Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Chitanta si nu monetar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Chitanta si nu monetar

17 replies to this topic

#1 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 06 September 2006 - 11:48 PM

Va cer o parere la un raspuns primit de la Finante:

Citez:

Prin O.M.F.P.nr. 1714/2005 se abroga alin.(1) art.3 din OMFP nr. 2055/1998 cu privire la utlizarea monetarului pentru inregistrarea veniturilor in comertul cu amanuntul.
In conformitate cu OUG nr. 28/1999 agentii economici care efectueaza livrari de bunuri sau prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Cu ajutorul aparatelor de marcat electronice fiscale se editeaza raportul Z, ce reprezinta documentul pe baza caruia se inregistreaza veniturile din acvtivitatea de comert si prestari de servicii catre populatie.
Sumele incasate zilnic si evidentiate in raportul Z se depun la casierie, sume pentru care casierul urmeaza a intocmi si elibera "Chitanta" document justificativ de inregistrare in Registrul de casa a incasarilor."

Pareri? Nu mai folosim monetarele fiscale?



#2 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 September 2006 - 01:51 PM

daca ai casa de marcat nu mai folosesti monetare.




#3 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2006 - 02:08 PM

Vezi postareaminea_simona, la Sep 7 2006, 02:51 PM, a spus:

daca ai casa de marcat nu mai folosesti monetare.


Si daca totusi am taiat si monetare desi am casa de marcat e vreo problema?Ca unele societati au casa de marcat si nu au taiat monetar ci dispozitie de plata catre casierie si la control garda a spus ca nu e corect ca monetarul inca se foloseste.



#4 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2006 - 02:29 PM

Vezi postareaClaudiaNicu, la Sep 7 2006, 03:08 PM, a spus:

Vezi postareaminea_simona, la Sep 7 2006, 02:51 PM, a spus:

daca ai casa de marcat nu mai folosesti monetare.


Si daca totusi am taiat si monetare desi am casa de marcat e vreo problema?Ca unele societati au casa de marcat si nu au taiat monetar ci dispozitie de plata catre casierie si la control garda a spus ca nu e corect ca monetarul inca se foloseste.


ca tot sintem aici vreau si eu sa va intreb bonurile fiscale sint valabile fara factura doar cele de carburanti?



#5 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 September 2006 - 02:39 PM

bonurile fiscale sunt valabile toate cu conditia sa fie stampilate si fie trecut pe ele cumparatorul.



#6 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 03:03 PM

Vezi postareaminea_simona, la Sep 7 2006, 03:39 PM, a spus:

bonurile fiscale sunt valabile toate cu conditia sa fie stampilate si fie trecut pe ele cumparatorul.

....se deduce TVA-ul doar la cele pt. carburanti.
Se accepta bonul fiscal fara factura dc are val. mai mica decat 100 Ron.



#7 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2006 - 03:22 PM

Deci tva se deduce doar la bonurile de carburanti?la celelate nu?si spune-am e vreo problema ca am taiat monetar desi am casa de marcat ca nu mai stiu ce sa fac.



#8 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 03:40 PM

Vezi postareaClaudiaNicu, la Sep 7 2006, 04:22 PM, a spus:

Deci tva se deduce doar la bonurile de carburanti?la celelate nu?si spune-am e vreo problema ca am taiat monetar desi am casa de marcat ca nu mai stiu ce sa fac.


TVA se deduce doar la bonurile de benzina, dupa cum ti-am mai zis. Nu stiu exact nr. actului care reglementeaza acest lucru.

In ceea ce priveste faptul ca ai intocmit monetar pt. sumele inregistate si incasate pe casa de marcat nu este nici o problema. Eu am lucrat in firma de comert, in care la sf zilei vanzatoarele intocmeau monetar pt. cash-ul incasat pe casa fiscala.



#9 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2006 - 03:57 PM

Am mai pus intrebarea asta zilele trecute dar n-am primit raspuns nu ati avut de-a face cu pensiile private ?vreau sa stiu daca se pot trece in statul de plata pe linga 9.5%,6.5%,1% si impozit si cum s-ar contabiliza adica ce cont sa-i fac.



#10 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 04:03 PM

Cel mai bine ar fi sa citesti CF si Normele de aplicare ale CF. ;)



#11 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 04:24 PM

Codul fiscal art.21, alin.(3), lit. j



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2006 - 01:06 PM

eu stiu ca se intocmeste monetar la sfarsitul zilei in comertul cu amanuntul, la care se ataseaza raportul Z, nu am citit nicaieri ca s-ar fi modificat ceva ...
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#13 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 September 2006 - 02:42 PM

Vezi postareacristina5859, la Sep 22 2006, 02:06 PM, a spus:

eu stiu ca se intocmeste monetar la sfarsitul zilei in comertul cu amanuntul, la care se ataseaza raportul Z, nu am citit nicaieri ca s-ar fi modificat ceva ...
.. in afara de cele din nov.2005:

http://www.conta.ro/...opic=9672&st=20



#14 ursu mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2007 - 10:49 AM

Salut,am si eu o intrebare va rog,daca am casa de marcat si scot raportul Z mai e nevoie sa completez si monetarul?



#15 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 22 May 2007 - 06:43 PM

eu nu mai folosesc monetarul, doar z-ul
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#16 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 May 2007 - 07:41 PM

Cei de la finante ti-au raspuns corect, in sensul ca intr-adevar nu se mai folosesc monetarele. Dar asta nu inseamna ca daca le-ai folosit ai gresit. Documentul pe baza caruia se inregistreaza venitul este bonul fiscal, dar e bine si daca e insotit de monetar (mai ales daca ai mai multe puncte de vanzare si deci mai multi gestionari). Nu sunt de acord insa cu raspunsul de la finante in care se spune ca se taie chitanta la finele zilei. Voi ce parere aveti?



#17 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 May 2007 - 07:47 AM

Vezi postareaVioleta Tihon, la May 22 2007, 08:41 PM, a spus:

Cei de la finante ti-au raspuns corect, in sensul ca intr-adevar nu se mai folosesc monetarele. Dar asta nu inseamna ca daca le-ai folosit ai gresit. Documentul pe baza caruia se inregistreaza venitul este bonul fiscal, dar e bine si daca e insotit de monetar (mai ales daca ai mai multe puncte de vanzare si deci mai multi gestionari). Nu sunt de acord insa cu raspunsul de la finante in care se spune ca se taie chitanta la finele zilei. Voi ce parere aveti?



Si eu folosesc inca monetare desi ele intradevar nu mai sunt obligatorii. Pt casele mele de marcat folosesc role termice, care cu timpul se pot sterge, acesta este motivul...iar varianta cu chitanta nu mi se pare gresita, dar in situatia in care ai f multi gestionari pt aceeasi casa de marcat...asa este: de la cine scriu in chitanta ca fac incasarea??



#18 roxana_sauciuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 June 2007 - 06:52 PM

deci pana la urma mai taiem chitante pt incasarile de pe z?
poate cineva sa ne ajute cu o lege in privinta asta?
multumesc
:good:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL