Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

absolventa de facultate
162 replies to this topic

#81 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 07:21 PM

Cred ca totusi la ASE, sau o scoala postliceala de contabilitate. La IBR nu stiu daca ati facut nici macar contabilitate bancara, pentru ca daca ati facut atunci iti va fi mai usor sa intelegi contailitatea financiara.



#82 ANGEL86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 July 2009 - 10:10 PM

BUNA. AM TERMINAT ANUL TRECUT FACULTATEA DE CONTABILITATE SI INFORMTICA DE GESTIUNE SI LUCREZ IN PREZENT CA SI SECRETARA. AS VREA SA INCERC SA TIN ACASA CONTABILITATE DAR NU AM DE LA CINE SA INVAT. IN FACULTATE DIN PACATE AM FACUT MULTA TEORIE SI DELOC PRACTICA. DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU CEVA SFATURI AS FI RECUNOSCATOARE

MULTUMESC ANTICIPAT




#83 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 July 2009 - 10:23 PM

In primul rand iti trebuie un program informatic si dupa ce l-ai cumparat trebuie sa inveti sa lucrezi cu el.
Urmatorul pas, cumperi o carte de contabilitate unde sunt redate principalele operatiuni si incerci sa contezi documentele pe cale le primesti de la societatea respectiva (incepi cu una mica). Programul o sa iti rezolve o gramada de probleme ( de obicei calculeaza salariile si le tranfera in contabilitate cu inregistrarile gata facute, la fel receptiile si altele) si bineinteles iti scoate balanta.
Pentru partea de fiscalitate vezi codul fiscal la calculul impozitului pe profit sau venit si TVA ca sa te descurci, iar cand nu esti lamurita cu unele probleme intrebi.
Daca vrei o sa poti conduce o evidenta contabila daca ai treminat o scoala de specialitate.
Multa bafta. :sad:



#84 ANGEL86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 July 2009 - 07:24 PM

iti multumesc pentru raspuns. scuze pentru intarzire. cred ca trebuie sa am si un pic mai multa incredere in mine..



#85 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 20 July 2009 - 11:28 PM

CITAT(ANGEL86 @ Jul 19 2009, 08:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
iti multumesc pentru raspuns. scuze pentru intarzire. cred ca trebuie sa am si un pic mai multa incredere in mine..


Nu poate sa te ajute nimeni si pe tine ?

Sa te ajute offline , nu online ?

Ar trebui sa te bagi la inceput si tu ajutor de contabil ca sa ai idee cat de cat !



#86 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 July 2009 - 05:42 PM

incepe de la contabilitate primara,si sigur vei ajunge sa fi un " adevarat contabil".
toti am inceput de jos.
numai asa poti invata .
BAFTA :lostit (13):



#87 carpenihil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 September 2009 - 08:31 PM

Sal, sunt nou pe aici si as vrea sa intreb pe cei cunoscatori daca am vreo sansa la un inceput de cariera in domeniu, mentionez ca am aproape 27 de ani, am terminat la o fac. de stat la stiinte econ. - din pacate insa nu un profil de contabilit. - si am lucrat pana acum 1an si jumat. la o firma unde am efectuat printre altele si operatiuni de contabilit. primara (in Ciel modul gest.com si in SAGA stocuri).. Insa cred ca nu prea este relevanta aceasta experienta. Intrebarea e daca as avea sanse de a intra intr.o firma specializata, care tine contabilit. pt. mai multe firme de diverse dimensiuni - unde treptat sa pot acumula experienta practica pentru a putea depasi faza de conta. primara si a putea deveni contabil (nu ma refer la expert). Situatia este si mai delicata pt. ca nici nu locuiesc in capitala unde probabil sunt mai multe oportunitati in domeniu... Si altfel ma pot ajuta cu ceva cursuri de genul celor de la Eurocor?
Sper ca m am facut inteles, ms anticipat pt. raspuns.



#88 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 September 2009 - 02:25 AM

Carpenihil , cursuri de genul celor de la Eurocor nu te pot ajuta cu nimica !

Mai bine iei o carte de monografii contabile si o sa iti fie mult mai de folos !

O firma specializata, care tine contabilitatea pentru mai multe firme de diverse dimensiuni , are nevoie de salahori sau ( si ) colaboratori pe care sa-i exploateze , nu de cineva pe care sa-l invete si dupa aia sa plece !



#89 heny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 July 2010 - 04:45 PM

buna ziua :lnr (1): imi puteti da va rog un sfat vreau sa invat contabilitatea primara pentru inceput si nu stiu de unde sa incep si ce sa fac mentionez ca am facut la facultate bazele contabilitatii examenul l am luat dar mare lucru nu am inteles din acel curs ce vreau sa va rog e sa mi spuneti de unde trebuie sa incep sau ce trebuie sa citesc mai intai ca sa am cat de cat o baza si sa inteleg contabilitatea va multumesc anticipat



#90 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 09:13 AM

Parerea mea este sa te uiti la un contabil cum procedeaza :
eu de ex:
1 facturi de la furnizori
2 facturi emise catre clienti
3 extrase banca
4 casa
5 diverse (salarii, amortizare , imprumuturi ..Tva.)
6 inchidere luna
Teoria ca teoria , practica este extrem de importanta



#91 lestat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 August 2010 - 05:22 PM

Am terminat facultatea de finante banci cu titlul de economist si as vrea si eu un raspuns: se poate incepe o activitate de contabil ca PFA pentru a tine contabilitate acasa? daca da pentru cate firme si pana la ce nivel? Socrul meu a fost contabil timp de 30 de ani la CFR deci are cine sa ma ajute.



#92 mike_mocy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2010 - 12:28 AM

Buna seara!Am absolvit colegiul economic si in prezent sunt student in anul III la SNSPA - Facultatea de Administratie Publica si as dori sa urmez un curs de contabilitate.Imi puteti recomanda unde sa fac acest curs in Bucuresti si ce curs ar trebui sa urmez pentru a putea tine contabilitatea unui magazin de exemplu?Mentionez ca am cunostinte elementare de contabiliate dobandite in timpul liceului si a facultatii.Va multumesc!



#93 mdln

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 August 2010 - 07:03 PM

Sunt angajata ca economist la o companie de real estate. Mentionez ca sunt singura din departamentul contabilitate, adica eu fac absolut tot .
Intrebarea mea este ce se intampla daca am semnat bilantul la 30.06.2010 la firma la care sunt angajata dar si la alte firme care fac parte din acest grup? Mai mult mi se cere sa depun declaratiile lunare neconforme cu contabilitatea? Cui ii revine responsabilitatea in acest caz?

Miltumesc .



#94 bellebrown30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 November 2010 - 11:47 PM

Am 30 de ani, am terminat facultatea de istorie, am lucrat ca secretara, am facut traduceri, apoi m-am angajat la o primarie, m-am mutat pe ctc la o societate iar in prezent lucrez la o alta firma si sincer nu-mi place ceea ce fac, vreau sa plec de acolo, nu-mi place nici colectivul, nici seful, nici salariul.

M-am apucat sa fac un curs de contabilitate si parca mi-ar placea, dar imi dau seama ca in 20 de sedinte nu ai cum sa intelegi si sa inveti tot, informatia este limitata. Ce ar fi bine sa caut eu, ce sa invat, ca sa pot profesa intr-un an, doi , pe contabilitate? Sunt cam batrana acum sa ma apuc de alta facultate, nu imi permit nici ca bani, nici ca timp, nu stiu daca m-as descurca.

Ca sa pot fi angajata ca junior accountant, ce ar trebui sa stiu?

Imi recomandati niste carti, niste autori?
O sa studiez forumul sa "fur" din experienta voastra, desi mi-e destul de greu.



#95 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2010 - 12:50 PM

ca junior accountant trebuie sa stii sa intocmesti toate documentele primare contabile si toate jurnalele + tot ce te mai invata in plus de asta la cele 20 de sedinte ale cursului (adica si ceva inregistrari contabile de baza).

nu esti "batrana" pt meseria asta :smile: , insa nu uita ca, peste un nivel al ei, ea devine f solicitanta/ stresanta fiindca fiscalitatea e complicata rau in Romania si f schimbabila, iar amenzile sunt f mari pt orice mica greseala si se pot da pe persoana care a gresit - nu pe firma (abia te asteapta garda la cotitura :laugh: ), deci de la un nivel in sus (adica peste junior) vei avea o mare raspundere pe cap, iar asta inseamna sa te tina nervii f bine si sa ai un cap f bine organizat (o logica f buna).

mult succes ! :thumbup:



#96 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2010 - 02:34 PM

Dar dacă vrei să te documentezi de ce te-ai apucat , atunci pe lângă documentele primare de înregistrat după un anumit program atotștiutor de contabilitate , poți avea și bibliografia minimă pe birou (pe calculator) . Deci ... succes.Și din partea mea.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 November 2010 - 02:38 PM




#97 18scholes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2010 - 04:21 PM

am absolvit ISEul dar nu specializarea contabilitate.
cum ar trebui sa procedez ca sa invat lucruri practice? sunt cursuri unde sa inveti cu exemple cum se completeaza documente?
exista programe de calculator care sa aiba tutorial?
si inca o intrebare: in ziua de azi, se mai tine contabilitate de mana, sau totul se lucreaza pe calculator?
sper ca nu sunt prea penibile intrebarile mele :thumbup:



#98 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 December 2010 - 06:00 PM

Studiați Ordinul Ministerului Finantelor Publice nr.3055 din 27 septembrie 2009 atașat Cam 290-300 de pagini , de asimilat , și aplicat ...dacă vreți să conduceți întradevăr contabilități!

Fisiere atasate





#99 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2010 - 11:51 PM

1. cam totul se lucreaza pe calculator !! prin urmare, iti sunt indispensabile cursuri solide de operare calculator !

2. Stefan are dreptate cu studiul ord. 3055/2009, dar ma indoiesc ca vei putea intelege mare lucru din ce-i acolo si asta nu fiindca ai fi tont (toanta) ci fiindca lucrurile sunt f specializate si necesita cunostinte mai aprofundate pt a le intelege corect si pe deplin. chiar si noua, celor cu experienta, uneori ne e greu sa pricepem ce a vrut sa zica legiuitorul, dovada stau multitudinea de topice de pe forum, in care incercam sa descalcim legislatia...

3. parerea mea ... ar fi ca cel mai bun lucru e sa te "lipesti" de un profesionist, adica sa-ti gasesti un mentor ... care sa te invete pas cu pas ce si cum... fiindca de unul singur e f greu la fiscalitalitea actuala ... fiindca nu contabilitatea in sine te omoara, ci fiscalitatea !!! :thumbup:

multa bafta !! :smile:



#100 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 December 2010 - 08:55 AM

ai putea sa faci un curs de contabilitate la o societate abilitata si astfel ai sa intelegi mai bine ord 3055 2009.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL