Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent,declaratia 205! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


urgent,declaratia 205!

106 replies to this topic

#1 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 01 February 2005 - 10:08 AM

Am o nelamurire in ceea ce priveste declaratia 205, referitor la impozitul pe dividende. Si as vrea sa cunosc si parerile voastre.
In anul 2004 nu am platit dividendele dar conform legii am platit impozitul pe dividende. Si nu stiu daca ar trebui sa depun aceasta declaratie 205, deoarece in instructiuni se precizeaza "declaraþia se completeazã ºi se depune de cãtre plãtitorii de venit care au obligaþia calculãrii, reþinerii ºi virãrii impozitului pe veniturile cu regim de reþinere la sursã, cu excepþia veniturilor de naturã salarialã ºi asimilate acestora" DAR "se completeazã pentru fiecare beneficiar de venit în parte, înscriindu-se numele ºi prenumele persoanelor fizice cãrora li s-au efectuat plãþi în cursul anului fiscal.

In concluzie, ar trebui depusa de toti ce obligati cu retinerea si plata impozitului dar pentru situatia in care dividendele s-au platit, iar eu nu ma incadrez in aceasta situatie.
Voi ce spuneti?



#2 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 07:13 PM

uite ce stiu eu:daca este vorba de venituri din dividende,acestea se cuvin asociatilor(actionarilor) si 205 vrea sa declari impozitul retinut pe nume si CNP;chiar daca nu le-ai platit,stii cine sunt persoanele si cat li se cuvine ca procent din profitul repartizat la dividende din registrul asociatilor(actionarilor);concluzia ta nu este buna in legaturacu "pentru situatia in care dividendele s-au platit";este vorba despre dividendele aferente anului 2003(sau asa ar trebui sa fie),impozitul l-ai platit pana la 31.12.2004 si 205 pana la 31.06.2005;mai asteapta ,poate mai zice cineva ceva despre subiect!




#3 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 07:15 PM

30.06.2005-asa este corect;o zi de la mine pentru luna iunie,daca ar sta in puterea mea!!!!!



#4 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 12 February 2005 - 09:17 AM

Pe www.mfinante.ro -la declaratia 205 termenul de depunere apare 28.02.2005!
care e corect 28.02.2005 sau 30.06.2005 cf.art.44 din CF..
A aparut ceva modifcare?



laura



#5 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 12 February 2005 - 09:45 AM

Ordinul 1850/2003,M.Of.18 din 09/01/2004)

INSTRUCTIUNI
de completare a formularului 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit”
Cod 14.13.01.13/1


Declaratia se completeaza si se depune de catre platitorii de venit care au obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului pe veniturile cu regim de retinere la sursa, cu exceptia veniturilor de natura salariala si asimilate acestora.
In cazul asociatiilor intre persoane fizice si persoane juridice romane, declaratia se completeaza si se depune de catre persoana juridica romana stabilita prin contractul de asociere care are obligatia de a calcula, retine si vira impozitul pe profit.
Declaratia se depune, dupa cum urmeaza:
- pana in ultima zi a lunii februarie a anului curent pentru veniturile platite in anul expirat, prevazute la punctele 1-7 de la capitolul A;
- pana la data de 30 iunie a anului curent, pentru veniturile platite in anul expirat, prevazute la punctele 8 -15 de la capitolul A;
- ori de cate ori platitorul de venit constata erori in declaratia depusa anterior (prin completarea unei declaratii rectificative), situatie in care se va inscrie "X" in casuta prevazuta in acest scop*.
Declaratia se completeaza in doua exemplare:
- originalul se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla sediul/domiciliul platitorului de venit sau unde acesta este luat in evidenta fiscala, dupa caz;
- copia se pastreaza de catre platitorul de venit.
Platitorii de venituri, persoane juridice, care au subunitati fara personalitate juridica, depun declaratia la organul fiscal la care persoana juridica aste inregistrata ca platitor de impozite si taxe.
Platitorii de venituri au obligatia depunerii declaratiei in format electronic, pe suport magnetic sau optic, prin folosirea programului de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice, cu respectarea structurii de date prevazute in anexa nr. IV.
Suportul magnetic sau optic va fi insotit de exemplarul listat pe hartie al declaratiei pentru unitatea fiscala, semnat si stampilat, potrivit legii.



#6 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 February 2005 - 10:13 AM

declaratie 205 pentru veniturile din dividende se depune doar daca in anul 2004 ai platit dividende ( nu are legatura cu impozitul pe dividende)

in concluzie, draga Adriana NU trebuie sa depui declaratie 205



#7 marice

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2006 - 02:13 PM

azi am fost la afp sect 3 cu situatia urmatoare:dividende aferente 2004,impozitate cu 10% in dec 2005 si declarate in decl 100,dar neplatite din lipsa de lichiditati,
solutia:se declara in 2006,pana la 30.06.2006,pe beneficiari de venit.
programul aferent decl 205pt anul 2005 este pe site MF.
marice

Citeaza





#8 ioana05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:cluj

Postat 22 March 2006 - 09:49 PM

Eu nu am depus declaratia cu dividendele pe 2004 , dividendele nu sunt platite, si la finantele din Cluj mi s-a spus ca trebuie depusa dar cu o amenda de 5.000.000 !!!!!!. .Puteti sa ma ajutati sa aflu care e baza legala pentru a le declara pana la 30.06.2006.Impozitule e platit pana la 31.12.2005 si e declarat in 100.



#9 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 June 2006 - 04:35 PM

si eu am de depus declaratia 205 pentru drepturi de autor. Am citit intr-un calendar al contabilului ca in acest caz ar fi trebuit sa o depun pana la 28 febr.Este adevarat fiindca eu am intrebat prin febr. la finante cand trebuie depusa si mi-au zis ca pana in 30 iunie



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2006 - 04:41 PM

XENIAMARIA a spus:

si eu am de depus declaratia 205 pentru drepturi de autor. Am citit intr-un calendar al contabilului ca in acest caz ar fi trebuit sa o depun pana la 28 febr.Este adevarat fiindca eu am intrebat prin febr. la finante cand trebuie depusa si mi-au zis ca pana in 30 iunie
tocmai am verificat si figureaza tot pe 30 iunie si in calendarul contabilului. uita-te si tu...
daca o fi fost altfel, asta s-a intamplat la inceputul anului, dar toate modificarile stiute s-au operat in timp util :)



#11 alyntta6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 09:28 AM

Am o dilema Mare : in cazul in care dividendele aferente lui 2004 nu au fost ridicate din societate dar l sfarsitul anului 2005 am platit mpozitul aferent , trebuie sa depun declaratia 2005? Am mai intrebat contabil si experti dar nu m au lamurit, parerile fiind impartite, voi ce credeti? Multumesc anticipat!



#12 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 09:55 AM

Declaratia 205 se refera la impozitul pe venituri retinut la sursa.Chiar daca dividendele nu au fost distribuite s-a virat impozitul aferent acestora deci trebuie facuta D 205.



#13 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 10:03 AM

!!!!!!!!!!!!!!!Nu uitati 30.06.2006, ultima zi pentru depunerea DECLARATIEI
205.

___________________________________________
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 10:15 AM

eu am trecut in decl. 205 toate dividendele repartizate din profitul anului 2004, pt. care am platit tot impozitul pana la 31 dec.2005, chiar daca nu au fost ridicate decat partial. pentru partea neridicata, dar impozitata am facut inregistrarea 457=4551 in luna decembrie si le-am considerat ca sume lasate de asociati la dispozitia firmei (o forma de finantare a firmei de catre asociati).



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:12 AM

fetelor, cred ca nu e bine ca voi, fiindca :

INSTRUCTIUNI
de completare a formularului 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit"
Cod 14.13.01.13/I

...........................................................
Declaratia se depune, dupa cum urmeaza:
- pana la data de 30 iunie a anului curent, pentru veniturile platite in anul fiscal expirat;

deci numai ce ati platit, dragele mele, nu ce ati repartizat ! altfel zicea "pentru veniturile repartizate" sau "cuvenite"... nu ?



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:16 AM

dar daca firma nu a avut suficiente lichiditati sa plateasca?
ce puteam sa fac?
profitul a existat, dar banii au fost blocati in stocul de marfa.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:24 AM

declari veniturile platite, cum zice decl. si impoz. aferent lor.
cand platesti si restul, le decl. corespunzator in urmat. decl. 205.
"platite" ala, ma face sa cred ca se decl. asa... daca zicea "cuvenite" sau "repartizate" , atunci decl. tot ce repartizazem indiferent daca erau platite sau nu.



#18 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 12:46 PM

Comunicat Ministerul Finantelor Publice, 21 ianuarie 2005:

"Veniturile sub forma de dividende aferente exercitiului financiar 2004 se vor distribui persoanelor fizice in anul 2005 si se vor supune impunerii cu cota de 10%.
Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice odata cu plata dividendelor catre actionari sau asociati, potrivit prevederilor art.67 alin. (1) din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, modificata si completata prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.138/2004.

Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. Ca exceptie de la aceasta regula, in cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor pana la sfarsitul anului in care s-a aprobat bilantul contabil, termenul de plata a impozitului pe dividende este pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.



#19 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 26 June 2006 - 02:03 PM

Eu am o situatie si mai ciudata.... adica am dividende din 2003 ridicate in 2005, deci nu cele din 2004, so....??? Depun sau nu depun? Ca ele saracele sunt platite cum scrie la lege si impozitul e platit din 2004, iar cele din 2004 nu sunt platite si impozitul e platit.
Habar nu mai am cum am facut anul trecut, caci declaratia e tot aia.
Pe-aici am intrebat si "functionarii" habar nu au.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 02:11 PM

dragelor, va mai dau 2 aliniate, daca nici astea nu-s edificatoare, nu ma mai joc cu voi, sa stiti :lol:

C. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE BENEFICIARI DE VENIT
Col.1 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se numele si prenumele persoanelor fizice carora [u]li s-au efectuat plati
.................................
Col.4 - se inscrie suma reprezentand totalul impozitului pe venit calculat si retinut [u]cu ocazia platilor Impozitul pe venit se calculeaza de platitorul de venit, corespunzator regulilor prevazute pentru fiecare categorie de venit, in conformitate cu prevederile Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

iubitele mele, nu zice nicaieri de impozit sa fie si platit ci doar retinut din venituri, in schimb zice de veniturile PLATITE !!!

v-am pupat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL