Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE 5%?????!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE 5%?????!!!!

51 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 03:09 PM

Anul trecut, cand am ridicat divid. lui 2003, BCR-ul mi-a cerut toate doc. de care am spus mai sus. Anul asta nu stiu daca o mai fi la fel. Nu am posibilit. de a face plati on-line, insa te cred, bineinteles !



#42 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 03:24 PM

buuuun, deci nu ma credeti! :evil: am intrebat vineri la raiffeisen smardan si daca vreti mai intreb o data :lol:

si nu, otilia, balanta de la 31.12 :lol: si fara hotararea aga ca eram eu fata draguta :P, numai bilant stampilat si balanta la dec, pe bilant spuneau ca imi vor trece suma virata. asa ca e ca mine, adica aplica o formula magica ca sa stie cat am hotarat sa trec pe dividende :P
mai voiau si dovada de plata a impozitului :lol: da le-am spus ce ti-am spus si tie, nici moarta inainte de 25 ale lunii urmatoare si pana la urma au fost de acord cu mine

ei, ce spui zorita? eu nu m-am simtit nicicand in trecut pt ca am oricum probleme mult mai mari
(daca tot veni vorba poate imi dati o idee la "cand se emite factura" :oops: )

multam otilia, esti tu draguta si toti ceilalti care imi trec cu vederea ideile fixe :oops:

m-au mancat cumplit degetutele :P otilia, ce crezi, zorita stie de gluma? pt ca am o abservatie: :oops:

- fff rau, zorita, daca faceai plata azi aveai termen pt impozit pana in martie asa cred ca trebuie sa-l platesti in februarie!

nu am rezistat, zau!

oare se poate schimba titlul subiectului ca nu se mai potriveste deloc?




#43 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 09:11 PM

Fetelor,cu ce banci lucrati!!!!eu am scos intotdeauna,indiferent de plafonul de casa,banii pentru dividende(toata suma intr-o zi,daca existau bani in cont),scriind pe fila de cec care este destinatia banilor si platind in aceeasi zi impozitul aferent,dar asta nu de fiecare data(adica plata impozitului);nu mi-a cerut nimeni balanta,bilant stampilat sau nu,aga sau mai stiu eu ce;nimic,nimicut;de ce nu v-a aratat ca trebuie sa verifice banca daca platesc dividende in regula si nu raspund eu de ceea ce fac,ci ea,banca?nu vreau sa va necajesc mai tare,o sa fie bine,speranta moare ultima!!!!



#44 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 02 February 2005 - 09:12 AM

Danae, ai perfecta dreptate cu plata impozitului. Fi linistit (a) ca am informat actionarii asupra acestui fapt, dar la noi nu conteaza, pentru ca nu lucram cu bani marunti. Cit priveste simtul umorului, nu cred ca Otilia este in masura sa-ti raspunda.Incearca si o sa vezi, dar glumeste serios.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#45 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2005 - 11:21 AM

arret, stii ei au ceva dreptate pt ca art 7 din og 15 ii obliga sa-mi ceara "documente justificative" pt numerar ce depaseste plafonul de plati si pt viramente la pers fizice. problema mea e ca aceste documente cerute de ei, nu ca nu ar avea legatura cu subiectul dar nu le foloseste la nimic, adica se acopera cu hartii, iar ce hartii au hotarat ei pt ca nu iti spun "unde scrie"

zorita, :lol: daca vrei sa vezi in urma, de la o observatie a mea de genul asta a deviat subiectul spre tema asta cu depunerea



#46 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2005 - 09:04 PM

Plata dividendelor nu o hotaraste nici DGFP, nici MF, nici BCR sau mai stiu eu ce banca si nici macar FMI-ul. Problema o reglementeaza Legea nr.31/1990. In momentul in care AGA a hotarat repartizarea profitului net pentru dividende plata lor devine exigibila indiferent de data depunerii bilantului. Legea sanctioneaza prin art 272,al 1), pct.5, conducerea societatii care " incaseaza sau plateste dividende, sub orice forma, din profituri fictive sau care nu puteau fi distribuite, in lipsa de situatie financiara, ori contar celor rezultate din aceasta" Este limpede ca hotararea AGA trebuie sa aprobe situatia financiara anuala in baza careia s-a stabilit profitul net, si nu DGFP sau mai stiu eu cine. De asemenea, din punct de vedere fiscal statul este interesat sa se plateasca cat mai repede dividendele pentr a-si lua impozitul.Este absurd ca DGFP sa impuna ridicarea div. numai dupa depunerea bilantului la ei si banii sa stea in conturile deschise la banci comerciale, nici macar la trezorerie...
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#47 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2005 - 12:22 PM

cu tot respectul, eu reiau ce am spus pe pagina 2 sau 3

chiar daca banca nu trebuie sa-mi aprobe nimic - NU-MI DA BANII daca nu-i duc bilantul cu stampila administratiei :evil:

alternativa ar fi sa-mi schimb banca dar.... :shock: sa fim seriosi!

am cautat explicatii si eu, cel putin, m-am declarat multumita cu urmatoarea: AGA nu poate aproba decat o situatie existenta, adica un bilant existent, dovada existentei acestuia este inregistrarea lui la administratie sau.... la notar, dar in privinta ultimei variante nu sunt prea sigura, decat poate in varianta autentica dar e absurd!

imi pare rau ca nu avem un jurist care sa ne explice, dar eu am cautat o modalitate de a stabili cu certitudine existenta "situatiei financiare" pe care o impune si legea 31 la data aga, alta modalitate decat data certa nu am descoperit.
simpla listare a unui formular de bilant si completarea acestuia nu este suficienta pt ca trebuie sa puteti dovedi ca ati facut asta inainte de aga si, sa fim seriosi, cate firme mici tin aga cu adevarat si mai mult pe baza bilantului?

evident, fiecare e liber sa faca ce crede!



#48 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 15 February 2005 - 02:25 PM

La depunerea bilantului la finante se cere si proces verbal de la AGA, deci hotararea de repartizare a profitului trebuie sa fie luata inainte de depunerea bilantului.
Dar oricum nu putem schimba prea multe. Asa ca va trebui sa ne conformam fie ca ne place sau nu. :evil: O firma mica nu cred ca va schimba politica unei banci :roll:



#49 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2005 - 06:43 PM

Probleme de acest gen le-am avut si eu cu BCR-ul si am luat imediat masura deschiderii unui cont la alta banca, cu capital privat, ai caror functionari nu sunt inchistati in dogmele vechiului sistem. BCR-istii mai considera si acum ca banii aflati in conturile lor sun ai statului si trebuie sa exercite controlul asupra lor. Chiar in aceste zile firma de care vorbesc a distribuit dividendele asociatilor pe baza Hotararrarii AGA bilantul, desi aprobat nu a putut fi depus pentru ca cei de la Finante spun ca mai au probleme cu programul de preluare. Dar asta nu ne-a impiedicat sa distrbuim dividendele
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#50 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2005 - 11:54 AM

hai sa facem o lista cu banci prietene si neprietene in ceea ce priveste dividendele:
raiffeisen va rog sa o treceti alaturi de bcr la neprietene

trebuie insa sa va reamintesc, ca og15 prevede obligatii si sanctiuni bancilor

Art. 7. - Se interzice societãþilor comerciale bancare, de asigurãri ºi financiare, sã elibereze persoanelor juridice sume în numerar peste plafoanele stabilite la art. 5 alin. 2 lit. c), cu excepþia operaþiunilor menþionate la art. 5 alin. 2 lit. a) ºi B) ºi alin. (3).
Transferul banilor din contul persoanelor juridice în contul persoanelor fizice se va face în mod obligatoriu prin prezentarea documentelor justificative legale.
Nerespectarea acestor prevederi constituie contravenþie pentru societatea comercialã bancarã, de asigurãri ºi financiarã, care va fi sancþionatã cu amendã de la 10.000.000 lei la 50.000.000 lei.


asa ce, eu cel putin, le dau putina dreptate bancilor respective, chiar daca nu-mi convine situatia!



#51 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2005 - 03:03 PM

Sunt de acord ! Dar , in nici un caz bilantul contabil, inregistrat la finante ,nu reprezinta documentul justificativ legal de care bancile au nevoie... Din el nu rezulta cine sunt actionarii(asociatii) , ce cota de participare au.care este valoarea dividendului distribuit. Procesul verbal al AGA la care se anexeaza o situatie a modului de calculare a dividendelui pe fiecare actionar(asociat), din care sa rezulte suma bruta, impozitul, suma neta , este suficient pt. orice banca comerciala care nu-i pusa pe sicane. Va dati seama ca dividendele pot fi platite si prin casieria unitatii fara a mai face banca controlul platilor. Cand e vorba de sume mari de bani , care nu pot fi platite din incasarile societatii, este firesc ca bancile sa exercite un control exigent pt. a vedea daca nu e vorba de vre-o spalare de bani.
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#52 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 February 2005 - 12:11 PM

asta spuneam si eu pe o pagina anterioara! documentele cerute, chiar daca au legatura cu subiectul dividende nu reprezinta o dovada clara ca firma respecta legea in totalitate. pot sa depun bilantul, sa am stampila, chiar si hotararea aga si totusi sa virez banii altcuiva, nu-i asa? daca tot sunt pusa pe incalcat legea ce ma impiedica sa o fac?

e adevarat ca se pot da prin caserie, pana la urma asta e calea pe care am ales-o si eu!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL