Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FF1 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FF1

8 replies to this topic

#1 dianam

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2005 - 01:37 AM

Avand in vedere ca acesta este primul meu mesaj va spun tuturor "Bine v-am gasit!" si va multumesc pentru raspunsurile gasite pe acest forum chiar si inainte de a fi inregistrata.

Desi normal ar fi sa incep cu niste raspunsuri la diferite probleme abordate aici, iata ca eu incep cu doua intrebari:

1. Cum completez FF1 pentru o persoana aflata in concediu prenatal in martie, aprilie, mai 2004 si in CIC pana la sfarsitul anului?

2. Pentru un alta angajat am completat FF1 dar la cap. VI (date referitoare la regularizarea impozitului) nu imi apare nimic si nici nu ma lasa programul sa completez eu ceva. Anul trecut aveam optiunea FF regularizata pe care am bifat-o dar acum nu o gasesc.


Va multumesc.



#2 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2005 - 01:14 PM

Daca ai luat programul de pe site www.mfinante.ro, acelasi lucru l-am patit si eu. Programul este incomplet, daca te uiti la impozitar vei vedea ca nu sunt introduse bazele de impozitare anuale si deducerea anuala, cum ar trebui ci numai cele lunare. Pentru regularizare este musai sa fie impoztul anual. Deci, trebuie sa mai asteptam pana cei de la Administratie vor actualiza programul, sau daca a aparut in Monitor impozitul anual si deducerea anuala, le putem introduce noi pentru ca ne da voie. Eu am cautat dar nu gasesc Monitorul, s-ar putea sa nu fi aparut inca, daca stie cineva, va rog sa anuntati pe forum. Multumesc!




#3 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 23 January 2005 - 09:08 PM

grila de impozitare este in codul fiscal, dar nu a aparut corectia deducerii.Mai asteptati un pic, probabil vor pune pe site-ul ministerului de finante varianta complectata cu toate datele, mai ales ca s-au facut unele modificari pentru completarea fiselor fiscale. :lol:



#4 dianam

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2005 - 11:40 AM

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu informatii si la prima ntrebare.



#5 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2005 - 04:47 PM

Buna tuturor

Am si eu niste neclaritati:
- in cazul in care un angajat a fost in CIC 5 luni in 2004 (de ex), pentru aceste luni i se acorda deducere personala? (la intocmirea fiselor fiscale); Care este procedura de intocmire a FF in acest caz?
- poate un angajat aflat in CIC sa beneficieze de o prima de.. fidelitate :?: sa spunem intr-una din lunile in care se afla in CIC? In cazul in care da, venitul impozabil din luna se considera prima respectiva (i se acorda ded. personala?), la care va plati toate contributiile salariale?

V-as fi recunoscatoare daca ati reusi sa imi clarificati aceste probleme!!!
O zi buna!!!



#6 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 07 February 2005 - 05:41 PM

pt persoane aflate in cic am trecut 0 la venit si 0 la impozit pt lunile respective si chiar mi -a facut si regularizarea. vezi ca pe 02.02.2005 sau 03.02.2005 a aparut pe "mfinante" programul cu noile grile pt regularizare, ia programul nou si nu o sa mai ai probleme.



#7 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2005 - 06:04 PM

Multumesc, dar eu fac fisele fiscale cu programul de salarizare si de aceea am intrebat ce am intrebat. trebuie sa stiu pentru cate luni ii acord ded personala si chelt profesionale



#8 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2005 - 06:24 PM

Din cate stiu eu,primele se asimileaza veniturilor din salarii;pe perioada CIC ,contractul de munca al mamei este suspendat conform legii;obtinerea altor venituri pe aceasta perioada,duce la suspendarea indemnizatiei;



#9 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2005 - 08:29 PM

Asa stiam si eu, dar....
Stiam ca atat timp cat angajata este in CIC nu poate sa aiba alte venituri. Si totusi daca angajata este indreptatita sa primeasca de ex al-13-sal? Nu il dau daca este in CIC, desi are lucrat la mine tot anul?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL