Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Feriti-va - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Feriti-va

74 replies to this topic

#41 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 01 September 2006 - 06:17 PM

Am platit amenda 5.000 lei pentru ca am platit avansuri spre decontare la salariati mai mari de 5.000 lei. :angry2:
camicaze



#42 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 01 September 2006 - 06:30 PM

Vezi postareacarmela, la Sep 1 2006, 07:17 PM, a spus:

Am platit amenda 5.000 lei pentru ca am platit avansuri spre decontare la salariati mai mari de 5.000 lei. :angry2:

Pai plafonul cumulat al tuturor platilor era de 10.000 lei parca, pentru genul asta de avansuri.




#43 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 September 2006 - 08:38 PM

Vezi postareaprepeleac, la Sep 1 2006, 07:30 PM, a spus:

Vezi postareacarmela, la Sep 1 2006, 07:17 PM, a spus:

Am platit amenda 5.000 lei pentru ca am platit avansuri spre decontare la salariati mai mari de 5.000 lei. :angry2:
Pai plafonul cumulat al tuturor platilor era de 10.000 lei parca, pentru genul asta de avansuri.
dar nu mai mult de 5000/persoana



#44 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2006 - 07:00 AM

Aia este spaga statului!!! care-si fura singur caciula :angry:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#45 tasciuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Interests:puterea legii sau legea puterii ?

Postat 02 September 2006 - 01:11 PM

Vezi postareaRonaldo, la Aug 30 2006, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:
Nu raspundeti niciodata pe loc la nici o problema. Solicitati un timp pentru documentare, pentru a cauta actele necesare, sau legea.
Semnati procesul verbal numai „cu obiectiuni”.
Nu achitati amenda „pe loc”.
Formulati plangere in termen legal.

In instanta va folositi de prevederile Legii nr. 514/2003 din 28/11/2003 privind organizarea și exercitarea profesiei de consilier juridic, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 867 din 05/12/2003 si de prevederile Statutului din 06/03/2004, publicat in Monitorul Oficial, partea I nr. 684 din 29/07/2004 al profesiei de consilier juridic:

Art. 3. - Profesia de consilier juridic se exercită personal de către consilierul juridic înscris pe Tabloul profesional al consilierilor juridici definitivi sau stagiari, denumit în continuare Tablou, ținut de către Colegiile Consilierilor Juridici din România.

Art. 54. - Exercitarea activităților specifice profesiei de consilier juridic: consultanță, asistență, reprezentare juridică, avizare pentru legalitate și contrasemnare de acte juridice de către persoane neautorizate prin nerespectarea condițiilor prevăzute de lege și de prezentul statut reprezintă exercitare fără drept a profesiei de consilier juridic și se sancționează conform legii penale.

Art. 90. - Consilierul juridic este dator să își decline calitatea și să își probeze identitatea cu actul "Legitimație de consilier juridic" în fața tuturor instanțelor judecătorești de orice grad, instituțiilor și autorităților statului și a altor consilieri juridici și avocați cu care intră în contact cu prilejul îndeplinirii actelor specifice profesiei.

Conform Legii nr. 514/2003 din 28/11/2003 privind organizarea și exercitarea profesiei de consilier juridic, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 867 din 05/12/2003:

• Art. 2. - Consilierul juridic poate să fie numit în funcție sau angajat în muncă, în condițiile legii.
• art. 10. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în țară sau în străinătate;
art. 24. - (1) Prezenta lege intră în vigoare la 3 zile de la data publicării ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
În termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei legi, autoritățile publice, instituțiile și toate celelalte persoane juridice de drept public sau privat vor opera modificările prevăzute de prezenta lege în încadrarea și stabilirea statutului, a drepturilor și obligațiilor consilierilor juridici pe care îi au numiți sau angajați în slujba lor.

Succes garantat.


No face, no name, no number

tu vorbesti serios ? astea au fost cuvintele lor ? :blink:

no name, no face, no number ....



#46 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2006 - 01:45 PM

@tasciuc ...nu inteleg ce leagatura are GF cu consilierii juridici? ce ai vrut sa spui?
esti consilier juridic?

RECOMAND FOLOSIREA BUTONULUI ADDREPLY PENTRU A NU CITA INUTIL MESAJUL ANTERIOR!!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#47 tasciuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Interests:puterea legii sau legea puterii ?

Postat 02 September 2006 - 03:07 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 2 2006, 02:45 PM, a spus:

@tasciuc ...nu inteleg ce leagatura are GF cu consilierii juridici? ce ai vrut sa spui?
esti consilier juridic?

RECOMAND FOLOSIREA BUTONULUI ADDREPLY PENTRU A NU CITA INUTIL MESAJUL ANTERIOR!!!

in instanta, GF este reprezentata ILEGAL, sau pe romaneste, nu are capacitate juridica. Toate actele depuse de GF sunt nule de drept. Agentii economici se judeca singuri, si cu sprijinul tacit al instantei, se da castig de cauza cuiva care nu are capacitate de reprezentare.
Pana acum, dupa cate stiu, GF a castigat in mod ilegal procesele.
Nu sunt consilier juridic, dar putin cunosc legile {in cauza} si mai spun si altora unele "dedesupturi".
Prevederile legale mentionate de mine nu sunt cunoscute nici de unii avocati.
Daca sunt agenti economici care din 2004 pana in prezent au avut procese cu GF sau administratiile financiare, in baza legii 514/2003 pot castiga in instanta.
Puneti-ma la incercare !!
no name, no face, no number ....



#48 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2006 - 04:55 PM

Te pun eu la incercare,...ia sa vad daca poti da un raspuns fara sa ma citezi :lol:
Cat despre GF sunt convis ca sunt reprezentati in proces de juristi autentici ;)
Eu pot sa ma reprezint in proces singur...ma gandesc ca si ei pot atunci?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#49 tasciuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Interests:puterea legii sau legea puterii ?

Postat 02 September 2006 - 08:53 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 2 2006, 05:55 PM, a spus:

Te pun eu la incercare,...ia sa vad daca poti da un raspuns fara sa ma citezi :lol:
Cat despre GF sunt convis ca sunt reprezentati in proces de juristi autentici ;)
Eu pot sa ma reprezint in proces singur...ma gandesc ca si ei pot atunci?
Eu am citat numai din lege.
Scuze daca nu m-am facut inteles, dar legile sunt din Romania, noi traim in Romania.
Pentru informatii mai detaliate, despre conditiile legale care trebuiesc indeplinite de un consilier juridic, se poate consulta si "www.ccj.ro".
Cine poate sa-mi spuna numele unui "jurist autentic" [vezi legea] ?
Ai vazut o incheiere de sedinta la care GF a fost parte in proces ?
Ai vazut o delegatie din dosar, pe numele unui "jurist autentic" din GF ?
Afirmatiile mele se bazeaza doar pe lege, pe statutul consilierilor juridici, precum si pe documente din dosare. Nu pareri sau vorbe goale.
Notiunea de "jurist" e perimata.
no name, no face, no number ....



#50 indian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2006 - 09:47 PM

Vezi postareaRonaldo, la Aug 30 2006, 11:30 AM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:

tu vorbesti serios ? astea au fost cuvintele lor ? :blink:


pai de ce o compatimesti ? Am mai auzit astfel de afirmatii



#51 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 September 2006 - 08:31 AM

M-am lamurit cat de bine cunosti limba romana, Tasciuc... :blush: Probabil la fel de bine ca si legislatia :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#52 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 04 September 2006 - 09:08 AM

As vrea sa va intreb daca plafonul de 5000 RON/pers se aplica si in cazul restituirilor de imprumut firma catre asociati, persoane fizice



#53 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 September 2006 - 09:35 AM

Teoretic persoana fizica poate sa nu aiba cont in banca...deci...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#54 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 04 September 2006 - 09:42 AM

deci, tinand cont ca plafonul de plati este limitat numai pentru palti catre persoane juridice, sa inteleg ca asociatii, persoane fizice fiind, pot incasa mai mult de 5000 RON/zi ca restituire de imprumut sau dividende
scuze ca am postat intrebarea intr-ul alt topic



#55 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 September 2006 - 08:53 PM

da. ai inteles bine



#56 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 September 2006 - 02:00 PM

Nu stiu insa daca a inteles ca era offtopic ... :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#57 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 05 September 2006 - 02:35 PM

Amenda GF (minima, ce-i drept), prin martie, legat de inventariere: OMFP 1753/2004, unul din ultimele articole prevede intocmirea extraselor de cont pt. confirmare solduri clienti, fz. Asa spune legea si eu nu le aveam. De ce? Nici eu nu am primit vreunul nici in 2004, nici in 2005. Si nici vreo confirmare a celor trimise de mine in 2004. Stiu, nu e o scuza, dar prea suntem o tara a formelor fara fond!
Si nu vreau sa iau apararea GF, dar am avut de curand si un control incheiat cu felicitari si amenda 0. Deci, mai exista si comisari ai GF corecti!



#58 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 06 September 2006 - 12:47 AM

:ninja:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#59 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 September 2006 - 06:36 AM

Vezi postareaMihaelaN, la Sep 5 2006, 03:35 PM, a spus:

Si nu vreau sa iau apararea GF, dar am avut de curand si un control incheiat cu felicitari si amenda 0. Deci, mai exista si comisari ai GF corecti!
Mai exista si minuni ...din pacate merele rele le strica si pe cele bune,. Dar speranta moare ultima...cand o sa dispara mafiotii din varfurile piramidei atunci poate se va schimba ceva in bine si in tara asta!

Mony incearca sa si postezi ceva, nu folosi doar emoticoane ca nu suntem la mima! :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#60 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 08 September 2006 - 07:11 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:
... metoda care e la mare moda... m-am saturat de asemenea practici credeti ca exista o solutie? Pentru ca intr-adevar GF vine sa puna amenda fara nici o exceptie si de multe ori fara nici o regula.De ex. in momentul cand ei intra pe usa doresc sa nu gaseasca nici o hartie pe birou... adica toate documentele sa fie inregistrate sa aiba NIR, bon de consum, sa fie trecute in registrul de vanzari sau cumparari.... etc. ; dupa conceptia lor firmele ar trebui sa aiba 10 contabili care sa tabare pe fiecare hartiuta care se iveste la orizont sa ii faca toate inregistrarile necesare dupa care... som tataie pana vine urmatoarea hartiuta... altfel nu vad cum in secunda in care intra ei, eu sa nu am in orice secunda ar veni.. o groaza de lucruri de facut... caci pentru ..somn tataie... nu ma plateste patronul.
__"*"__






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL