Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


conditii pentru microintreprindere


76 replies to this topic

#61 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2008 - 04:50 PM

Iti multumesc mult de tot pt promptitudine, totusi, cu ce ma ajuta informatia din norme, specificata mai sus boldat, nu ii inteleg rostul. Daca depistez la 31.10.2008 trebuie sa declar in acel moment, sau, ce se intelege?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 07:10 PM
citare mesaj anterior

CristianaC



#62 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 07:19 PM

A se intelege exact ceea ce spune. Nu vad de ce ar exista interpretari...Pentru declarare exista un termen de 30 de zile de la data depasirii(termenul in care se poate inregistra 010 fara amenda). De asemenea, avand in vedere faptul ca impozitul se calculeaza si se declara trimestrial, data la care se intampla modificarea va fi 01 ale primei luni din trimestrul in care se constata depasirea.

Galboiu, calculul se face in fiecare luna.

Madalina



#63 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 12 November 2008 - 09:19 AM

Vezi postareamadalinab, la Nov 11 2008, 08:19 PM, a spus:

Galboiu, calculul se face in fiecare luna.


"ART. 107
Cota de impozitare
Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
ART. 107^1
Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro*)
Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.




#64 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2008 - 11:47 AM

da, Galboiu, de acord. Eu nu am contestat decat cele spuse de tine, nu textul mentionat. Poate ca interpretarea este de vina.
Deci, daca depasirea se face in luna x (ex: moiembrie) firma devine platitoare de imp/profit incepand cu trimestrul in care s-a intamplat depasirea adica trimestrul IV (octombrie-decembrie). Calculul trebuie facut lunar pentru ca 010 se depune in maxim 30 de zile de la data depasirii.


Si in sustinerea acestei afirmatii exista paragraful acesta: Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni a perioadei căreia îi este aferent venitul respectiv.
Madalina



#65 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 12 November 2008 - 12:35 PM

Stimata doamna, s-ar putea sa gandim la fel dar sa ne exprimam diferit.

Chiar din paragraful pe care l-ati mentionat reiese ca acest calcul se face la cursul BNR al ultimei luni din fiecare trimestru, ca doar trimestrul este perioada de calcul si raportare atat pentru impozitul pe profit cat si impozitul pe venit. Abia din acel moment societatea are 30 de zile la dispozitie pentru depunerea D010. Altfel, am ajunge in situatia in care la 30 noiembrie depaseste plafonul de 100.000 de euro si ar trebui sa depuna cu intarziere D010 de la 01 octombrie, ca doar nu o sa se inregistreze ca platitor de impozit pe profit la 01 noiembrie.



#66 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2008 - 03:45 AM

Cu siguranta ca datele ne ''omoara'' :frusty:
ok...un ultim argument este paragraful de mai jos, extras din Codul de Procedura Fiscala:
(1) Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni.
Si, daca suntem rigurosi, data producerii depasirii este momentul - ziua - in care se produce depasirea (deja pica tot rationamentul :thumbup: )

Vezi postareagalboiu, la Nov 12 2008, 12:35 PM, a spus:

[...]Altfel, am ajunge in situatia in care la 30 noiembrie depaseste plafonul de 100.000 de euro si ar trebui sa depuna cu intarziere D010 de la 01 octombrie, ca doar nu o sa se inregistreze ca platitor de impozit pe profit la 01 noiembrie.
Din mesajul pe care l-ai scris nu am inteles cum e cu datele astea. Deci, daca se depaseste plafonul la 30 noiembrie termenul ar fi pana la 30 decembrie, devenind platitor de imp/profit de la 01 octombrie.

In fine, admit ca pot gresi in interpretare...eu am avut aceasta situatie (asa cum am mai precizat in alte mesaje) si am depus 010 asa cum am tot povestit in mesajele scrise pana aici. La fisc (sector 6) s-a intamplat in felul urmator: m-am dus cu 010 in iunie (se depasise C.A. in mai) si nu mi-a inregistrat declaratia pentru ca o completasem gresit (la data respectiva credeam ca si contributiile se trec la luna) dar mi-a spus sa vin pana la sfarsitul lui iunie ca apoi o inregistreaza cu amenda. Deci rationamentul l-am construit pe toate aceste considerente. Cu toate acestea admit si faptul ca si fiscul poate gresi - vis-a vis de interpretarea datelor.

In concluzie, nu ''as baga mana in foc'' ca ceea ce spun eu este 100% corect asa cum nici nu contest 100% abordarea ta. Eu am avut in vedere un caz concret, pe care - repet - l-am preluat ca fiind corect. Daca ai avut un caz concret si ai procedat asa cum ai spus aici atunci imi voi mai tempera elanul si mai cautam o parere...cat de cat oficiala. :sad:
Madalina



#67 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 17 November 2008 - 04:25 PM

O microintreprindere care are un singur angajat care intra in concediu de sarcina si lauzie mai isi pastreaza statutul de microintreprindere avind in vedere faptul ca contractul de munca este suspendat de drept in cazul acestui tip de contract ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si opinii !



#68 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 November 2008 - 10:35 PM

Deci cat este in sarcina si lahuzie sigur ca ramane micro. Problema cu schepis ar fi perioada de crestere a copilului pana la 2 ani. Hmmm, daca ar fi sa analizam textul normelor CF Art. 103, sa mizam pe (vezi ce e cu bold)

1. Numărul de salariați reprezintă numărul de persoane angajate cu contract individual de muncă, potrivit dispozițiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de muncă, înscrise lunar în statele de plată și/sau în registrul general de evidență a salariaților.
2. La analiza îndeplinirii condiției privind numărul de salariați nu se iau în considerare cazurile de încetare a raporturilor de muncă ca urmare a pensionării sau desfacerii contractului individual de muncă în urma săvârșirii unor acte care, potrivit legii, sunt sancționate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiția prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat.
Asteptam opiniile colegilor care s-au lovit de asa ceva.

Kity!!! fii atenta ce am gasit pe ANAF, la intrebari frecvente :thumbup: :
Intrebari-rasp anaf microintreprinderi
Intrebare: O microintreprindere are un singur salariat care intra in concediu de maternitate, isi mai pastreaza statutul de microintreprindere in aceasta perioada?
(introdusa la data de: 15 februarie 2008)
Raspuns

Nu, deoarece nu mai indeplineste conditia de la art.103 lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiția prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:44 PM

%%%




***



#69 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 24 November 2008 - 09:49 AM

Total gresit. Conform Codului muncii, contractul de munca se suspenda pe perioada concediului maternal sau cresterea copilului pana la varsta de 2 ani si nicidecum nu inceteaza. De altfel, suspendarea contractului de munca nu este trecuta in Registrul de evidenta a salariatilor si prin urmare este indeplinita conditia prevazuta de Normele de aplicarea a Codului fiscal.



#70 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 24 November 2008 - 10:07 AM

Nu-i asa? Asa am zis si eu mai sus, dar am cazut pe spate cand am vazut postarea pe ANAF. Oricine poate intra sa o vada! Deeeeeci....vai de noi :thumbup:
%%%




***



#71 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 24 November 2008 - 11:39 AM

Va multumesc pentru raspunsuri. Pina la urma am hotarit ca fiind un contract de munca de 2 ore si nu locul de munca de baza sa intocmesc statul de salarii normal fara a lua in calcul concediul dematernitate iar din noiembrie sa inchid contractul si sa angajez pe altcineva pentru a pastra conditia de micro.

Si in opinia mea ar fi fost indeplinita conditia de micro in cazul acestui concediu dar cum nu e clar m-am hotarit sa nu risc. Ca fapt divers am intrebat la administratiile financiare la sector 3, 1 si 6 . Raspunsurile evident ca au fost diferite la sector 3 nu ramineam micro , la sector 6 imi pastram statul de micro iar la sector 1 nu nu stiut .



#72 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 24 November 2008 - 12:12 PM

Mare atentie! Pe perioada concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani nu trebuie sa aiba venituri supuse impozitului pe venit din salarii.



#73 geomateo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2009 - 07:48 PM

Daca in decembrie 2008 unicul angajat al microintreprinderii a intrat in concediu pentru ingijirea copilului de pana la 2 ani, in anul 2009 mai pastrez conditiia de microintreprindere? Cum trebuie completata declaratia 010? Va multumesc!!
PS. in atentia revisteiCONTA, acesta este un CAZ!!!



#74 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 27 January 2009 - 08:56 PM

In atentia ta: s-a discutat situatia pe forum si exista si un raspuns dezamagitor pe ANAF.
%%%




***



#75 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 12:10 PM

Am gasit topicul respectiv asa ca unesc topicul acesta cu cel existent deja.

Vis-a vis de problema ridicata, nu mi se pare in regula ca societatea sa-si piarda statutul de micro intrucat contractul se suspenda, nu se desface si mai mult decat atat suspendarea nu se inregistreaza in revisal, se depun in continuare declaratii la somaj, itm, etc.
Madalina



#76 rodica hrior

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Baia Mare

Postat 22 May 2009 - 01:53 PM

daca o microintreprindere a fost trecuta la impozit pe profit, a fost suspendata in ianuarie 2009, poate sa-si reia activitatea din tot ca si microintreprindere?
rodica1106



#77 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 22 May 2009 - 02:18 PM

Nu, niciodata nu va mai fi micro ci doar platitoare de impozit pe profit.
%%%




***






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL