Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie calculator ptr. PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Achizitie calculator ptr. PFA

28 replies to this topic

#21 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 15 November 2006 - 11:36 AM

Daca poti justifica achizitia lor cu acte legale si corecte, exista lor fizica, daca ai licente, daca poti face dovada necesitatii a 2 calculatoare pentru specificul activitatii, etc, nu vad care ar fi problema.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#22 alexa_hutton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:satu mare si bucuresti
  • Interests:Obiecte Decorative, Comert, Stiinte Sociale, Telecomunicatii, Servicii Clienti, Traduceri, Freelancer

Postat 24 November 2006 - 03:41 PM

Hello!

Cu scuzele de rigoare daca a mai fost discutat acest subiect(eu nu am gasit), am si eu o intrebare.
Dupa cate am inteles eu, toate bunurile fixe(de ex)care servesc activitatea prestata de mine(sunt PFA) pot fi amortizate.Problema e ca eu am cumparat un laptop(il folosesc clar la activitate, comert prin corespondenta=ecommerce) DAR l-am cumparat INAINTE de a primi autorizatia de infiintare.
Factura de cumparare e pe numele meu, PFA tot pe numele meu. Pot sa trec acest laptop in registre/fise ca in exemplele de mai sus sau trebuie sa fac ceva in plus(suna prostesc stiu...un contract de vanzare-cumparare de mine la mine catre mine?!).
Multumesc!




#23 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 24 November 2006 - 09:25 PM

[quote name='alexa_hutton' date='Nov 24 2006, 05:41 PM' post='109304']
...un contract de vanzare-cumparare de mine la mine catre mine?!).
]
Daca ai optat pt.impozitare in sistem real,deci ,ca PFA,platesti 16% la venitul net realizat,exista 2 variante:
1.desi "suna prostesc"-totusi... ti-l vinzi,cu contract de vanz.-cumparare si atunci treci pe chelt.amortiz.lunara,sau:
2.ti-l inchiriezi,inreg.contractul la admin,financ.si platesti tu ca pers.particulara,imp.pe venitul din inchirierea bunurilor(16% din chirie,minus cota stabilita de Codul Fiscal,25% din venit-de ex.daca ai chirie de 1200 RON pe an,impozitul va fi :1200-(25% din 1200,adica 300)*16%,deci 144. In acelasi timp,pt.tine ca PFA,chiria va fi o chelt.deductibila din venitul brut,deci vei plati impozit pe venit mai putin cu 16% aplicat la 1200,deci cu 192 lei.
Dar,repet,asta in cazul in care platesti impozit la venitul net realizat si nu pe baza de norme de venit,situatie in care varianta 2 nu te-ar ajuta.



#24 alexa_hutton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:satu mare si bucuresti
  • Interests:Obiecte Decorative, Comert, Stiinte Sociale, Telecomunicatii, Servicii Clienti, Traduceri, Freelancer

Postat 26 November 2006 - 06:43 PM

[

Citeaza

quote name='GAMA' post='109354' date='Nov 24 2006, 09:25 PM']

Vezi postareaalexa_hutton, la Nov 24 2006, 05:41 PM, a spus:

...un contract de vanzare-cumparare de mine la mine catre mine?!).
]
Daca ai optat pt.impozitare in sistem real,deci ,ca PFA,platesti 16% la venitul net realizat,exista 2 variante:
1.desi "suna prostesc"-totusi... ti-l vinzi,cu contract de vanz.-cumparare si atunci treci pe chelt.amortiz.lunara,sau:
2.ti-l inchiriezi,inreg.contractul la admin,financ.si platesti tu ca pers.particulara,imp.pe venitul din inchirierea bunurilor(16% din chirie,minus cota stabilita de Codul Fiscal,25% din venit-de ex.daca ai chirie de 1200 RON pe an,impozitul va fi :1200-(25% din 1200,adica 300)*16%,deci 144. In acelasi timp,pt.tine ca PFA,chiria va fi o chelt.deductibila din venitul brut,deci vei plati impozit pe venit mai putin cu 16% aplicat la 1200,deci cu 192 lei.
Dar,repet,asta in cazul in care platesti impozit la venitul net realizat si nu pe baza de norme de venit,situatie in care varianta 2 nu te-ar ajuta.

Multumesc foarte mult! Cei de la Finante mi-au spus ca eu nu pot opta pt impozit pe norme de venit pt ca activitatea mea(comert prin corespondenta) inca nu a fost evaluata la nivel de tara....Mi se pare mai accesibila varianta 1, nu de alta dar mie mi s-a spus ca eu desi sunt PFA am statut de persoana fizica.
Numai bine! :)



#25 anonim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 December 2006 - 11:31 PM

Vezi postareasintax, la Sep 23 2006, 12:22 AM, a spus:

salut. am si eu o intrebare.nu imi este f clar cu achizitia calculatorului. am nevoie sa-mi cumpar un laptop care costa in jur de 25 mil. pot face acest lucru si sa trec aceasta cheltuiala pe firma? intreb asta ptr.ca am vazut pe forum ca nu poti face achizitii mai mari de 15 mil (sau am inteles eu gresit), sau care e diferenta dintre a trece acel bun pe cheltuiala sau deductibil. dupa cum vedeti subiectu asta ma "baga" in mare ceata. multam fain ptr. toate raspunsurile voastre. multa bafta. astept ajutoru vostru
Sotul meu este PFA si vrem sa luam o masina de 10000 euro pe PFA. Cum se poate amortiza accelerat? Se platesc 5000euro(evident in lei) esalonati in 12 luni si apoi 5000 euro in numarul minim de luni care acopera suma si nu depaseste 15 mil pe luna?



#26 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 16 December 2006 - 12:08 AM

Vezi postareaanonim, la Dec 16 2006, 01:31 AM, a spus:

Sotul meu este PFA si vrem sa luam o masina de 10000 euro pe PFA. Cum se poate amortiza accelerat? Se platesc 5000euro(evident in lei) esalonati in 12 luni si apoi 5000 euro in numarul minim de luni care acopera suma si nu depaseste 15 mil pe luna?
Nu prea inteleg exact ce vrei sa spui.Dar pt.ca esti online,poate ajungem la o finalizare.Cred ca faci o confuzie,te legi de o interpelare mai veche,care oricum nu era corecta. 15 mil.este plafonul minim de la care o imobilizare corporala este mijloc fix(una dintre conditii),deci nu are nici o legatura aceasta valoare cu amortizarea,sau cu ratele.Amortizarea nu are nici o legatura cu PLATA mijlocului fix. Platesti asa cum te-ai inteles cu furnizorul si amortizezi masina conf.legislatiei in vigoare si normei de amortizare in care se incadreaza. Adica,treci pe chelt.deductibile,in fiecare luna,cota de amortizare calculata conf.normei in care se incadreaza Daca dai detalii ref.la masina,capacit.cil,daca este pt.transp.pers,sau marfa, pot sa-ti dau si norma de amortizare.
Oricum,nu poti aplica amortizarea accelerata si iti dau un citat din codul fiscal
"Art.24
(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determina conform urmatoarelor reguli:
a) in cazul constructiilor, se aplica metoda de amortizare liniara;
b) in cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al masinilor, uneltelor si instalatiilor, precum si pentru computere si echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara, degresiva sau accelerata;
c) in cazul oricarui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara sau degresiva."
Autoturismul se incadreaza la pct.c).
Daca mai ai nelamuriri,intreaba si incerc sa te ajut



#27 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 08:50 AM

Vezi postareaalexa_hutton, la Nov 24 2006, 03:41 PM, a spus:

Pot sa trec acest laptop in registre/fise ca in exemplele de mai sus sau trebuie sa fac ceva in plus(suna prostesc stiu...un contract de vanzare-cumparare de mine la mine catre mine?!).
Multumesc!

După părerea mea, cel mai simplu este să faci un contract de comodat (comodatul este o "dare în folosință" - o închiriere cu chirie zero).

Astfel, persoana particulară Alexa, dă în folosință laptopul către PFA Alexa.

Așa este cel mai simplu, la cât mă oricep eu, nu mai trebuie făcute alte înregistrări.
NU sunt contabil.



#28 alexa_hutton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:satu mare si bucuresti
  • Interests:Obiecte Decorative, Comert, Stiinte Sociale, Telecomunicatii, Servicii Clienti, Traduceri, Freelancer

Postat 18 December 2006 - 11:19 AM

Vezi postareaailioiu, la Dec 18 2006, 08:50 AM, a spus:

Vezi postareaalexa_hutton, la Nov 24 2006, 03:41 PM, a spus:

Pot sa trec acest laptop in registre/fise ca in exemplele de mai sus sau trebuie sa fac ceva in plus(suna prostesc stiu...un contract de vanzare-cumparare de mine la mine catre mine?!).
Multumesc!

După părerea mea, cel mai simplu este să faci un contract de comodat (comodatul este o "dare în folosință" - o închiriere cu chirie zero).

Astfel, persoana particulară Alexa, dă în folosință laptopul către PFA Alexa.

Așa este cel mai simplu, la cât mă oricep eu, nu mai trebuie făcute alte înregistrări.

Multumesc pt raspuns.In cazul meu cred ca este mai bine sa fac vanzare-cumparare eu alexa catre mine PFA alexa pt ca in acest caz SIGUR pot sa trec laptop-ul la amortizare.Am citit in Codul Civil despre comodat(acolo apare reglementat), dar din cate observ in cazul comodatului nu se poate pune problema amortizarilor(sau cel putin asa inteleg eu din lege).Link: http://www.dsclex.ro...ri/cciv6.htm#t2
Toate cele bune si Sarbatori Fericite! :)



#29 Alexia D.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 March 2007 - 09:00 PM

Sunt PFA din decembrie 2006 (cu impozit pe venitul real) si pana acum nu am avut activitate. La declaratia estimativa am dat un venit net de 500 RON pentru decembrie 2006, am platit impozit. Urmeaza sa merg la regularizare pentru anul 2006. Intrebarea mea este: pot inregistra cheltuieli daca nu am incasari? Am citit mai sus ca se pot face cheltuieli de maxim 15 mil, dar este valabil si pentru cazul meu?
Va multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL