Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lege399 concedii si indemnizatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


lege399 concedii si indemnizatii

246 replies to this topic

#221 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 12 December 2006 - 06:12 PM

Pe cnas.ro, versiunea 1.3.0.13 din 12.12.2006, incepand cu 01.11.2006.
mdtru



#222 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 December 2006 - 07:58 PM

Vezi postareaanda2004, la Dec 12 2006, 06:10 PM, a spus:

Ati auzit ceva legat de programul de raportare la sanatate 0.75%? Se va modifica la luna noiembrie?
vezi mai sus, irina petcu a postat oug 99/noe./2006 care spune despre treaba asta.




#223 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 13 December 2006 - 08:40 AM

Ati incercat sa folositi varianta din 12.12.06 a declaratiei de sanatate?
In situatiile listate datele sunt corecte... iar la salvare , in bazele de date, toate datele sunt aiurea , nu sunt respectate campurile...
Aduce ceva noutati aceasta declaratie? ca eu nu am observat nimic..



#224 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 13 December 2006 - 12:05 PM

Am facut declaratiile de sanatate pe noul program, am avut si concedii medicale. Azi le-am trimis pe net si mi-au sosit imediat confirmarile. Deci salvarile facute sunt ok!! :wink:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#225 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 13 December 2006 - 01:56 PM

REVENIM, cu propunerea initiala, de a se infiinta un topic VOT, cu urmatoarea chestiune:
DORITI utilizarea certificatelor digitale pentru trasmisia directa a acestor decl lunare?
Raspunsuri: DA / NU

reamintim legislatia UE:

DIRECTIVE 1999/93/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 13 December 1999
on a Community framework for electronic signatures

..............................
(19) Electronic signatures will be used in the public sector within national and Community administrations and in communications between such administrations and with citizens and economic operators, for example in the public procurement, taxation, social security, health and justice systems;

Astfel cel putin eliminam drumuri, ghisee, si alte tipuri de balamuc actuale.
Daca cei ce sustin aceasta abordare sunt majoritari, propunem sa facem un demers final catre guvern, apoi daca nu se solutioneaza, inghetam platile. Ce parere aveti ?
Asta ca sa mai eliminam nitel din acest zgomot pe teme de contributii, nivel mare, mic, mijlociu, ghisee, modificari peste noapte si alte "ilegalitati".
Mircea Teodorescu



#226 botirolando

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:rm valcea

Postat 13 December 2006 - 02:21 PM

sa revenit asupra temenului este 1 ian 2007



#227 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2006 - 02:27 PM

Vezi postareabotirolando, la Dec 13 2006, 02:21 PM, a spus:

sa revenit asupra temenului este 1 ian 2007
versiunea 1.3.0.14 din 13.12.2006



#228 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 13 December 2006 - 05:14 PM

Acum 2 minute am intrat pe cnas.ro, sectiunea download si acolo exista Raportare FNUASS, versiunea modificata in 12.12.2006!
Te rog, spune-ne de unde ai luat versiunea din 13.12.2006?!

Anaderol, ai dreptate!
Pe www.hih.ro este versiunea 1.3.0.14 din 13.12.2006!
Sunt uimitori, se joaca din nou cu nervii nostri!
mdtru



#229 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 13 December 2006 - 05:32 PM

Deschideti programul pe care il aveti, si apoi:
"program" > "verifica versiune noua" > "versiune noua" --- automat se va conecta la site-ul hih.ro si va gasi varianta 13.0.14, ---> "download" , il lasati sa-si faca treaba, si gata :thumbup:

Schimbarile sunt la introducerea contributiei de 0.75%

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 13 December 2006 - 05:33 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#230 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 14 December 2006 - 08:35 AM

Ce e modificat la introducerea contributiei de 0.75%?



#231 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 December 2006 - 04:13 PM

Am urmatorul caz:

-s-a intocmit un contract de administrare inreg la reg com, pentru administrarea unui srl de catre o pers fizica.

Spuneti-mi si mie va rog, care e solutia corecta:

a) intocmesc stat in care ii retin 6.5 si imp; la unitate calc 7% si 0.75% (fnuass la venit net sau brut?);

la sf anului ii dau FF2, sau

b) le dau o adeverinta din care sa rezulte ce venituri le-am dat (in perioada in care se dau si FF-urile) iar pana in 30.06. intocmesc decl 205 si tot asa, intocmesc un stat ca mai sus



Calculez si 0.75% sau nu si la ce baza?



Va rog si cu exemplifcare din articole de lege



Va multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#232 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 14 December 2006 - 04:45 PM

Vezi postareamihaela2005, la Dec 14 2006, 08:35 AM, a spus:

Ce e modificat la introducerea contributiei de 0.75%?

La varianta dinainte iti calcula suma datorata si scria doar cat ar fi fost plafonarea. Acum apare in rubrica distincta contributia si plafonarea. Nu e cine stie ce diferenta, dar asta era sg modificare pe care am vazut-o.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#233 unam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 05:31 PM

Buna,
Concediul medical cu data de incepere pana la 8.11.2006 incclusiv se calculeaza dupa OUG 158/2005 iar Cocediul medical cu data de incepere dupa 9.11.2006 inclusiv ,se calculeaza dupa LG.399/2006.
Parametrul numit <<numar de zile suportate de societate >> nu este fix depinde de zilele din concediul medical si poate avea valori diferite ,chiar si dupa noua lege poate fi 1,2,3,4,5 zile .



#234 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 December 2006 - 11:29 PM

daca totusi programul nou raportare FNUASS permite si introducerea datelor salariale pentru 6,5% si 7%, am si eu o intrebare: cum se lucreaza? Se introduc salariatii, pentru calcul, in atlas asigurati si se preia apoi doar sumele in FNUASS? daca ati observat, formatele de listare pentru aceleasi anexe difera intre FNUASS si Atlas asigurati. din care se exporta pina la urma bazele de date? din care se listeaza? NU MAI INTELEG NIMIC :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 14 December 2006 - 11:30 PM




#235 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 15 December 2006 - 01:38 AM

daca am un angajat cu un concediu medical in noiembrie, indemnizatie 100 % (urgenta) si ma inteleg cu el sa nu inregistrez concediul medical? ce se intimpla? pot sa il trec in concediu de odihna in perioada, adica el nu ar fi adus certificatul de concediu medical? sau pot sa il trec pur si simplu prezent - asta ar ridica eventuale probleme in instanta, nu? sau sa il inregistrez cind se mai lamuresc lucrurile cu toate calculele astea timpite? si sa depun rectificative. dar ce ma fac cu ITM? ce ma sfatuiti?!! please!!!!! tare nu as vrea sa il inregistrez!!!!

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 15 December 2006 - 01:41 AM




#236 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 15 December 2006 - 09:36 AM

am un coleg care a gandit la fel ca tine, si luna nov i-a bagat in co
sunt si eu curioasa daca se intampla ceva



#237 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 15 December 2006 - 11:58 AM

Vezi postareaiimro2003, la Dec 14 2006, 11:29 PM, a spus:

daca totusi programul nou raportare FNUASS permite si introducerea datelor salariale pentru 6,5% si 7%, am si eu o intrebare: cum se lucreaza? Se introduc salariatii, pentru calcul, in atlas asigurati si se preia apoi doar sumele in FNUASS? daca ati observat, formatele de listare pentru aceleasi anexe difera intre FNUASS si Atlas asigurati. din care se exporta pina la urma bazele de date? din care se listeaza? NU MAI INTELEG NIMIC :thumbup:

Cei e la CAS-MB ne-au sfatuit sa folosim numai programul de la FNUASS pt raportarile lunare ( atat sanatate cat si indemnizatiile pt concedii medicale) , se pare ca Atlasul va fi lasat in "paragina".
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#238 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 15 December 2006 - 12:12 PM

A aparut azi pe siteul www.cnpas.org un Program pt. culegerea datelor de identificare a persoanelor aflate in plata indemnizatiei pt. cresterea copilului.
Stiti ceva despre asta? trebuie sa facem si aceasta raportare? pana la ce data?



#239 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 15 December 2006 - 03:54 PM

:lostit (13): :lostit (13): CHIAR VOR SA NE OMOARE?? :thumbup:



#240 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 December 2006 - 11:26 PM

:cha (67): :cha (67): :laugh: :laugh: :thumbup: :lostit (13): :lostit (13): :lostit (13): :laugh: :laugh: :laugh:


Program pentru culegerea datelor de identificare a persoanelor aflate în plata indemnizației pentru creșterea copilului, inclusiv a celor care au înregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost încă stabilit de admin (15-12-2005 09:18)
Descarcă program - Rezolutia minima necesara pentru functionarea programului este: 1152x864 Descarca Structura fisier Descarca Adeverinta

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 15 December 2006 - 11:26 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL