Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 03:37 PM

Pai sa vedem, grosso modo:

1. cifra de afaceri.
* activitatea care sa duca la o cifra de afaceri oarecare poate fi de natura a 10 fact. de valoari mari fiecare sau 200 fact. de val. mici fiecare. Dif. la volumul de lucru al contabilului e evidenta cum evidenta ar trebui sa fie si diferenta la salarizare.
2. conturi din balanta
* sigur vor fi balante in zeci de analitice, fie ca trebuie sau, mai ales, ca nu
3. profit
* ca la cifra de afaceri sau mai rau... Ce te faci daca n-ar profit sau are 3 lulele - 3 surcele, dar are acte de te rupe ?

Cum sa le facem ca sa reflecte corect volumul si complexitatea lucrarilor ?
Iti dai seama cate elemente trebuie avute in vedere ? E ca la statistica de pe vremuri (ca acum nu mai stiu cum e), cand aveam formule cu cate 17 indici de variatie ? Cine e mai "matur" si a facut aceasta materie prin facultate, cu siguranta isi mai aduce aminte de aceste calcule "maiestre"..



#22 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 03:51 PM

Apropo ,
A venit la mine un prieten care a facut o noua firma,

Din lista de contabili particulari , eu pe cine recomand?
Exista o clasificare undeva? Exista niste referinte?

Nu e bina sa faca cineva acest lucru? O asociatie?




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 03:56 PM

Chiar e tare asta ! :P :P
Pai, n-ai aici de unde alege ? Ca dam test in mod curent, prin solutiile oferite si nu ma refer la numarul ci la calitatea lor !
Ai si c.v-uri pe site, slava Domnului... Verifica-ne ca doar ne cunosti, de acum. Si noii veniti ar trebui avuti in vedere daca au acele (doar) cateva raspunsuri corecte.
Tu ai creat pagina de "contabili particulari", draga Alex... :P :P



#24 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 04:03 PM

CECCAR a elaborat un regulament privind aprobarea tarifului profesional. Pe cel aprobat la Conferinta Nationala din 2001 il am.Nu stiu daca s-o fi reactualizat.
Cu titlu de exemplu am sa citez un tarif:consultatii telefonice/apel - pt.CA>600 mil.-min.30.000,max.50.000
Mai adaug:
-pana la 500 inreg. contabile-1.800.000-4.000.000
-501-2000 4.000.000-9.000.000
etc.
compensare in procente la volumul C.A.
<300 mil 1.5-2,5%
300-600mil 7.500.000 plus 0.75%-1,5% pt. ce depaseste 300 mil.
etc.
Cu putina imaginatie,va puteti da seama, tarifand toate activitatile financiar-contabile (detaliat prezentate in acest regulament),in acest mod, ca sigur nu s-a nascut patronul care sa plateasca aceasta suma.
Asa ca....



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 04:08 PM

Draga Mihai,

In 500 inreg. contabile poti sa ai inreg. de complexitate mica, medie sau ridicata sau toate la un loc. Nu e acelasi lucru ! Marjele date de ei sunt destul de stranse...
Sau n-am priceput eu cum se face calculul ?



#26 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 05:00 PM

Ai priceput,Otilia.Indiferent ca inregistrezi leasing (c-a fost un subiect indelung dezbatut) sau plata CAS, tariful este acelasi.Nu se merge cu nuantarea tarifelor atat de departe. Iar eu n-am facut decat sa citez din acel regulament.



#27 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 05:33 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Chiar e tare asta !  :P  :P  
Pai, n-ai aici de unde alege ? Ca dam test in mod curent, prin solutiile oferite si nu ma refer la numarul ci la calitatea lor !
Ai si c.v-uri pe site, slava Domnului... Verifica-ne ca doar ne cunosti, de acum. Si noii veniti ar trebui avuti in vedere daca au acele (doar) cateva raspunsuri corecte.
Tu ai creat pagina de "contabili particulari", draga Alex... :P  :P

Nu vorbeam de mine, ci in general.
Tocmai de asta vorbeam si eu. Trebuie o clasificare pentru toti contabilii... Cine da aceasta clasificare?



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 06:11 PM

conta_ro a spus:

... eu pe cine recomand?...

Draga Alex, scuza-ma, dar m-ai derutat cu "eu pe cine recomand?" Eu-ul acela m-a facut sa-ti scriu asa... :P crezand ca vorbesti de tine in legatura cu prietenul tau.



#29 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2005 - 06:18 PM

Mai gresesc si eu.
Ideea este de a face o clasificare.



#30 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 January 2005 - 06:47 PM

Nu cred ca idealul pentru noi il reprezinta firmele de contabilitate asa cum a zis conta.ro, ci dimpotriva. Ca sa dau un exemplu as zice ca e ca in sport: e mai bine sa ai un antrenor personal decat sa mergi la o sala unde doua/trei persoane antreneaza 30 de insi... sau ca la meditatie: preferi sa ai un profesor care sa se ocupe de tine personal si nu unul care sa mediteze patru elevi odata. Doar ca in cazurile de mai sus un profesor/antrenor personal costa pe cand un economist/contabil pesonal nu prea. Ipotetic daca ar fi numai firme de conta si un sistem de salarizare ca la notari, ar castiga cateva persoane care ar fi in primul rand buni manageri nu neaparat un buni economisti-contabili. Marea majoritate ar pierde ( asa cum a zis Otilia la astfel de firme salariu e ff mic raportat la volumul de munca si program)

...revenind la intrebarea initiala, raspunsul e clar: noi nu ne subapreciem, noi ne cunoastem valoarea, altii sunt vinovatii.

...cred ca ar trebui sa fim mai solidari pe plan national si sistemul de salarizare se va schimba de la sine. De exemplu daca la un interviu pentru un post de contabilitate toti ar cere un salariu mare si nu ar lasa deloc la negocierea cu angajatorul. Ce ar face un angajator in cazul asta?... ar apela la cunostinte si probabil ar gasi. Dar daca si persoanele pe care le gaseste ar cere un salariu si mai mare?

Otilia are dreptate: noi suntem oferta de munca, dar pentru ca oferta e mare pretul e mic. In loc sa tinem contabilitatea la cate 2-3 firme cu sa zicem 2 milioane fiecare, mai bine muncim doar la una cu 10 mil. iar celelalte oferte le refuzam. Asa poate creste cererea si si implicit pretul fortei de munca in domeniu. Dar asta e doar teorie. De fapt care dintre noi ar refuza sa mai tina inca o firma?
-----------------------------------------------------------------------------------
... parerea mea



#31 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2005 - 08:55 PM

Intr-adevar, care ar refuza un ban in plus?!?!

Eu sunt intr-o situatie in care nu vad nici un viitor :cry: in sensul ca lucrez la o firma 8 ore si mai am si ceva pe acasa de genul ca nu-mi prea ajunge ziua cat e de lunga, si totusi, la preturile pietei nu am cum sa-mi iau si eu o casa, sa-mi pot intemeia o familie asa cum trebuie.

Si atunci te intrebi daca merita atat bataie de cap, atata stress si te alegi cu ce?

Tu ai insomnii si te chinui sa rezolvi tot, iti faci treaba bine, daca nu chiar ff bine, recuperezi bani din tva si cum se intampla ceva, chit ca nu-i vina ta la tine se urla si te trateaza ca pe ultimul om, si nu-ti multumeste nimeni ca ai recuperat bani, pentru ca era de datoria ta sa o faci ca doar de asta te plateste nu?

Si atunci nu-ti vine sa-ti iei campii?

Eu nu zic ca solutia ar fi O firma de contabilitate, ci FIRMA TA de contabilitate sau macar sa fii propriul stapan.

Am senzatia ca unii patroni considera ca daca esti salariatul lor atunci sunt stapanul tau. Ei au toate drepturile si tu nimik. Daca-ti ceri o marire de salariu, considerand ca ai facut treaba buna, iti zice ca nu. Cand iti dai demisia si angajeaza o firma de contabilitate care cere din start dublu cat te platea pe tine si doar pentru jumatate din munca pe care o faceai tu bat imediat palma.

Sincer, asta e o lipsa de respect.

DE CE ATUNIC CAND E VBA DE FIRMA ESTE NEAPARAT MAI BUNA DECAT O PERSOANA?! CA DOAR SI FIRMA E CONDUSA TOT DE O PERSOANA. Adica contabilitatea tot un contabil o tine?!?!
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#32 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 13 January 2005 - 09:06 PM

solutia pentru a oferi servicii de calitate contra remuneratii dupa valoare nu cred ca o reprezinta firmele de contabilitate.
eu consider ca solutia este cabinetul individual sau asociatia de profesionisti contabili.
SI AS FACE SI O COMPARATIE

FIRMA DE CONTA= A LUA MASA LA AUTOSERVIRE PE BANDA RULANTA

CABINET INDIVIDUAL= A LUA MASA IN RESTAURANT(unde un chelner te serveste si raspunde de masa la care stai)
la firma de contabilitate cred ca responsabilitatile sunt impartite si chiar nu mi-ar place sa am o firma de a carei contabilitate se ocupa un om care este platit foarte putin -pentru ca se va ocupa de firma mea in aceeasi masura cum este platit.

firma de contabilitate este o afacere si nu cred ca o firma de contabilitate poate oferi o siguranta mai mare decit un individ care practica profesia individual. Dupa cite stim firmele cam raspund material in limita capitalului social si eventual active detinute(dupa cite imi aduc aminte)



#33 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2005 - 09:24 PM

Sunt de acord cu tine cu cabinetul individual, ai perfecta dreptate, dar revenim la problema tarifului. pt ca pe laga banii pe care trebuie sa ti-i dea tie ca si contabil mai sunt is darile pe care le platesti tu ca si cabinet deci iar cresc tarifelel mai mult decat i-ai lua tu ca si persoana angajata a lui.
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#34 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 14 January 2005 - 08:30 AM

ai cota unica de impozitare la venitul pe care il determini pe baza contabilitatii in partida simpla,in afara de asta mai ai contributiile catre asigurarile sociale : 9,5 ;6,5 ; 3 pe care le achiti tu pentru propria-ti persoana si nu esti la cheremul unui angajator (care uneori uita sa-plateasca contributiile aferente contractului tau de munca sau nu iti trece pe contractul de munca salariul adevarat pentru a plati mai putin)

cel putin in felul asta platesti la contributii ori suma minima ori cit iti da buzunarul si asta o spun din proprie experienta.

Oricum existe si incoveniente... o parte din patroni au senzatia ca o firma de contabilitate inseamna si mai multa competenta ,dar asta uneori poate fi adevarat uneori nu.



#35 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 14 January 2005 - 09:37 AM

Dragi colegi, nu trbuie sa mai lucrati pe bani putini,renuntati la firmele care platesc prost si au patroni care nu dau doi lei pe contabil.Acei patroni nu merita sa aiba contabil bun.

decat 5 firmex1mil=5mil, mai bine una de cinci milioane.


Este adevarat ca la inceput de cariera trebuie sa faci unele compromisuri ,sa lucrezi pe bani putini ,sa duci geanta lui,, domnu expert" care are 70 de ani dar este expert,si sa-ti semneze si tie niste bilanturi.in schimb tu trbuie sa le faci si pe ale lui (20 bc),pt ca este batran si nu mai vede bine.,si nici nu stie sa foloseasca un calculator,dar este expert.

Va doresc spor la treaba! si cred ca din 2007 o sa fim apreciati si platiti mai bine,o sa mai dispara din firmele de 2 lei.



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 10:39 AM

joan1326 a spus:

Am senzatia ca unii patroni considera ca daca esti salariatul lor atunci sunt stapanul tau. Ei au toate drepturile si tu nimik. Daca-ti ceri o marire de salariu, considerand ca ai facut treaba buna, iti zice ca nu. Cand iti dai demisia si angajeaza o firma de contabilitate care cere din start dublu cat te platea pe tine si doar pentru  jumatate din munca pe care o faceai tu bat imediat palma.  

Sincer, asta e o lipsa de respect.

Am patit si eu asta si sunt de acord cu tine, Joan, ca e lipsa de respect !Dar, ca sa te consolezi, gandeste-te ce oftica a "vazut" respectivul patron cand si-a dat seama ce afacere tare a facut: bani mai multi si servicii mai putine ! Fii convinsa ca orgoliu il impiedica sa recunoasca, dar e sufocat de nervi !
Ti-o spun din proprie experienta !!! M-am trezit si cu mesaj de felicitare de Craciun de la ultimul patron la care am lucrat si care mi-a facut zile fripte 7 luni, ca mai mult n-am rezistat la el, timp in care mi-am mai dat o data demisia, dar m-am intors cand m-a chemat inapoi dupa 3 zile, crezand ca lucrurile se vor schimba, insa n-a fost asa. Dupa ce am plecat, a cautat 2 luni un contabil si a patit ce i-am dorit eu, dupa care a revenit la solutia firmei de conta (la care renuntase inainte de a ma angaja pe mine, tot din cauza ca nu fusese multumit de felul in care era servit) cu banii de rigoare si servicii contabile reduse fata de ce-i faceam eu, plus ca ridicatul vocii ( ca sa nu zic mai mult de atat) iese complet din discutie. Sincera sa fiu, iertati-ma ca ma bucur de raul lui, dar o merita pe deplin.
Deh ...



#37 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 14 January 2005 - 11:16 AM

Am citit parerile voastre ,aveti dreptate toti,dar ce facem? "murim cu dreptatea in mana?"
De la cap se impute pestele fratilor! :evil:

----Consider ca la infiintarea firmelor,acesti"patroni" ar trebui educati prin niste cursuri adecvate OBLIGATORII,cursuri prin care sa fie invatati si disciplinati in ceea ce priveste functionarea societatii pe care urmeaza sa o conduca, in ceea ce priveste fiscalitatea,sa fie invatati despre cerintele minime de personal si ROLUL si ATRIBUTIILE acestora.
Gasesc ca asa ar fi singurul mod in care ar afla ce are de facut,ce are de respectat si cum trebuie sa o faca!In mod firesc ,atunci cand ne vom angaja la ei ,vor avea stiinta ce rol are contabilul,ce ii poate cere sa faca si ce nu intra atributiile lui.
-----In ceea ce priveste modul de selectie al contabililor....
s-a facut o mare gresala si se continua....
....aceasta meserie este desconsiderata:
citez din exprimarea unui patron:"adunati si voi 3 cifre si va trebe un car de bani!" Raspunsul meu categoric a fost:atunci cu respect va amintesc ca acest lucru il puteti face si dvstra.
----------------
-La ora actuala ,economistii sunt denumiti in fel si chip?!:
caut economist -casier?!secretar-contabil?!
mai nou AJOFM scoate pe banda diplome de absolvire....".a terminat cursul de= contabilitate computerizata "
Ce sa mai intelegi? :evil: :evil:
-----------
Trebuie facuta o" petitie" la Ministerul de Finante,si asta am putea face chiar noi cei de pe acest FORUM,poate fortele noastre profesionale reunite vor avea succesul scontat!
Va solicit aderarea la aceasta idee,si rog admin,moderatori,dulceata-sefa,sprijiniti-ne in adresarea petitiei!
------------
Este foarte clar!
Sant economisti cu studii medii de specialitate si economisti cu studii superioare.Aceste studii de 3-4-5 ani trebuiesc respectate!!!!!!!!!!!!!
Avocatii sau juristii,pot profesa doar daca au studii de specialitate de 3-4-5- ani si practica de 2-3 ani langa un avocat -definitivat.
Sa cerem vehement acest lucru si noi! Astfel s-ar face o triere!
Existand o lege care spune ca pana la 50.000 euro pot sa tina contabilitate oricine....n-au dat decat apa la moara ...deci pot practica contabilitate si acei ce au doar cateva saptamani de contabilitate!!?
Pai nu de la cap se impute?!
Imi cer scuze daca am fost incoerenta sau am facut exprimari gresite,dar credeti-ma ma apuca "pandaliile " atat de umilita ma simt in profesia mea,profesie pe care o ador de alfel!!!



#38 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2005 - 12:58 PM

Sunt de acord cu tine, OTILIA, dar eu sunt mai "fraiera" si nu pot sa ma bucur de raul altuia oricat de mult rau mi-ar fi facut el si ai dreptate ca dupa ce am plecat eu si a venit firma de contabilitate care pe lga tariful ei a pretins si un om care sa tina contabilitatea primara la firma......


Dar vba ta, avem solutia demisiei, desi e tare neplacut sa te tot muti dintr-o parte in alta.

Sunt multe de facut....
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#39 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 14 January 2005 - 01:07 PM

....am putea cere ca sefii nostrii sa fie cei de la DGFP locale,doar salarizarea sa o faca patronii!Atunci, daca ceva nu intra in atributiile noastre,ar avea cine sa-i puna la punct!Tot acolo sa fie recunoscuta si "valoarea noastra profesionala" si deci tarifele pt serviciile noastre.
Consider ca nimeni nu este mai in masura decat DGFP pt a ne verifica pe noi contabilii,a ne instrui,a ne aprecia! Voi ce ziceti?



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 01:38 PM

joan1326 a spus:

Dar vba ta, avem solutia demisiei, desi e tare neplacut sa te tot muti dintr-o parte in alta....
Ai dreptate, Joan, dar in cazuri de astea sunt doar 3 solutii:
* cea mai rea = stai si inghiti punandu-ti in pericol sanatatea mentala si chiar fizica (eu am avut probleme cu ficatul din cauza stresului)
* de multe ori fara rezultatul dorit = iti ceri drepturile raspicat
* mai putin rea = iti schimbi locul de munca la altcineva care iti respecta drepturile mai mult, ca sa nu te imbolnavesti...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL