Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lege399 concedii si indemnizatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


lege399 concedii si indemnizatii

246 replies to this topic

#201 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 10 December 2006 - 06:29 PM

Oameni buni ,citesc paginile legate de acest topic ,de cateva minute si sunt bulversata de-abinelea.In final inteleg ca daca nu am concedii medicale suportate in parte de angajator si FUNNAS,atunci merge si vechiul program de CAS.Eu in schimb am un concediu de maternitate...asa dar..pot sa folosesc in continuare vechiul program ?



#202 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 10 December 2006 - 07:01 PM

singura modificare cand am fost la casa de sanatate si am intrebat mi s-a spus :

Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii de 0,85%, se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2007. Pentru intregul an 2006, cota este de 0,75%.
Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Celelalte modificari si completari aduse Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 prin Legea nr. 399/2006 raman valabile si se aplica incepand cu luna Noiembrie 2006. Dintre acestea punctam:

- Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din O.U.G. nr. 158/2005 este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

- Angajatorul suporta indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate. Incepand cu a 6-a zi, indemnizatia se suporta din Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

- Baza lunara de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii nu poate fi mai mare decat produsul dintre numarul asiguratilor din luna pentru care se calculeaza contributia si valoarea corespunzatoare a 12 salarii minime brute pe tara.




#203 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 11 December 2006 - 12:07 AM

Vezi postareaSARINA, la Dec 10 2006, 08:29 PM, a spus:

Oameni buni ,citesc paginile legate de acest topic ,de cateva minute si sunt bulversata de-abinelea.In final inteleg ca daca nu am concedii medicale suportate in parte de angajator si FUNNAS,atunci merge si vechiul program de CAS.Eu in schimb am un concediu de maternitate...asa dar..pot sa folosesc in continuare vechiul program ?
Daca te referi la cas (contributia de asigurari sociale ),chiar daca nu ai concedii medicale,nu-ti primeste declaratiile daca nu sunt pe varianta 6.03 sau 6.04.

La cass (sanatate ) este acelasi program.



#204 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 11 December 2006 - 08:44 AM

Irina si Softyca, va multumesc pentru raspunsuri, asa calculasem si eu, dar am auzit si alte variante (dupa ce dadusem fluturasii de salariu) si intrasem in ceata...
mdtru



#205 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 11 December 2006 - 03:19 PM

Ca si contabilizare, acest 19.75% pt. concediile medicale tot pe 4311.1 se pune? Stiti cumva daca in declaratia 100 se va declara la pozitie distincta? Multumesc



#206 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 December 2006 - 04:46 PM

Intra in acelasi cont si nu se raporteaza separat.
iuliana



#207 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 11 December 2006 - 04:47 PM

legat de programul de sanatate si ctb.conc.si indemn. a aparut o varianta nou?
multumesc
"Gandirea nu costa nimic."



#208 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 11 December 2006 - 08:17 PM

Vezi postareasanclaudiu, la Dec 11 2006, 04:47 PM, a spus:

legat de programul de sanatate si ctb.conc.si indemn. a aparut o varianta nou?
multumesc

Nu inca, dar poti verifica din cand in cand la urmatoarea adresa:

http://www.hih.ro/index_cas_w.php
Anna



#209 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 12 December 2006 - 09:04 AM

:good: mersi



#210 redundguy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Cluj
  • Interests:Raymond Chandler

Postat 12 December 2006 - 09:56 AM

Am inteles din acest topic faptul ca:
<<Angajatorul suporta indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate. Incepand cu a 6-a zi, indemnizatia se suporta din Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate>>,
si asta incepind din 9noiembrie 2006.

Programul cu care lucrez eu are un parametru numit "numar de zile suportate de societate", care acum este setat la 17. Ar trebui sa-l modific la 5. Din pacate, in decursul unei luni nu pot avea 2 valori diferite ale acestui parametru.

Intrebarea mea este:
Ce valoare sa-i dau acestui parametru pentru luna noiembrie: 5 sau 17?
redevenirea



#211 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 December 2006 - 10:20 AM

aceeasi nedumerire o am si eu, am discutat problema pe:http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=19492&st=0&p=111798&#entry111798
Eu am un CM din 6 noe. care se continua pana pe la inceputul lui decembrie.



#212 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 12 December 2006 - 10:26 AM

Vezi postareariquiqui, la Dec 12 2006, 10:20 AM, a spus:

aceeasi nedumerire o am si eu, am discutat problema pe:http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=19492&st=0&p=111798&#entry111798
Eu am un CM din 6 noe. care se continua pana pe la inceputul lui decembrie.

Dupa parerea mea, pentru acest medical, ignori total legea 399. Nici o lege nu se aplica retroactiv, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.



#213 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 December 2006 - 11:15 AM

Pai :thumbup: eu am spus ca merg pe 12 zile suportate de angajator (pt. 21-100 salariati) asa cum scrie in Legea158, art. 12, NU ca aplic retroactiv. In legea 399 spune de zilele suportate de angajator: 5! Dar spune ca intra in vigoare pe 9.11.2006 si eu spuneam ca am CM din 6.11.2006 si ca merg pe varianta veche.



#214 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 12 December 2006 - 11:23 AM

Ordonanta de urgenta Nr. 91 din 22 noiembrie 2006




privind unele masuri referitoare la asigurarile sociale de stat si asigurarile sociale de sanatate
Emitent: Guvernul Romaniei
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 958 din 28 noiembrie 2006
Prezenta reglementare are un caracter urgent determinat de faptul ca bugetul asigurarilor sociale de stat ar trebui sa vireze catre bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate o suma suplimentara pentru anul 2006, reprezentand diferenta dintre procentul de 0,75% pentru cota de contributie pentru concedii si indemnizatii prevazut de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate si procentul de 0,85% prevazut de Legea nr. 399/2006 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, ceea ce ar conduce la o rectificare retroactiva a bugetului deja executat pe 10 luni din anul 2006.
Neadoptarea acestei masuri are consecinte negative asupra prevederilor bugetare pentru sistemul asigurarilor sociale de stat, care va determina, in lipsa unor masuri urgente, recalcularea cuantumului contributiei pentru concedii si indemnizatii si a contributiilor de asigurari sociale ale angajatorilor pentru perioada ianuarie – octombrie 2006.
Aceste imprejurari obiective constituie situatii extraordinare care impun masuri imediate pentru asigurarea functionalitatii sistemului de asigurari sociale de stat.
In temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

ART. 1
Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii prevazuta de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu care se diminueaza cotele de contributii de asigurari sociale stabilite prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat, este de 0,75 puncte procentuale pentru intregul an 2006.
ART. 2
Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii de 0,85%, prevazuta la art. 4 alin. (1) si (2) si la art. 6 alin. (2), (5) si (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2007. Pentru intregul an 2006, cota este de 0,75%.
ART. 3
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.074 din 29 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
1. Alineatele (1) si (4) ale articolului 10 vor avea urmatorul cuprins:
"ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
..........................................................................
(4) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. (2)."
2. Alineatul (4) al articolului 45 va avea urmatorul cuprins:
"(4) Calculul si plata contributiei de asigurari sociale se efectueaza lunar de catre platitorii prevazuti la art. 36 alin. (3). Contributia de asigurari sociale se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata drepturilor salariale si/sau a veniturilor de natura salariala."

PRIM-MINISTRU
CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemneaza:
Ministrul muncii,
solidaritatii sociale si familiei,
Gheorghe Barbu

Ministrul sanatatii publice,
Gheorghe Eugen Nicolaescu

Ministrul finantelor publice,
Sebastian Teodor Gheorghe Vladescu



:thumbup: Vai de noi cu-a noastre oi!
irina



#215 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 December 2006 - 11:25 AM

Da, o stiu, si unde scrie de zilele suportate de angajator? :lostit (13): :thumbup:



#216 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2006 - 12:15 PM

Cand se calculeaza numarul de zile de concediu de odihna care se cuvin unui angajat se tine cont de perioada in care a fost in concediu medical .
Speta: data angajarii- 01.11.2005
data plecarii - 01.11.2005
concediu medical - 01.06.2006-30.10.2006
Pentru lunile in care a fost in medical i se atribuie zile de concediu de odihna?



#217 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 12 December 2006 - 12:55 PM

Codul muncii. art. 140 alin. 2, spune ca :"Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda poportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic".

si

Codul muncii, art. 50: "Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii: ... b): concediu pentru incapacitate temporara de munca".

Luand in considerare cele de mai sus, perioadele de medical nu constituie activitate prestata in decursul anului calendaristic.
Calculul: zile cf. CIM/12 luni*nr. luni lucrate efectiv, pentru fiecare an in parte (2005 si 2006).
mdtru



#218 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2006 - 01:05 PM

Vezi postareamichi dtru, la Dec 12 2006, 12:55 PM, a spus:

Codul muncii. art. 140 alin. 2, spune ca :"Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda poportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic".

si

Codul muncii, art. 50: "Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii: ... b): concediu pentru incapacitate temporara de munca".

Luand in considerare cele de mai sus, perioadele de medical nu constituie activitate prestata in decursul anului calendaristic.
Calculul: zile cf. CIM/12 luni*nr. luni lucrate efectiv, pentru fiecare an in parte (2005 si 2006).

cei de la itm judetene au pareri diferite: perioadele de medical constituie activitate prestata in decursul anului calendaristic si......



#219 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 12 December 2006 - 04:56 PM

Eu am avut un angajat cu CM 1 an de zile pentru tuberculoza. Nu i-am dat CO pentru perioada CM.
M-a reclamat, am avut inspectie, am avut dreptate.
iuliana



#220 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 12 December 2006 - 06:10 PM

Ati auzit ceva legat de programul de raportare la sanatate 0.75%? Se va modifica la luna noiembrie?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL