Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


achizitie auto


97 replies to this topic

#61 radu00

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 November 2009 - 10:24 AM

avem de incasat client care este in imposibilitate de a ne plati.in schimbul datoriei ne ofera 2 autoturisme am dori ca aceste autoturisme sa le valorificam prin vanzarea lor.le putem receptiona ca marfa sau este obligatoriu achizitia lor ca mijl.fixe ?profilul firmei noastre este vanzarea piese auto si reparatii auto.multumim frumos!



#62 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 November 2009 - 11:14 AM

le inregistrati ca marfa.




#63 ams

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 15 January 2010 - 01:40 PM

cum inregistrez in contabilitate o masina (autoturism) cumparata de la o persoana fizica in baza unui contract de vanzare cumparare ?



#64 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 19 January 2010 - 11:14 PM

buna,

am cumparat pe firma o masina, precizez ca nu este noua, an fabricatie 2008, ce inregistrari sa fac in contabilitate daca masina s-a achizitionat de la o persoana fizica, am facut contract de vanzare-cumparare.


multumesc



#65 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 January 2010 - 09:55 AM

213=462
amortizare 681=281 luna urmat punerii in functiune



#66 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2010 - 10:07 PM

Plata 462 = 5311/5121



#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2010 - 11:17 PM

Sa raspuns aici : http://conta.money.r...showtopic=38950



#68 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 25 February 2010 - 05:26 PM

Buna ziua,

Am achizitionat un autoturism folosit de la o SC. La aceasta societate autoturismul avea amortizarea contabila stabilita la 5 ani si amortizarea fiscala la 4 ani si era amortizat pe o perioada de 3 ani. La ce perioada pot stabili amortizarea, pot sa o stabilesc la 2 ani, atat cea contabila cat si cea fiscala?



#69 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 February 2010 - 12:00 PM

nu, pentru ca valoarea de achizitie deja reflecta uzura (amortizarea calculata)



#70 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 26 February 2010 - 12:33 PM

Si atunci ce durata de amortizare aleg?4 ani ca in catalog?Pai nu cred ca va fi functionala atatia ani pentru ca e uzata!



#71 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2010 - 08:51 PM

Fiind uzata puteti alege o perioada mai mica pentru amortizare, dar minim un an ca sa ramana integrat la mijloace fixe.



#72 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 March 2010 - 09:05 AM

Dvs puteti alege ce perioada de amortizare doriti, dar pentru a fi deductibila dpv fiscal trebuie sa fie perioada din catalog.



#73 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 May 2010 - 12:38 PM

Am achizitionat in luna martie 2010 un autoturism cu plata integrala prin banca (nu in leasing).
Am inteles ca de anul acesta nu mai este deductibil Tva-ul la astfel de achizitii, insa nici valoarea masinii.
Cum trebuie facute inregistrarile in acest caz?
Amortizarea este deductibila?

Va multumesc tare mult.
O zi frumoasa tuturor!



#74 isabela vasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targoviste, Dambovita, Romania
  • Interests:Stagiatura experti contabili

Postat 12 May 2010 - 02:16 PM

Nededucerea TVA aferente achiziționării de autoturisme
Nu se va mai putea deduce TVA aferentă achiziției vehiculelor care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții :
- sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane;
- au o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg;
- nu are mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului.
Excepții :
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către școlile de șoferi, transmiterea folosinței în cadrul unui contract de leasing financiar sau operațional;
d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării.
Atenție! O societate își poate deduce TVA aferentă achiziționării autoturismelor dacă închiriază contracost autoturismul către terți.
Transmiterea folosinței în cadrul unui contract de leasing permite societăților de leasing să-și deducă TVA aferentă achiziției de autoturisme, iar TVA colectată de aceasta va fi deductibilă pentru societatea client care preia în leasing mijlocul de transport deoarece în acest caz nefiind vorba de o achiziție de bunuri (autoturism) ci de un serviciu.
Atenție însă la celelalte limitări cu privire la combustibili și întreținere/ funcționare/reparații care rămân valabile și pentru autoturismele achiziționate în leasing.
Prin achiziție se înțelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziție intracomunitară a vehiculului.
Aceste prevederi referitoare la dreptul de deducere nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate dacă livrarea acesteia intervine după 1 mai.
Pentru achizițiile din țară de vehicule, TVA va face parte din costul de achiziție in cazul dumneavoastra.



#75 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 May 2010 - 02:20 PM

Am inregistrat toata valoarea facturii pe contul 2133.
In consecinta, si amortizarea se va face tot la intreaga valoare a facturii (tva inclus), nu?

Multumesc pt raspunsuri



#76 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 May 2010 - 03:10 PM

Citeaza

Tinamaria : Am inteles ca de anul acesta nu mai este deductibil Tva-ul la astfel de achizitii, insa nici valoarea masinii.
De la 01.05.2009-31.12.2010, cnf. OUG34/2009, TVA nu mai este deductibila pt. vehiculele care nu se incadreaza la exceptiile prevazute in CF, art. 145, exponent 1. Cum adica valoarea masinii nu este deductibila ?
Inregistrarea este 2133, 4426=404 si concomitent 2133=4426, deci ai inregistrat corect TVA-ul in costul masinii. Amortizarea fiscala este deductibila la intreaga valoare a facturii. Daca alegi metoda de amortizare liniara cnf. HG 2139/2004 actualizata, amortizarea fiscala=amortizarea liniara.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 May 2010 - 03:13 PM

Dana




#77 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 May 2010 - 01:13 PM

Eu am inteles ca nu mai este permis sa se deduca nici valoarea masinii, din cauza ca, zic ei, toti administratorii isi cumparau masini pe firma pentru uz personal.
De-asta nu imi era in clar daca cheltuiala cu amortizarea masinii este deductibila.
Am inregistrat direct 2133=401 cu toata valoarea facturii (inclusiv tva).

Multumesc tare mult pentru raspunsuri.
O zi frumoasa tuturor!



#78 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 09 June 2010 - 04:20 PM

Dragi forumisti,

As dori sa va intreb si eu ceva. Societatea noastra doreste sa achizitioneze un autoturism pentru administratorul ei. Exista varianta de a o cumpara direct prin virament bancar al intregii sume sau varianta contractarii unui leasing financiar. Care credeti ca ar fi cea mai buna metoda din punct de vedere fiscal (al deducerii cheltuielilor si a TVA-ului-daca se poate-)?
Raspunsurile voastre m-ar ajuta foarte mult. Multumesc anticipat!



#79 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2010 - 04:22 PM

leasing



#80 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 09 June 2010 - 04:32 PM

Multumesc pentru promptitudine, Mihaela. Poti sa-mi spui si ce s-ar putea deduce din cheltuiala si TVA?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL