Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


achizitie auto


97 replies to this topic

#41 ContaRes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 June 2008 - 12:05 PM

Vezi postareaiuli73, la Jun 26 2008, 12:12 PM, a spus:

Poti sa-l treci direct ca obiect de inventar iar in aceeasi luna il si dai in consum,faci un nir si un bon de consum ptr el

Multumesc.



#42 DANA MOISE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 June 2008 - 09:04 AM

Vezi postareaContaRes, la Jun 26 2008, 11:08 AM, a spus:

Sunt o societate comerciala, si am achizitionat un mijloc de transport (autoturism) cu durata normala de functionare expirata iar costul de achizitie este sub limita de 1800 ron stabilita de guvern prin HG. Cum se inregistreaza achizitionarea acestui autoturism? Multumesc.
Buna!
Tocmai rezolv niste probleme cu m. fixe, apropo de IAS 16!
Parerea mea pt. ca este mijloc de transport...
Intrare m. fix
% = 404
2133
4426
si concomitent cu valoarea m.fix care ai spus ca este integral amortizat
6811 = 2813




#43 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 30 June 2008 - 11:39 AM

Si asa e corect



#44 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 17 July 2008 - 08:27 AM

Buna ziua,

Va rog sfatuiti-ma cum trebuie sa procedez in urmatorul caz:
am o firma care inca nu are inregistrate venituri din activitatea desfasurata.Dar s-z-a achizitionat pe firma un auto din Germania in valoare de 21000 euro, bani proveniti de la administrator.Intrbarea mea este cum inregistrez aportul administrtorului, avand in vedere ca acesta suma a fost achitata numerar in momentul achizitiei autoturismului?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 September 2008 - 12:41 PM




#45 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 July 2008 - 09:23 AM

5314=4551 depunere aport asociat
404=5314 achitat furnizor
Parerea mea.



#46 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2008 - 10:08 AM

Fisier atasat  REG_BNR_OP_VAL_4_2005_1_.doc   253K   110 downloads

nu cred ca poti face operatiuni valutare in numerar, doar daca te incadrezi in regulamentele si normele bnr. fisierul care l-am atasat te poate ajuta (poti sa te uiti intai la pag 11 norma 4 bnr-art. 1- te lamureste)

pentru moment nu face inreg in 5314 pentru ca sunt aproape convinsa ca nu poti daca nu te incadrezi in normele bnr
sa nu spun ca operatiuni numerar cu suma mai mari de 15000euro se raporteaza la oficiul national pt spalarea banilor
si mai sunt semne de intrebare referitor la documentele care atesta achizitia, provenienta, ca inteleg ca e import si chitanta de plata pe ce nume este?
analizeaza mai bine.succes



#47 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 22 July 2008 - 02:41 PM

Vezi postareaSaluti2008, la Jul 17 2008, 08:08 AM, a spus:

Atasament REG_BNR_..._2005_1_.doc

nu cred ca poti face operatiuni valutare in numerar, doar daca te incadrezi in regulamentele si normele bnr. fisierul care l-am atasat te poate ajuta (poti sa te uiti intai la pag 11 norma 4 bnr-art. 1- te lamureste)

pentru moment nu face inreg in 5314 pentru ca sunt aproape convinsa ca nu poti daca nu te incadrezi in normele bnr
sa nu spun ca operatiuni numerar cu suma mai mari de 15000euro se raporteaza la oficiul national pt spalarea banilor
si mai sunt semne de intrebare referitor la documentele care atesta achizitia, provenienta, ca inteleg ca e import si chitanta de plata pe ce nume este?
analizeaza mai bine.succes



Chiar nu stiu cum sa procedez? Cine poate sa ma ajute ca trebuie sa inchid luna si nu stiu cum trebuie corect facute inregistrarile.

Multumesc



#48 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 24 July 2008 - 11:30 PM

Contractul e incheiat intre firma si vanzatorul masinii din Germania sau intre patromul firmei din Romania si vanzatorul masinii din Germania? Ce scrie pe documentele aferente achizitiei? Daca contractul nu e incheiat intre firma si vanzatorul masinii atunci nu poti sa o inregistrezi ca apartinand firmei, deci nu faci nici un fel de document. Poti in schimb sa faci un contract de inchiriere (sau de vanzare cumparare), ulterior cumpararii automobilului de catre patron, intre firma din Romania si persoana fizica detinatoare a autovehicului (in cazul de fata patronul firmei)!



#49 MihaelaSori

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 December 2008 - 12:17 PM

E prima data cans scriu aici, nu ma pricep prea bine, dar sper sa ma ajutati...ms :thumbup:

Am cumparat un camion pe firma, de la o persoana fizica la 14 500 euro.Ce fac pe langa contract de imprumut intre administrator si firma pt suma imprumutata?Trebuie sa anunt si oficiul pt spalarea banilor?Va multumesc



#50 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 15 December 2008 - 01:14 PM

Nu e cazul sa faci raportare la Oficiul de Spalara a Banilor. Se face pentru sume ce depasesc 15000 euro.



#51 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 06 January 2009 - 04:02 PM

buna ziua
am achizitionat un autoturism in luna octombrie 2008 de la un autohaus din austria....am o factura care cuprinde valoarea fara tva , tva si val totala...eu am platit doar val fara tva(asa am inteles ca si tb)....dar in contab cum ma inreg?si inca o chestiune...tb sa fac anumite declaratii in urma acestei achizitii?
multumesc anticipat daca ma poate ajuta cineva



#52 anan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 February 2009 - 02:52 PM

Firma mea a cumparat o masina de la o pers. fizica. Ce inregistrari trebuie sa fac?
Eu m-am gindit asa:

2133=462 500lei

iar in momentul platii

462=5311 500lei

e bine asa?

va multumesc pentru ajutor



#53 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 21 September 2009 - 12:27 PM

Buna
Am o intrebare mai spinoasa

Vrem ca si firma sa achizitionam un autoturism din strainatate de la o persoana FIZICA .Avem dereptul si pe ce baza sa-l introducem in contabilitatea noastra,avand in vedere ca o si platim.
De ce acte avem nevoie?????

E urgent.....
Multumesc anticipat
O zi buna

Si inca una

Stie cineva despre aceea lege care limiteaza claculul amortismentului si a deductibilitatii TVA la achizitionare daca e a doua masina pe firma.....
E adevarat ca mai nou doar o singura masina beneficiaza de amortizare si deduc. TVA pe o firma?????
Oare sa fie adevarat ????
Astept raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 October 2009 - 08:00 PM




#54 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 September 2009 - 09:25 PM

Contract de vanzare - cumparare tradus dovada platii , etc(exact ca si pentru persoanele fizice). TVA si combustibilul sunt nedeductibile iar pentru a doua masina daca nu este utilizata la exceptiile prevazute in OG 34 nu puteti deduce cheltuielile de intretinere si reparatii.

Aceasta postare a fost editata de leu50: 21 September 2009 - 09:26 PM




#55 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 22 September 2009 - 07:14 AM

Multumesc
Asta inseamna ca nici amortizarea nu mai e deductibila pt ea........

O zi buna

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 22 September 2009 - 12:56 PM




#56 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 September 2009 - 04:10 PM

Amortizarea este deductibila daca este folosita in firma.



#57 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 23 September 2009 - 08:20 AM

Vezi postarealeu50, la Sep 22 2009, 05:10 PM, a spus:

Amortizarea este deductibila daca este folosita in firma.


Voi spune concret cum sta situatia ca nu mai inteleg nimic.....

Avem un papuc cu care facem aprovizionarea in rest sta la sediu firmei.
Avem o masina cumparata in leasing care deserveste compartimentele superioare ,directorii......
Am observat ca contabila nu mai aplica amortizare deductibila la papuc din momentul in care am cumparat in leasing cealalta (a doua)masina.
O pune pe chelt dar in analitic distinct 6811/nedeductibil....
Mai vrem sa achizitionam o alta masina pe firma, platita cash din stainatate....
Cum procedez cu ea...ca deductibilitate la amortizare, TVA ,intretinere,combustibil.....
Daca papucul nu mai poate avea ''amortizare deductibila'' atunci la ce sa ma astept cu noua masina.....
Te rog daca poti sa comentez concret aceasta situatie......

Multumesc mult
O zi buna



#58 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2009 - 01:03 PM

Din ce inteleg eu, puteti deduce amortizarea pentru ambele masini. Oricum, pentru autoutilitare folosite pentru desfasurarea activitatii (aprovizionare) nu e nicio problema cu deducerea cheltuielilor.
Daca a trei masina ar deservi tot directorul, adica ar fi 2 masini pentru un singur director, abia atunci, s-ar pune problema deductibilitatii cheltuielilor pentru aceasta.



#59 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 23 September 2009 - 09:29 PM

La a treia masina pe care vreti sa o achizitionezati si daca este mijloc de transport exclusiv pentru persoane si va fi folosita de unul dintre persoanele de conducere atunci nu ve-ti putea deduce TVA, cheltuielile cu intretinerea si combustibilul, dar amortizarea este deductibila.



#60 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 24 September 2009 - 02:27 PM

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 October 2009 - 08:00 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL