Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


conditii pentru microintreprindere


76 replies to this topic

#41 betym

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 November 2007 - 01:03 PM

da, trebuia depusa pana pe 25 iulie, dar eu habar nu aveam...mi-au acceptato si la inc lui august. da, si am depus si declar cum ca nu am activ in loc de bilant.

bun si ca sa fiu micro ce declaratii tre sa depun, sau ce tre sa fac...eu angajez o persoana acuma de la 1 dec 2007, deci cu asta as indeplini conditiile. ce tre sa fac mai departe? in ianuarie nu mai depun decl 100?



#42 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2007 - 08:59 PM

Art.104 Alin 6 ( Cod Fiscal )
In cazul in care angajarea nu se realizeaza in termen de 60 de zile de la data eliberari certificatului de inregistrare , microintreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acesteia la registrul comertului . Perioada de 60 de zile se prelungeste in anul urmator celui pt. care s-a exercitat optiunea dupa caz.

Daca la inceputul anului ai angajati, poti opta sa devii platitoare de impozit pe venit ( micro )

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 24 November 2007 - 09:00 PM




#43 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 10:36 AM

Vezi postareabetym, la Nov 24 2007, 01:03 PM, a spus:

bun si ca sa fiu micro ce declaratii tre sa depun,[...]in ianuarie nu mai depun decl 100?
in ianuarie vei depune o declaratie cu cifra de afaceri de unde va reiesi ca nu ai depasit plafonul de 100000 euro. Daca depasesti, insa, nu mai poti fi micro.
Apoi, daca nu ai salariati inca, in maxim 60 zile angajezi o persoana si depui 010 pentru modificarea vectorului fiscal. Daca ai deja un angajat depui pana la sfarsitul lunii ianuarie decl 010.
Madalina



#44 catalina ciopata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 December 2007 - 10:20 PM

Buna seara,

Am si eu o intrebare, o firma infiintata in 2005, infiintata ca platitoare de imp.profit, nu a avut activitate in 2005, in 2006 a inceput sa functioneze, nu are nici un salariat, si vrea ca din 2008 sa opteze pentru microintreprindere, problema este sa inregistreze un salariat acum in decembrie, sau se mentine perioada de 60 de zile de la inceputul anului urmator pentru a inregistra un salariat?
Restul conditiilor pentru microintreprindere vor fi indeplinite in 2008.
Multumesc.



#45 domnul D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 11:46 PM

firma de care vorbesti nu mai poate fi microintreprindere. trebuia sa optezi de la inceput pt asta si sa angajezi pe cineva in termen de 60 zile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 12:21 AM
citare mesaj anterior




#46 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 12 December 2007 - 05:54 PM

trebuie ca in dec.2007 sa ai un salariat cu contract de munca.
in ianuarie depui decl.010 la finante cu modificare a vectorului fiscal si optezi pt.micro.
(sa nu fi depasit la dec.2007 C.A. peste 100.000 euro



#47 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 01:17 AM

Daca indeplinesti conditiile cerute de codul fiscal si nu ai mai fost platitare de impozit pe venit ( microintreprindere ) atunci poti deveni " micro " din 2008

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 18 December 2007 - 01:19 AM




#48 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 11 January 2008 - 11:20 AM

Buna ziua! Am citit prin forum si am ajuns la urmatoarea concluzie privind impozitarea microintreprinderilor. Spuneti-mi va rog daca m-am lamurit:
1. In cazul in care am numai consultanta sau prestari servicii pot sa platesc 3% fara sa ma intrebe nimeni de ce nu am si alte activitati.
2. In cazul in care am mai putin de 50% consultanta si restul alte activitati pot plati 2%.
Binenteles cu conditia de a indeplini si toate celelalte cerinte ale micro.
Am inteles bine?



#49 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 January 2008 - 11:29 AM

dar "prin" lege ai citit ?? :lostit (13):
ART. 103 (cod fiscal)

Definiția microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;

b) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;

d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice. Norme metodologice
ART. 107

Cota de impozitare

Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.


ART. 1071

Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro

Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal. Norme metodologice

 

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 11 January 2008 - 11:30 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#50 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2008 - 05:28 PM

Textul de mai sus este din Norme.
In Codul fiscal pe care il am eu art. 1071 are alt continut.
Te rog sa-mi spui in ce "versiune" de Cod fiscal (de la ce data) exista art. 1071 cu continutul din Norme.



#51 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 29 February 2008 - 06:52 AM

ma scuzati da tot nu m-am lamurit, SC platitoare de imp microintreprinderi in 2007, respectand toate conditiile, din martie 2008 nu mai are angajat, va trece la plata imp profit?



#52 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2008 - 12:34 PM

Vezi postarealeila, la Feb 29 2008, 06:52 AM, a spus:

ma scuzati da tot nu m-am lamurit, SC platitoare de imp microintreprinderi in 2007, respectand toate conditiile, din martie 2008 nu mai are angajat, va trece la plata imp profit?


Daca nu angajezi pe altcineva in decurs de o luna parca, da.



#53 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 12:59 PM

Vezi postarealeila, la Feb 29 2008, 06:52 AM, a spus:

ma scuzati da tot nu m-am lamurit, SC platitoare de imp microintreprinderi in 2007, respectand toate conditiile, din martie 2008 nu mai are angajat, va trece la plata imp profit?

Eu stiam ca vectorul fiscal nu se schimba in cursul anului.



#54 popescuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 07:57 PM

Ba se schimba si sa fi atenta sa nu depasesti 30 zile de la demisie ca iei amenda 500 ron.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 07:09 PM
CITARE MESAJ ANTERIOR




#55 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 03:53 PM

La o microintreprindere, unicul salariat este in concediu fara plata de 4 luni din cauza unor probleme personale, ce sa faca firma ca sa nu piarda statutul de micro?



#56 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 08:22 PM

Dar e in continuare micro , deoarece are salariatii, nu am vazut nicaieri in codul fiscal sa se specifice ca mai trebuie si platiti salariatii si nu pot sta in fara plata.



#57 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 October 2008 - 07:38 PM

Firma infiintata de 7 luni. platitoare de impozit pe venit cu un angajat. in 30 sept inceteaza contaractul de munca al angajatului la cerere. septembrie firma ramane faranici un angajat cu angajare in octombrie al altui salariat. poate fi o problema ca o luna figureaza fara angajat??se poate sa nu mai fie micro??



#58 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 October 2008 - 07:27 AM

daca in termen de 30 de zile de la incetarea contractului de munca al angajatului soc angajeaza pe altul ramane microintreprindere, deci ai timp sa te incadrezi in lege
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#59 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2008 - 04:02 PM

Buna dragilor, am o mare dilema, ... daca stie cineva... va raman datoare: O fima platitoare de impozit pe venit (microintreprindere), a realizat venituri in valoare de 354.497 ron, administratorul ar vrea sa ramana pe micro, si este dispus sa nu mai realizeze venituri in nov si dec. Insa pt mine e o mare intrebare: Conform normelor metodologice de aplicare a codului fiscal, pe care le citez: "Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni a perioadei căreia îi este aferent venitul respectiv. ", inteleg asa: ca eu la data de 31.10.2008 am realzat venituri echivalente in euro de: 354.497/3.661 (curs la 31.10.2008) = 96.830.64 EURO, problema mea este, daca la 31.12.2008 eu tr sa recalculez echivalentul in euro, chiar daca nu mai realizez venituri, sau raman la valoarea de 96.830.64 euro. Exista riscul sa scada cursul, si, daca se ia in calcul cel de la 31.12.2008, s-ar putea sa ating nivelul de 100.000 euro.
Va multumesc mult de tot anticipat.
CristianaC



#60 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 11 November 2008 - 04:44 PM

Ati intuit bine. Calculul se face la o data 30.09.2008 si inca o data la 31.12.2008. Cred ca sunteti singura care se roaga sa creasca cursul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 07:10 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL