shi eu cartea , te rog frumos! adrrriana76@yahoo.com ......multzam in advance



#93 Iustin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 10:11 PM

adrrriana a spus:

vreau shi eu cartea , te rog frumos! adrrriana76@yahoo.com ......multzam in advance

u have mail!



#94 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 May 2005 - 07:10 AM

hai,Iustin,de-acum ai treaba "serioasa"(trimis mail-uri);da-ne si noua cartea aia;bfc@rdsmail.ro



#95 Iustin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 07:55 PM

arret a spus:

hai,Iustin,de-acum ai treaba "serioasa"(trimis mail-uri);da-ne si noua cartea aia;bfc@rdsmail.ro

No problem! Asta sa fie baiu! Ca sa fie treaba simpla pentru toata lumea, dat-mi un mail la iustin@acta.ro cu subiectul "Cascaval". Mailu trimiteti-l de pe adresa pe care vreti sa primiti cartea.

Daca e complicat ce-am zis eu mai sus, puteti continua sa mi-o cereti si aici, o voi trimite la toti care o cer.

PS - u have mail!
:)



#96 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 10:19 PM

Iustin a spus:

Cine mi-a furat cascavalu. Nu-i o gluma, cartea exista ...,

Acum iar sunt carcotas si probabil ca va fi ultima data deoarece prefer sa evit divagatii pe acelasi "do minor" si recomand alaturi de "Who Moved My Cheese” sa treceti si prin "The present" http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif a aceluiasi Spencer Johnson de care sunt convins ca ati mai auzit ...si nu doar in gluma
HoratiuHagiudotro



#97 Elena Hantu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 May 2005 - 09:08 AM

Cred ca , intr-un fel sau altul, toti am trait experienta precum ca orice hartie din companie ar trebui identificata cu compartimentul financiar-contabil. Uneori nivelul salariilor nu pot sustine nici macar costul lentilelor optice pe care le tot schimbam dupa un numar de ore zilnice, nepermis de mare, in fata calculatorului...De cate ori nu trebuie sa punem in tipare legale actiuni anterioare ale altora , facute fara a fi consultati...Nu vi s-a intamplat sa raspundeti in fata controlorilor fiscali pentru faptele altora care spun cu nonsalanta ca ei nu au nici o vina sau ca nu-si mai amintesc exact cum s-au petrecut faptele?Doar au un "contabil".

Cine porta vina pentru faptul ca economistul este identificat cu contabilul?Sa fie oare acelasi lucru?



#98 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 May 2005 - 10:04 AM

MAI RAU....... si economistul si contabilul sunt niste hartogari care invart acolo niste hartii..... cam asta-i optica SI NU-S PUTINI CEI CE GANDESC ASA...



#99 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 18 May 2005 - 02:33 PM

Elena, ei spun- convinsi fiind - ca nu au nici o vina. De vina este numai contabilul, dupa patroneii astia de doi bani. Ca doi bani ne cam dau si noua, dupa parerea lor atata valoram... :roll:
irina



#100 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 19 May 2005 - 07:35 PM

Si tot de atitia bani isi merita facute hartiile .... :evil: :evil: :evil: :evil:
Daca nu ne place un loc de munca ne-am gasit intotdeauna altul.
Breasla e mica, clienti limitati ... se stie. Un patron care a incercat sa plateasca bani mai putini nu va putea sa-si gaseasca un contabil bun, cel putin la noi in oras, unde toti clientii trec pe la inspectorii de la Finante, si daca stii pe cine sa intrebi, afli tot despre respectivul client.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL