Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
punct de lucru (sediu secundar) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

punct de lucru (sediu secundar)

societate comerciala comert extern
144 replies to this topic

#81 viviana_28k

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2009 - 01:16 PM

Daca o societate cu punct de lucru in alta localitate nu mai are angajati trebuie radiat CUI-ul sau se poate pastra?In ce conditii,care sunt actele care se depun pentru a pastra punctul de lucru fara angajati?Cei de la Finante au spus ca trebuie radiat CUI-ul dak nu mai sunt angajati.Ce trebuie facut ,totusi pentru a pastra punctul de lucru?
Multumesc!



#82 hercule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 February 2009 - 11:22 PM

Vezi postareaela d, la Oct 24 2008, 05:19 PM, a spus:

am incercat butonul cautare inainte de-a posta dar mereu mi-a dat eroare, cu urmatorul mesaj :Unele sau toate cuvintele cautate contin mai putin de 3 caractere sau contin cuvinte care nu pot fi cautate, cum ar fi 'html', 'img', etc, va rugam da mergeti inapoi si sa mariti numarul de caractere sau alegeti alte cuvinte cheie. Dar mai incerc...



incearca sa cauti dupa "punct lucru", fara "de", pt ca are mai putin de 3 litere si da eroare

continuind subiectul,
stie cineva daca declaratia la sanatate se depune acolo unde este deschis punctul de lucru? am auzit ca daca nu se depune acolo, salariatul poate avea probleme cand merge la medicul de familie, ca nu apare in evidentele lor, sau ceva de genul

recapituland:
statele + decl itm, decl la pensii si somaj se depun la sediu. corect? enigma mea e sanatatea ....




#83 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 25 February 2009 - 10:33 AM

Vezi postareahercule, la Feb 24 2009, 11:22 PM, a spus:

declaratia la sanatate se depune acolo unde este deschis punctul de lucru?

declaratia de sanatate se depune acolo unde este punctul de lucru, iar cea pentru concedii si indemnizatii unde este sediul social al firmei.



#84 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2009 - 11:35 AM

Declaratia de sanatate se depune la Casa de sanatate unde salariatul are medicul de familie, iar cea pentru concedii si indemnizatii asa cum ti-a zis marra_2000 unde este sediul social al firmei.



#85 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 25 February 2009 - 04:17 PM

Punctul de lucru se declara unde firma are sediul social.



#86 hercule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 February 2009 - 11:50 PM

Vezi postareacristina1969, la Feb 25 2009, 11:35 AM, a spus:

Declaratia de sanatate se depune la Casa de sanatate unde salariatul are medicul de familie, iar cea pentru concedii si indemnizatii asa cum ti-a zis marra_2000 unde este sediul social al firmei.



:frusty: :sad: devine amuzant
adica acum daca pt o firma ma duc la sanatate o data pe luna cu toate "declaratiile" capsate si le las intr-un loc, acum trebuie sa ma duc cu o parte din declaratie la sediu si cu cealalta parte in alt oras? asta inseamna ca in fiecare luna trebuie trimis un angajat deja pe la 2 cozi ... in paralel cu mine.

Doamne ... traim in Romania .....



#87 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2009 - 09:52 AM

:frusty: :sad: devine amuzant
Doamne ... traim in Romania .....
[/quote]

:frusty: ai trait in alta parte decat Romania pana acum ? nu e necesar sa te duci in alt oras sau sa trimiti mai multi angajati sa stea la cozi, le poti trimite prin posta !



#88 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2009 - 11:12 AM

O sc a deschis un punct de lucru nou in acelasi sector cu sediul social si celalalt punct de lucru, practic toate sunt pe aceeasi strada, acelasi sector, au acelasi depozit. S`a achizitionat casa de marcat pt noul punct de lucru si registrul unic de control. Ce alte documente contabile trebuie sa mai existe la acest nou punct de lucru, in afara de NIR si registrul de casa? Cum tin gesitunea, este corect global, depozitul fiin acelasi sau trebuie gestiuni distincte, iar pe facturile de achizitie respectiv pe cele emise clientilor, mentionat punctul de lucru? Daca vreau ca banii de la noul punct sa fie virati in fiecare zi la sediul social, ce document trebuie sa fac si cum contez in contabilitate? Multumesc



#89 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 02 March 2009 - 02:48 PM

gestiunea nu se tine global
da, trebuie sa specifici pe factura puncul de lucru
banuiesc ca nu virezi banii in casa sediului social ci in banca.. sau?
contare prin viramente interne (581)



#90 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 09 March 2009 - 12:48 PM

pot sa deschid un punct de lucru la o societate care are datorii la stat? vreau sa deschid un bar la sat in judetul timis. firma are sediul social in timisoara si momentan nu are nici un angajat si are ceva datorii la stat vreo 7000 lei. As putea deschide punctul de lucru si sa-mi fiscalizez casa de marcat fara sa platesc acum datoriile?



#91 gbrl

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:botosani

Postat 17 April 2009 - 02:14 PM

O societatea care are sediul in Romania poate avea un punct de lucru in Italia ?
Multumesc .



#92 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2009 - 11:34 AM

Vezi postareamadalinab, la Apr 16 2008, 01:33 PM, a spus:

pt a infiinta punctul de lucru in alt oras/judet ai nevoie de: Decizie asociat unic pt deschidere pct de lucru, actul care atesta sediul punctului de lucru(contract comodat, contract inchiriere, contract vz-cump, altele - dupa caz), alte documente necesare la dosar - gasesti pe site www.onrc.ro, ghid pt agenti economici.
si pe mine ma intereseaza procedura deschiderii unui punct de lucru, dar in bucuresti ..... nu am gasit pe site-ul onrc nici un ghid pt agenti economici ..... sau nu stiu eu sa caut .....
mai trebuie cumva si acordul asociatiei de proprietari (in caz de comodat ) ?



#93 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 09:48 PM

Daca o sc detine un apartament (in evidente este mijloc fix amortizabil) si il inchiriaza unei alte sc, deci realizeaza venituri de la acel apartament, ar trebui declarat punct de lucru la acea adresa?



#94 simonica2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Interests:finante si contabilitate

Postat 06 May 2009 - 08:39 AM

buna , firma la care lucrez, in Brasov,si-a deschis un punct de lucru si in Covasna , acest punct de lucru a fost activ pana in data de 01.11.2008,s-a reziliat contractul de inchiriere ,iar acum in Cv., nu mai avem punct de lucru ,ce documente se depun si unde pt. desfintarea punctului de lucru.
VA MULTUMESC .



#95 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2009 - 09:43 AM

Vezi postareacriseta, la May 5 2009, 10:48 PM, a spus:

Daca o sc detine un apartament (in evidente este mijloc fix amortizabil) si il inchiriaza unei alte sc, deci realizeaza venituri de la acel apartament, ar trebui declarat punct de lucru la acea adresa?

parerea mea este ca nu. Daca este inregistrat ca mijloc fix si obtine venituri din urma lui, putem considera activul respectiv ca o "marfa" aducatoare de venit ....



#96 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2009 - 12:43 PM

Multumesc. Asa am considerat si eu. Am depus doar notificarea pt facturarea cu tva a chiriei.



#97 Aseyda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 August 2009 - 07:02 PM

Buna ziua!.. am urmatoarea problema un pic mai complicata si as avea nevoie de un raspuns cat mai prompt...am preluat o socetate din data de 23 iunie luna trecuta cu sediul social intr-o comuna din jud Tulcea fara a-mi deschide punctul de lucru ,initial vroiam sa mi-l deschid intr-un alt judet ,dar ne-gasind un spatiu am renuntat problema e ca nu stiu cu ce documente ar trebui sa merg la Registrul Comertului pentru a-mi declara punctul de lucru (Contract de comodat )sau actele de propretate aici ar fii o mica problema (nu s-a dezbatut mostenirea dupa moartea mamei)ma gandesc ca as putea intampina un obstacol in cazul acesta iar punctul de lucru vreau sa fie fictiv ,oare este posibil? A doua chestiune care ma macina este faptul ca nu am achizitionat Registrul unic de control iar cel vechi este pierdut



#98 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 August 2009 - 10:53 PM

1. Eu stiam ca la ONRC este suficient contractul de comodat, intocmit la un notar. Poate notarul sa va intrebe mai multe-cine este proprietarul? Sa va dea semnatura, sau mostenitorii, pana se face succesiunea.
2. Dati acum anunt la Monitorul Oficial ca ati pierdut RUC si achizitionati altul, va duceti la fisc cu copie a anuntului. Desi cred ca se poate si fara anunt. Ati incercat sa achizitionati si nu ati reusit? Atentie, RUC va trebuie si pentru punctul de lucru.



#99 penadium

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2009 - 12:08 PM

Buna ziua! Sunt noua in bransa si v-as ruga frumos cu un raspuns la urmatoarea situatie: Am un client care a cumparat o
societate care nu are datorii la stat. Vechii administratori nu-mi dau actele contabile spunand ca exista o lege care nu mai obliga vechii administratori sa predea actele societatii pana la data vanzarii societatii, spunand ca ei trebuie sa detina actele timp de 20 de ani. Stiti cumva exista asa ceva, pentru ca eu nu cunosc acest lucru. Cu 6 luni in urma am predat eu personal actele societatii unei alte persoane care a cumparat acea societate. Va rog mult de tot sa-mi clarificati dilema.



#100 anca_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 August 2009 - 09:22 AM

La ONRC este necesara si DOVADA DE SPATIU (si este normal..)... adica o carte funciara care sa dovedeasca faptul ca cel care da in chirie spatiul este si proprietarul acelui spatiu !!! daci chestia cu declarat fictiv e cam naspa. Ce faci daca la 1 an dupa ce ai platit chirie descoperi ca de fapt ai platit chirie la vecinul proprietarului???

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 31 August 2009 - 02:29 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL