Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Garantii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Garantii


54 replies to this topic

#21 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2008 - 09:34 AM

La procedura de inchiriere prin licitatie a unor spatii publice acesta garantie se numeste "garantie de buna executie" si se constituie intrun cont distinct deschis la o banca de catre locatar in favoarea locatorului, pe baza unei adrese a cestuia din urma! Asta inseamna ca aceasta garantie este un depozit pt. care locatarul primeste dobanda lunara (destul de mica,in contul curent) dar nu poate desconsemna depozitul decat cu adresa de confirmare din partea locatorului, de regula, la terminarea contractului; sau se poate desconsemna de locator pentru a recupera chirii neachitate de locatar la terminarea contractului!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 05:36 PM




#22 MoniKys84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2008 - 02:41 PM

Am deschis la banca un cont nou in care se vor colecta garantiile incasate de la clienti. Dobanda care va reveni in urma acestor sume incasate nu va fi repartizata clientilor, ci va ramane in cadrul firmei noastre.

De acele sume nu ne vom atinge, decat in cazul in care chiriasii nu isi achita datoriile la timp sau in urma unei somatii. Acum revin cu cele doua intrebari pe care le-am pus si in post-ul anterior:

* eu incasez niste sume de bani de la chiriasi. Pentru aceste sume trebuie sa emit facturi catre acestia de garantie?

* ce formule contabile sunt folosite pentru a inregistra aceste operatiuni?


Va multumesc pentru ajutor!

:thumbup:




#23 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 June 2008 - 08:49 AM

Parerea mea este ca nu ar trebui emisa factura pentru garantiile incasate deoarece acestea nu intra in sfera TVA.
Inregistrari contabile:461=167 (pe baza de contract )
5121(5311)=461 (la incasare)



#24 nitu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 June 2008 - 01:09 PM

raspuns de la metodologieSi eu am avut problema garantiilor incasate pentru un bun inchiriat si am trimis o adresa la Serviciul Metodologie pentru a afla un raspuns oficial. Raspunsul a fost urmatorul:
"In baza prevederilor art 126 alin (1) si art 137 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si prevederile ulterioare, in opinia noastra, garantia mentionata in adresa dumnavoastra nu este o operatiune impozabila din punct de vedere a taxei pe valoarea adaugata si nu este obligatorie evidentierea respectivelor sume in facturi. Incasarea garantiei se evidentiaza in contabilitate prin articolul contabilL 512=167"



#25 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 11 September 2008 - 10:13 AM

Am urmatoarea situatie:
20.08.2008 Factura de achizitii de la metro
1- apa plata 3 bidoane sa zicem 10 (val. fara TVA) 1.9 TVA
2- garantie dispenser 3 bidoane 12 (val. fara TVA) 2.28 TVA

03.09.2008 Factura de achizitii de la metro
1-garantie dispenser 2 bidoane -8 (val. fara TVA) -1.52 TVA (Adica am primit banii inapoi :tongue: )

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu inregistrarile contabile pt. aceste facturi :thumbup: :tongue:



#26 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 September 2008 - 11:17 AM

6xx-401 apa
4426-401 tva

2678-401 garantie +
4426-401 tva +

2678-401 garantie -
4426-401 tva -



#27 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 11 September 2008 - 12:50 PM

Multumesc mult Septimiu :thumbup:



#28 roscatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 October 2008 - 01:49 PM

Am si eu o mare rugaminte: ati putea sa-mi trimiteti si mie scanat acest raspuns pe adresa de mail: chiriloiu.violeta@yahoo.com. Am mare nevoie pentru ca am o situatie similara si sefii imi cer o dovada ca trebuie procedat asa.
Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 05:37 PM




#29 roxxy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:iasi

Postat 22 October 2008 - 11:01 AM

As dori si eu acest raspuns de la metodologie scanat daca se poate la adresa de mail : roxy_0924@yahoo.com.
Multumesc anticipat.
diana roxana vornicu



#30 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 11:06 AM

nitu, raspunsul este corect, iar daca evidentiezi in factura garantia, in dreptul ei, in coloana de tva, specifici"neinclusa in baza de impozitare".Constituirea garantiilor de buna executie, neincluse in baza de impozitare tva, este de la 1 ian 2007.



#31 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 26 October 2008 - 04:38 PM

am urmatorul caz:
primesc o factura de societatea care inchiriaza, in care imi scrie "garantie chirie", o factureaza cu tva, iar in contract imi specifica ca pentru ultima luna pentru care se va datora chirie se va storna factura de garantie si se va factura chirie pentru acea luna ; mentionez ca chiria se factureaza in avans ( factura din luna curenta contine chiria pa luna viitoare ) iar pentru reziliarea contractului de inchiriere chiriasul notifica cu 30 in avans; contractul s-a incheiat pe cel putin un an, dar se poate rezilia dupa 3 luni de ex.

cum inregistrez factura?

daca fac
% = 401
267
4426

nu mi se pare corect, dat fiind faptul ca pot rezilia contractul luna urmatoare
multumesc



#32 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 05:16 PM

foxyexp, este corect sa evidentiezi garantia in 267 iar daca se reziliaza contractul si se restituie garantia, se face stornare. Dar referitor la TVA nu cred ca este corect...ia citeste tu mai sus unde colegii au dat chiar extrase din legislatie.
Madalina



#33 mushired

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 31 January 2009 - 04:07 PM

Care este monografia pentru cazul in care firma x a reziliat contractul de inchiriere si in ultima luna va plati chiria din garantia platita in avans ?
Cumva : 401=267
4426 ?



#34 collet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 March 2009 - 02:14 PM

Buna,

Am nevoie de putin ajutor.
Am incheiat un contrct de chirie cu o sc si mi s-a emis factura de garantie fara tva.Nu stiu daca am facut bine inregistrarea si daca trebuia sau nu tva:
461=401 100
401=5311 100

Merci



#35 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 16 April 2009 - 06:29 AM

Cum inregistrez o suma primita de la o firma reprezentand garantie bursiera?



#36 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 01:04 PM

cred ca asa ar fi corect: 5121 = 167 si concomitent 802
Madalina



#37 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 19 April 2009 - 05:50 PM

Pentru ce ai primit garantia, pentru actiunile tale proprii sau pentru cumpararea de actiuni la alte societati?



#38 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 May 2009 - 09:03 AM

Buna,

Am tot cautat prin forum diverse probleme legate de garantiile incasate de la clienti, insa nu am gasit urmatoarea problema:
Ce se intampla in cazul incasarii unei garantii (sau avans) care nu se mai restituie clientului pe motivul nerespectarii contractului?
De exemplu, stiu ca acest tip de avans este utilizat in cazul vanzarii unui imobil: proprietarul cere un avans de x % din valoarea totala. Daca cumparatorul se razgandeste si nu mai doreste sa cumpere imobilul, pierde acest avans (pe care l-a incasat vanzatorul sub forma de garantie).
Functioneaza la fel si in cazul altor operatiuni? De exemplu o vanzare de produse.
Cum se inregistreaza in contabilitate aceste operatiuni din prisma vanzatorului (care incaseaza acest avans)?
Ce documente trebuie intocmite? Se emite factura sau doar o chitanta? Exista un plafon maxim pentru acestea?

Daca s-a mai confruntat cineva cu aceste situatii, i-as fi recunoscatoare pentru raspunsuri.
Va multumesc mult. O zi buna tuturor.



#39 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 27 May 2009 - 07:01 PM

Se notifica clientului faptul ca nu a respectat contractul si a pierdut garantia, si se inregistraza pe alte venituri din exploatare a societatii inclusiv tva, pentru ca trebuie stornata factura de avans.
Daca este garantie atunci nu mai este necesara stornarea facturii, restul procedurii este acelasi ca si mai sus. Documentul este notificarea clientului in care trebuie sa se faca referire la contract, documentul cu care s-a incasat suma ca avans sau garantie si cuantumul acesteia.
Prevederile din contract sunt limitele plafonului.



#40 cygnus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 June 2009 - 01:32 PM

Sa inteleg ca aceste garantii nu se factureaza?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 June 2009 - 01:44 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL