Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG - Contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ONG - Contabilitate


88 replies to this topic

#21 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 09:01 AM

ursuletnorocos este un membru nou si a raportat moderatorilor urmatorul mesaj:


Ati primit acest mesaj, deoarece utilizatorul ursuletnorocos a raportat un topic sau un mesaj avand titlul de mai jos:

------------------------------------------------
Titlul Mesajului Raportat: contabilitate Asociatie (ong)

Mesajul Raportului:

buna ziua
astazi m-am inscis la dv pe forum si inca nu stiu sa-l utilizez asa cum ar trebui, dar am marea rugaminte le dv sa-mi spuneti si mie cum se tine contabilitatea la un ong, stiu ca este in partida dubla ca un s.r.l., ca se intocmeste raportarea anuala , dar nu stiu ce inregistrari se fac la infiintarea ong-ului.
nu am decat fondul social din banca si o factura cu ch de constituire, cine ma poate sfatui si pe mine cu amanunte? multumesc f f mult



#22 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 23 February 2010 - 11:57 AM

Si eu as avea aceeasi problema, poate ne ajuta cineva totusi.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2010 - 04:46 PM




#23 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 23 February 2010 - 07:00 PM

OMEF NR.1969/2007 va spune tot ce trebuie sa faceti,de altfel,daca citeati cu atentie forumul,nu se mai repeta aceasta intrebare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2010 - 04:46 PM




#24 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2010 - 12:24 AM

Ordinul 1969 "aminteste" despre constituirea rezervelor legale, insa cotele si limitele prevazute de lege nu le gasesc nicaieri.
Imi poate da cineva mai multe detalii cu privire la constituirea rezervelor de catre un ONG?
Multumesc.


ORDIN nr. 1969 din 9 noiembrie 2007
SUBSECTIUNEA 69^3: Alte rezerve
183._
(1)Co ntabilitatea rezervelor se tine pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale si alte rezerve.
(2)Rezervele legale se constituie anual din excedentul/profitul entitatii, in cotele si limitele prevazute de lege, si din alte surse prevazute de lege.



#25 diana_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 13 March 2010 - 11:16 PM

Ordinul 1829/2003 a fost abrogat de Ordinul 1969/2007 pe care il gasiti mai jos.

Fisiere atasate





#26 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 March 2010 - 06:32 PM

Ok. Eu emit facturi, deoarece membrii sunt persoane juridice si le trebuie pentru contabilitatea lor, ca sa le inregistreze ca cheltuieli. Din cate stiu eu, pentru sumele peste 100 RON e necesara factura pentru inregistrarea cheltuielii in contabilitatea societatilor comerciale.

461=731 merge, dar

461 = 472 are un avantaj in plus. Daca intre facturare si plata, membrul se razgandeste sau nu plateste in timpul anului in care s-a facturat, rezultatul exercitiului va fi influentat aiurea de venituri nerealizate.

De ex. la sf.de an poate rezulta excedent cand de fapt banii nu au intrat. Se poate realiza o factura de stornare in acest caz, dar cum unii membrii in loc sa dea un raspuns ferm, trag de timp cat pot ei preferand o situatie in coada de peste...vine revelionul si ramane excedentul aiurea-n acte.



#27 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 March 2010 - 10:46 PM

Ce ai auzit tu se refera la deducerea tva. De aceea trebuie factura la sumele peste 100 ron, dar doar in unele cazuri. Dar acum vorbim de cotizatii. E o mica mare diferenta. Ele nu sunt purtatoare de tva. Membrii unei asociatii pot fi persoane fizice sau juridice dar la capitolul platii cotizatiilor ei sunt egali. Poate sa-si plateasca cotizatia in numerar prin casa pentru care tai chitanta sau cu ordin de plata prin banca.
5311 = 731 sau 5121 = 731
Diferenta nu trebuie sa apara in contabilitate ci la nivelul politicii organizationale atunci cand te gandesti ca nu toti membrii cotizanti isi si platesc aceste cotizatii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2010 - 04:44 PM




#28 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 March 2010 - 11:34 PM

Vezi postareaAndrei_D, la Mar 17 2010, 08:32 PM, a spus:

Ok. Eu emit facturi, deoarece membrii sunt persoane juridice si le trebuie pentru contabilitatea lor, ca sa le inregistreze ca cheltuieli. Din cate stiu eu, pentru sumele peste 100 RON e necesara factura pentru inregistrarea cheltuielii in contabilitatea societatilor comerciale.

chitanta intocmita conf Ordin 3512 este suficienta. De altfel scrie si in instructiuni. Subscriu parerii colegilor.

Vezi postareaAndrei_D, la Mar 17 2010, 08:32 PM, a spus:

Daca intre facturare si plata, membrul se razgandeste sau nu plateste in timpul anului in care s-a facturat, rezultatul exercitiului va fi influentat aiurea de venituri nerealizate.
Daca membrul se razgandeste iei alte masuri, de ex. propui excluderea.
Rezultatul exercitiului tau la fundatie nu este acelasi cu cel de la societati comerciale, reflecta si semnifica altceva. Fiscal nici nu are comparatie (nu exista)



#29 laura.curic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 April 2010 - 09:03 PM

buna seara,

cu problema asta ma contrunt si eu; ati gasit raspunsul? exista norme pentru acest ordin? nu am reusit sa gasesc nimic
multumesc!
Laura C.



#30 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2010 - 11:17 PM

banuiesc ca trebuie prevazute in statut.



#31 Anca Bologan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 April 2010 - 04:21 PM

fie oboseala, fie m-am prostit de tot, dar habar nu mai am cum inregistrez(receptie) o factura(onorar notar) cu TVA la un ONG neplatitor de TVA

va rog un raspuns macar, dar nu "dati cu pietre" ca si asa sunt terminata

P.S.

in aprilie ONG-ul nu e inregistrat ca platitor de TVA(acum sa infiintat) dar de la 1 mai va fi. TVA-ul din acesata factura poate fi dedus in mai?

scuze pt. topicul aiurea

o cafea si mi-am revenit

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2010 - 04:45 PM




#32 Nicoleta_N

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 August 2010 - 07:21 PM

Buna tutor, sunt noua pe forum si am nevoie urgent de ajutor
Trebuie sa tin contabilitatea unui asociatii nonprofit ( are ca profil ingrijirea batranilor ) si este nou infiintata. Nu prea stiu cu ce ar trebui sa incep.
Ce declaratii se fac, ce registre, etc?
Ma puteti ajuta?
Multumesc tuturor.



#33 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2010 - 01:50 PM

Buna tuturor,

Imi poate spune cineva daca s-a modificat in legatura cu amortizarea la ONG fara activitate economica?
Stiam ca nu se face dar in bilantul pt 2009 apare nota 1 unde se cere amortizarea pt ONG fara activitate economica

Multumesc



#34 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 03 February 2011 - 10:01 AM

Buna ziua,
O monografie contabila pentru un proiect POS DRU, sau macar ceva material care defineste reflectarea in contabilitate a unui astfel de proiect, are cineva ?
Va rog din suflet !!!!!



#35 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 03:43 PM

Vezi postareaandur, la Feb 3 2011, 12:01 PM, a spus:

Buna ziua,
O monografie contabila pentru un proiect POS DRU, sau macar ceva material care defineste reflectarea in contabilitate a unui astfel de proiect, are cineva ?
Va rog din suflet !!!!!

se inregistreaza normal, ca la orice societate comerciala, numai ca trebuie analitice separate pentru tot ce tine de proiect. Si eu am intrat in unul cu 1 febr si asa mi-a spus cineva cu mai multa experienta. Ramane de vazut pe parcurs ce minuni mai descopar.



#36 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 03 February 2011 - 08:59 PM

iti multumesc ptr raspuns - se pare ca denumirea conturilor trebuie urmate de sintagma POSDRU si nr proiectului.
daca mai afli ceva, spune-mi si mie, te rog



#37 vioara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 06:18 PM

Buna seara tuturor.
Sunt nou pe forum si daca gresesc cu ceva va rog sa ma scuzati .De curand am fost desemnat sa tin contabilitatea la un C.A.R al un unei unitati militare,contabilitatea o tin cu saga si zic eu ca bilantul pe anul trecut mi-a iesit.Poblemele sunt: 1. nu prea stiu ce impozite se platesc ptr indemnizatiile lunare ale contabilului (adica a mea) si casierului care sunt militari.2.Ce declaratii trebuiesc depuse in afara bilantului,ptr ca persoana care a tinut contabiliatea pina acum nu a depus nici o declaratie, niciodata .Multumesc anticipat ptr raspuns.
P.S. Persoana care a tinut contabilitatea pana acum aplatit impozit pe venit si sanatate,eu cred ca ar trebui impozit pe venit si CAS.



#38 MAGDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 15 March 2011 - 11:09 AM

ce tip de contabilitae se tine la un CAR? am si eu unul si nici nu stiu de unde sa incep?



#39 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 05 May 2011 - 02:18 PM

buna, Tes
Cum te descurci cu POSDRU ?
Imi poti spune si mie, te rog, cum ai inregistrat prefinantarea ?
Dar contributia proprie ? Eu nu reusesc sa ma descurc.
Multumesc mult.



#40 jolinar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 December 2011 - 10:27 PM

buna seara,

am de inregistrat o factura emisa de un ong catre alt ong prestare servicii.
in contabilitatea ong-urilor nu gasesc contul 4111.
stie cineva ce conturi se folosesc?

va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL