Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare caine! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare caine!

57 replies to this topic

#1 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 22 August 2006 - 10:20 AM

Firma la care lucrez are un caine de paza,cum il inregistrez in contabiliate?Ajutati-ma va rog pentru ca nu m-am mai intalnit cu asa ceva. -_-



#2 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 22 August 2006 - 11:14 AM

Daca are o valoare de peste 15 milioane lei vechi e mijloc fix :D , la 2.4.1.5. caini de paza si vanatoare, conform clasificarii, cu durata de utilizare intre 4 si 8 ani.




#3 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 22 August 2006 - 11:32 AM

Are valoare mai mica de 15 milioane.Si care este prosedura de inregistrare fiind achizitionat de la o persoana fizica.Mersi mult.



#4 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 22 August 2006 - 11:49 AM

Vezi postareacesca, la Aug 22 2006, 11:20 AM, a spus:

Firma la care lucrez are un caine de paza,cum il inregistrez in contabiliate?Ajutati-ma va rog pentru ca nu m-am mai intalnit cu asa ceva. -_-
a)In cazul in care cainele a fost acumparat se inregistreaza astfel:
361=401
b)In cazul in care cainele a fost primit prin donatie:
361=7582
Pentru a fi deductibile din punct de vedere fiscal, cheltuielile cu cainele (hrana ,medicamente,vaccinuri,etc. )trebuie evidentiate distinct pe analitice precum 602.6.x, 602.8.x ,s.a.m.d.



#5 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 22 August 2006 - 12:01 PM

La cumparare se intocmeste nota de receptie?Si cu amortizarea cum ramane?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 12:15 PM

orice caine poate fi "de paza" ?? banuiesc ca nu... fiindca un pechinez, de ex... :D sau nu exista nici o limitare ??



si daca e maidanez ?? luat de pe strada ?? merge inreg. cu venit, dar ce valoare ??

exista niste standarde, sau ii dau ce valoare cred eu de cuviinta ??

unul din sefii mei are un caine, il poate trece pe firma si sa-i deconteze medicamentele, hrana, alea-alea, nu ?

te doare mintea ... :D :D



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 August 2006 - 12:33 PM

dar medicamentele si hrana nu trebuiesc bagate pe 611 "intretinere si reparatii" :blink: :lol: :lol: :lol: :blink:
?



#8 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 22 August 2006 - 12:35 PM

Rasele de caini pot da ca si functii paza/vanatoare. Exista pentru caini un certificat in care se mentioneaza aceste date (rasa). Se poate deconta inclusiv dresajul (paza/vanatoare).



#9 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 22 August 2006 - 01:50 PM

Vezi postareacesca, la Aug 22 2006, 01:01 PM, a spus:

La cumparare se intocmeste nota de receptie?Si cu amortizarea cum ramane?
Revin cu urmatoarele precizari:
-cumpararea cainelui de la o persoana fizica se va face obligatoriu in baza unui contract de vanzare-cumparare dupa care se intocmeste Borderou de achizitie cod 14-4-13/b(conform OMF 1850/2004)
-la intrebarile de mai sus raspund:
-la prima: DA
-la a doua :CU AMORTIZAREA RAMANE CUM AM VORBIT IN TREN ca sa parafrazez un celebru banc cu ardeleni!Uffffff....



#10 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2006 - 02:09 PM

Ca sa fim corecti, trebuie specificat ca doar anumite rase pot fi considerate de paza si aparare...conform clasificarilor ACHR si ICHF acestea fac parte din grupa a 2 a.
Acum sa vad de unde fac rost patronii respectivi de pedigree (care atesta clasificarea respectiva) - asta bine`nteles daca nu au gandit-o de la inceput :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#11 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 22 August 2006 - 03:52 PM

La un control de la Finante, au dat jos TVA aferent facturilor de hrana pentru caine...(nu avem ca obiect de activitate crestere animale) si era caine LUP de paza......
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#12 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2006 - 03:57 PM

Nu aveai contract de paza cu cainele ? :blink:
Sa-l trecem pe stat...cu plata in boabe...ce vor aia?
Daca stau sa ma gandesc cainele lup este de fapt ciobanesc german (grupa 1 a ACHR) :blush: daca nu aveati ca obiect de activitate oieritul, aveau dreptate aia de la finante :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#13 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 22 August 2006 - 04:12 PM

Nu puteau da jos tva, e vorba de cheltuieli de intretinere. Paza obiectivului se poate asigura pe mai multe cai: societate de paza (contract), paznici proprii+caine. E fortata nota de catre cei de la finante. Sa luam exemplu alt mijloc fix: autovehiculul, acolo de ce nu dau jos tva-ul aferent lubrifianti? Nu este o cheltuiala aferenta unui venit, atunci nu e deductibila si in afara de tva trebuia sa recalculati si impozitul pe profit. Exista o lege care prevede ca sediile de firma sa fie asigurate cu paza. Inca o data eu il consider un abuz.



#14 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 22 August 2006 - 05:56 PM

Mie mi-au dat inapoi tot TVA-ul ciinelui!



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 August 2006 - 06:12 PM

ti-a lasat paru ? :lol:

p.s. unii rad pe aici de ii doare gura :lol: :lol: :lol:



#16 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2006 - 06:52 PM

Gata mai cu cainele ca mor aici sufocat de ras... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma gandesc ce se intampla daca era pisica ? :mellow:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#17 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 22 August 2006 - 07:51 PM

Dom'le, chiar nu e de glumit cu ciinele! Dupa ce am ramas socat cind l-am gasit intre utilajele unei firme, cumparat pe un borderou de achizitii, fara pedigri, fara nimic altceva(nici nu mai stiu daca era acelasi ciine)si m-am chinuit sa ascund prin conta faptul ca minca cit 8 si era vaccinat cit 10.Patronul meu a reusit sa convinga inspectorii fiscali ca de fapt ciinele chiar contribue la obtinerea de venituri .Decit sa plateasca doi paznici care sa-l si fure, prefera sa hraneasca un ciine care chiar pazea firma !Factura de sterilizare a patru catele a fost considerata cheltuiala nedeductibila iar TVA-ul mi l-au dat jos!



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 August 2006 - 07:52 PM

Vezi postareadexter, la Aug 22 2006, 08:51 PM, a spus:

(nici nu mai stiu daca era acelasi ciine)
:lol: :lol: :lol: :lol:



#19 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2006 - 08:31 PM

Bai da inspectorii astia sunt tampiti rau...pai daca nu steriliza ala cele 4 catele si se impuiau alea...iti dai seama ce cheltuieli ar fi avut firma aiai cu "agentia de paza si protectie patrupezii hamesiti" ? Trebuiau sa-i dea omului un premiu ceva...ca a salvat firma de la faliment :D si astfel au avut ei de unde sa incaseze amenzi ...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#20 Samurai

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 September 2006 - 01:43 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 22 2006, 07:52 PM, a spus:

Gata mai cu cainele ca mor aici sufocat de ras... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma gandesc ce se intampla daca era pisica ? :mellow:

Contract individual de munca. Sau indrumatzi chienul sa-si faca sociatate si contract pe societate cu d-lui.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL