Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#21 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 25 October 2006 - 02:16 PM

salut


as avea si eu o intrebare.

in cazul deplasarilor externe daca omul are de restituit bani intocmiti o dispozitie de incasare sau folositi chitantierul in acest caz. in ce cazuri eok sa folosesti dispozitiile de incasare/plata?


va multumesc anticipat



#22 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 25 October 2006 - 02:24 PM

Dispozitie de incasare, pentru ca sumele respective nu reprezinta venituri. Vezi si Ordinul 1850/2004




#23 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 25 October 2006 - 02:55 PM

Multumesc pentru raspuns. Am citit in ordin si asa este sefolosesc dispozitiile.


Mai am o nelamurire "chitanta pentru operatiuni in valuta" pentru ce se foloseste? ce fel de operatiuni prin casa poti sa ai in valuta?


Multumesc



#24 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 October 2006 - 08:30 AM

View Postnicoleta_c, on Oct 19 2006, 07:30 AM, said:

deci..daca eu le am dat diurna legala ..35 euro*5 zile la plecare si cand s au intors au au cheltuit mai mult decat le am dat...voi putea sa trec ca deductibila diferenta pana la 2.5*35/zi?si restul ca nedeductibila?
multumesc de raspuns


Buna , Nicoleta.Poate te ajuta:
Diurna in valuta se acorda astfel: Pentru fractiuni de timp care nu insumeaza 24 ore, diurna se acorda:
50% din cuantumul diurnei pentru o zi pana la 12 ore;
100% Pentru perioda care depaseste 12 ore.
Perioada pentru care se acorda diurna in valuta se determina in functie de mijlocul de transport folosit, avndu-se in vedere:
momentul decolarii avionului, la plecarea in strainatate si momentul aterizarii avionului, la sosirea in tara;
momentrul trecerii cu trenul sau mijloace auto prin punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, atat la plecarea in strainatate, cat si la inapoierea in tara.
Si bineinteles si acel 2.5* in cazul in care ai profit (ct.121 + 117)



#25 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 October 2006 - 04:31 PM

eu pentru sumele pe care le dau sau le primesc inapoi de la angajati nu am facut dispozitie de plata/incasare separata, ci am inregistrat pe baza ordinului de deplasare pt ca pe verso jos in dreapta apare mentiunea: "diferente de restituit/primit". Nu e corect asa?



#26 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 26 October 2006 - 06:07 PM

Merge si asa,in situatia in care trebuie sa-i mai dai ceva banuti salariatului,in rubrica de care vorbesti treci suma si el semneaza de primire,inlocuind astfel disp.de plata.
Dar in situatia in care el restituie sume neutilizate,ce dovada are el ca a restituit banii? Ca ordinul de deplasare ramane la dosarul cu acte contabile al firmei. Chitanta este documentul care reflecta incasarea unor sume in caseria unitatii,chiar si in relatia cu pers.fizice,nu inseamna neaparat ca ea presupune realizarea in acelasi timp a unui venit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:01 PM




#27 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 31 October 2006 - 05:29 PM

Cum se procedeaza daca:
s-a plecat in deplasare cu auto firma.Nu vad in decont nici-o rubrica unde as putea sa introduc ch cu combustibilul consumat.
Si daca a stat 4 zile in germania cum calculez cazarea 150*4*2.5?
Multumesc



#28 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 February 2007 - 04:30 PM

Multumim celor care au postat formularul de decont extern. Am marea rugamintea daca are cineva si verso-ul in format Excel sa-l posteze.
Cu multumiri!



#29 ddm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 March 2007 - 10:10 PM

stie cineva cat este diurna pt republica moldova?



#30 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 12 March 2007 - 02:52 PM

View Postddm, on Mar 9 2007, 11:10 PM, said:

stie cineva cat este diurna pt republica moldova?

Este 38 USD; hotararea 518/1995



#31 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 13 March 2007 - 06:47 AM

daca diurna se reduce la 50% in cazul in care masa se suporta de partenerii externi, am si eu o intrebare - urgenta:
prestez servii in strainatate. in contract, spune ca beneficiarul suporta cazarea si masa. dar facturile de cazare si masa sint emise pe numele meu, iar eu facturez beneficiarului prestari servicii in valoarea respectiva. asa doreste beneficiarul. banii mi-i retine acolo si plateste in numele meu.
cum trebuie sa procedez?
acord diurna integral si nu decontez masa? decontez si masa pe protocol? acord doar 50% diurna?
si ce documente imi trebuie ca sa fac dovada platii facturilor - atit timp cit nu platesc eu direct? (trebuie sa justific in acelasi timp si faptul ca nu am incasat toate facturile de la beneficiar)
trebuie sa modific clauzele contractului?



#32 rotaru.giorgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 12:40 PM

Am si eu o intrebare urgenta daca ma poate ajuta cineva plz
diurna in china pt persoane cat II am gasit 60 euro
dar nu stiu daca asta inseamna si cazare
mai exact in acesti 60 de euro ce intra?!!!!
:pullhair:

Aceasta postare a fost editata de rotaru.giorgiana: 19 March 2007 - 12:41 PM




#33 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 20 March 2007 - 01:20 AM

Ţara Valuta Categoriile Plafoanele
de diurne de cazare
________________________
I II A B

Chineză (Republica Populară) $ 38 60 140 280
B. Încadrarea personalului în categorii de diurnă şi plafoane de cazare
I. Categorii de diurnă

În categoria a II-a (coeficient 1,60) se încadrează: miniştrii, secretarii de stat, secretarii generali, subsecretarii de stat, personalul încadrat în funcţii asimilate acestora prin acte normative, precum şi prefecţii, subprefecţii, primarul general şi viceprimarul Capitalei, preşedinţii şi vicepreşedinţii consiliilor judeţene, ambasadorii, academicienii şi membrii corespondenţi ai Academiei Române, şeful Statului Major General, prim-locţiitorul şi locţiitorii acestuia, inspectorul general al Inspectoratului General al Ministerului Apărării Naţionale, şefii departamentelor Ministerului Apărării Naţionale şi locţiitorii acestora, şeful Statului Major al Trupelor de Uscat, şeful Statului Major al Aviaţiei şi Apărării Antiaeriene, şeful Statului Major al Marinei Militare, locţiitorii secretarilor de stat din cadrul unităţilor care au astfel de funcţii, emisarul special pe lângă coordonatorul special al Pactului de Stabilitate pentru Europa de Sud-Est.
Pentru primul-ministru diurna se majorează cu 50% .
În categoria I (coeficient 1,00) se încadrează restul personalului.

II. Plafoane de cazare

Plafonul A (coeficient 1,00) la care se încadrează personalul prevăzut la categoria I de diurnă.

In concluzie: diurna pentru China este exprimata in dolari si nu in euro iar la categ.II se incadreaza personalitati publice de genul celor pe care ti le-am enumerat mai sus. Restul-oamenii de rand-categoria I,adica 38 $-daca este vorba de o institutie publica,sau 38*2,5,daca este societate comerciala,iar cazarea,plafonul A

Aceasta postare a fost editata de GAMA: 20 March 2007 - 01:21 AM




#34 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2007 - 04:20 PM

HG 518/1995 actualizata la 06.01.2005

ART. 5 Personalului trimis în străinătate în condițiile prezentei hotărâri i se acordă:
A. În străinătate:
a) o indemnizație zilnică în valută, denumită în continuare diurnă, în vederea acoperirii cheltuielilor de hrană, a celor mărunte uzuale, precum și a costului transportului în interiorul localității în care își desfășoară activitatea;
b) o sumă zilnică în valută, denumită în continuare plafon de cazare, în limita căreia personalul trebuie să-și acopere cheltuielile de cazare.

CODUL FISCAL

... (3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
... b) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;


Avind in vedere cele de mai sus am citeva lucruri de lamurit:

1. Diurna deductibila (ptr UE) 35 euro?
2. Cheltuieli cu cazarea deductibile (ptr UE) 150 euro/zi?
3. Cheltuielile cu transportul aeropot - hotel, intra in diurna sau se deconteaza separat ca cheltuieli nedeductibile?
4. Ce alte cheltuieli efectuate in deplasari externe sunt deductibile?


Multumesc.



#35 ina78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 24 July 2007 - 09:54 AM

Am o colega care merge in Japonia intr-o delegatie.
Ajutati-ma rapid daca puteti... diurna este 53 Eur / zi categ. I si 84 eur / zi categ. II, iar daca avem profit 2.5 * 53 sau 84 Eur . zi deductibila???



#36 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2007 - 10:43 AM

View Postina78, on Jul 24 2007, 10:54 AM, said:

Am o colega care merge in Japonia intr-o delegatie.
Ajutati-ma rapid daca puteti... diurna este 53 Eur / zi categ. I si 84 eur / zi categ. II, iar daca avem profit 2.5 * 53 sau 84 Eur . zi deductibila???
pt Japonia diurna este de 7500 yeni pe zi, fa-o in eur la cursul zilei, iar cei 2.5*...sunt din ianuarie 2007 indiferent daca exista profit sau nu.



#37 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 July 2007 - 11:36 AM

Ma intereseaza daca o deplasare cu taxiul printr-un oras din Germania, cu chitanta germana, se poate deconta. Precizez ca asociatul unic al firmei din Romania este cetatean german (plecat din Romania) si locuieste in Germania. Imi aduce uneori diverse facturi si chitante de acolo.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#38 ina78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 24 July 2007 - 01:14 PM

Multumesc mult.



#39 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 25 July 2007 - 07:42 PM

View Postnopris, on Jul 24 2007, 12:36 PM, said:

Ma intereseaza daca o deplasare cu taxiul printr-un oras din Germania, cu chitanta germana, se poate deconta. Precizez ca asociatul unic al firmei din Romania este cetatean german (plecat din Romania) si locuieste in Germania. Imi aduce uneori diverse facturi si chitante de acolo.

Se pot deconta chitante si facturi din deplasarile externe.
Dar se pot deduce cheltuielile numai pentru salariatii cu contract de munca.



#40 rad mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 July 2007 - 03:08 PM

View Postdanbonta, on Oct 20 2006, 11:40 AM, said:

In cazul asta poti sa deduci pe cheltuiala 75 % din cazare.

poti sa ma ajuti si pe mine cu diurnele, lucrez la o societate de transport internartional am inteles ca trebuie data o decizie interna prin care se stabileste nivelul diurnelor.Stii ceva, sunt noua in domeniu

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:02 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL