Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatie pt.mamici - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


indemnizatie pt.mamici

42 replies to this topic

#1 bitere gianina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:rosiori 35 blD2 ap67 galati

Postat 18 July 2006 - 07:57 AM

buna-ziua!sunt insarcinata in 5 luni si trebuie sa nasc in decembrie.doresc sa aflu daca ma incadrez in cele 8 mil. sau in cele 6mil.am inteles ca de la 1 ian.2007 indemnizatia este de 6mil.nu mi se pare corect mai ales ca urmeaza sa ne integram in U.E .de cand beneficiez de indemnizatie[la cat timp dupa nastere], care sunt actele de care am nevoie si unde trebuie sa le depun?multumesc!
[/list]



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 08:05 AM

bine ai venit in club ! :D
indemnizatia e 6 mil si alocatia copilului e 2 mil, deci practic nu e nici o schimbare fata de anul asta.

ai dreptul la cic dupa minim 42 de zile calendaristice de prenatal, asa ca ai grija. Cat priveste actele necesare ....... nu le stiu exact pe toate dar daca dai cautare le gasesti sigur sigur pe forum undeva




#3 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 18 July 2006 - 08:08 AM

Daca nasti in decembrie pana la intrarea in concediu de ingrijire copil trebuie sa ai 42 de zile de concediu de lehuzie deci in ingrijire copil vei intra dupa 1 ian.2007 cand indemnizatia va fi de 6 mil.+vei mai primi 2 mil. alocatie pentru copil
Dosarul se depune la primarie si trebuie sa cuprinda adeverinta de la angajator cu stagiul de cotizare certificat de nastere copil buletinul tau mi se pare si ceva cerere tip din cate imi amintesc



#4 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2006 - 08:28 AM

deci daca ai 11 luni cotizare si nasti...dupa 45 zile de la nastere faci 12 luni, ai dreptul la indemnizatie....am inteles bine?



#5 Iulya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 08:44 AM

Nu, trebuie 12 luni in ultimul an ANTERIOR nasterii copilului.



#6 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 18 July 2006 - 08:53 AM

daca nu ai cotizatia necesara (12 luni), nu beneficiezi de indemnizatia de crestere copilului!

Primesti ceva....o suma minima de la primarie, dar nu si cel 6.000.000+2.000.000!

Deci ganditi-va bine....cand doriti sa faceti un bebe...! :lol:



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2006 - 08:54 AM

acum se fac bebeii conditionat ? :shock:
sau se fac cand vor parintii sa aiba unu' ? :shock:



#8 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 18 July 2006 - 08:58 AM

pai, sa vede ca exista anumite conditii, care trebuiesc abordate :(



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 10:28 AM

ics21 a spus:

pai, sa vede ca exista anumite conditii, care trebuiesc abordate :(
... mai ales acolo unde cei 8 mil. reprezinta mult mai mult decat sal. net al mamei sau al tatalui ... acesti bani fiind acordati din contributiile noastre, ale celor ce suntem contribuabili ... asa ca vrem-nu vrem, fiecare dintre noi contribuim ca lumea la cresterea copiilor din tara asta ! din pacate, abia dupa ce trec acesti 2 ani si indemnizatia se opreste, atunci incep sa se vada adevaratele conditii in care parintii sunt in stare sa-si creasca copii ...



#10 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 18 July 2006 - 01:34 PM

Iulya, imi permit sa fac o remarca:
OUG 148/03.11.2005 a fost modificata prin OUG 44/14.06.2006 unde punctul 13 spune urmatoarele:
13. Articolul 24 va avea următorul cuprins:
"Art. 24. - (1) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică şi persoanelor care la data de 31 decembrie 2005 se aflau în una dintre următoarele situaţii:
(2) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă şi persoanelor care, până la data de 31 octombrie 2006, realizează în sistemul public de pensii perioade de stagiu de cotizare de cel puţin 10 luni în ultimele 12 luni anterioare datei naşterii copilului. "
Dupa parerea mea, acest articol este o exceptie de la stagiul de cotizare de 12 luni pt acele persoane care au ramas insarcinate inaintea intrarii in vigoare a OUG 148, cand stagiul de cotizare era de 10 luni anterioare datei nasterii copilului. si mi se pare normal din moment ce OUG 148 practic actioneaza retroactiv. o persoana care a ramas insarcinta in oct 2005 nu avea de unde sa stie ca se va schimba stagiul de cotizare si ca nu va mai primi indemnizatie.
Poate altii au o parere diferita, mai asteptam opinii!
O zi buna tuturor!
alina



#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 01:48 PM

dar stiti cumva daca se poate intrerupe cic si poi relua in interiorul celor 2 ani ? de ex, o perioada ia mama apoi ia tatal, mama se angajeaza intre timp, nu-i convine salariul si se reintoarce mama in cic si tatal la servici. Ce credeti se poate ?
:?:



#12 Iulya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 02:10 PM

Ai dreptate alinabogdan.29 cand am raspuns m-am gandit doar la faptul ca stagiul de cotizare trebuie sa fie indeplinit inainte de nasterea copilului si am pierdut din vedere ca pana in noiembrie se mai accepta cu 10 luni.



#13 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2006 - 01:31 PM

sa va spun concret....am facut o pauza de cateva luni, obligata de un angajator neserios, dar asta conteaza mai putin acum, din februarie mi-am reluat activitatea si probabvil voi naste in februarie 2007....am dreptul la indemnizatie sau nu?macar sa stiu daca ma mai agit....

"Nu, trebuie 12 luni in ultimul an ANTERIOR nasterii copilului. " ----sincer cred ca sunt 12 luni anterior nasterii copilului, nu din anul anterior...dar ma mai documentez, sau poate asta ai vrut sa spui....multumesc oricum...

Aceasta postare a fost editata de cristianamatache: 31 July 2006 - 01:34 PM




#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2006 - 08:25 PM

Vezi postareacristianamatache, la Jul 31 2006, 02:31 PM, a spus:

sa va spun concret....am facut o pauza de cateva luni, obligata de un angajator neserios, dar asta conteaza mai putin acum, din februarie mi-am reluat activitatea si probabvil voi naste in februarie 2007....am dreptul la indemnizatie sau nu?macar sa stiu daca ma mai agit....

"Nu, trebuie 12 luni in ultimul an ANTERIOR nasterii copilului. " ----sincer cred ca sunt 12 luni anterior nasterii copilului, nu din anul anterior...dar ma mai documentez, sau poate asta ai vrut sa spui....multumesc oricum...
la un calcul simplu din febr. 2006 pana in ian 2007 rezulta ca se indeplineste conditia celor 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului. daca datele preentate sunt corecte, nu vad de ce nu ai avea dreptul la indemnizatie. pauza de cateva luni in ce an a fost?



#15 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2006 - 11:37 AM

"pauza de cateva luni in ce an a fost?"

decembrie 2005 - ianuarie 2006....

acest copil ni-l dorim foarte mult si nu tin neaparat sa primesc acesti bani dar daca ma gandesc ca platesc, platim - in general, atatea dari la stat in schimbul a nimic (stim cu totii cat costa sa mergi la doctor, sa nasti, sa faci diverse operatii) mi se pare normal sa ma interesez.....

multumesc....



#16 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 01 August 2006 - 11:51 AM

Ca tot ziceti de integrare.Cumnata mea locuieste in Italia din 1991, are pozitie sociala buna, dar pentru copii a beneficiat 3 luni de 85% din salariu, urmatoarele pana la 8 , 30% iar pana la 1 an fara plata, dupa care daca nu se prezenta la munca i se desfacea contractul.
Si ne miram de ce au spor de nataliate mic......
Pe cand noi o sa fim cat de curand, cum zicea Lapusneanu"" prosti, da multi"
Scuze daca deranjez dar cei cu anumit nivel fac un copil, iar restul, cat se poate beneficia de cei 8 milioane.



#17 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2006 - 12:09 PM

"Scuze daca deranjez dar cei cu anumit nivel fac un copil, iar restul, cat se poate beneficia de cei 8 milioane."

eu tot nu imi pot explica, cum, persoane aparent fara nici un venit isi permit sa faca 2-3 sau mai multi copii, iar colac peste pupaza stau si cu chirie....oare pt cei 8 mil?

sa fim seriosi, nu stiu cate din mamicile de pe acest forum stau acasa 2 ani, poate doar pe hartie, e imposibil, cel putin mie asa mi se pare, ca dupa 2 ani sa o poti lua de unde ai ramas in conditiile in care totul se schimba asa repede, si tinand cont de nevoile unei familii tinere.....rate casa, tot timpul trebuie facut ceva prin casa, mancare, intretinere etc....



#18 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2006 - 07:54 PM

Vezi postareacristianamatache, la Aug 1 2006, 01:09 PM, a spus:

eu tot nu imi pot explica, cum, persoane aparent fara nici un venit isi permit sa faca 2-3 sau mai multi copii, iar colac peste pupaza stau si cu chirie....oare pt cei 8 mil?
asta e curata iresponsabilitate, dar vedem adesea asemenea situatii.
as fi stat acasa 2 ani, dar doar pe vechea lege cu 85%din salariu.
totusi, sa gandim realist. in cazul unei mamici care lucreaza 10-12 ore pe zi pt. 3 milioane, avantajul de a sta sa-si creasca BB-ul pt. 8 milioane este mai mult decat evident.



#19 magdaionescu2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 December 2006 - 05:56 PM

Haideti sa va spun si eu problema mea si sper ca voi primi sfaturi si ajutor cat mai repede.Am nascut pe 5 august 200d,asadar fetita are 1 an si 4 luni,primesc indemnizatia de 8 mil plus alocatia de 240000lei.In iunie 2006 am ramas iar insarcinata,acum fiind in 6 luni,urmeaza sa nasc in martie.Intrebarea mea este la al doilea copil voi mai primi aceasta indemnizatie????Ce se va intampla?Astept raspunsuri!

Fisiere atasate





#20 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 08 December 2006 - 10:29 AM

In primul rand felicitari!!
Da primesti in continuare indemnizatia. Sunt in aceeasi situatie - In April 2006 am nascut iar in August 2006 se implineau 2 ani de cand luam indemnizatia pentru primul copil. Eu am preferat sa-mi depun actele la primarie abia dupa de se implineau 2 ani de la nasterea primului copil ( mentionez ca se poate si sa depui o cerere de incetare a indemnizatiei pentru primul copil si in acelasi timp o cerere pentru intrare in cic pentru al doilea dar numai dupa 42 de zile de la nastere). Eu am depus o cerere la firma unde am lucrat (inainte de nastere) ca vreau sa raman in continuare in cic pentru al doilea copil pana la data de April 2008, iar apoi am mers la Primaria de care apartin si am complectat o cerere si am depus copii dupa buletin si certificat de nastere. Treaba asta ar trebui sa o faci cu 10 zile inainte de terminarea cic pentru primul copil sau inainte cu 10 zile de implinirea celor 42 de zile de lauzie. ( Eu recomand prima varianta pentru ca rezultatul este acelasi si nu sunt atatea acte de intocmit )
XXXXXXXXXX






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL