Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


conditii pentru microintreprindere


76 replies to this topic

#21 chisarodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:cluj

Postat 19 June 2007 - 08:48 AM

-o firma Y incheie un contract cu o firma investitoare X.
Intrebarea mea este daca firma prestatoare Y ,in prezent microintreprindere, mai poate sa-si pastreze aceasta calitate si in viitor sau va trebui sa treaca la impozit pe profit, singurele venituri viitoare ale firmei fiind cele aferente acestui contract .O sa redactez obiectul contractului pentru a vedea daca activitatile prevazute in contract intra in categoria consultanta si management sau pot fi incluse la prestari servicii.
`Serviciile ce urmeaza a fi prestate de prestator sunt enumerate in prezentul contract si vor contine urmatoarele,dar fara sa se limiteze la cele de mai jos enumerate:
Coordonatorul chiriasilor (adica firma Y) asigura si este responsabil de realizarea si coordonarea lucrarilor de constructti de modificare/imbunatatire si reamenajare a spatiilor care i-au fost alocate de catre managerul echipei de coordonare a chiriasilor.
PRESTATORUL va tine cont de prevederile regulamentelor interioare si de alte prevederi,instructiuni ale conducerii societatii X.In afara drepturilor si obligatiilor generale enumerate ,atributiile PRESTATORULUI cuprind si urmatoarele atributii specifice si responsabilitati aferente:
A.Chiriasi
1.Dezvoltarea si mentinerea relatiilor bune cu Chiriasii
2.Verificarea echipamentului si functionarea birourilor aferente spatiului in conformitate cu regulamentele interioare.
3.Supravegherea respectarii Regulamentului
B.Obligatiile Prestatorului in activitatea de coordonare a lucrarilor efectuate de Chiriasi in acord cu lucrarile de amenajare:
1.Modificarea spatiilor inchiriate in conformitate cu contractul de inchiriere(redactarea documentatiei de baza,modificari structurale,selectionarea contractorului,coordonarea si supravegherea lucrarilor individuale etc)
2.Consultarea continua a chiriasilor in timpul proiectarii instalatiilor electrice,a ventilatiei,al instalatiilor sanitare si altele in incinta spatiului inchiriat
3.Va asigura includerea in documentatiile de arhitectura a opiniilor exprimate de experti in domeniu,in scopul autorizarii documentatiei de arhitectura al chiriasilor:protectie impotriva incendiilor,ventilatie si instalatii electrice.
4.Predarea spatiilor inchiriate locatarilor,supravegherea lucrarilor de structura(proces verbal de predare primire,executarea obligatiilor de plata fata de locator,reguli de constructie,asigurare valabila pentru lucrarile de constructii,plata garantiei,aprobarea desenelor tehnice etc.).
5.Coordonarea si supravegherea bunei desfasurari a lucrarilor locatorului in conformitate contractului de inchiriere.
6.Monitorizarea si coordonarea lucrarilor efectuate de chiriasi in conformitate cu planurile tehnice autorizate,regulile de construire,reglementarile valabile si aplicabile dupa predarea spatiilor referitoare la protectia muncii si sanatatii,de protectie impotriva incendiilor.
7.Primirea documentelor predate de catre chirias in conformitate cu obligatiile asumate(rapoarte de verificare a instalatiilor electrice,testarea conductelor principale de apa,verificarea etanseitatii la sistemul de canalizare,certificate in cazul materialelor folosite in constructie,etc.)
8.Coordonarea amenajarii spatiilor inchiriate in conformitate cu decizia consiliului de inchiriei.
9.Asigurarea consultantei tehnice in domeniul instalatiilor de ventilatie,electrice,sanitare,gaz si termice tuturor membrilor echipei de coordonare a chiriasilor`

crm



#22 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2007 - 08:59 PM

Legat de acest subiect, am si eu o mare belea. Firma noua iesita zilele acestea de la reg. com. insa nu platitoare de impozit pe profit cum am vrut ci micro pe venit. Am fost la administratie si a zis ca sunt obligata sa raman asa tot anul dar daca nu angajez salariati normal ar fi sa pierd calitatea de micro, sa platesc amenda si sa trec la profit. Ei au zis ca degeaba platesc amenda ca tot micro voi fi. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Vreau neaparat sa platesc 16% ca am cheltuieli mari cu dotarea si cu marfa. :smile:




#23 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2007 - 11:01 PM

Daca inca nu ai apucat sa angajezi personal cu contract de munca poti deveni platitor de impozit pe profit de la data infintari prin trecerea celor 60 zile in care trebuia sa anagezi minim o persoana ( conform art. 104 alin.6 din codul fiscal )



#24 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2007 - 09:24 PM

Am fost azi la administratia fin. si au zis ca degeaba platesc amenda ca am depasit 60 zile si nu am salariati, ca tot micro raman. Eu nu am spus ca nu au trecut inca cele 60 zile. Ca raman asa pana la sf. anului. Ce sa fac? :smile: :tongue:



#25 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2007 - 07:56 PM

Art.104 Alin 6
In cazul in care angajarea nu se realizeaza in termen de 60 de zile de la data eliberari certificatului de inregistrare , microintreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acesteia la registrul comertului . Perioada de 60 de zile se prelungeste in anul urmator celui pt. care s-a exercitat optiunea dupa caz.

desi art 104 spune clar ca devii platitoare de impozit pe profit , nu stiu pe ce se bazeaza administratia cand zice ca ramai Micro



#26 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 27 June 2007 - 02:58 PM

Dragilor, cineva a fost astazi la Admin.Financiara ptr.un punc de lucru la o SC nou infiintata. Un domn functionar a avut amabilitatea de a-i strecura printre dinti ca s-ar fi modificat cate ceva legat de cele 60 de zile din CF. Mai multe detalii nu a putut primi decat un indemn..." contabila sa mai citeasca din cand in cand legea"...
Stiti voi ceva, cumva? Eu nu am gasit nimic nou... :lostit (13):



#27 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 June 2007 - 03:48 PM

Te referi la termenul de declarare a punctului de lucru la finante?
Daca da:

LEGE nr. 273 din 29 iunie 2006 (*actualizat?*) privind finan?ele publice locale
(actualizat? pana la data de 1 iunie 2007*)

ART. 32 (7) Pl?titorii de impozite ?i taxe care au organizate puncte de lucru stabile cu minimum 5 angaja?i pentru respectivul punct de lucru sunt obliga?i sa solicite înregistrarea fiscal? a acestora, ca pl?titor de impozit pe venituri din salarii, la organul fiscal în a c?rui raza teritorial? se afla punctul de lucru. Solicitarea se face în termen de 15 zile de la data infiintarii, pentru punctele de lucru nou-înfiin?ate.


In CF sau CPF nu stiu sa scrie ceva referitor la acest lucru.

Daca te referi la optiunea de plata a impozitului pe veniturile microintreprinderilor:

Cod Fiscal - ART. 104 (3) O persoana juridic? romana care este nou-înfiin?at? poate opta sa pl?teasc? impozit pe venitul microintreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dac? condi?iile prev?zute la art. 103 lit. a) ?i d) sunt îndeplinite la data înregistr?rii la registrul comer?ului ?i condi?ia prev?zut? la art. 103 lit. b) este îndeplinit? în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistr?rii.

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 27 June 2007 - 03:52 PM




#28 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 02 July 2007 - 10:45 AM

Multumesc pentru raspuns. Se pare ca treaba este mai incalcita. Stil cineva pentru altineva si uite asa de la unul la altul se intelege altceva ca de fapt nici nu au fost la Admin.Financiara. Acum cei care se ocupa cu infiintarea societatilor spun ca punctul de lucru se declara numai la Reg.Comertului . O sa ma interesez personal sa inteleg despre ce este vorba. Multumesc inca odata pentru promptitudine.



#29 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2007 - 12:45 AM

Vezi postareaIRINA05, la Jun 27 2007, 02:58 PM, a spus:

Dragilor, cineva a fost astazi la Admin.Financiara ptr.un punc de lucru la o SC nou infiintata. Un domn functionar a avut amabilitatea de a-i strecura printre dinti ca s-ar fi modificat cate ceva legat de cele 60 de zile din CF. Mai multe detalii nu a putut primi decat un indemn..." contabila sa mai citeasca din cand in cand legea"...
Stiti voi ceva, cumva? Eu nu am gasit nimic nou... :lostit (13):
Iar acel functionar amabil nu a avut bunabointa sa spuna si ce lege reglementeaza acest lucru , nu de alta dar sunt satul de functionari de la administratiile financiare superincopententi care nu stiu nici cum ii chiama cu buletinul in mana



#30 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2007 - 07:29 PM

Daca afli ceva te rog sa ne spui si noua, mai ales cu punctele de lucru care au mai putin de 5 salariati.
Eu spre exemplu am fost in Bucuresti la sector 1 si au spus ca nu e necesara inregistrarea.



#31 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2007 - 01:11 PM

Pentru puncte de lucru fara personalitate juridica - cu mai putin de 5 angajati- se completeaza o declaratie pentru sedii secundare.
De la 5 angajati in sus punctul de lucru are personalitate juridica si va avea un cod fiscal separat de cel al sediului.
Madalina



#32 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 05 August 2007 - 04:03 PM

corect colega
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#33 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 07 November 2007 - 04:55 PM

am angajat pe firma un salaria t dar e in conce diu fara salar din 2006.Mai pot fi micro ?



#34 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2007 - 01:16 AM

Vezi ca ti am raspuns in celalalt topic , si te rog in viitor nu mai pune aceeasi intrebare in mai multe topicuri.



#35 crysta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 November 2007 - 08:24 PM

Buna . Am si eu o societate infiintata in 25 august 2007, cu certificat inregistrare eliberat pe 25 sept. 2007. am depus in sept. decl 100 cu impozit micro si contributii salariati pe zero. Banuiesc ca termenul de 60 de zile in care trebuie sa-mi angajez salariat se ia in considerare de la data eliberarii cerificatului adica 25 sept, ci nu data infiintarii . Corect? Deci angajarea ar trebui facuta pna pe 25 noiembrie.
Multumesc frumos!



#36 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 08:53 PM

Draga mea, conform Cod Fiscal cele 60 de zile incep de la data inregistrarii:
(3) O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condițiile prevăzute la art. 103 lit. a) și d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 103 lit. b) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.

asta inseamna 23 octombrie - daca am numarat bine, deci ai cam depasit termenul cu vreo luna.

P.S. Certificatul se poate ridica de la ONRC si peste 3 luni, obligatiile ca si agent economic incep sa curga de la data inregistrarii...teoretic, acest lucru nu este o justificare in fata legii.
Madalina



#37 betym

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 November 2007 - 06:27 PM

Buna, am urmarit de ceva vreme discutiile de pe acest forum si ma gandeam sa va cer si eu ajutorul. am si eu un srl si sunt asociat unic. sunt infiintata in mai 2007 si de abia acuma ma gandesc sa angajez pe cineva. deci nu mai indeplinesc conditiile din CF cu privire la impozitul pe venitul microintreprinderilor, adica nu am angajat pe nimeni in primele 60 zile. am depus deja 2 declaratii 100 la finante cu 0, iar acuma am inceput sa am activitate.

nu exista nici o sansa sa fiu microintreprindere cu 2% impozit pe venit? profilul firmei e de prestari servicii si nu am cheltuieli mari, cu 16% pe profit o sa ma omoare astia.....


va rog ajutati-ma!
se poate sa platesc vreo amenda si sa rezolv, cam cat e? ce mai pot sa fac?

va multumesc



#38 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 06:52 PM

De curiozitate, ce anume ai completat in declaratii - impozit pe profit sau impozit micro?

In normele codului fiscal se precizeaza:
6. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerțului. Perioada de 60 de zile se prelungește în anul următor celui pentru care s-a exercitat opțiunea, după caz.

anul acesta platesti impozit pe profit. La inceputul anului urmator depui 010 si devii micro - daca indeplinesti conditiile.
Madalina



#39 betym

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 November 2007 - 11:46 AM

am pus impozit pe profit in declaratiile 100, dar astea le-am depus oricum dupa ce au trecut cele 60 de zile, adica m-am infiintat in mai si prima declaratie am pus-o la inceputul lui august

stiu ca la infiintare, m-au intrebat la registrul comertului pentru ce fel de impoyitare prefer, pe venit micro sau 16% si nu mai stiu exact ce am ales, pot sa aflu cumva asta?

multumesc

am intrat pe mfinante la sociatatea mea si acolo apar ca platitoare de impozit pe profit de la data inreg in oficiul comertului
asta inseamna ca de anul urmator pot sa fiu micro si sa platesc impoyit pe venit?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 12:12 AM




#40 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2007 - 12:49 PM

Vezi postareabetym, la Nov 24 2007, 11:46 AM, a spus:

prima declaratie am pus-o la inceputul lui august
daca societatea este inregistrata la ONRC si fisc in mai trebuia sa depui primele declaratii pana pe 25 iulie - aferente trimestrului II. In august ai depus, probabil, bilant, nu?

Vezi postareabetym, la Nov 24 2007, 12:13 PM, a spus:

de anul urmator pot sa fiu micro [...]?
da, ti-am raspuns deja.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 November 2007 - 12:49 PM

Madalina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL