Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract drepturi de autor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contract drepturi de autor

68 replies to this topic

#21 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 09:11 PM

Numai la sanatate!
elenacca



#22 apatica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 March 2008 - 11:17 AM

Vezi postareaenedelcu, la Feb 1 2008, 04:22 PM, a spus:

Buna ziua,
trebuie sa inchei un contract de cedare a drepturilor de autor cu o firma. Imi puteti spune care este impozitul care se retine din suma trecuta in contract? Mai sunt si alte taxe de platit? (sanatate, etc.).

Pana acum stiam ca era 10% impozit + 6.5% sanatate, dar am intrebat o contabila si mi-a spus ca este 16%impozit + 6.5% sanatate.
Am cautat pe internet dar nu am gasit mare lucru (doar un articol ratacit din ianuarie 2005 in care se anunta o scadere a impozitului de la 15% la 10% pentru contractele de cedare a drepturilor de autor).

Multumesc anticipat.

Codul fiscal trateaza drepturile de proprietate intelectuala in Titlul III Impozitul pe venit, cap. II Venituri din activitati independente. In cursul anului, platitorul de venit (firma careia i se cedeaza drepturile de autor) retine si vireaza la buget 10% din drepturile brute, sub forma de plata anticipata a impozitului. La sfarsitul anului fiscal vei totaliza veniturile brute, vei scadea o cota de 40% reprezentand cheltuiala deductibila si la diferenta vei aplica un impozit de 16% (impozitul pe venitul global). Din suma rezultata se scade impozitul deja retinut (cei 10% retinuti deja in cursul anului, de care vorbeam mai sus) iar diferenta se vireaza sau se recupereaza de la buget.
Daca nu ai si venituri de natura salariala (carte de munca), datorezi si contributia pentru asigurarile de sanatate, 6.5% la drepturile brute. Aceasta contributie este si ea deductibila la calculul impozitului pe venitul global (o scazi din drepturile brute, la fel cum scazi si cei 40% cheltuieli deductibile - dupa care aplici cota de impozit de 16%)




#23 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 05 March 2008 - 02:43 PM

Vezi postareaElena Pana, la Mar 3 2008, 09:11 PM, a spus:

Numai la sanatate!



Eu stiam ca platesti la sanatate numai daca nu ai contract de munca, iar in situatia data nu e cazul !



#24 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 05 March 2008 - 03:02 PM

Ma intereseaza si pe mine acest subiect.
In cazul in care veniturile sunt din strainatate in declaratia 201 la cap. IV se trec la veniturile brute si impozitul in lei calculate conform cursului mediu BNR din documentele primite, iar la cap.III la venit lei se trece venitul net calculat ca venit brut - ch.deductibile(40%din v.brut), fiind vorba de contracte de cercetare, pentru fiecare tara? In 2006 cota de cheltuiala deductibila era tot de 40%?

As vrea si eu o confirmare, nu am mai completat pana acum tipul acesta de declaratie.
Merci si o primavara plina de rasfat tuturor !



#25 ubn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2008 - 03:48 PM

Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema. Nu am legatura cu domeniul contabilitatii insa m-am gandit ca poate ar fi cel mai bun loc unde sa intreb:

Voi fi in curand beneficiarul unui venit obtinut in urma unui Contract pentru drepturi intelectuale. Din cate am inteles acest contract va trebui declarat iar suma impozitata. Cum se impoziteaza sumele obtinute pe aceasta cale? Este adevarat ca platitorul plateste 10% din valoarea contractului (retinere la sursa)? In acest caz eu mai trebuie sa platesc ceva? Impozitul se retine din suma contractata iar eu primesc diferenta sau primesc toata suma urmand ca platitorul sa plateasca impozitul aferent separat

V-as fi tare recunoscator daca m-ati putea lamuri.

Va multumesc anticipat!!!



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 09:03 PM

Primiti diferenta dupa retinerea impozitului , iar anual o sa depuneti declaratia 200 privind venitul global ( aici nu stiu daca aveti sau nu cheltuieli deductibile ) la care calculati impozitul de 16% si diferenta de plata o achitati dumneavoastra .



#27 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 May 2008 - 07:41 PM

Vezi postareaubn, la May 29 2008, 04:48 PM, a spus:

Voi fi in curand beneficiarul unui venit obtinut in urma unui Contract pentru drepturi intelectuale. Din cate am inteles acest contract va trebui declarat iar suma impozitata. Cum se impoziteaza sumele obtinute pe aceasta cale? Este adevarat ca platitorul plateste 10% din valoarea contractului (retinere la sursa)? In acest caz eu mai trebuie sa platesc ceva? Impozitul se retine din suma contractata iar eu primesc diferenta sau primesc toata suma urmand ca platitorul sa plateasca impozitul aferent separat
Din punct de vedere fiscal, veniturile din drepturi de autor fac parte din categoria veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala, pentru care platitorii acestor venituri au obligatia retinerii la sursa a unui impozit de 10% din venitul brut, pe care-l vireaza la Bugetul de stat. Diferenta dintre venitul brut si acest impozit ti se plateste conform contractului incheiat cu societatea respectiva.
Anual, venitul net din drepturile de autor se stabileste prin scaderea din venitul brut a unei cheltuieli deductibile, egala cu 40% din venitul brut. Impozitul pe venitul net anual impozabil/castigul net anual datorat este calculat de organul fiscal, pe baza declaratiei anuale privind venitul realizat, Declaratia 200- „Declaratie privind veniturile realizate”, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net anual impozabil/castigul net anual din anul fiscal anterior.
Declaratia 200 se intocmeste pe baza documentelor emise de platitorii de venituri din drepturi de proprietate intelectuala si se depune pana la data de 15 mai a anului urmator.
Organul fiscal stabileste impozitul anual datorat si emite o decizie de impunere. Diferentele de impozit ramase de achitat conform deciziei de impunere anuala se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere.
Poti dispune asupra destinatiei unei sume, reprezentand pana la 2% din impozitul datorat pe venitul net anual impozabil pentru sustinerea entitatilor nonprofit care se infiinteaza si functioneaza in conditiile legii, unitatilor de cult, precum si pentru acordarea de burse private, conform legii. In acest scop trebuie completata si depusa si Declaratia 230-„ Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual”.



#28 ubn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 June 2008 - 12:12 PM

Va multumesc mult pentru raspunsuri!



#29 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 18 June 2008 - 03:17 PM

Buna ziua,

as dori si eu baza legala, ce lege, ce ordin, ce decizie a curtii supreme de justitie prin care se specifica urmatoarele: " persoanele ce realizeaza venituri din drepturi de autor si lucreaza cu carte de munca nu mai platesc contributie de 6,5% sanatate".

astept si eu un semn,
si scuze daca am postat unde nu trebuia dar baza legala le va fi folositoare si altora.



#30 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2008 - 04:58 PM

Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) și f), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.
(4) În cazul persoanelor care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară și care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contribuția lunară de 6,5% datorată se calculează asupra sumei reprezentând o treime din salariul de bază minim brut pe țară.
(5) Contribuțiile prevăzute la alin. (2) și (4) se plătesc după cum urmează:
a) lunar, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și f);
b) trimestrial, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. b) și la alin. (4);
c) anual, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. c) și e).
(6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăților compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.
(7) Obligația virării contribuției de asigurări sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care plătește asiguraților veniturile prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și f), respectiv asiguraților pentru veniturile prevăzute la alin. (2) lit. b), c) și e).
(8) Termenul de prescripție a plății contribuției de asigurări sociale de sănătate se stabilește în același mod cu cel prevăzut pentru obligațiile fiscale.
Lege nr. 95 din 14/04/2006
Dragos



#31 TraianAlex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 July 2008 - 10:25 PM

Buna seara.

O intrebare am si eu...daca persoana fizica(that's me) nu a fost si a inregistrat contractul in termenul de 30 de zile la administratia financiara...care sunt sanctiunile sau ceva de genul? Am contractul facut de ceva timp...aproape un an si au uitat sa-mi spuna ca trebuie sa il inregistrez :(



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 02:12 PM

amenda 250 ron daca o platesti in 48 de ore fiindca e doar 1/2 din minimul de amenda.

ei au uitat sa-ti spuna, dar tu ai intrebat daca mai ai ceva de facut in legatura cu contractul ?? sa nu te superi ca ti-o spun fara ocolisuri, insa era de datoria ta sa stii ca se inreg. la adm. fin., sigur ca si ei puteau fi draguti sa-ti atraga atentia, dar nu erau obligati s-o faca, asta-i adevarul ! tu trebuia macar sa-i intrebi si daca te DEZinformau le puteai pretinde MORAL sa te despagubeasca fiindca legal nu prea puteai.
tare mi-e teama ca esti bun de plata :frusty: , sincer imi pare rau pt. ce ti s-a intamplat ... dar, daca te consoleaza cu ceva, multi o patesc fiindca nu se intereseaza de obligatiile care le revin si nu se gandesc ca acel contract are toate sansele sa trebuiasca raportat/inreg. la fisc ca sursa de venit (cum se intampla si cu ctr de inchiriere, de ex).



#33 TraianAlex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 July 2008 - 04:58 PM

Oky. Multumesc pentru raspunsul acordat. Asta e, platesc amenda...data viitoare voi fi mai atent :) Bine ca nu e mai mare



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2008 - 12:20 PM

nu pot sa-ti spun "cu placere" avand in vedere ca ti-am dat o veste proasta :thumbup:

oricum, e bine sa tii minte principiul asta : orice contract/ activitate care reprezinta o suirsa de venit pt. o persoana ARE TOATE SANSELE sa trebuiasca raportat/inreg. la fisc. !!

daca te mai putem ajuta cu ceva apeleaza cu incredere si daca cumva vezi vreun mesaj la care ne poti si tu ajuta cu vreun sfat, fa-o !

numai bine. :frusty:



#35 DanaCons

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 August 2008 - 11:30 AM

Buna ziua, am si eu o dilema in privinta unui venit din drepturi de autor. Societatea mea a incheiat un contract cu un teatru de stat pentru crearea coloanei sonore a unei piese de teatru. Si una din clauzele contractului stipuleaza ca la fiecare reprezentatie a piesei respective sa sa plateasca drepturi de autor. Banii mi-au fost platiti pe societate prin virament in trezorerie in baza acestui contract. Intrebarea mea este cum ma inregistrez cu acest venit si daca trebuie sa emit factura fiscala pt ei, deoarece cei de la teatru nu mi-au cerut, ei virandu-mi banii doar in baza contractului. Va multumesc anticipat.



#36 undefined

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 August 2008 - 04:36 PM

Buna Ziua,

Incerc sa gasec un model de drept de autor, la mine este cazul unei colaborari intre doi artisti la executarea unui proiect. Puteti sa-mi dati sfaturi, care sunt pasii care trebuie sa-i urmez pentru a face asta.

Va multumesc!



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2008 - 01:54 PM

un model de ctr. incerc sa atasez eu, la sectiunea de "modele..."

despre acest tip de ctr si multe alte aspecte legate de drepturile de autor s-a mai discutat pe forum, foloseste fct. de cautare dupa cuvantul "autor", inclus in titlurile topicurilor din toate forumurile si ai sa vezi ca sunt vreo 20 de topicuri pe subiect... poate te mai luminezi de la ele :biggrin:



#38 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 October 2008 - 08:41 PM

Stie cineva daca % impozitului retinut la sursa pentru drepturile de autor s-a modificat de la 10 la 16%. Am auzit azi un zvon si nu stiu unde sa caut.....



#39 danapo67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 October 2008 - 11:02 PM

pt. toti cititorii acestui forum care ma pot ajuta:

am o problema care ma roade de ceva vreme si anume:
1. ce se intampla atunci cand un angajat cu drepturi de autor foloseste baza materiala a beneficiarului: telefoane, benzina, deplasari, etc, pt a desavarsi produsul comandat de catre beneficiar?
2. care este statutul fiscal al unor astfel de cheltuieli?

astept cu interes opiniile voastre.



#40 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 15 October 2008 - 08:25 AM

HOTĂRÂRE Nr. 44 din 22 ianuarie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

Codul fiscal:

CAP. 2
Venituri din activități independente

Definirea veniturilor din activități independente
ART. 46
Norme metodologice:
25. Persoanele fizice angajate, precum și cele care încheie contracte, altele decât cele prin care sunt reglementate relațiile de angajare, și care desfășoară activități utilizând baza materială a angajatorului sau a celeilalte părți contractante, în vederea realizării de invenții, realizări tehnice sau procedee tehnice, opere științifice, literare, artistice etc., obțin venituri de natură salarială.

Altfel spus, independenta obtinerii veniturilor trebuie sa fie reala si nu doar formala (prin tipul de contract incheiat intre parti).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL