Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract drepturi de autor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

contract drepturi de autor

68 replies to this topic

#41 danapo67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 15 October 2008 - 09:24 AM

multumesc f mult pt raspuns,

as dori sa pun si altfel intrebarea:
1. ce se intampla cand o persoana fizica autorizata in baza unui contract de cesiune a dreptului de autor, foloseste si baza materiala a beneficiarului?
2. care este statutul fiscal al acestor tipuri de cheltuieli?
3. pot fi ele retinute din valoarea contractului???

astept raspunsul dv.,



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2008 - 11:43 AM

ti s-a raspuns deja, citeste cu atentie extrasul de lege dat (foloseste baza materiala a angajatorului, e venit salarial).




#43 Maria Rad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 October 2008 - 11:08 PM

Buna, m-ar interesa si pe mine cum pot obtine drepturi de autor asupra unor compozitii personale de muzica si poezii. Ce trebe sa fac, unde sa merg si ce acte mii se cer.????
multumesc!



#44 Adina I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 February 2009 - 02:02 PM

Buna ziua,

In caz ca sunt salariata cu CM - per. nedeterminata pt care se plat contributii sanatate etc, dar mai am si un contract de drepturi autor, pt acesta din urma, mai trebuie sa platesc contributie la sanatate ?
Va multumesc pt. raspuns



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 12:34 PM

nope :frusty: si nici cas



platesti numai dif. de impozit pe venit, de la 16% cota unica la 10% cat iti plateste firma obligatoriu



#46 Adina I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2009 - 02:04 PM

Multumesc mult pt raspuns ! Auzisem ca s-ar fi modificat de curand legea si ca ar treb plat taxe si pt sanatate chiar daca am si contr. pe CM, dar nu stiu unde sa caut.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 May 2009 - 03:00 PM




#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 03:47 PM

iti dau eu imediat art de lege, sa la caut si revin mintenas :sad:

uite-l pe cel de la sanatate :
Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.

pt. pensii, e un link la niste precizari facute de cnpas, pe site-ul lor (oficial ! ), il caut acum, am dat de el chiar zilele trecute

ufff, nu pot sa intru in site-ul lor deloc :frusty:
oricum, chestia aia e pe la contributii .. cand pot sa intru iti dau link-ul daca nu te ajuta altcineva pana atunci sau nu intri chiar tu acolo

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2009 - 03:55 PM




#48 Adina I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2009 - 05:45 PM

Multumesc mult pt ajutor ! Asta cu sanatatea ma stresa :)

O zi buna !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2009 - 06:23 PM




#49 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 07:48 PM

in versiunea consolidata la data de 05.01.2009 a Legii nr.95/2006 art 257 este asa : (s-a mai introdus o litera si difera putin si restul literelor)

Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din pensiile care depășesc limita supusă impozitului pe venit;Nota reclama
f) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 21 și art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar.
(21) În situația în care o persoană realizează venituri care sunt neimpozabile, contribuția se calculează asupra veniturilor realizate.
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (21) și la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.
(4) În cazul persoanelor care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară și care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contribuția lunară de 5,5% datorată se calculează asupra sumei reprezentând o treime din salariul de bază minim brut pe țară.

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 19 February 2009 - 07:49 PM




#50 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 February 2009 - 06:51 PM

Norma metodologica din 13/08/2007 publicat in MO 649 din 24/09/2007 privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silită pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate aprobata de Ordinul 617/2007
Art. 11. - Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din
cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de
proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau într-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a)-e) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege, venituri din salarii care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, precum si venituri prevazute la art. 213 alin. (2) lit. h) din lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
..........................
Art. 14. - (1) Veniturile din drepturi de proprietate intelectuală sunt veniturile realizate din valorificarea drepturilor industriale, cum ar fi: inventii, mai putin realizările tehnice, know-how, marci inregistrate, franciza si altele asemenea, recunoscute si protejate prin inscrisuri ale institutiilor specializate, precum si a drepturilor de autor, inclusiv a drepturilor conexe dreptului de autor.
(2) Pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuala (venitul brut din care se scade cheltuiala deductibila prevazută de Codul fiscal), obligatia platii contributiei revine persoanelor fizice beneficiare ale acestor venituri.
(3) Persoanele care realizeaza venituri de natura celor prevazute la alin. (1) si daca, pana la data de 31 decembrie a anului in curs, aceste venituri anuale sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe tară, vor plati contributia anual pana la data de 25 a lunii ianuarie a anului urmator, calculata la nivelul a 12 salarii minime brute pe tara.
.............
Art. 16. - (1) Pentru veniturile prevazute la art. 12-15, contributia se achita numai in situatia in care persoana asigurata nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a)-d) din lege.
(2) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp mai multe tipuri de venituri de natura celor prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. a)-e) din lege, contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.



#51 ming_shu1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 March 2009 - 03:37 PM

Bună ziua. Vă deranjez și eu cu o întrebare și mulțumesc celor care mă pot ajuta.
Am scris o carte pentru care vreau să obțin drepturi de autor, menționez că are cine să-mi facă acest contract.Problema este că mi-a fost jenă să întreb cât costă. Poate cineva să-mi spună? Măcar ca idee. Vă mulțumesc



#52 Adina I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2009 - 11:13 AM

Buna ziua,

Inteleg ca din 5 ian. 2009 s-a revizuit legea 95/2006.
Ma poate lamuri, va rog, cineva daca cf. modificarilor, trebuie sa platesc o contributie lunara pt sanatate si pt contractul de Dr Autor, chiar daca am - cu aceeasi companie - si contract de munca pe per. nedetermin. pt care se plat deja la CNAS ?
Va multumesc !
Asta ar fi articolul modif.:
Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din pensiile care depășesc limita supusă impozitului pe venit;

f) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 21 și art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar.
(21) În situația în care o persoană realizează venituri care sunt neimpozabile, contribuția se calculează asupra veniturilor realizate.
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (21) și la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2009 - 02:08 PM

s-a mai discutat si oricum ti-ai dat singura raspunsul fiindca ai bolduit exact ce trebuia :sad:
prin urmare, daca recitesti ultimul paragraf, vei vedea ca lif f) lipseste, adica exact sit. ctr drepturi de autor + ctr de munca.

Adina, te rog, nu mai intreba acelasi lucru in mai multe locuri fiindca nu ai voie sa faci asta, ma obligi sa iti sterg posturile in plus si risti sa iei sanctiune pt. nerespectarea regulamentului privind postarea.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 April 2009 - 05:32 PM




#54 MARIA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 June 2009 - 12:33 AM

Buna ziua!
Vin si eu cu o intrebare la acest subiect foarte dezbatut.
Conform prevederilor art. 257, alin. (7) ” obligația virării contribuției de asigurări sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care plătește asiguraților veniturile prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și e), [b][b]respectiv asiguraților pentru veniturile prevăzute la alin. (2) lit. b), c) și f).”
Deci beneficiarul unui contract de drepturi de autor e obligat sa isi plateasca singur obligatia la cass...numai ca...cei de la Administratia fiscala mi-au spus ca daca nu am dovada ca el isi plateste singur contributiile(ca e asigurat printr-un contract de munca sau ca are un contrcat incheiat direct cu casa de sanatate) e de datoria mea sa ii retin si sa ii virez la buget contributia de sanatate. Voi cum procedati? In temeiul carui articol ii retineti voi sanatatea? Sunt colaboratori cu care am discutii pe aceasta tema...
Va multumesc.



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 01:28 PM

Maria, :biggrin:

cere-le adev. de salariat si asa iti dovedesc ca au CIM in alta parte :sad: sau cere-le adev. de la casa de sanatate prin care sa se ateste ca au ctr. de asig. direct cu ei .
daca nu iti aduc, inseamna ca nu au CIM sau ctr de asig. si atunci le retii fara discutii.
daca nu iti aduc fiindca sunt neglijenti sau nu dau 2 bani pe ce le spui, atunci sa plateasca, draga mea :biggrin: fiindca nu au dreptul sa iti faca asemenea probleme, corect ?? lucrurile sunt simple : au niste obligatii pe care trebuie sa le respecte, nu le-ai inventat tu, asa cere legea si te sfatuiesc sa NU-ti bagi pielea in saramura pt. nimeni.

numai bine.

art. de lege e putin mai sus, in mesajul Adinei si e postat a (n+1)-a oara ...



#56 MARIA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 June 2009 - 10:13 PM

merci Otilia!



#57 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2009 - 11:22 AM

cu drag :biggrin:



#58 eva ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 03 July 2009 - 08:40 AM

Am gasit pe un site urmatoarea " concluzie " :

" In situatia in care se opteaza pentru impozitarea venitului brut cu cota de 16%, impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final, iar persoana fizica nu trebuie sa depuna la organul fiscal competent declaratie de venit.In acest caz, platitorul de venit are obligatia depunerii declaratiei privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit până la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat "

Ma intereseaza sa-mi spuna cineva daca scrie acest lucru in vreo lege , si daca da , unde ??

Am o firma care lucreaza pe baza de conventii civile si plateste 16 % pt colaboratori , acestia insa au au primit notificari de la Administratii ca nu si-au declarat veniturile , iar acum sunt "nemultumiti" ca trebuie sa plateasca amenzi .
Ce implicatii are firma in acest caz ?

Multumesc anticipat



#59 ro_pow

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 July 2009 - 09:10 AM

O intrebare:

La un moment dat, doar un contract de cesiune drepturi de autor poate fi "activ"? Nu se pot semna contracte multiple de acest fel cu diferite firme, care sa mearga in paralel?
Am citit pe undeva ca doar un astfel de contract poate fi inregistrat la administratia financiara la un moment dat......
mersi



#60 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 12 October 2009 - 09:56 PM

Buna seara,
din punctul de vedere al unei persoane fizice care incheie un cotnract de cesiune drepturi de autor cu o firma, am inteles ca persoana fizica trebuie sa se inregistreze la Finante prin declaratia 020 in termen de 30 de zile de la data inceperii activitatii sau data obtinerii primului venit. Nu pot sa inteleg la ce se refera aceste expresii(data inceperii activitatii sau data obtinerii primului venit). De exemplu am incheiat un contract de cesiune drepturi de autor la 15 iulie pt o perioada de 2 luni, dar plata pt drepturile de autor o primesc doar la sfarsitul contractului(la incheierea celor 2 luni: 15 septembrie). data obtinerii primului venit se considera 15 iulie? Sau efectiv data cand incasez suma de la firma care ma plateste(15 septembrie)?
Ce se va intampla dupa ce contractul se incheie? Persoana fizica primeste vreun cod de inregistrare lde la Finante? Trebuie sa tina vreo evidenta contabila?
Stiu ca sunt multe intrebari si va multumesc pt orice lamurire.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL